FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 6984 razy ¬
 
ROZRYWKA | Zdrowie
[art] Karmienie piersią - fakty i mity 
[powiadom znajomego]    
Autor "[art] Karmienie piersią - fakty i mity"   
 
mmaassoonn
 Wysłana - 11 maj 2007 12:51        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Zamieszczę tutaj z dr med. Medardem Lechem, mam nadzieję że przyda się przyszłym mamom a takie na forum zapewne są

Jak długo dziecko powinno być karmione piersią i dlaczego?

Karmienie piersią przede wszystkim ma zaspokoić potrzeby energetyczne dziecka. W pokarmie znajdują się wszystkie "półprodukty" niezbędne dla szybko rosnącego maluszka. Znajdują się w nim także przeciwciała, których niewykształcony organizm nie jest jeszcze w stanie wyprodukować samodzielnie. Wydaje się, że każda matka powinna dążyć do tego by karmić swoje dziecko przynajmniej przez jeden rok.


Jakie korzyści odnosi dziecko karmione piersią?

Dziecko karmione piersią, w odróżnieniu od dzieci karmionych sztucznie, otrzymuje pokarm dokładnie dostosowany do swoich potrzeb. Karmienie piersią to także szansa na bliski kontakt pomiędzy najbliższymi sobie osobami - matką i jej dzieckiem. Ma ono także rozstrzygające znaczenie w nawiązaniu silnych więzi między nimi.

Jakie korzyści dla matki wiążą się z karmieniem piersią?

Część z tych korzyści wymieniłem już uprzednio. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że przez cały okres ciąży organizm kobiety przygotowuje się do porodu i laktacji. Matka gromadzi zapasy energetyczne na okres laktacji (stąd miedzy innymi przyrost masy ciała w ciąży), rezygnacja z karmienia może się wiązać z trudnościami w osiągnięciu przedciążowej masy ciała.

Po jakim czasie powinno się odstawić dziecko od piersi, czy jest jakaś górna granica?

Ta górna granica jest gdzieś pomiędzy 2 a 3 rokiem życia dziecka. Organizm młodego człowieka jest już wtedy wykształcony tak, aby radzić sobie ze wszystkimi produktami spożywczymi. Dziecko ma wykształcone zęby i cały układ pokarmowy, poradzi już sobie ze zwykłymi produktami spożywczymi i prostymi daniami z "maminej kuchni".

Czy zbyt wczesne odstawienie dziecka od piersi ma na zły wpływ?

Uważa się, że wszystkie najcenniejsze elementy pokarmu w tym również i przeciwciała, dziecko uzyskuje od matki w ciągu pierwszych 3 do 6 miesięcy karmienia.

Czy dziecko dłużej karmione piersią będzie zdrowsze?
Prawdopodobnie dłuższy okres karmienia przyczynia się do lepszego rozwoju intelektualnego. Dlatego warto karmić piersią, nawet wtedy, gdy dziecko ma już szansę na samodzielne spożywanie innych pokarmów.

Jak kształtuje się psychika dziecka, które jest zbyt długo lub zbyt krótko karmione piersią?

Według ostatnich doniesień im dłuższy jest okres karmienia piersią tym lepszy jest rozwój intelektualny jednostki. Nie można chyba jednak wyciągać zbyt jednoznacznych wniosków, bo może wcale nie chodzi tu o karmienie, a o kontakt z matką.

Co powinna jeść mama, żeby nie szkodzić dziecku karmionemu piersią?

W zasadzie organizm ludzki jest tak zbudowany, że niewiele szkodliwych substancji może przedostawać się do pokarmu. Ale pozostaje jeszcze smak i przyzwyczajenia oseska. Dlatego może warto zapomnieć o produktach, które są bardzo ostre, przesycone zapachami, lub o takich, które nam samym sprawiają kłopoty, np. powodują zaparcia, wiążą się z przyspieszoną perystaltyką czy też wzdęciem. Trzeba bardzo uważać z lekami. Zawsze, kiedy lekarz przepisuje jakiś preparat, trzeba przypomnieć mu o tym, że karmi się piersią.

Jakie dodatkowe pokarmy można najwcześniej podawać dziecku karmionemu piersią?

Pierwszy i najważniejszy pokarm to woda. Oczywiście nie zaspakaja ona potrzeb energetycznych, ale bez wody niemożliwe są żadne procesy życiowe. W późniejszym okresie podaje się w małej ilości soki (nie za słodkie), przeciery warzywne itp.

Czy karmienie piersią zabezpiecza przed zajściem w ciążę?


Tak zwany laktacyjny brak miesiączki, zapewniający ochronę przed ciążą trwa bardzo krótko. Uważa się, że już po 3 miesiącach od urodzenia się dziecka istnieje możliwość przywrócenia wytwarzania jajeczek w jajnikach. W związku z tym możliwe jest również zajście w ciążę, nawet zanim jeszcze u młodej matki dojdzie do pierwszego krwawienia miesiączkowego. Dlatego właśnie zaleca się by kobiety nie mające w planach szybkiego kolejnego macierzyństwa w trzy miesiące po porodzie rozpoczynały stosowanie antykoncepcji. Na polskim rynku dostępne są zastrzyki i tabletki, które mogą być zastosowane u kobiet w okresie laktacji. Można także zastosować wkładki wewnątrzmaciczne. Trzeba zwrócić uwagę, że w okresie karmienia piersią można stosować wyłącznie pigułki jednoskładnikowe, które nie zawierają estrogenów. Nie zmieniają one ani ilości produkowanego pokarmu, ani jego składu. Są skuteczne i bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Kiedy wskazana jest pierwsza konsultacja antykoncepcyjna po porodzie?

Ginekolodzy zalecają swoim pacjentkom, żeby zgłaszały się na pierwszą wizytę po porodzie mniej więcej w 6 tygodni od dnia porodu. Jest to również świetna okazja, żeby porozmawiać o dalszych planach prokreacyjnych kobiety, a także warto wspólnie zastanowić się nad antykoncepcją.

Gdzie można szukać dodatkowych informacji na temat antykoncepcji podczas karmienia piersią?

Wszyscy zainteresowani mogą zajrzeć na stronę internetową [www.kobiety.org] lub zadzwonić pod numer infolinii 022 654 0 200, czynnej w dni powszednie między 9.00 a 15.00.


Zmieniony przez - mmaassoonn w dniu 2007-05-11 12:52:26

 
crs_sc
 Wysłana - 11 maj 2007 12:56      [zgłoszenie naruszenia]

Nie podałeś źródła: [www.zdrowie.med.pl]
_______________________________
 

 
hallucyon
 Wysłana - 12 maj 2007 00:29      [zgłoszenie naruszenia]

Po jakim czasie powinno się odstawić dziecko od piersi, czy jest jakaś górna granica?

Ta górna granica jest gdzieś pomiędzy 2 a 3 rokiem życia dziecka.


jesli mnie pamiec nie zawodzi, przyjmuje sie nawet ostrzejsze kryteria - skonczony 2 r.z. przez dziecko jest gorna granica

Czy dziecko dłużej karmione piersią będzie zdrowsze?
Prawdopodobnie dłuższy okres karmienia przyczynia się do lepszego rozwoju intelektualnego. Dlatego warto karmić piersią, nawet wtedy, gdy dziecko ma już szansę na samodzielne spożywanie innych pokarmów.


trudno mi sie do tego ustosunkowac
nawiazujac do wczesniejszego fragmentu komentarza, nalezy zaznaczyc, ze zbyt dlugie karmienie piersia dziecka naraza je na otylosc
laczenie zwyklej zywnosci z pokarmem matki po 2 r.z. nie wydaje sie korzystne w kwestii masy ciala

a tak poza tym, temat z dupy - ile jest karmiacych matek na forum?

 
crs_sc
 Wysłana - 12 maj 2007 10:09      [zgłoszenie naruszenia]

też pomyślałem o tych matkach na forum chyba tylko gruby z laską będą tutaj zaglądali
_______________________________
 

 
mmaassoonn
 Wysłana - 12 maj 2007 10:27      [zgłoszenie naruszenia]

To z dedykacją dla niego

edit : cokolwiek w tym dziale nie wrzucę to jest be

Zmieniony przez - mmaassoonn w dniu 2007-05-12 10:30:55

 
hallucyon
 Wysłana - 12 maj 2007 12:08      [zgłoszenie naruszenia]

no co ty - zajrzyj tutaj: [http://www.insomnia.pl/-t215382.html#post2]

 
Kamtra
 Wysłana - 4 styczeń 2017 21:26      
 Usunięta przez Don quixet za naruszenie Pkt4 regulaminu forum.
[zgłoszenie naruszenia]

 
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.] 
Przegląd tygodnia

[art] Karmienie piersią - fakty i mity