FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 8483 razy ¬
 
ROZRYWKA | Nauki Ścisłe
3 pytania z ekonomii (do sprawdzenia) 
[powiadom znajomego]    
Autor "3 pytania z ekonomii (do sprawdzenia)"   
 
Pozel
 Wysłana - 21 luty 2014 21:42        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Wyjaśnij pojęcie deficytu budżetowego i pojęcie długu publicznego. Jakie są możliwości zmniejszania deficytu budżetowego?
Deficyt budżetowy-niedobór dochodów budżetu państwa w stosunku do jego wydatków (inaczej - nadwyżka wydatków nad dochodami).
Dług publiczny- dług państwowy, suma nie spłaconych przez rząd lub in. związki publicznoprawne zobowiązań zarówno wobec wierzycieli krajowych, jak i zagranicznych. Zobowiązania te mogą mieć charakter krótko- (do 1 roku), średnio- (do 10-15 lat) lub długoterminowy (powyżej 15 lat).
Sposoby radzenia sobie z deficytem: sprzedaż majątku znajdującego się w posiadaniu państwa, czyli prywatyzacja,
podniesienie podatków; ograniczenie wydatków, na co jednak często trudno się zdecydować pod wpływem presji różnych grup społecznych; inflacja - dodruk tzw. "pustego pieniądza" przez państwo. Nominalnie deficyt się wtedy zmniejsza. Jest to jednak realizowane kosztem społeczeństwa oraz ukrytą formą opodatkowania.

Co to jest stopa rezerw obowiązkowych? Omów krótko co może zmienić się na rynku pieniądza płynnego, jeśli NBP podniesie stopę rezerw obowiązkowych.
Jest to miernik kwoty rezerw obowiązkowych, jaką banki komercyjne są zobowiązane wpłacić do banku centralnego (w Polsce jest nim NBP) w celu zabezpieczenia ich wypłacalności (banków komercyjnych). W zależności od tego jaki jest wskaźnik rezerwy obowiązkowej bank centralny decyduje o tym jaka jest podaż pieniądza.
Gdy Bank Centralny podnosi stopę rezerw obowiązkowych, banki komercyjne zwiększają rezerwy obowiązkowe, obniża się mnożnik kreacji pieniądza oraz spada podaż.

Rząd Polski nowelizuje budżet na 2013 rok, zwiększając deficyt budżetowy. Czy celem takiej polityki jest ożywienie czy studzenie gospodarki? Czy według Ciebie Rząd podjął słuszną decyzję? Odpowiedź uzasadnij wskazując jakie mogą być efekty takiej decyzji.
Dzięki powiększeniu deficytu budżetowego rząd chce pobudzić gospodarkę. Rząd za pożyczone pieniądze może inwestować, bądź pomagać przedsiębiorcom by zatrudnili więcej pracowników. Moim zdaniem jest to złe posunięcie, ponieważ zwiększenie deficytu, może też doprowadzić do recesji w długim okresie czasu, ponieważ państwo będzie w końcu zmuszone ciąć koszta co odbije się na sektorze publicznym, zostaną zamrożone pieniądze na wypłaty urzędnikom, wstrzymane inwestycje co doprowadzi tylko do większej zapaści gospodarki.

Moje pytanie polega na tym, czy są to wyczerpane odpowiedzi, czy jednak coś trzeba dodać/odjąć?

 
ciamciara
 Wysłana - 22 luty 2014 01:16      [zgłoszenie naruszenia]

Chyba na jakimś egzaminie miałem m.i. takie pytania Co to za przedmiot? Polityka gospodarcza?
_______________________________
 
"Nikt nie jest zadowolony ze swojej fortuny, za to każdy ze swego rozumu" Francois de la Rochefoucauld


[http://www.insomnia.pl/Piekne_bramki__na_biezaco.-t617215.html]

 
Pozel
 Wysłana - 23 luty 2014 03:22       [zgłoszenie naruszenia]

Ekonomia
ale temat do zamknięcia, wszystko git było

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.] 
Przegląd tygodnia

3 pytania z ekonomii (do sprawdzenia)