FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 2338 razy ¬
 
ROZRYWKA | Uzależnienia i Używki
ALKOHOL- FAKTY I MITY 
[powiadom znajomego]    
Autor "ALKOHOL- FAKTY I MITY"   
 
GCPU
 Wysłana - 13 marzec 2012 14:23        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Był test dotyczący hazardu, a teraz kilka pytań na temat alkoholu. Co o nim wiecie? Które zdania są prawdziwe, a które fałszywe? Zachęcam Was do odpowiadania w postach (nr zdania i P(prawda) lub F(fałsz):)


1. Piwo jest mniej szkodliwe, ponieważ zawiera mało alkoholu.
2. Ktoś, kto pije dużo w weekendy, a w inne dni tygodnia pije małe ilości alkoholu lub wcale nie pije, nie ryzykuje uzależnieniem.
3. Alkohol jest lekarstwem na sen.
4. Tyle samo alkoholu etylowego jest w: szklance 250 ml 5% piwa = lampce 100 ml 12% wina = kieliszku 30 ml 40%
5. Alkohol relaksuje i jest dobrym środkiem na zdenerwowanie.
6. Alkoholicy piją codziennie.
7. Etanol jest substancją bardzo aktywną biochemicznie, w większym stężeniu niszczy tkankę biologiczną, rozcieńczony wpływa na pracę mózgu, systemu nerwowego i hormonalnego.
8. Jeśli kierowca prześpi się trochę po piciu alkoholu, to po obudzeniu może spokojnie prowadzić samochód.
9. Po wypiciu kawy może się wydawać, że jest się trzeźwym jednak picie kawy nie wpływa na poziom stężenia alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu.
10. Osoba pijąca alkohol regularnie nie musi wypijać bardzo dużych dawek, aby ryzykować uzależnieniem.
11. Ludźmi uzależnionymi od alkoholu są przeważnie normalnie pracujący, posiadający rodziny, często szanowani obywatele.
12. To, czy ktoś zaczął spożywać alkohol do 15 roku życia czy po 20 roku życia nie ma żadnego znaczenia dla wzrostu ryzyka uzależnienia się od alkoholu i nikotyny oraz kontaktu z narkotykami.
13. Jeśli ktoś codziennie pije 3 - 4 piwa po pracy, nie ryzykuje uzależnieniem ani szkodami zdrowotnymi.
14. Niektórzy rodzą się alkoholikami.
15. Jeśli ktoś codziennie chodzi do pracy, to znaczy, że nie jest uzależniony.

Szukasz pomocy?
Chcesz uzyskać więcej informacji?
Napisz lub zadzwoń:

Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień
e mail: [email protected]
telefon: 058- 320- 44- 04
gadu- gadu: 848- 51- 72
Znajdźcie nas również na Facebooku: [http://www.facebook.com/#!/pages/Full-Control/308098699205050?sk=wall] 
Marcinx66
 Wysłana - 14 marzec 2012 01:26      [zgłoszenie naruszenia]

1. P
2. F
3. F (choc czasami pomaga w duzych ilosciach spi sie w krzakach itd )
4. nie mam pojecia
5. chyba zalezy od czlowieka jeden sie relaksuje przy piwie a inny dopija te piwo i staje sie agresywny
6. P
7. P
8. P/F
9. P
10. myslalem ze osoba pijaca regularnie jest alkoholikiem
11. p/f
12. f
13. f
14. f
15. p

 
Alkofather
 Wysłana - 14 marzec 2012 07:24      [zgłoszenie naruszenia]

nie bede sie rozpisywał bo na kacu jestem he

1 F
2 F
3 F
4 mi to jeden c***
5 P
6 F to jest ciekawe bo alkoholik moze nie pic miesiac, rok ale jak poplynie to poplynie
7 P
8 zalezy od kierowcy
9 P
10 P ogolnie nie trzeba duzo pic zeby sie uzaleznic
11 kazdy nie ma reguły
12 P
13 F
14 F
15 F przykład ja
_______________________________
 
To fajne forum tylko ludzie na nim to kurwy.
[http://www.youtube.com/watch?v=HeaQzfE2kHw]
CWP!!

Specjalista -
 
Alkoholik7
 Wysłana - 19 marzec 2012 14:22      [zgłoszenie naruszenia]

Ja jednak rozwinę z racji doświadczenia cheche:):)
1. Piwo jest mniej szkodliwe, ponieważ zawiera mało alkoholu. Tylko jego dawkę mierzymy w litrach, łatwiej wytłumaczyć wypicie 3 piw samemu niż ćwiartki.. CO do uzależnienia - tak samo zdradliwe - nawet gorzej. Bo znam wielu alkoholików którzy przez długi czas twierdzili że oni nie mają problemu bo tylko piwo chechech Czyli F
2. Ktoś, kto pije dużo w weekendy, a w inne dni tygodnia pije małe ilości alkoholu lub wcale nie pije, nie ryzykuje uzależnieniem. F. Bo jest duża szansa że jest już uzależniony... Ale to już każdy musi przyznać przed sobą...Jezeli zaczyna ponosić konsekwencje, ma z tego tytułu problemy w domu, pracy, szkole czy finansowe, ma urwane filmy itditd.. cóż. więc F.
3. Alkohol jest lekarstwem na sen. Tak - aż staje się nieodłączną częścią by zasnąć.. aż przyodzi moment że nie można spać ani z ani bez alkoholu... F
4. Tyle samo alkoholu etylowego jest w: szklance 250 ml 5% piwa = lampce 100 ml 12% wina = kieliszku 30 ml 40% - P. Mniej więcej
5. Alkohol relaksuje i jest dobrym środkiem na zdenerwowanie. Taaak, wystarczy wejść do pierwszego z brzegu baru i zobaczyć awantury po nim :):) Ale faktycznie czasami pomaga.. do momentu że zapija się wszelkie emocje z którymi nie radzimy sobie.. w końcu nie można żyć ani po pianemu ani na trzeźwo... F/P
6. Alkoholicy piją codziennie. F. Są tacy którzy pili tylko w weekend, albo ciągami przez tydzień dwa po czym przerwa np. miesiąc dwa... Dość ważne też jest zachowanie pomiędzy piciem... F.
7. Etanol jest substancją bardzo aktywną biochemicznie, w większym stężeniu niszczy tkankę biologiczną, rozcieńczony wpływa na pracę mózgu, systemu nerwowego i hormonalnego.P.
8. Jeśli kierowca prześpi się trochę po piciu alkoholu, to po obudzeniu może spokojnie prowadzić samochód. Bez komentarzy. Pod warunkiem że jest alkoholikiem. Sam tak wiele razy robiłem, są setki kilometrów które nie pamiętam jak przejechałem... i nie robiłem nic złego.. Ale tak działa ta choroba. Innego w tamtych czasach bym zabił za jazdę po piwie a sam... wrrrr. F
9. Po wypiciu kawy może się wydawać, że jest się trzeźwym jednak picie kawy nie wpływa na poziom stężenia alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu. Oczywiście że nie bo i jak? P
10. Osoba pijąca alkohol regularnie nie musi wypijać bardzo dużych dawek, aby ryzykować uzależnieniem. P. Są fazy uzależnienia. W jednych odporność na alkohol się zwiększa w innej maleje... P.
11. Ludźmi uzależnionymi od alkoholu są przeważnie normalnie pracujący, posiadający rodziny, często szanowani obywatele.P/F To choroba dotykająca wszystkich. Znam lekarza, prokuratora, prof. - wicerektora szkoły wyższej - ale znam także bezdomnego, górników, budowlańca :):) Wykształcenie ani status nic nie zmienia...
12. To, czy ktoś zaczął spożywać alkohol do 15 roku życia czy po 20 roku życia nie ma żadnego znaczenia dla wzrostu ryzyka uzależnienia się od alkoholu i nikotyny oraz kontaktu z narkotykami. Nie znam zwiazku... P
13. Jeśli ktoś codziennie pije 3 - 4 piwa po pracy, nie ryzykuje uzależnieniem ani szkodami zdrowotnymi. Bez komentarza. Niech sam oceni.. F
14. Niektórzy rodzą się alkoholikami. F Nie ma na to dowodów.
15. Jeśli ktoś codziennie chodzi do pracy, to znaczy, że nie jest uzależniony. Ychy - pod warunkiem że chodzi w czerwonej czapce i ma na przednim kołach samochodu jeden kołpak oraz ma zaplombowny przynajmniej jeden ząb...F.
_______________________________
 
[www.alkoholik.org]

 
GCPU
 Wysłana - 20 marzec 2012 14:03      [zgłoszenie naruszenia]

Dziękuję Wam bardzo, że wzięliście udział w tym quizie:) A szczególnie Tobie, Alkoholik7 , za dodanie kilku słów od siebie:)
Zanim podam prawidłowe odpowiedzi z krótkim komentarzem, poczekam jeszcze trochę, może jeszcze ktoś się przyłączy:)

 
GCPU
 Wysłana - 27 marzec 2012 11:51       [zgłoszenie naruszenia]

Ok, widzę, że już więcej chętnych nie było, więc wysyłam swoje odpowiedzi:) Trochę się rozpisałam, ale to w celu, wyjaśnienia paru niejasności. Jeśli będziecie mieli jakieś pytania, chcielibyście szerzej o tym "pogadać" to piszcie do mnie na priv lub tu w postach. Takim moim stałym dniem online jest każdy wtorek od 10 do 15. Pzdr Ewelina:)

1. Piwo jest mniej szkodliwe, ponieważ zawiera mało alkoholu. Fałsz . Szkody mogą pojawić się u osób, które piją tylko i wyłącznie piwo. Wypicie jednej szklanki 250 ml piwa o mocy 5% powoduje wprowadzenie do organizmu takiej samej ilości alkoholu, co wypicie małego kieliszka 30 ml wódki o mocy 40%.

2. Ktoś, kto pije dużo w weekendy, a w inne dni tygodnia pije małe ilości alkoholu lub wcale nie pije, nie ryzykuje uzależnieniem. Fałsz . Nawet jednorazowe upicie się jest szkodliwe dla organizmu. Problemy alkoholowe zazwyczaj narastają stopniowo i zaczynają się od regularnego nadużywania alkoholu w pewnych określonych, powtarzających się sytuacjach. U części osób pijących w weekendy można rozpoznać objawy uzależnienia.

3. Alkohol jest lekarstwem na sen. Fałsz . Zaśnięcie po spożyciu alkoholu jest wynikiem toksycznego działania alkoholu na mózg. Sen w tej sytuacji nie jest naturalny (fizjologiczny), a człowiek podczas takiego snu nie wypoczywa w sposób właściwy.

4. Tyle samo alkoholu etylowego jest w: szklance 250 ml 5% piwa = lampce 100 ml 12% wina = kieliszku 30 ml 40%. Prawda .

5. Alkohol relaksuje i jest dobrym środkiem na zdenerwowanie. Fałsz . Alkohol działa uśmierzająco i depresyjnie. Chwilowe odprężenie, jakiego doznają niektóre osoby po spożyciu alkoholu powoduje, że nie myśli się o problemach życiowych. Po wytrzeźwieniu wraca się do problemów z większą siłą. Wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy pociąga za sobą jeszcze większą "nerwowość".

6. Alkoholicy piją codziennie. Fałsz . Niektórzy alkoholicy nadużywają alkoholu codziennie. Bardziej typowym sposobem picia jest jednak picie przerywane dłuższymi lub krótszymi okresami całkowitej abstynencji.

7. Etanol jest substancją bardzo aktywną biochemicznie, w większym stężeniu niszczy tkankę biologiczną, rozcieńczony wpływa na pracę mózgu, systemu nerwowego i hormonalnego. Prawda .

8. Jeśli kierowca prześpi się trochę po piciu alkoholu, to po obudzeniu może spokojnie prowadzić samochód. Fałsz .
Stężenie alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu zależy od ilości spożytego alkoholu, ciężaru ciała osoby pijącej i czasu, jaki upłynął od spożycia alkoholu. Wątroba metabolizuje alkohol ze stałą prędkością ok. 8-10 g na godzinę u kobiety i 10-12 g na godzinę u mężczyzny. Sen nie wpływa na przyspieszenie tego procesu.

9. Po wypiciu kawy może się wydawać, że jest się trzeźwym jednak picie kawy nie wpływa na poziom stężenia alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu. Prawda .

10. Osoba pijąca alkohol regularnie nie musi wypijać bardzo dużych dawek, aby ryzykować uzależnieniem. Prawda . Kobiety nie powinny przekraczać 20 g alkoholu (dwie standardowe porcje), a mężczyźni 40 g alkoholu dziennie (cztery standardowe porcje), nie więcej niż 5 razy w tygodniu. 3-4 piwa pite regularnie codziennie powodują ryzyko powstania szkód zdrowotnych, w tym uzależnienia.

11. Ludźmi uzależnionymi od alkoholu są przeważnie normalnie pracujący, posiadający rodziny, często szanowani obywatele. Prawda . Tylko 3-5% wszystkich alkoholików to osoby zmarginalizowane. Przeważająca większość, czyli 95-97%, mieści się w przekroju całego społeczeństwa.

12. To, czy ktoś zaczął spożywać alkohol do 15 roku życia czy po 20 roku życia nie ma żadnego znaczenia dla wzrostu ryzyka uzależnienia się od alkoholu i nikotyny oraz kontaktu z narkotykami. Fałsz . Badania amerykańskie pokazały, że dzieci, które sięgnęły po alkohol do 15 roku życia uzależniły się czterokrotnie częściej niż osoby, które zaczęły pić po 20 roku życia.

13. Jeśli ktoś codziennie pije 3 - 4 piwa po pracy, nie ryzykuje uzależnieniem ani szkodami zdrowotnymi. Fałsz . T.j w punkcie 10.

14. Niektórzy rodzą się alkoholikami. Fałsz . Takie stwierdzenie nie jest prawdziwe, bo przemawiałoby za tym, że alkoholizm powstaje wyłącznie na drodze dziedziczenia. Dzieci alkoholików byłyby wówczas skazane na alkoholizm, a tak przecież nie jest. W myśl dzisiejszych poglądów - na powstawanie alkoholizmu czyli uzależnienia od alkoholu składają się nie tylko czynniki biologiczne, ale także czynniki psychologiczne i społeczne.

15. Jeśli ktoś codziennie chodzi do pracy, to znaczy, że nie jest uzależniony. Fałsz . Większość alkoholików regularnie i dużo pracuje, często są to dobrzy pracownicy, którzy starają się zrekompensować poczucie winy spowodowane nadużywaniem alkoholu dobrą i staranną pracą.

Szukasz pomocy?
Chcesz uzyskać więcej informacji?
Napisz lub zadzwoń:

Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień
e mail: [email protected]
telefon: 058- 320- 44- 04
gadu- gadu: 848- 51- 72
Znajdźcie nas również na Facebooku: [http://www.facebook.com/#!/pages/Full-Control/308098699205050?sk=wall]

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


 
Przegląd tygodnia

ALKOHOL- FAKTY I MITY