FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 2618 razy ¬
 
ROZRYWKA | Zdrowie
[art] Zasady zdrowego odżywiania 
[powiadom znajomego]    
Autor "[art] Zasady zdrowego odżywiania"   
 
Jenny19
 Wysłana - 11 maj 2007 13:56        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI



1.Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
2.Strzeż się nadwagi i otyłości,bądz aktywny ruchowo.
3.Produkty zbożowe powinny być dla ciebie głównym żródłem kalorii.
4.Spożywaj codziennie co najmniej 2 duże szklanki chudego mleka.Mleko można zastąpić jogurtem,kefirem,a także częściowo serem.
5.Mięso spożywaj z umiarem.
6.Spożywaj codziennie warzywa i owoce.
7.Ograniczaj spożywanie tłuszczów,w szczególności zwierzęcych , a także wszelkich produktów zawierających cholesterol.
8.Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.
9.Ograniczaj spożycie soli.
10.Unikaj alkoholu.


Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków)


W skład produktów spożywczych wchodzą niezbędne składniki odżywcze zawarte w różnych ilościach i proporcjach. Nie ma produktu żywnościowego, który dostarczałby wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach.

Aby nie dopuścić do powstania niedoborów należy w codziennym jadłospisie uwzględnić produkty ze wszystkich grup: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, produkty dostarczające pełnowartościowego białka. Zasada urozmaicenia powinna dotyczyć wszystkich posiłków.

Komponując swój jadłospis należy kierować się 10 zasadami zdrowego żywienia i dodatkowymi informacjami zawartymi w Piramidzie Zdrowego Żywienia.

Kontroluj masę ciała (dbaj o zachowanie należnej masy ciała)

Nadwaga i otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale choroba, będąca przyczyną innych chorób takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia i wiele innych.

Aby zachować prawidłową masę ciała należy odżywiać się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.
Osoba z nadwagą lub otyłością powinna:

* Ograniczyć spożycie tłuszczów zarówno widocznych (masło, olej itp.) oraz niewidocznych (zawartych np. w ciastach, batonach, tłustych gatunkach mięs itp.)
* Zrezygnować ze spożywania dań typu fast food i słodyczy oraz słodzenia napojów
* Zwiększyć spożycie warzyw i owoców
* Unikać potraw smażonych lub pieczonych tradycyjnie ze względu na wysoką zawartość tłuszczów stosowanych do ich przygotowania. Zaleca się pieczenie w folii aluminiowej, rękawie, na grilu, gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez uprzedniego obsmażania
* Wyeliminować doprawianie potraw zasmażkami, śmietaną czy mąką
* Wyrzeczenia dietetyczne połączyć z aktywnością fizyczną

SPRAWDŹ CZY MASZ PRAWIDŁOWĄ MASĘ CIAŁA:

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)2

* niedowaga (BMI < 18,5)
* prawidłowa masa ciała (BMI = 20 - 25)
* nadwaga (BMI = 25 - 29,9)
* otyłość (BMI = 30 - 39,9)
* otyłość dużego stopnia (BMI > 40

Produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii

Produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w diecie człowieka. Produkty te dostarczają węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Z witamin zawierają przede wszystkim witaminy z grupy B oraz witaminę E. Dostarczają również składników mineralnych takich jak: żelazo, miedź, magnez, cynk oraz potas i fosfor.

Wartość żywieniowa produktów zbożowych jest uzależniona od stopnia przemiału ziarna, w trakcie którego usuwane są zewnętrzne części bogate w składniki odżywcze. Mniejszą zawartością witamin i składników mineralnych charakteryzują się produkty otrzymane z wyższego stopnia przemiału, wówczas mąka i pieczywo są bielsze a kasza drobniejsza. Natomiast pieczywo razowe oraz grube kasze odznaczają się wyższą zawartością witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.

Mleko i produkty mleczne powinny być stałym elementem codziennej diety

Mleko i przetwory mleczne są nie tylko głównym źródłem wapnia w diecie, ale dostarczają również białka o wysokiej wartości biologicznej oraz witamin z grupy B, a także A i D. Produkty te są również źródłem składników mineralnych takich jak magnez, potas i cynk.

Z uwagi na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych w tłuszczu mlecznym należy wybierać mleko i jego przetwory o obniżonej zawartości tłuszczu.

Mięso spożywaj z umiarem, zastępuj je rybami i roślinami strączkowymi.

Mięso jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, a także witamin z grupy B, szczególnie B1, B12, PP oraz łatwo przyswajalnego żelaza.

Należy wybierać chude gatunki mięs, a także zastępować je roślinami strączkowymi i rybami (zaleca się spożywanie 2-3 porcji po 150g tygodniowo).

Zarówno rośliny strączkowe jak i ryby oraz jaja są dobrym źródłem pełnowartościowego białka.

Jaja podobnie jak mięso, zawierają prawie wszystkie składniki odżywcze potrzebne organizmowi. Mimo to w żółtku jaja zawarta jest duża ilość cholesterolu, dlatego nie należy spożywać więcej niż dwa jaja tygodniowo.

Ryby w porównaniu z mięsem zawierają więcej składników mineralnych. Są dobrym źródłem jodu oraz fluoru. Polecane są zwłaszcza ryby morskie ze względu na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Rośliny strączkowe są źródłem węglowodanów złożonych, a także witamin z grupy B oraz składników mineralnych takich jak: żelazo, fosfor i wapń.

Spożywaj codziennie warzywa i owoce

Warzywa i owoce powinny wchodzić w skład codziennej diety, gdyż są źródłem cennych witamin, zwłaszcza witaminy C oraz B - karotenu. Dostarczają także kwasu foliowego. Zawierają znaczne ilości składników mineralnych takich jak: wapń, potas, magnez, sód.

Zawarty w owocach i warzywach błonnik pokarmowy nie ulega trawieniu przez enzymy przewodu pokarmowego. Spełnia on bardzo ważną rolę, m.in. posiada zdolność regulowania pracy przewodu pokarmowego zapobiegając zaparciom, korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu i glukozy we krwi.

Większość warzyw i owoców odznacza się wysoką zawartością wody (80-90%), z czego wynika ich niska wartość kaloryczna.

Ograniczaj spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych


Tradycyjna polska dieta obfituje w tłuszcze. Zaleca się obniżenie spożycia tłuszczów ogółem poniżej 30% dziennego zapotrzebowania na energię. Ograniczenie spożycia tłuszczów zwłaszcza zwierzęcych i produktów obfitujących w cholesterol jest nieodzownym warunkiem profilaktyki chorób układu krążenia. Ograniczenie spożycia tłuszczu ma również istotne znaczenie w zapobieganiu i leczeniu otyłości.

Należy pamiętać, iż tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem pokarmowym - 1g tłuszczu dostarcza 9 kcal, a białka czy węglowodanów 4 kcal.

Warto wiedzieć, że tłuszcze spożywane są nie tylko w formie "widocznej" (masło, olej, margaryna, smalec, tłuszcz przy mięsie czy wędlinach), ale również w formie "niewidocznej" zawartej w potrawach i produktach (mięso, sery, wyroby cukiernicze). Tłuszcze zwierzęce sprzyjają rozwojowi miażdżycy. Wskazane jest aby zastępować tłuszcze zwierzęce roślinnymi.

Wśród różnych technik kulinarnych godne polecenia jest gotowanie, pieczenie czy duszenie bez dodatku tłuszczu. Również pieczenie na grilu powoduje zmniejszenie ilości tłuszczu

Unikaj cukru i słodyczy

Cukier nie dostarcza żadnych niezbędnych składników odżywczych, jest natomiast źródłem "pustych" kalorii. Produkty dostarczające "pustych" kalorii należy rozumieć jako produkty, nie wzbogacające organizmu w jakiekolwiek składniki odżywcze, a dostarczające jedynie kalorii.

Nadmierne spożycie cukrów prostych może w konsekwencji prowadzić do otyłości. Produkty te odrywają także dużą rolę w powstawaniu próchnicy zębów.

Ograniczaj spożycie soli

Sód zawarty w soli odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Jednak jego zbyt wysoki poziom w diecie może przyczyniać się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.

Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 - 6g (1 płaska łyżeczka do herbaty). Aktualny poziom spożycia soli w Polsce jest trzykrotnie wyższy od zalecanego. Należy zrezygnować z dosalania potraw, a także ograniczyć dodatek soli w czasie ich przygotowywania.

Warto wiedzieć, iż sól jest dodawana w dużych ilościach podczas przemysłowej produkcji żywności, przy produkcji konserw, wędlin, serów, kiszonek, wędzonek, marynat, a także zup w proszku i niektórych przypraw.

Zaleca się zastępowanie tradycyjnej soli, dostępnymi na rynku solami niskosodowymi lub różnego rodzaju mieszankami ziołowymi i przyprawami.

Unikaj alkoholu

Alkohol jest produktem bardzo kalorycznym, nie zawiera żadnych niezbędnych składników pokarmowych, a u osób z podwyższonym stężeniem triglicerydów sprzyja ich dalszemu wzrostowi. W nadmiarze podnosi także ciśnienie krwi.

Należy pamiętać, że częste spożywanie umiarkowanych nawet ilości może prowadzić do uzależnienia. Alkohol należy spożywać z umiarem. Nie powinno się przekraczać 2 drinków dziennie. Za 1 drinka uważa się kieliszek wódki, lampkę wina (75-100ml) lub szklankę piwa.





Informacje pochodzą ze strony internetowej Instytutu Żywienia i Żywności
______________________________
 
Lepiej zaliczać się do niektórych niż do wszystkich.

[http://www.fundacja-ast.pl]
[http://www.ttb.anashar.net/index.php?id=start]

 
LukRecJa
 Wysłana - 11 maj 2007 14:00      [zgłoszenie naruszenia]

Nie podoba mi się przede wszystkim to sformułowanie:
Ograniczaj spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych
baaardzo mi się nie podoba, o ile z drugą częścią tego zdania można się zgodzić, o tyle cała wymowa tego zdania jest kwasowa.
_______________________________
 
[http://www.youtube.com/watch?v=ksiXn6h-gwo]

Znawca -
 
crs_sc
 Wysłana - 11 maj 2007 14:07      [zgłoszenie naruszenia]

j/Lu - wszystko powinno być w odpowiednich proporcjach - tłuszcze też ... i nie powinno się ich ograniczać - raczej nie powinno się "spożywać więcej niż jest to wskazane"
_______________________________
 

 
Jenny19
 Wysłana - 11 maj 2007 14:10      [zgłoszenie naruszenia]

Oczywiście-problem w tym że mało kto przestrzega w swojej diecie odpowiedniej ilości tłuszczu-dlatego piszą o ograniczeniu a nie trzymaniu się normy.
_______________________________
 
Lepiej zaliczać się do niektórych niż do wszystkich.

[http://www.fundacja-ast.pl]
[http://www.ttb.anashar.net/index.php?id=start]

 
Jenny19
 Wysłana - 11 maj 2007 14:10      [zgłoszenie naruszenia]


Warunki,jakim powinno odpowiadać prawidłowe żywienie:

1.Udział energii z białka w pożywieniu osób dorosłych-12%,dzieci-13% całodziennego zapotrzebowania energii.
2.Udział białka zwierzęcego 1/2, a w przypadku dzieci i młodzieży oraz kobiet ciężarnych i karmiących nawet 3/4 ogólnej ilości spożywanego białka.
3.Udział energii i węglowodanów -55-65% całkowitego zapotrzebowania energetycznego,przy czym z cukrów prostych nie powinien być wyższy niż 10-12%.
4.Udział energii tłuszczu(ludzie dorośli) ogółem nie powinien przekraczać 30% całkowitego zapotrzebowania energetycznego,z czego 3-8% z niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych a 6-7% z nasyconych kwasów tłuszczowych.
U małych dzieci i młodzieży w wieku pokwitania udział energii z tłuszczu do 33%, u osób starszych oraz chorych lub zagrożonych chorobą niedokrwienną serca-do 25%.
5.Proporcje tłuszczów nasyconych do jednonienasyconych i wielonienasyconych powinny być zbliżone i wynosić jak 1:1:1
6.Poziom cholesterolu w diecie nie powinien przekraczać 300mg/dzień, a zawartość błonnika pokarmowego w przedziale 20-40mg/dzień.
7.Zawartość soli kuchennej nie wyższa niż 5-7mg/dzień.


1g białka lub węglowodanów dostarcza przy spalaniu ok.4 kcal,1g tłuszczu -9kcal energii.Wartości te określa się jako tzw współczynniki Atwatera.


_______________________________
 
Lepiej zaliczać się do niektórych niż do wszystkich.

[http://www.fundacja-ast.pl]
[http://www.ttb.anashar.net/index.php?id=start]

 
Jenny19
 Wysłana - 11 maj 2007 14:18      [zgłoszenie naruszenia]

Wady żywieniowe :

Najczęstsze błędy w żywieniu Polaków:
-nieregularne spożywaniu posiłków
-zbyt małe spożycie pieczywa razowego,grubych kasz i suchych nasion strączkowych
-niskie spożycie warzyw i owoców-niedobory witaminowe i składników mineralnych
-zbyt małe spożycie produktów mlecznych -nie pokrywa zapotrzebowania na wapń
-zbyt duże spożycie tłuszczów zwierzęcych
-zbyt małe spożycie olejów roślinnych - rzepakowego ,słonecznikowego, sojowego ,oliwy
-zbyt duże spożycie mięsa i wędlin
-małe spożycie ryb,szczególnie morskich
-za duże spoż.cukru i słodyczy,duże ilości soli kuchennej
-małe urozmaicenie potraw
-stosowanie tradycyjnych technologii potraw z użyciem dużej ilości tłuszczu
-korzystanie z fast foodów
-brak zrozumienia dla ważności karmienia naturalnego niemowląt




_______________________________
 
Lepiej zaliczać się do niektórych niż do wszystkich.

[http://www.fundacja-ast.pl]
[http://www.ttb.anashar.net/index.php?id=start]

 
LukRecJa
 Wysłana - 11 maj 2007 14:19      [zgłoszenie naruszenia]

Ograniczenie to ograniczenie.
A zwrócenie uwagi na to aby były tam odpowiednie proporcje to inna bajka.
Każdy normalny człowiek zrozumie ograniczanie tłuszczu jako uszczuplenie jego spożycia na rzecz innych składników...
A nie tędy droga.
Trzeba dbać o spożywanie tłuszczu ze zróżnicowanych źródeł w proporcji 1:1:1 (to co dodałaś na końcu).


_______________________________
 
[http://www.youtube.com/watch?v=ksiXn6h-gwo]

Znawca -
 
INSOMNIA
 Wysłana - 11 maj 2007 21:53      [zgłoszenie naruszenia]

Podczas ostatniej diety odżywkę łykałem z oliwą, smak fatalny.
Ale rzeczywiście-ograniczenie powinno dotyczyc tłuszczu zwierzęcego.

 
LukRecJa
 Wysłana - 11 maj 2007 21:54      [zgłoszenie naruszenia]

ja piję codziennie oliwę z oliwek
_______________________________
 
[http://www.youtube.com/watch?v=ksiXn6h-gwo]

Znawca -
 
mmaassoonn
 Wysłana - 11 maj 2007 21:56      [zgłoszenie naruszenia]

To bardzo zdrowe
ale kalorii też troszke ma

 
LukRecJa
 Wysłana - 11 maj 2007 21:57       [zgłoszenie naruszenia]

kalorie mnie nie interesują
bo mam treningi siłowe po to żebym mogła więcej wdupić
_______________________________
 
[http://www.youtube.com/watch?v=ksiXn6h-gwo]

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]



 
Przegląd tygodnia

[art] Zasady zdrowego odżywiania