FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 2947 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
13-tego piątek 
[powiadom znajomego]    
Autor "13-tego piątek"   

bezemocji
 Wysłana - 13 luty 2009 11:48        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

O zabobonach pewnie było. Dziś mamy piątek i 13 lutego. Skąd takie fatum przy zbieżności numeru z dniem tygodnia?

1. Źródło tego zabobonu wskazuje się na piątek 13 października 1307 roku, kiedy to z rozkazu Filipa IV przy współudziale papieża Klemensa V ujęto i wymordowano templariuszy

2. Piątek to dzień śmierci Jezusa
(podobno Ewa zjadła jabłko z drzewa poznania też w piątek...)

3. Wiara w szczęśliwą 12-tkę i feralną 13-tkę jest również spadkiem po starożytnych Sumerach. Sumerowie obserwując ciała niebieskie próbowali zsynchronizować rok słoneczny z rokiem księżycowym. Niestety w roku słonecznym jest 12 pełnych faz Księżyca i jedna częściowa. Tak więc, podobnie do 7-ki,(od liczby widzianych planet i księżyca) również 12-tka została uznana za liczbę doskonałą. Natomiast niepełna i niekompletna 13-ta faza Księżyca, nie pasująca do systematycznej mentalności Sumeryjczyków, stała się dla nich synonimem zła i nieszczęścia. Podobnie jak wiara w szczęśliwą 7-kę, zabobon dotyczący 12-tki i 13-tki dotarł do nas z Bliskiego Wschodu za pośrednictwem chrześcijaństwa.

4. W tradycji biblijnej 12 uchodziła za wielkość harmoniczną, wielokrotność magicznej szóstki, 13 zaś, za złowrogą /podczas Ostatniej wieczerzy było obecnych 13 osób/

Nie wszędzie na świecie 13. piatek ma taką złą sławę; np. w północnej, protestanckiej części niemiec 13. piątek uchodził za dobry termin ślubu. Obsesja na punkcie tych fatalizmów przyjmuje formę zaburzeń, nerwic. W wielu hotelach amerykańskich nie znajdziemy 13 piętra czy pokoju z tym numerem, albo miejsca w samolocie. Ale numer .....
Co tam u was, wszystko w porządku?

Specjalista -

INSOMNIA
 Wysłana - 13 luty 2009 11:52      [zgłoszenie naruszenia]

Dziewczyna dzisiaj do mnie leci samolotem, a ja sie zaraz przebijam w sniegu na lotnisko, autostrada do Berlina.

Methos
 Wysłana - 13 luty 2009 12:01      [zgłoszenie naruszenia]

żadne statystyki nie potwierdzają żeby ten dzień był bardziej pechowy niż inny.

Zabobony i tyle.

Ekspert -

bezemocji
 Wysłana - 13 luty 2009 12:08      [zgłoszenie naruszenia]

Ale skąd? U ludzi XXI wieku, wykształconych, po doktoratach, u studentów, specjalistów, może księży?

Co za siłę ma to zabobonne, magiczne myślenie po tysiącach lat?
To chyba głębsze psychologiczne przyczyny.

Specjalista -

ziemon
LADY
 Wysłana - 13 luty 2009 12:10      [zgłoszenie naruszenia]

zabobony nie zabobony, prawie miałam rano stłuczkę a za chwilę pieszy usiłował zginąć mi pod kołami... jakoś głupio...

[cafewitteveen.files.wordpress.com/2011/09/b5rip.jpg?w=419&h=334]

Without data you are just another person with an opinion.

Znawca -

Methos
 Wysłana - 13 luty 2009 12:16      [zgłoszenie naruszenia]

13 ty jest po prostu medialny...

przeciez równie mozna sobie wmówić że np. 5-ty czwartek, 18 wtorek czy każdy inny jest pechowym.

Coś się komuś stanie i zwali na pecha...

Pozatym Ziemion widzisz... a moze 13 był szczęsliwy dla ciebie...??

Dziwne??

w końcu piszesz teraz na forum, a nie lezysz w szpitalu / siedzisz na policji wyjasniając potracenie (odpukac - smiertelne)...

Widzisz, wszystko zalezy od punktu widzenia

Zmieniony przez - Methos w dniu 2009-02-13 12:16:57

Ekspert -

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 13 luty 2009 12:19      [zgłoszenie naruszenia]

O, a ja nawet nie zauważyłem że dzisiaj piątek, ani że 13

bezemocji - fajne informacje

Namaste!

Ekspert -

bezemocji
 Wysłana - 13 luty 2009 12:19      [zgłoszenie naruszenia]

A po wyjściu z domu splunęłaś przez ramię?

Z tymi zabobonami to zależy jak się je traktuje. Wszyscy anty widzą w religii jeden wielki zabobon z magicznymi praktykami. Do takich zaliczają zamianę wafelka w człowieka. Oczywiście spłycone porównanie ale na podobnej wierze opierają się nasze fatalizmy. Tylko, albo aż - na wierze.

Specjalista -

Methos
 Wysłana - 13 luty 2009 12:20      [zgłoszenie naruszenia]

To chyba głębsze psychologiczne przyczyny.

to chyba wewnętrzna potrzeba człowieka do wierzenia, że nie wszystko jest wytłumaczalne

przchodzenie pod drabiną, witanie się przez próg, czarny kot.. itd

Ekspert -

bezemocji
 Wysłana - 13 luty 2009 12:22      [zgłoszenie naruszenia]

Ja bym widział w tym przerzucanie odpowiedzialności za nasz los na ciemne siły, gwiazdy, koty i podkowy.
Byle dalej od nas samych.

Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2009-02-13 12:38:11

Specjalista -

kkitty
 Wysłana - 13 luty 2009 12:39      [zgłoszenie naruszenia]

chyba coraz mniej ludzi wierzy w takie zabobony :) faktycznie, nie mogąc sobie inaczej wytłumaczyć jakiś tam zjawisk wierzą w co popadnie... bzdura! dzień jak co dzień ;P

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 4 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

13-tego piątek

Strony: 1 2 3 4

Warto przeczytać: Szok! | Nadwrażliwi | oobe poczatki | Źródło | rozwój duchowy | ksiazka o New Age | Brak zakończenia. | Psychologia transpersonalna | Problem z dziewczyna - wielka depresja. | fanatyzm religijny... kolejny przypadek | Wyrachowanie czy problemy ze sobą? | Oneironautyka - Sztuka Świadomego Śnienia - praktykujecie? | NASZE POSTANOWIENIA NOWOROCZNE | Postmodernizm a wychowanie... Pomocy | Chrześcijaństwo | Czy kobiety są mniej ambitne od mężczyzn? | sex w szkole | buraka | playmates | rezerwa | fala | ona ma chlopaka | sieryj | za bogaty | adexn | ginekolog | zdjecia z imprez | bukmacherka | ciekawe jak ruchac z miłości | miernik lakieru | iphone | Magdalena Soszyńska Michno | wyciek haseł | tusze tonery | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.