FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 2630 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Ateiści, antyteiści itd. 
[powiadom znajomego]    
Autor "Ateiści, antyteiści itd."   

SgrA
 Wysłana - 16 czerwiec 2010 21:13      [zgłoszenie naruszenia]

Carl Sagan (ateista) na łożu śmierci pisał:

"Sześć razy patrzyłem Śmierci w twarz. I sześć razy Śmierć odwróciła wzrok, pozwalając mi odejść. W końcu, oczywiście, mnie dosięgnie - jak dosięga każdego z nas. To tylko kwestia czasu. I sposobu. Wiele nauczyłem się z naszych konfrontacji, szczególnie o pięknie i słodkiej goryczy życia, o wartości przyjaciół i rodziny oraz o sile miłości. Umieranie to pozytywne doświadczenie, kształcące charakter. Owo doświadczenie poleciłbym każdemu, gdyby nie nieuchronny element ryzyka.

Świat jest tak piękny, tak pełen miłości i moralnej głębi, że nie ma sensu oszukiwać się ładnymi historyjkami, na których poparcie mamy niewiele dowodów. Wydaje mi się, że o wiele lepiej spojrzeć Śmierci w oczy i każdego dnia odczuwać wdzięczność za te krótkie, lecz wspaniałe chwile dawane przez życie. (...)

Czy to wygląda na słowa kogoś zrozpaczonego?

Zmieniony przez - SgrA w dniu 2010-06-16 21:14:26

"Biorąc do ręki jakiś tom, traktujący np. o teologii albo szkolnej metafizyce, zapytujemy:
Czy zawiera jakieś rozumowanie abstrakcyjne dotyczące wielkości lub liczby? Nie. Czy zawiera jakieś
oparte na doświadczeniu rozumowanie dotyczące faktów i istnienia? Nie. A więc w ogień z nim,
albowiem nie może zawierać nic prócz sofisterii i złudzeń!"

Znawca -

Mancienne
 Wysłana - 16 czerwiec 2010 21:16      [zgłoszenie naruszenia]

@Tadeknorek
"Ja nie czuję pustki. Pustkę może czuć ktoś, kto jest na rozstaju dróg. Ten, który znalazł już swoją właściwą drogę, jaka by nie była, tzn. ukształtował swój światopogląd, hierarchię wartości itd, zdecydowanie nie czuje pustki."

A jednak, w obliczu śmierci jeszcze nie było takiego, który bez Boga nie czułby pustki. Życie to jedno, bez Boga jest wręcz piękne. Ale ono się kończy.

~vanitas vanitatum, et omnia vanitas~

Tadeknorek
 Wysłana - 16 czerwiec 2010 21:20      [zgłoszenie naruszenia]

A jednak, w obliczu śmierci jeszcze nie było takiego, który bez Boga nie czułby pustki. Życie to jedno, bez Boga jest wręcz piękne. Ale ono się kończy.
]

Nawet, jeśli taka jest nasza konstrukcja naszej psychiki, nie świadczy to o tym, że bóg istnieje. I nie warto w imię ułudy poświęcać całego życia. Poza tym, jeśli bóg jednak istnieje, i jest na tyle wyrozumiałą istotą, na ile powinien nią być, jako jej konstruktor, powinien bardziej zwracać uwagę na postawę człowieka, a nie na jego wiarę bądź jej brak.

Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -

SgrA
 Wysłana - 16 czerwiec 2010 21:22       [zgłoszenie naruszenia]

"Nie wierzę też, by człowiek mógł przetrwać po śmierci swego ciała, choć ludzie słabego ducha wierzą w takie rzeczy, kierowani strachem lub pożałowania godnym egotyzmem."

Albert Einstein

"Biorąc do ręki jakiś tom, traktujący np. o teologii albo szkolnej metafizyce, zapytujemy:
Czy zawiera jakieś rozumowanie abstrakcyjne dotyczące wielkości lub liczby? Nie. Czy zawiera jakieś
oparte na doświadczeniu rozumowanie dotyczące faktów i istnienia? Nie. A więc w ogień z nim,
albowiem nie może zawierać nic prócz sofisterii i złudzeń!"

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 7 stron.   poprzednia

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Ateiści, antyteiści itd.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

Warto przeczytać: Powstanie człowieka | socjologia | Stracona niewinność... | Wiara czyni cuda...(?) | Problem z samym sobą. | Głodnych nakarmić, spragnionych... | Bogactwa buddyzmu | No i niech mi teraz ktoś powie... | Pomoc psychologa w ramach NFZ? | Niecierpie siebie | Dorastanie | Środki naturalne wspomagające psychikę, zdrowie i dietę | Psychologia kobiety. | Russell o Jezusie | Wielka inkwizycja wcale nie przeminela . | Dzisiejsza Ewangelia ;) | kosik | szwed playboy 2012 | slavoy2k | gotuj z fenolem | Markoo | wat czy wsowl | Marko | konstrukcja hiperboli | rihanna | inna | strongzonk | straż graniczna | radish | słodki skurwiel | Paulina | Paulinaa | paula marciniak | małe cycki | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.