FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 3576 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Anioły i Demony naszej natury 
[powiadom znajomego]    
Autor "Anioły i Demony naszej natury"   
 
SgrA
 Wysłana - 3 listopad 2011 13:28        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Nie wierz w świat, jaki pokazuje ci telewizja. Śmierć przemoc już przegrały historyczną batalię w sercach udzkości. Coraz więcej w nas ochoty do kompromisów i negocjacji, za to jesteśmy coraz mniej skłonni do zabijania - uważa psycholog Steven Pinker .

Dzieje ludzkości - to historia przemocy. Wojna, tortury i zabójstwa nie są zrządzeniem losu. Agresja jest składnikiem natury ludzkiej i dlatego przemoc nie zniknie z dziejów świata. A może jednak? W nowej książce światowej sławy psycholog ewolucyjny i autor bestselerów Steven Pinker argumentuje, że rodzaj ludzki coraz bardziej łagodnieje. Stawia prowokacyjną tezę, że żyjemy obecnie w bezprzykładnej epoce "nowego pokoju" - mimo terroryzmu, zamachów samobójczych, wojen domowych i fundamentalizmu religijnego. Pinker, który w Stanach Zjednoczonych uchodzi za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli, określa opisywany przez siebie odwrót od agresji jako najważniejsze zjawisko, "jakie kiedykolwiek nastąpiło w historii ludzkości". Jego teza, która jest w opozycji do powszechnych odczuć, natrafia na
gwałtowne sprzeciwy. Zdaniem Pinkera czynnikiem sprawczym badanego procesu jest rozprzestrze-nienie wartości cywilizacji europejskiej, a zwłaszcza idei oświeceniowych. Postęp moralny w świecie zachodnim jest jego zdaniem niewątpliwym faktem. Pinker podbudowuje swoją tezę mnóstwem da-nych. W epoce myśliwych i zbieraczy prawdopodo-bieństwo gwałtownego zgonu za sprawą przemocy wynosiło - według szacunków archeologów - około 50 procent. Wraz z powstaniem pierwszych rozwinię-tych cywilizacji około 3000 r. p.n.e. liczba gwałtow-nych zgonów znacząco zmalała. Od schyłku średnio-wiecza do czasów współczesnych wskaźnik morderstw zmniejszy się nawet 50-krotnie. W XX wieku - mimo dwóch wojen światowych, rządów Hitlera i Stali-na - w Europie i USA gwałtowną śmiercią zmarł mniej niż je-den procent populacji. Gdyby odnieść to do wcześniejszych epok, obie wojny światowe mu-siałyby pochłonąć dwa miliar-dy śmiertelnych ofiar - wskazuje Pinker. Oświecenie, ówczesne moralne i społeczne potępienie różnych postaci przemocy (niewolnictwo, tortury, okrutne kary, prześladowania religijne) doprowadziły - zdaniem Pinkera - do rewolucji humanitarnej i rewolucji praw, a tym samym spowodowały ogólnoświatowy zwrot ku lepszemu. Psycholog który zdobył duże uznanie dzięki badaniom nad językiem, świadomością i psychiką, uważa, że ludzie od zawsze miotają się między pięcioma wewnętrz
nymi demonami (brutalność, dążenie do władzy, zemsta, sadyzm, ideologiczne zaślepienie) i czterema dobrymi aniołami (empatia, samoopanowanie, poczucie moralności, rozum). Jest kwestią strategicznej kalkulacji, co zdobędzie przewagę. Sprowadza się to do pytania, co w danych warunkach bardzie się opłaca i pozwala lepiej żyć: przemoc czy postawa pokojowa?


Wrzucę co ciekawsze wypowiedzi Pinkera.Podejrzewam, że gdy ludzie słyszą tezę z twojej książki - że ludzka przemoca stale spada - są sceptyczni. Czy XX wiek nie był najbardziej brutalnym w historii?

Nie. Dane z poprzednich stuleci są mniej kompletne, ale istniejące szacunki ofiar śmiertelnych, kiedy oblicza się je jako stosunek ofiar śmiertelnych do ówczesnej populacji, pokazują, że conajmniej dziewięć zbrodni, które wydarzyły się przed XX wiekiem było znaczniej gorszych od II wojny światowej. Upadki imperiów, najazdy konnych plemion, handel niewolnikami i anihilacje ludów tubylczych, z wojnami religijnymi tuż za nimi. I wojnie światowej nie udaje się nawet załapać do TOP10.

Muszę ci przypominać, że "ateistyczne reżimy" XX wieku uśmierciły dziesiątki milionów ludzi?

To jest popularny argument wśród konserwatystów i krytyków "nowych ateistów", ale jest to argument z wielu powodów historycznie nietrafny.

Po pierwsze, założenie, że nazizm i komunizm były "ateistycznymi" ideologiami ma sens tylko w religiocentrycznym światopoglądzie, który dzieli systemy politycznych na te, które są oparte na judeo-chrześcijańskiej ideologii i te, które nie są. W rzeczywistości, XX-wieczne ruchy totalitarne nie były bardziej zdefiniowane przez odrzucenie judeo-chrześcijaństwa, niż były określone przez odrzucenie astrologii, alchemii, Konfucjanizm, Scjentologi, lub któregokolwiek z setek innych systemów przekonań. Były one oparte na idei Hitlera i Marksa, a nie Davida Hume'a i Bertranda Russell'a, i okropności, przez nie zadane nie mają ma więcej związku z odrzuceniem Judeo-chrześcijaństwa, niż z odrzuceniem astrologii, alchemii czy konfuzjonizmu.

Po drugie, Nazizm i Faszyzm nie były w ogóle ateistyczne. Hitler uważał, że wypełnia plan opatrzności. Nazizm otrzymywał ogromne wsparcie z niemieckich kościołów i żadnej opozycji ze strony Watykanu. Faszyzm szczęśliwie koegzystował z katolicyzmem w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii czy Chorwacji.

Po trzecie, według ostatniego kompendium najgorszych zbrodnii w historii, Matthew White's Great Big Book of Horrible Things (Norton, 2011) religie są odpowiedzialne za 13 ze 100 masowych ludobójstw w historii w rezultacie czego zginęło 47 milionów ludzi. Komunizm jest odpowiedzialny za 6 masowych ludobójstw w wyniku, których zginęło 67 milionów ludzi. Jeżeli obrońcy religii chcą krzyczeć "Jesteśmy odpowiedzialny tylko za 47 milionów morderstw, komunizm był gorszy" mają prawo ale nie jest to imponujący argument.

Po czwarte, wiele religijnych masakr miało miejsce gdzie światowa populacja była znacznie mniejsza. Krucjaty na przykład są odpowiedzialne za 1mln zabójstw na świecie liczącym 400mln ludzi ogółem. Jest to stopa ludobójstwa, która przewyższa nazistowski Holokaust. Wojna trzydziestoletnia dwukrotnie przebiła I wojnę światową zrównując się prawie z II.

Jeśli chodzi o historię przemocy,nie ma istotnej rozróżnicy między systemami teistycznymi i ateistycznymi. Jedynie między systemami, które były oparte na utopijnych ideologiach (w tym marksizm, nazizm i wojownicze religie) i świeckich demokracjach liberalnych, które są oparte na idei praw człowieka. I obecne dane dostarczone przez politologa Rudolpha Rummela pokazują, że demokracje są znacznie mniej mordercze niż alternatywne formy rządu.


Po więcej odsyłam do tygodnia Forum 44-45/2011

Jeszcze ciekawe porównanie wielkich ludobójstw.

X - bezwzględna liczba ofiar w milionach
(X) - liczba ofiar w proporcji do populacji XX wieku

1. Rebelia An Lushana w Chinach 36(429)
2. Najazdy Mongołów 40(278)
3. Handel niewolnikami na Bliskim Wschodzie 18(132)
4. Upadek chińskiej dynastii Ming 25(112)
5. Upadek Rzymu 8(105)
6. Wojny Timura Chromego 17(100)
7. Eksterminacja amerykańskich Indian 20(92)
8. Atlantycki handel niewolnikami 18(83)
9. II wojna światowa 55
10. Reżim Mao Zedonga w Chinach 40
11. Wojna trzydziestoletnia 7 (32)
12. I wojna światowa 15
13. Francuskie wojny religijne 3 (14)______________________________
 
"Biorąc do ręki jakiś tom, traktujący np. o teologii albo szkolnej metafizyce, zapytujemy:
Czy zawiera jakieś rozumowanie abstrakcyjne dotyczące wielkości lub liczby? Nie. Czy zawiera jakieś
oparte na doświadczeniu rozumowanie dotyczące faktów i istnienia? Nie. A więc w ogień z nim,
albowiem nie może zawierać nic prócz sofisterii i złudzeń!"

Znawca -
 
strongzonk
 Wysłana - 3 listopad 2011 14:10      [zgłoszenie naruszenia]


W Twoim sercu są dwa wilki. Wilk nienawiści i wilk pokoju, radości życia. Wygra ten, którego karmisz. Siłą człowieka jest spokój, nie gniew, bo gniew prędzej czy później spali Ciebie lub wszystko dookoła Ciebie i będziesz sam jak palec drwala. Wiem, bo doświadczyłem tego. Nie karmię wilka nienawiści.

 
OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 4 listopad 2011 11:15      [zgłoszenie naruszenia]

Bo wilka nienawiści karmi wielki, sterczący *****.

Piczki z piczami karmią króliki albinosy.

Wybacz kolego delikatną aluzję Ale świat nie jest czarnobiały jak u Supermana z Silver Age i nie ma szans na to, żebyś był szczęśliwy będąc dobrotliwą piczą, bo takich już od podstawówki gnębiło się spuszczając łeb w sraczu i wiążąc sznurówki lewego buta z prawym.

Złe wilki mają fun z gnębienia króliczka, który zapomina od czego ma te małe, chamskie ząbki.

Zmieniony przez - OloKK w dniu 2011-11-04 11:23:45
_______________________________
 
Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -
 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 4 listopad 2011 11:26      [zgłoszenie naruszenia]

Wydaje mi się, że tak ogólnie sformułowana teza o "łagodnieniu" jest błędna o tyle, że "łagodnienie" stanowi zaledwie statystyczną wypadkową. Już z argumentów Pinkera można wywnioskować, że wcale nie łagodnieje ludzkość jako ogół, tylko łagodnieją społeczeństwa, które zwróciły się w kierunku świeckiego humanizmu i demokracji. Ani świat muzułmański ani dalekowschodni komunizm, ani afrykańskie reżimy nie wykazują raczej skłonności do łagodnienia.
Podobają mi się natomiast kontrargumenty Pinkera dotyczące starego, katolickiego argumentu o "ateistycznych reżimach".
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
 
OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 4 listopad 2011 12:04      [zgłoszenie naruszenia]

Bo przede wszystkim ateizm nie jest filozofią i jakimkolwiek systemem. Jest to tylko składowa zakładająca brak innych składowych (brak bojaźni bożej, dżihadu).

Co do samego Pinkera, to chyba oglądałem kiedyś jego wykład, w którym mówił o tym, że żyjemy obecnie w najbezpieczniejszych czasach. Zgodziłbym się

Kopt, w czasie globalizacji byłbym skłonny stwierdzić, że niewiele brakuje a te wciąż agresywne społeczeństwa staną się na tyle istotne, że zawrą się w kategoriach błędu statystycznego
_______________________________
 
Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -
 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 4 listopad 2011 12:09      [zgłoszenie naruszenia]

"niewiele brakuje a te wciąż agresywne społeczeństwa staną się na tyle istotne, że zawrą się w kategoriach błędu statystycznego"
Obawiam się, że wręcz przeciwnie. Pozycja Chin jest nadal cholernie silna, zaś muzułmanie mnożą się jak szarańcza
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
 
OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 4 listopad 2011 12:14      [zgłoszenie naruszenia]

Asymilują się. MTV fajniejsze niż ołtarzyki i kałasze.
_______________________________
 
Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -
 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 4 listopad 2011 12:20      [zgłoszenie naruszenia]

Doświadczenia choćby Holandii, Francji czy Anglii pokazują, że kiepsko idzie ta asymilacja. Raczej organizują sobie getta, korzystają ochoczo z dobrodziejstw cywilizacji, jednocześnie ją w czambuł potępiając.
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
 
SgrA
 Wysłana - 4 listopad 2011 12:24      [zgłoszenie naruszenia]

Kraje muzułmańskie w sensie militarnym nie stanowią żadnego zagrożenia a po wyczerpaniu się ropy naftowej prawdopodobnie spadną do średniowiecza, w którym mentalnie nadal tkwią. Problem jest właśnie z muzułmanami na zachodzie, którzy mnożą się zachęceni zasiłkami. Nie widzę na razie ratunku dla krajów takich jak Francja, Holandia czy Wielka Brytania. Lewica nadal nie ma kontaktu ze światem i żyje nadal ideą multikulturalizmu a osoby jej sprzeciwiające się jak Hitchens, Harris, Ayan Hirsi Ali są nazywani faszystami.

Chiny to natomiast zagadka, nie ulega wątpliwości, że reżim komunistyczny mięknie. Od rewolucji kulturalnej (zakazu kapitalistycznej muzyki, ubrań, sposobu myślenia) do dzisiejszego otwarcia na świat. Internet mimo, że cenzurowany pozwala wielu mieszkańcom Chin na kontakt ze światem a wraz ze wzrostem zamożności Chińczyków staje się coraz bardziej powszechny. Myślę, że Chiny czeka rewolucja w przyszłości i wątpię aby dzisiejszy komunistyczny rząd odważył się na masową eksterminację.

Co do książki Pinkera nie czytałem jeszcze ale myślę, że macie racje i Pinker może patrzeć tylko przez pryzmat cywilizacji zachodniej.


Zmieniony przez - SgrA w dniu 2011-11-04 12:27:58
_______________________________
 
"Biorąc do ręki jakiś tom, traktujący np. o teologii albo szkolnej metafizyce, zapytujemy:
Czy zawiera jakieś rozumowanie abstrakcyjne dotyczące wielkości lub liczby? Nie. Czy zawiera jakieś
oparte na doświadczeniu rozumowanie dotyczące faktów i istnienia? Nie. A więc w ogień z nim,
albowiem nie może zawierać nic prócz sofisterii i złudzeń!"

Znawca -
 
OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 4 listopad 2011 12:31      [zgłoszenie naruszenia]

Kopcie, to kwestia czasu jest i końca pokolenia. W UK poznałem Muzełmanina w moim wieku i pomimo lekkiego z***ania chodził w tych dżinsach i walił konia do teledysków JLo.
_______________________________
 
Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -
 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 4 listopad 2011 12:33      [zgłoszenie naruszenia]

Zmartwię Cię, ale to nie jest wynik postępu tylko podwójnej moralności Hajtnie się i dla swojej żony nie będzie bynajmniej postępowcem. Zapewniam
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 5 stron.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Anioły i Demony naszej natury

Strony: 1 2 3 4 5
 
Warto przeczytać: Polemika na temat Rydzyka | Przemyslenia | Potęga Podświadomości ZAPRASZAM | Pytanie | Poszukuję tajemnicy bytu i prawdziwej prawdy... | Zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi | Zaburzenia osobowości i zachowania dorosłych (F60-F69) | Zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku... | LISTA PORADNI ZDROWIA PSYCHICZNEGO | jak rozumiecie to pojęcie??? | DDA | Leszek Kołakowski | Patriarchat? | Dlaczego ludzie nie umieją się cieszyć? | W stanie nirwany tęsknił za miłością | Nie wiem czy sie smiać czy płakać %-) | playman | koszulki | książkiewicz | książkiewicz weronika | ultraviolet man paco rabanne | fryzur | fryzura | jabłczyńska | made in poland | rapidsharede | modele | sportowcy | hiszpania | mapa europy | Batman | wso | A?yczenia | xxxBĄNxxx | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0