FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 33537 razy ¬

ROZRYWKA | Pasje i podróże - małe i duże
Astronomia 
[powiadom znajomego]    
Autor "Astronomia"   

seal
 Wysłana - 10 lipiec 2003 23:17      [zgłoszenie naruszenia]

O odkryciu sześciu nowych księżyców Jowisza poinformowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Obecnie znamy już 58 satelitów tej planety, w tym 18 odkrytych już w 2003 roku.

Nowe księżyce obserwowano od lutego do kwietnia - poinformował dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Nowe satelity Jowisza oznaczone symbolami: S/2003-J13 do S/2003-J18 odkryli, podobnie jak i poprzednie, astronomowie z Obserwatorium Mauna Kea na Hawajach, które dysponuje jednym z największych teleskopów. Są to małe - kilkukilometrowej średnicy - peryferyjne księżyce, poruszające się w kierunku przeciwnym niż planeta.

"Seryjne odkrycia księżyców Jowisza potwierdzają hipotezę, że na peryferiach tej planety znajduje się pas drobnych przechwyconych przez nią planetoid. Powinno być tam wiele takich obiektów dlatego można spodziewać się kolejnych odkryć" - powiedział dr Ziołkowski.

"doradca w combat/samoobrona"

trust no one

seal
 Wysłana - 11 lipiec 2003 00:43      [zgłoszenie naruszenia]

trust no one

seal
 Wysłana - 6 sierpień 2003 12:53      [zgłoszenie naruszenia]

" Pamietam ,ze rodzice zabierali mnie do slynnego japonskiego ogrodu herbacianego w san francisco. Jedno z najszczesliwszysh wspomnien z tego okresu zwiazane jest z tamtejszym stawem. Przesiadujac nad nim, zafascynowany obserwowalem karpie, ktore plywaly dostojnie pod liliami wodnymi i mienily sie kolorami.
W tych spokojnych chwilach pozwalalem swobodnie bladzic mojej wyobrazni. Zadawalem sobie naiwne pytania, jekie moze sobie stawiac tylko dziecko, na przyklad : jak karpie w stawie postrzegaja swiat wokol siebie? Jak dziwny musi byc ich swiat, myslalem.
Przebywajac przez cale swoje zycie w tym plytkim stwie, karpie wierza, ze ich "wszechswiat" sklada sie sie z metnej wody i lilii. Spedzajac wiekszosc czasu na zerowaniu na dnie stawu, maja tylko niejasne przeczucie, ze ponad powierzchnia moze istniec inny swiat. Nie moga zrozumiec natury mojego swiata.
Zaintrygowalo mnie to, ze siedzialem tylko kilka centymetrow od karpi ,a jednak dzielial mnie od nich ogromna otchlan. Karpie i ja spedzalismy swoje zycie w dwoch osobnych wszechswiatach, nigdy nie przekracajac nawzajem ich granic, chociaz znajdowala sie miedzy nami tylko najciensza z barier- powierzchnia wody.
Kiedys wyobrazilem sobie ,ze karpie maj swoich "uczonych". Wysmiewaliby oni kazda inna rybe, ktora twierdzilaby. ze ponad liliami istnieje rownolegly swiat. Dla karpia "uczonego" rzeczywiste bylo by to , coryby moga zobaczyc, lub to, czego moga dotknac. Stawbylby dla nich wszystkim. Niewidzialny swiat poza stawem nie mialby naukowego sensu.
Pewnego razu zlapala mnie burza. Zauwazylem, ze powierzchnie stawu bombarduja tysiace kropli deszczu. Gdy woda wzburzyla sie, fale popchaly lilie wodne we wszystkich kierunkach. Szukajac schronienia przed wiatrem i deszczem, zastanawialem sie, jak odbieralyby to wszystko karpie. Mialyby wrazenie, ze lilie wodne poruszaja sie same. ze nic ich nie popycha. Nie dostrzegalyby wody, w ktorej, w ktorej zyja, tak jak my nie dostrzegamy powietrza i przestrzeni wokol nas, bylyby wiec zaskoczone tym ,ze lilie wodne moga same sie poruszac. Wyobrazalem sobie , ze aby ukryc swoja niewiedze, ich "uczeni" wymyslili sprytna idee, zwana sila. Nie mogac zrozumiec, ze na niewidzialnej powierzchni moga istniec fale, doszliby do wniosku, ze lilie poruszaja sie, poniewaz cos tajemniczego i niewidzialnego, zwanego sila, dziala miedzy nimi.
Innym razem wyobrazilem sobie, co by sie stalo, gdybym wylowil jednego "uczonego" ze stawu. Zanim wypuscilbym go z powrotem do wody, rzucalby sie wsciekle w moich rekach. Bylem ciekaw, jakby to wygladalo dla reszty karpi. Dla nich byloby to z pewnoscia bardzo niepokojace wydarzenie. Najpierw zauwazylyby, ze jeden z "uczonych" zniknal z ich wszechswiata. Po prostu zaginal, nie zostawiajac sladu. Gdziekolwiek by nie szukali, nie znalezliby niczego, co mogloby wyjasnic jego znikniecie. Kiedy w kilka sekund pozniej wrzucilbym go z powrotem do stawu, "uczony" pojawqilby sie nagle znikad. Inne karpie odebralyby to jako cud.
P dojsciu do siebie "uczony" opowiedzialby nizwykla historie. "Niespodziewanie- stwierdzilby-w jakis sposob zostalem wyjety z wszechswiata (stawu) i wrzucony w tajemniczy inny swiat, pelen awiatel i obiektow o niezwyklych ksztaltach, ktorych nigdy przedtem nie widzialem. Najdziwniejszy byl stwor, ktory mnie wiezil i w najmniejszym stopniu nie przypominal ryby. Bylem zaskoczony, widzac ze nie mial zadnych pletw, a jednak mogl sie poruszac. Uderzylo mnie, ze znane mi prawa natury ne stosowaly sie w tym innym swiecie. Potem tak samo nagle, znalazlem sie z powrotem w naszym wszechswiecie".
(To opowiadanie o podrozy poza wszechswiat byloby, oczywiscie tak fantastyczne, ze wiekszosc karpi odrzucilaby je jako kompletny nonsens.)"

ps. pewnie zamkneli go w wariatkowie

trust no one

seal
 Wysłana - 25 grudzień 2003 13:13      [zgłoszenie naruszenia]

Brak sygnału z lądownika Beagle 2

Brak sygnału z lądownika Beagle 2 sprawił, iż w czwartek o świcie naukowcy w Londynie nie byli w stanie potwierdzić, czy urządzenie faktycznie lądowało na Marsie.

Lądownik Beagle 2 pomyślnie odłączył się w piątek od sondy Mars Express i zdążał ku powierzchni Marsa, by szukać tam śladów życia. W nocy z środy na czwartek sonda - na której pokładzie znajduje się m.in. przyrząd skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN - ustabilizowała się na marsjańskiej orbicie.

Beagle 2 miał przejść w czwartek rano przez atmosferę Marsa i osiąść na jego powierzchni - po zakończeniu manewru miał nadać sygnał, potwierdzający zakończenie pierwszego etapu lądowania. Oczekiwano, że nastąpi to godzinie 3.35 w czwartek (naszego czasu). Jak do tej pory naukowcy jednak nie otrzymali takiego potwierdzenia.

Beagle 2 ma szukać na Marsie materii organicznej, która mogłaby świadczyć o obecności form życia. Część jego misji to także analiza próbek atmosfery pod kątem obecności metanu - produktu ubocznego procesów biologicznych.

trust no one

seal
 Wysłana - 25 grudzień 2003 13:13      [zgłoszenie naruszenia]

[info.onet.pl/846695,16,item.html]

trust no one

INSOMNIA
 Wysłana - 3 maj 2004 14:05      [zgłoszenie naruszenia]

Witam!
Potrzebuje jakis informacji na temat "Prawa ruchu planet" Sa mi potrzebne do referatu. Moze ktos z Was dysponuje jakimis info na ten temat albo linkiem?
Z góry dzieki

INSOMNIA
 Wysłana - 24 maj 2004 20:04      [zgłoszenie naruszenia]

widziałeś ostatnio komete

Peen
 Wysłana - 4 lipiec 2004 01:32      [zgłoszenie naruszenia]

NIC nie jest na 100% co najwyzej na 99%...
Pozdrawiam

Truth is the most important

Tommygun
 Wysłana - 5 sierpień 2004 13:30      [zgłoszenie naruszenia]

fajny temat, mam pytanie o teleskop - zastanawiam się nad kupnem czegoś dla amatora, taniego tak do 400-500 zł (na allegro znalazłem parę interesujących propozycji) - czy moglibyście coś polecić i czym się kierować przy wyborze, domyślam się że zwierciadło jest lepsze od soczewki

warunki - miasto, dość jasne niebo, balkon - czyli niekorzystne ale od czasu do czasu chciałbym gdzieś zabrać tubę poza miasto, nie mam dużych wymagań

Tommygun
 Wysłana - 10 sierpień 2004 08:42      [zgłoszenie naruszenia]

pytanie juz nieaktualne - na allegro 1 na 100 propozycji jest warta uwagi, najtańsza sensowna luneta (nie teleskop) to 650 zł, najlepiej mieć około 1400 zł, w cenie ok 500 zł można kupić mocną lornetę + parę zł na statyw - sporo osób tak obserwuje niebo, jak się okazuje to jest nawet skuteczny instrument do obserwacji, zastanowię się co i jak - jeszcze muszę poszperać

acha, na allegro lunety i teleskopy po 300-400 zł to jednak pomyłka, lepiej dołożyć kolejne 400 i kupić coś używanego

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 30 stron.   poprzednia | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Astronomia

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30