FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1024 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
16 pazdziernika 1978 roku w Watykanie ... 
[powiadom znajomego]    
Autor "16 pazdziernika 1978 roku w Watykanie ..."   

enwu
 Wysłana - 16 październik 2004 08:07       

Przeniesiona przez Predrag z działu 'Historia'. | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Wiwat Ojcze!
26 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II

W poniedziałek 16 października 1978 r., w Watykanie świat obiega wieść o wyborze, pierwszy raz po 450 latach, papieża nie-Włocha. Zostaje nim Karol Wojtyła, kardynał z Krakowa.

Późnym popołudniem w imieniu obradującego trzeci już dzień w Kaplicy Sykstyńskiej świętego kolegium, kardynał Villot zadał pytanie: "Czy przyjmujesz dokonany kanonicznie przed chwilą wybór twojej osoby na Najwyższego Kapłana?".

- Kardynała Wojtyła wydaje się przybity ogromem ciężaru, jaki na niego dopiero co spadł - wspomina francuski kardynał Jan Guyot. - Głowa jeszcze mocniej wciśnięta w ramiona już bardzo pochylone. Nie potrafi ukryć wzruszenia.

Ojciec święty poszedł do zakrystii, żeby się ubrać w białą sutannę, a kardynałowie zaczęli palić kartki używane do głosowań. Na niebie nad kaplicą pojawiają się kłęby białego dymu...

W polskich kościołach rozbujały się dzwony, zaskoczenie przerodziło się w wielką, niekłamaną radość. - Pamiętam świetnie ten dzień. To było wielkie wydarzenie. Dla mnie i dla mojej rodziny. Wszyscy się cieszyliśmy i byliśmy bardzo zaskoczeni, że wybór padł na Polaka - wspomina Ryszard Janowski, lat 57, posadzkarz.

Łzy radości

Ryszard Kamiński, 35 l. mechanik pamięta wielką dumę, jaka go rozpierała. - Ja sam popłakałem się wtedy ze szczęścia - opowiada.

Potem ten papież zmienił całą rzeczywistość - pielgrzymki, powstanie Solidarności, upadek komunizmu.

Dziś cała Polska obchodzi swój dzień chwały. Szczególnie świętują Wadowice, rodzinne miasto Ojca Świętego.

Zbigniew Szczurek (47l.), właściciel cukierni Victoria z Wadowic, z okazji 26. rocznicy pontyfikatu, obniżył cenę kremówek z 2,20 na 2 złote. - Bo każdy powinien spróbować. Papież je chwalił i nadal są wyśmienite - zachwala.

Rocznicowe kremówki

To o nich wspominał Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Dodał, że były z alkoholem.

- Alkohol musi być tylko do konserwacji, powinien zostawić lekki zapach, ale nie można go czuć w trakcie jedzenia ciastka - mówi Szczurek. - Tańszy będzie zestaw z kawą, bo ciastko z nią jest najlepsze - przekonuje.

Przez rynek w Wadowicach przetaczały się wczoraj tłumy ludzi.

- Jesteśmy ze Skawiny. Tu przyjechaliśmy po raz pierwszy, bo kochamy Jana Pawła II - cieszą się gimnazjaliści i licealiści zwiedzający dom, w którym mieszkał obecny papież. - Kiedy tu żył, był w naszym wieku - przekrzykują się. - Idziemy jeszcze na wadowickie kremówki - dodają.

Biznes z kremówkami kręci się w Wadowicach na całego. - To złoty interes - potwierdza Renata Paszkiewicz i innej cukierni w Rynku. - Żadne inne ciastka tak nie schodzą...

- Ludzie najpierw, zanim zaczną zwiedzać, idą na kremówki i kupują je masowo. Gdy ich zabraknie wybierają inne smakołyki - potwierdzają właściciele licznych cukierni. Za przyjemność trzeba zapłacić od 1,90 do 2,50 złotego.

Dlaczego Polacy kochają papieża Jana Pawła II?

Krzysztof Chodacki (48 l.), kierowca MPK
- Ojciec Święty to człowiek, który obalił komunizm. Jest autorytetem dla nas wszystkich. Zjednuje sobie nas cierpieniem, które znosi wręcz w nadludzki sposób. Jan Paweł II ma wspaniały stosunek do młodzieży, a ona go po prostu kocha.

Elżbieta Domaszewicz (42 l.), specjalistka BHP

- Kocham papieża za to, że jest... Polakiem. Cenię także jego wiarygodność, ciepło i serdeczność. Nasz Ojciec Święty jest otwarty na ludzi i to różnych religii. On nie jest tylko urzędnikiem kościelnym. Jest przykładem jak znieść nieszczęścia.

Małgorzata Kajecik-Rudnicka (24 l.), studentka

- Szanuję papieża za to, że zawsze wspiera Polaków w trudnych sytuacjach. Jest wielkim autorytetem i młodzi się na nim wzorują. Poza tym, ma wielkie poczucie humoru i jest błyskotliwy. Jest po prostu człowiekiem z klasą.

Tadeusz Pieronek (70 l.), biskup

- Na to pytanie odpowiem pytaniem: a dlaczego Polacy mieliby go nie kochać? Przynosi chlubę Polsce i Kościołowi. Taki człowiek rodzi się raz na tysiąc lat. Odpowiem jeszcze inaczej. Jeżeli on nas kocha, to jak można by nie odpowiedzieć na jego miłość naszą miłością.

Zbigniew Ziobro (34 l.), poseł PiS

- Papież jest osobowością, która przerasta nasze czasy. Ma ogromną charyzmę. Jest dla nas wzorem do naśladowania. Dla mnie jako krakusa ważne jest też, że Karol Wojtyła był arcybiskupem krakowskim i nadal jest mocno związany z miastem.

autor: Wadowice, Artur Drożdżak

Tylko idioci i geniusze maja prawo do rozumienia dowcipow ...

Catfish
 Wysłana - 16 październik 2004 10:46      [zgłoszenie naruszenia]

mam 13 lat jestem i co prawda pogańinem ale mam duży szacunkem dla Papieża

[metalmp3.zip.net/]

Helevorn
 Wysłana - 18 październik 2004 20:05      [zgłoszenie naruszenia]

ROTFL

Normalnie rozwalila mnie wypowiedz wyzej

Były moderator Polityki i Seksu

Methos
 Wysłana - 21 październik 2004 09:11      [zgłoszenie naruszenia]

13 lat i poganin??? Dobra, ale powiedz mi co ty rozumiesz po pojeciem "poganin"??
Tylko w twoim wykonaniu więc nie przeklejaj mi definicji z google

Crombie
 Wysłana - 21 październik 2004 13:44      [zgłoszenie naruszenia]

poganin (czyt. prymityw) czy ATEISTA ??? norrrmalnie.... LOL

Zmieniony przez - Crombie w dniu 2004-10-21 13:45:18

MARIO PUZO - "GodFather" - My Bible
mafia.heyah.poSiTiFni.LeFy.Slang.pl - Szef mafii
Ojciec Chrzestny swojej mafii i Blinka
MODERATOR Działu Polityka...;-)

INSOMNIA
 Wysłana - 22 październik 2004 17:41      [zgłoszenie naruszenia]

ale miałem beke jak te cukiernie o patent na kremówki walczyły
dziwny kraj dziwne obyczaje

Crombie
 Wysłana - 22 październik 2004 19:17       [zgłoszenie naruszenia]

tak się zdarza...

MARIO PUZO - "GodFather" - My Bible
mafia.heyah.poSiTiFni.LeFy.Slang.pl - Szef mafii
Ojciec Chrzestny swojej mafii i Blinka
MODERATOR Działu Polityka...;-)

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

16 pazdziernika 1978 roku w Watykanie ...

Warto przeczytać: [pol] dwa sposoby literackiego kreowania bohatera | [pol]Nauczyciele i uczniowie w literaturze i filmie | Pytanie o sens zdania ? (szczegóły w środku) | [pol] Świętoszek - streszczenie | spis lektur na mature | [pol] Jakby to zinterpretować? | [his] odpowiedzi do matur... | [pol]Kmicic | [pol]Nad Niemnem | [wos] Z jakimi problemami weszliśmy w XXI wiek? | [pol] wypracowanie... | UWAGA!!!! KONKURS!!! | [konkurs] Filozofia | [konkurs]Patriotyzm | [pol] Proces a Kafka | [pol] poprawna wymowa | Werner | kawały o polakach | xnxx | prawko | wołomin | granit | kupi e | ochrona | przemyt ludzi | teściowa | family | lwicunia | tmpJan_LUKAłukaavi | PCMCIA kartaL | gdzie sa normalne | elegancik | netbook.htm3 opinie | disciples cr | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.