FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1350 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Ścisłe
[mat] rownania i nierownosci 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Autor "[mat] rownania i nierownosci"   

Malevin
 Wysłana - 16 luty 2008 14:50        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Wzialem sie za przygotowania do matury, przerabiam teraz zbior zadan w ktorym natknalem sie na kilka zadan z ktorymi nie moge sobie poradzic... oto one:
[aycu30.webshots.com/image/45549/2002605592611038681_rs.jpg]
W 1,2,3 trzeba doprowadzic do jak najprostszej postaci.
W 1 myslalem, zeby podstawic sobie zmienna t=a^2, ale w odpowiedziach maja inne wyniki
W 2 napisalem (a-b)^2-c^2, ale w odpowiedziach znowu inaczej...
W 3 w ogole nie wiem jak zrobic. Sa jakies metody co by rozwalic to szybko i sprawnie czy musze metoda prob i bledow?
W 4 trzeba rozwiazac nierownosc. Czy mozna podniesc obie strony do kwadratu? I dlaczego nie? bo wynik wyszedl inny, wiec pewnie nie mozna
W 5 rozwiazac rownanie. Prawda ze proste? W odpowiedziach jest x=2 lub x=5, ale kiedy przemnozy sie nawiasy, przerzuci na jedna strone i wyliczy delte, wychodza pierwiastki w wyniku... wiec znowu nie wiem o co chodzi
W 6 musimy rozwiazac ten wielomian
Rozwalilem go na czynniki i wyszlo ostatecznie:
(x+pierw3)(x-pierw3)(x+5)=0
Widac, ze mamy tutaj trzy pierwiastki. W odpowiedziach jest tylko jeden: x=-5
W 7 i 8 mamy rownania dwukwadratowe. W 7 podstawilem zmienna t=x^2, wyliczylem delte i pierwiastki, wyszlo mi t1=2, t2=1. Ale co teraz mam zrobic z tymi pierwiastkami? Teraz zrobic
t1=x^2
x^2=2
x=pierw2 lub x=-pierw2? Jezeli o to chodzi, to nie trzeba rozwiazywac bo mam zrobione, niby zgadza sie z odpowiedziami, ale nie pamietam czy po prostu trafilem, czy tak sie robi

W 9 i 10 musimy podac pierwiastki i ich krotnosc. 9 rozbilem na:
W()=x^2(x^2+6x+9)
Delta rowna 0 wiec jest jeden pierwiastek =-3 (rownania w nawiasie)
Mamy zatem dwa pierwiastki: 0 i -3. 0 jest pierwiastkiem dwukrotnym, bo x^2. Ale nie moge zrozumiec dlaczego -3 tez jest pierwiastkiem dwukrotnym? (zgodnie z odpowiedziami)
Za 10 w ogole nie wiem jak sie zabrac

11,12,13,14 to nierownosci wielomianowe
W 11 podstawiam zmienna t=a^2, wyliczam pierwiastki t1=0 i t2=1. I co dalej z tym zrobic?
W 12 rozlozylem na x(9x^2+12x+4)>=0, delta =0 pierwiastek jest rowny x=-2/3, oraz drugi pierwiastek x=0. Jakby ktos mogl wykresik tego cuda namalowac to byloby super, bo wychodza dwa pierwiastki wiec wykres wyszedl jak funkcji kwadratowej, rozwiazaniem wg mnie powinno byc x nalezy od (-inf,-2/3>u<0,+inf), a w odpowiedziach jest: {-2/3}u<0,+inf)

W 13 rozwalilem to na (k+pierw2)(k-pierw2)(k+3)<0. Mamy wiec 3 pierwiastki, oczywiscie odpowiedziach znowu inaczej: (-inf,-3), gdzie zniknely pozostale 2 pierwiastki?

No i 14 zadanie, znowu mamy ze zmienna t=x^2, wyliczam pierwiastki rownania dwukwadratowego, i co z nimi zrobic?

Dlugi post wyszedl. Jakby komus chcialo sie przeczyatc i pomoc to bede bardzo wdzieczny. Zadania chyba sa proste, ale niedlugo wroce z trudniejszymi Zanim zaczniecie rozwiazywac przeczytajcie moje komentarze, bo sa 3 zadania zwiazne z pierwiastkami rownania dwukwadratowego ktorych nie trzeba rozwiazywac, tylko powiedziec mi co z nimi zrobic

Kuba_SnK
OLAF DOBOSZ
 Wysłana - 16 luty 2008 14:53      [zgłoszenie naruszenia]

5)
x(x-2) = 5(x-2)
x(x-2) - 5(x-2) = 0
wyciagam (x-2) przed nawias
(x-2)(x-5) = 0

jest ok ?

bede edytował tego posta wiec rozwiazania tutaj dostaniesz

10)
W(x) = (x+1)^5 + (x+1)^4
wyciagamy przed nawias
W(x) = (x+1)^4 [(x+1) + 1]
W(x) = (x+1)^4 (x+2)

8)
x^4 - x^2 - 2 = 0
x^2 = t
t^2 - t -2 = 0
t1 = 2 .... t2 = -1
teraz pamietamy, ze t = x^2
x^2 = 2 lub x^2 = -1
pierwsze ma rozwiazanie w dziedzinie rzeczywistej, 2gie tylko zaczynajac od zepolonych wiec dla rzeczyiwystych nie ma
x = +-sqrt(2)

9)
W(x) = x^4 + 6x^3 + 9x^2
W(x) = x^2 (x^2 + 6x + 9)
a tego kwadratowego pierwiastek podójny to -3
W(x) = x^2 (x+3)^2

11)
a^4 >= a^2
a^4 - a^2 >= 0
a^2 (a^2 - 1) >= 0
czyli 0 lub a^2 = 1 czyli a = +-1
a^2 (a-1)(a+1) >= 0
czyli a =< -1 lub a >= 1

robic dalej? bo srednio mi sie chce, a reszta jest podobnie prosta
a w 1-3 to nie wiem o co chodzi z prostsza postacia

Zmieniony przez - Kuba_SnK w dniu 2008-02-16 15:14:54

mafia inso-fizyków%-)

Specjalista -

Kuba_SnK
OLAF DOBOSZ
 Wysłana - 16 luty 2008 15:18      [zgłoszenie naruszenia]

ale 4tym to mnie troche podłamałes
zreszta jak i 5tym i 10tym

nie mozesz podniesc do kwadratu bo masz nierównosc, która zmienia znak jak mnozysz przez cos ujemnego - zabijasz informacje o tym podnoszac do kwadratu

x sqrt(2) + 2 sqrt(2) < 2x
x sqrt(2) - 2x < -2 sqrt(2)
x(sqrt(2) - 1) < -2 sqrt(2)
x < -2 sqrt(2) / (sqrt(2) - 1)

chyba sie nie pomyliłem

mafia inso-fizyków%-)

Specjalista -

Malevin
 Wysłana - 16 luty 2008 15:22      [zgłoszenie naruszenia]

dzieki wiedzialem, ze te zadania sa proste, tylko nie moglem znalezc bledow w swoich rozwiazaniach Dalej sobie poradze.

Z 1,2,3 chodzi o jak najprostsza postac
W 2 w odpowiedziach jest (a-b-c)(a-b+c). I zastanawiam sie jak oni do tego doszli metoda prob i bledow (watpie) czy jest na to jakis sposob
W 3 odpowiedz jest: (a^2+b^2-abpierw2)(a^2+b^2+abpierw2). Jak oni to rozkladaja?

W 4 jest 2pierw3, ale to nie zmienia nic w rozwiazaniu.

Wiedzialem, ze tymi zadaniami podlame ludzi, no ale po 3h rozwiazywania zadan nie zauwazalem pewnych rzeczy ale nie boj nic, juz niedlugo wroce z trudniejszymi (chyba)

Zmieniony przez - Malevin w dniu 2008-02-16 15:25:50

Kuba_SnK
OLAF DOBOSZ
 Wysłana - 16 luty 2008 15:26      [zgłoszenie naruszenia]

wg mnie prostsza postaci ajest postac wyjsciowa

ale ok
ja 3cie zrobiłbym tak:
(a^2 +ib^2)(a^2 - ib^2)
...
2)
a^2 + b^2 - 2ab -c^2 = (a-b)^2 -c^2 = (a-b+c)(a-b-c)
bo jest taki wzór, ze a^2 -b^2 = (a-b)(a+b)

1)
a^4 - b^4 = (a^2-b^2)(a^2+b^2)

Zmieniony przez - Kuba_SnK w dniu 2008-02-16 15:28:28

mafia inso-fizyków%-)

Specjalista -

Malevin
 Wysłana - 16 luty 2008 15:32       [zgłoszenie naruszenia]

2)
a^2 + b^2 - 2ab -c^2 = (a-b)^2 -c^2 = (a-b+c)(a-b-c)
bo jest taki wzór, ze a^2 -b^2 = (a-b)(a+b)

A, 2 juz zalapalem znalem ten wzor tylko nie pomyslalem, ze tutaj mozna go jeszcze wcisnac dzieki wielkie

A 1 i 3 to mozna i tak zrobic, ale jednak odpowiedzi sa nieublagalne...

Zmieniony przez - Malevin w dniu 2008-02-16 15:33:18

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

[mat] rownania i nierownosci

Warto przeczytać: TERMODYNAMIKA | fizyka - termodynamika | [Mat] Prawdopodobieństwo | Matematyka. Trygonometria ! | Rysunek techniczny, pytanie dotyczące gwintu | Mat - zadanie | Równania różniczkowe | Fizyka - zadanie | Granice funkcji trygonometrycznych - zadanie | Fizyka - zadania z elektrostatyki | Wymiarowanie rysunku | chemia nowa era czesc 3. pomocy? | fizyka - zad. z fal | Mechanika techniczna - zadanie | pomoc w zadaniu z ekstremow funkcji 2-och zmiennych | Pomożecie? | prezenterki | agnieszka jakubowska | dominikana | punta cana | katherina toes | Triptorelin | fuuuuuuu | FFFFFUUUUUUU | alija | kogniwsityka | krosty na penisie | alkohole | zatoki | giuseppe ottaviani | fizyka | sylwetki | dutchess | antysemickie | Biznes

Polecamy: KSW | Komputery | Nauka

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2014 SFD S.A.