FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 3374 razy ¬
 
ROZRYWKA | Zdrowie
[art] rozstępy 
[powiadom znajomego]    
Autor "[art] rozstępy"   
 
Pierzynka
 Wysłana - 24 maj 2007 00:01        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Nieregularne linie na skórze, przypominające blizny, mogą się pojawić już u nastolatek, choć najczęściej powstają u kobiet w ciąży. Wystarczy jednak trochę ruchu, odrobina silnej woli, regularne masaże i kosmetyki, żeby uniknąć widocznych rozstępów.


Powstają w wyniku zbyt dużego napięcia skóry. Gdy jest ona rozciągana do granic możliwości, wówczas pękają włókna kolagenu i elastyny. Dzieje się tak zwykle w okresie dojrzewania, kiedy szybko rośniemy, w czasie ciąży lub gwałtownego przybierania na wadze i chudnięcia.
Powodem ich tworzenia się mogą być również zmiany hormonalne, sprawiające, że włókna kolagenu i elastyny są mało podatne na rozciąganie, oraz skłonności genetyczne. Trudno się całkowicie pozbyć rozstępów. Najłatwiej usunąć świeże, mające postać sinoczerwonych linii. Gdy zjaśnieją i przybiorą wygląd wyraźnych blizn, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie ich powstawaniu. Wypróbuj kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą ci cieszyć się gładką i elastyczną skórą.

Wcieraj kosmetyki. Nawet zwykły balsam do ciała przeciwdziała rozstępom. Nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i podatna na rozciąganie. Jednak znacznie skuteczniejsze od niego są specjalne kosmetyki, których warto używać, zwłaszcza w ciąży. Zawierają zwykle skrzyp polny, chroniący włókna kolagenu przed zniszczeniem, algi poprawiające nawilżenie naskórka i pobudzające go do regeneracji. Kosmetyki te zmniejszają również istniejące już rozstępy, ujędrniając i wygładzając skórę. Jednak aby przyniosły widoczny efekt, trzeba je cierpliwie wmasowywać dwa razy dziennie przez co najmniej miesiąc.

Masuj ciało.
Możesz to robić pod prysznicem szorstką gąbką lub dłonią podczas wcierania kremu po kąpieli. Na brzuchu zataczaj ręką coraz większe koła, zaczynając od pępka. Na biodrach i udach prowadź ręce wzdłuż ciała, zawsze od kolan w kierunku talii. Regularny masaż rano i wieczorem pobudzi krążenie krwi w naczyniach włosowatych, usunie szkodliwe toksyny z komórek skóry i sprawi, że będzie ona w lepszej formie.

Ćwicz systematycznie. Pływanie, joga, streatching lub aerobic sprawią, że komórki skóry będą lepiej dotlenione, odżywione. Włókna kolagenu i elastyny staną się mocniejsze. Najlepsze efekty osiągniesz, gimnastykując się trzy razy w tygodniu. Nie ćwicz jednak zbyt intensywnie na siłowni, bo duży przyrost mięśni sprzyja powstawaniu rozstępów. Jeśli nie trenujesz w klubie, możesz chodzić codziennie na półgodzinne spacery. Są równie skuteczne co zmagania na sali gimnastycznej.

Ciąża to sprawdzian dla twojej skóry
Jeśli około 5 miesiąca skóra na brzuchu i biodrach zaczyna swędzieć, to znak, że nie wytrzymuje napięcia, jakie powoduje powiększający się brzuch. To ostatni dzwonek, by sięgnąć po preparaty ujędrniające. Jeśli systematycznie masujesz brzuch, uda, biodra, pośladki, masz spore szanse, by uniknąć rozstępów. Uwaga! Zrezygnuj jednak z masażu brzucha w 9. miesiącu ciąży, bo możesz przyspieszyć poród.


Pilnuj stałej wagi.
Nie lubisz dodatkowych kilogramów? Twoje ciało również nie, zwłaszcza jeśli przybywa ich zbyt wiele w krótkim czasie. Równie źle znosi drakońskie diety i gwałtowne chudnięcie. Nieustanne rozciąganie i kurczenie się skóry wystawia ją na trudną próbę, z której nie zawsze wychodzi zwycięsko. Jeśli chcesz uniknąć rozstępów, kontroluj wagę ciała. Odchudzaj się stopniowo. Jedz produkty bogate w krzem i cynk, np. pestki dyni, owoce morza, ryby. Pierwiastki te są niezbędne do budowy kolagenu i regeneracji komórek skóry.

Poddaj się zabiegom. Są najskuteczniejszym, choć kosztownym, sposobem, by pozbyć się rozstępów. Do wyboru masz chemabrazję, czyli głębokie peelingi kwasami owocowymi, kwasem witaminy A lub TCA oraz dermabrazję, polegającą na mechanicznym ścieraniu warstw naskórka za pomocą specjalnych tarcz. Do wygładzania skóry wykorzystuje się również laser. Zabiegi spłycają i rozjaśniają nawet stare rozstępy, czyniąc je mniej widocznymi.

 
Pierzynka
 Wysłana - 24 maj 2007 00:05      [zgłoszenie naruszenia]

a tu drugi artykuł na temat rozstępów:

To nie tylko sprawa kobiet. Rozstępy mają także mężczyźni i dzieci. Weź się za nie, gdy tylko się pojawią. Wtedy kuracja potrwa krócej. Masz rozstępy od kilku lat? Na to też są sposoby!

Tekst: Magdalena Kawczyńska
konsultacja: dr Ewa Kaniowska, specjalista dermatolog, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych

Patrycja w zeszłym roku urodziła dziecko. Przez całą ciążę czuła się świetnie. I dobrze wyglądała. Wszystkim znajomym chwalila się okrągłym brzuszkiem. Do czasu. - W ósmym miesiącu, dosłownie z dnia na dzień, na piersiach i brzuchu pojawiły się czerwone pręgi. Skóra wyglądała jak zaorana! - żali się Patrycja. - Moje koleżanki, gdy były w ciąży, też miały rozstępy. Ale po urodzeniu dziecka smugi znikały. Liczyłam, że u mnie będzie tak samo. A moja skóra jeszcze bardziej się pomarszczyła!

Bez taryfy ulgowej
Przypadek Patrycji wcale nie jest odosobniony. Rozstępy pojawiają się aż u 9 na 10 ciężarnych kobiet. A także u 40 proc. dojrzewających chłopców i 70 proc. dziewczynek. Często są problemem osób otyłych i kulturystów. Zmiany zazwyczaj lokalizują się na pośladkach, w górnej części ud, na brzuchu i biodrach. U kobiet w ciąży występują także na piersiach, a u mężczyzn podnoszących ciężary - na plecach, ramionach i barkach. Przebieg choroby u wszystkich wygląda podobnie. Na początku rozstępy są czerwone i wypukłe, a po kilku miesiącach zmniejszają się, tworząc jasną bliznę.

Kiedy napięcie rośnie
Rozstępy powstają na poziomie- naskórka i skóry właściwej. W zdrowej skórze włókna kolagenu i elastyny układają się w uporządkowaną, elastyczną sieć, a naskórek jest gruby i mocny. Rozstępy powstają, kiedy naskórek staje się cieńszy, a równocześnie w skórze właściwej dochodzi do uszkodzenia struktury włókien kolagenu i elastyny. Dzieje się tak na przykład w czasie ciąży. Nadmierne rozciąganie skóry powoduje wówczas zerwanie siatki kolagenowo-elastynowej. Efektem są czerwone pręgi na skórze.

Znów te hormony!
Samo napinanie skóry nie prowadzi jednak do powstawania rozstępów. Spadek jej elastyczności najczęściej jest związany z wahaniem poziomu hormonów płciowych. To od nich zależy trwałość struktury kolagenowo-elastynowej. Dlatego rozstępy pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania, ciąży i okołomenopauzalnym. Ich powstaniu sprzyjają choroby endokrynologiczne, które prowadzą do nadmiernego wzrostu poziomu kortykosteroidów, oraz długotrwałe przyjmowanie sterydów.

Przygotuj się na zmiany
Rozstępy rozwijają się w dwóch etapach. Pierwsze stadium to tzw. faza zapalna. Na skórze widoczne są czerwone lub sinoczerwone wrzecionowate smugi o długości od kilku do kilkunastu centymetrów i szerokości 0,5-4 cm. Drugi etap rozwoju to faza bliznowacenia. Pręgi zmieniają kolor na perłowobiały, zwężają się i zapadają. Stają się mniej widoczne. Czasem zdarza się, że w miejscu rozstępów skóra zaczyna się marszczyć jak bibułka.

Im wcześniej, tym lepiej
Jaki efekt przyniesie leczenie rozstępów i jak długo będzie ono trwało - to zależy od rozległości zmian i od momentu, w którym rozpocznie się terapię. Najlepsze rezultaty daje leczenie świeżych rozstępów (mających nie więcej niż 6 miesięcy), zanim utworzy się blizna. Efekty leczenia starszych zmian są zbliżone do rezultatów terapii blizn. Kurację może przeprowadzić dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej.

Najskuteczniejsze metody to:

nakładanie maści z tretinoiną (najsilniej działająca postać witaminy A) - zapobiega uszodzeniu włókien kolagenu i elastyny, a zarazem stymuluje skórę do ich wytwarzania;
peelingi chemiczne, np. z kwasem glikolowym lub trójchlorooctowym - powodują złuszczanie naskórka, stymulują fibroblasty do wytwarzania włókien kolagenu i elastyny;

mikrodermabrazja - polega na ścieraniu wierzchnich warstw naskórka, wygładza i wzmacnia skórę; wykonana przed peelingiem chemicznym potęguje działanie kwasów;
mezoterapia - ostrzykiwanie skóry mieszanką witamin, aminokwasów lub polinukleotydów - przyspiesza proces gojenia, przywraca skórze sprężystość;
pulsacyjny laser barwnikowy i IPL - metody coraz częściej używane do wspomagania leczenia rozstępów.
Najlepsze efekty przynosi łączenie kilku metod, np. peelingu chemicznego, mikrodermabrazji i mezoterapii lub łączenie tych kuracji z terapią laserową. Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Cena zależy od rozległości zmian i rodzaju używanego preparatu. Zwykle waha się od 300 do 1000 zł za jeden zabieg. Kuracja obejmuje od kilku do kilkunastu (w przypadku bardzo głębokich rozstępów) zabiegów. Ich liczba zależy od indywidualnej reakcji skóry. W skrajnych przypadkach, gdy rozstępy są bardzo rozległe, a wymienione metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, zmiany można usunąć chirurgicznie (u chirurga plastyka). Po zabiegu mogą pozostać niewielkie blizny. Cena: od 400 zł.

A jednak warto się smarować!
Zastanawiasz się, czy wystarczy smarowanie ciała balsamem, żeby pozbyć się rozstępów? Skuteczność kosmetyków (zarówno zapobiegających powstawaniu rozstępów, jak i zalecanych w ich leczeniu) nie została w pełni potwierdzona. Ale badania kliniczne nad preparatami tego typu przeprowadzone przez francuskich naukowców wykazały, że preparat z kwasem mlekowym i peptydami sojowymi może spowolnić rozwój rozstępów. U stosujących go osób pojawiały się one dwukrotnie rzadziej i były mniejsze niż u kobiet, które takiego preparatu nie używały. Obecnie duże nadzieje wiąże się z kosmetykami zapobiegającymi rozstępom. Wiadomo, że zawarte w nich substancje, tj. wyciąg z Centella asiatica, ekstrakt z soi, krzem oraz witaminy A, C i E, uelastyczniają skórę. Przypuszcza się, że stosowane regularnie zmniejszają ryzyko pojawienia się rozstępów. Niektóre z wymienionych substancji znajdziesz w: Serum na rozstępy Soraya, 17 zł; Kremie zapobiegającym rozstępom Foliacti Pharmaceris M, 35 zł; Kremie na rozstępy i blizny Mustela 9 miesięcy, 88 zł; Żelu Rilastil Intensive Istituto Ganassini, 60 zł.

 
Corvis
 Wysłana - 24 maj 2007 00:45      [zgłoszenie naruszenia]

Mam delikatne, małe białe pręgi na biodrze, smaruję to oliwką chociaż wiem że się nie cofną, no ale może chociaż się nie powiększą.

Niewielkie rozstępy - można poprawić stan napięcia skóry, przez co staną się mniej widoczne. Takie efekty uzyska Pani stosując kremy, zabiegi pojędrniające, modelując sylwetkę, dobierając odpowiedniego kształtu kostiumy kompielowe. Dużych rozstępów nie da się zlikwidować w inny sposób niż zabieg operacyjny. I wszystko jedno, czy będzie to "zabieg operacyjny" (operacja plastyczna), czy też metoda "nieinwazyjna", "małoinwazyjna" (?) - np. dermabrazja. O ile operacja to po prostu usunięcie nadmiaru skóry wraz z rozstępami, o tyle nazwanie dermabrazji zabiegiem mało inwazyjnym jest... hmmm... lekką przesadą, jako że zabieg ten polega na ztarciu (dosłownie!) wierzchniej wastwy skóry. I to tak, aby wytworzyła się rozległa rana. Wówczas jest nadzieja, że w procesie odbudowy skóry - przynajmniej częściowo - uda się poprawić jej wygląd. Zabieg musi odbywać się w znieczuleniu, bo jest bardzo bolesny. Można stosować inne techniki - nakłuwanie specjalną rolką, "zcieranie" chemiczne - ale wszystkie skuteczne metody są inwazyjne i polegają na takim uszkodzeniu skóry, aby musiała się ona głęboko zregenerować. Cena zależy od gabinetu, zakresu zabiegu i wybranej metody. Ilość zer w cenie? Co najmniej trzy. Cyfra na początku zależy od elementów, które wymieniłam.


to wg mnie bardzo ciekawy wycinek artykułu ze strony:
[http://www.zdrowemiasto.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=5882&alt=66]

ktoś chętny na ścieranie skóry? tanio zetrę...

Zmieniony przez - Corvis w dniu 2007-05-24 00:45:34

 
OLcia w-w
 Wysłana - 27 maj 2007 17:56      [zgłoszenie naruszenia]

Ja słyszałam od ś.p. znajomego z sfd ktory jako cwiczący rzecz jasna w celu pozbycia sie rozstępow, uzywał jakiejs masci z apteki ktora zawierała mocznik.
Generalnie cudo to koło 5 zł kosztowalo i równiez cuda podobno czyniło.
Jak poszukam to sprecyzuje o co mi chodzi
_______________________________
 


to je na piču .

Znawca -
 
kulmas
 Wysłana - 27 maj 2007 18:01      [zgłoszenie naruszenia]

Specjalista -
 
OLcia w-w
 Wysłana - 27 maj 2007 18:06      [zgłoszenie naruszenia]

o to to
_______________________________
 


to je na piču .

Znawca -
 
niki666
 Wysłana - 26 styczeń 2009 20:12      [zgłoszenie naruszenia]

Wczoraj zauważyłam na swoich pośladkach rozstępy i dojrzewanie napewno nie jest tego powodem... 2 miesiąc biorę tabletki antykoncepcyjne i myśle, że to przez to(jak to hormony)...
Kupiłam sobie dzisiaj maść "Fissan" i chciałam się dowiedzieć czy jest dobry, bo poleciła mi go siostra, ale ona jest po ciąży, a to co innego... potrzebuje czegoś skutecznego na rozstępy mniejsze niż te po ciąży i proszę o poradę.
pozdrawiam

 
INSOMNIA
 Wysłana - 26 styczeń 2009 20:37      [zgłoszenie naruszenia]

Naprawdę skuteczne jest tylko laserowe usuwanie, więc nie oczekuj cudów.

 
Andromedaa
 Wysłana - 26 styczeń 2009 20:40      [zgłoszenie naruszenia]

Temu trzeba zapobiegać
Kup balsam ujędrniający i smaruj się regularnie.

Znawca -
 
Angel...
 Wysłana - 26 styczeń 2009 20:40      [zgłoszenie naruszenia]

rozstepy od tabletek antykoncepcyjnych?

Znawca -
 
chrumchrum
 Wysłana - 26 styczeń 2009 22:06      [zgłoszenie naruszenia]

Znów te hormony!
Samo napinanie skóry nie prowadzi jednak do powstawania rozstępów. Spadek jej elastyczności najczęściej jest związany z wahaniem poziomu hormonów płciowych. To od nich zależy trwałość struktury kolagenowo-elastynowej. Dlatego rozstępy pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania, ciąży i okołomenopauzalnym. Ich powstaniu sprzyjają choroby endokrynologiczne, które prowadzą do nadmiernego wzrostu poziomu kortykosteroidów, oraz długotrwałe przyjmowanie sterydów.


z art. powyzej.
_______________________________
 
'Chrum chrum'- powiedział prosiak do rzeźnika%-)
<SSS>

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

[art] rozstępy

Strony: 1 2