FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 21175 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Ateiści są bardziej inteligentni, niż wierzący 
[powiadom znajomego]    
Autor "Ateiści są bardziej inteligentni, niż wierzący"   

kopt
Diabeł
 Wysłana - 18 marzec 2010 10:14      [zgłoszenie naruszenia]

Kruchy, co Ty pieprzysz? Skoro jest jedna substancja i wszystko jest z jednej substancji, to "zewnętrzna przyczyna sprawcza" jest z niczego... czyli jej nie ma. Polecić Ci jakieś podręczniki do logiki?

[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -

zapalnick
 Wysłana - 18 marzec 2010 10:38      [zgłoszenie naruszenia]

kopt religie to nie jest sprawa technologicznego rozwoju, przeciwstawianie religii technice nie jest na miejscu.Co prawda gwarantuje możliwość "dyskusji" w nieskończoność bez punktu oparcia.
jeśli chcesz przeciwstawiać naukę religii, to musisz wziąć pod uwagę nie technikę, a nauki społeczne, tudzież humanistyczne.
Technika nie rozwiązuje żadnych egzystencjalnych zagadek istnienia.

Jedna substancja w wielu aspektach samym faktem swego istnienia nieubłaganie implikuje albo odrębność stworzyciela albo serię nieprawdopodobnych przypadków(która nie wiadomo dlaczego nazywana jest przez tych którzy się ogłosili "inteligentniejszymi" przedstawicielami naszego gatunku "solidną naukową podstawą).

jedna substancja w wielu aspektach? to wiele substancji jest.lub jeśli chcesz na to w ten sposób patrzeć, to jedna substancja oddziaływająca na siebie samą różnorako, co dla ciebie jest wieloma aspektami.
budowa wszechświata implikuje zupełnie coś innego, niż istnienie stwórcy, jak również coś innego,niż serię przypadków.
nieubłaganie.

niektórym się wydaje,że coś robią.w rzeczywistości jednak tylko udają,że są

kopt
Diabeł
 Wysłana - 18 marzec 2010 10:58      [zgłoszenie naruszenia]

"Technika nie rozwiązuje żadnych egzystencjalnych zagadek istnienia."
Technika nie, ale nauki ścisłe, które stwarzają pole dla rozwoju techniki tak.

"jedna substancja oddziaływająca na siebie samą różnorako, co dla ciebie jest wieloma aspektami"
Dokładnie o to mi chodziło. Z naciskiem na "dla ciebie".

Ekspert -

psyrel
 Wysłana - 18 marzec 2010 16:05      [zgłoszenie naruszenia]

@jdcho:
"Rozumiem, ze przywolales je jako agrumento potwierdzajacy teze zawarta w tytule." - nie, tytul jest WNIOSKIEM (a nie teza/hipoteza) na podstawie wynikow wielu badan w tym meta-analizy.

"Chodzi o to, ze badania byly przeprowadzone na grupie uczonych i tylko uczonych." - zwroc uwage ze akapit zawierajacy badania Larsen i Witham (1998) cytuje jeszcze dwa inne badania w tym ankiete z populacji ogolnej.

"Samo badanie dotyczy wiec ilosci i wnioskowanie jakosciowe (czyli takie jak tutul twojego artukulu) jest nieuzasadnione." - zwroc uwage na tytul akapitu: 'Mniejszy odsetek wierzących w grupach naukowców niż w ogólnej populacji'. Argumentem nie jest to ze wiekszosc badanych naukowcow w USA i UK nie wierze w Boga wiec Boga nie ma, tylko ze w grupie o wyzszej inteligencji jest dramatycznie mniej wierzacych niz w grupie w przecietnej inteligencji (populacja).

"Chodzi o to, ze badanie nie mowi jak ksztaltuje sie inteligencja w tej grupie i jak wyglada ta inteligencja na tle spoleczenstwa, rzeczywiscie mozna przypuszczac, ze inteligencja jest wyzsza." - Inteligencja w populacji rozklada sie wg krzywej Gauss'a i reprezentanci zawodow wymagajacych wysokich zdolnosci intelektualnych znajduja sie w grupie 1,2,3 odchylenia standardowego czyli inteligencji wyzszej niz przecietna.

"To ciche zalozenie czyli, uznawanie naukowcow za pewna grupe reprezentatywna (z punktu widzenia inteligencji) niekoniecznie jest prawda." - ani ja tego nie powiedzialem ani w cytowanych badaniach nie znajdziesz takiego zalozenia. Grupa naukowcow nie jest grupa reprezentatywna dla populacji ogolnej.

"Owszem bardzo latwo (intucyjnie wrecz) posluzyc sie wynikami tych badan na potrzebe forsowania tezy zawartj w temacie twojej pracy, ale nie moze to byc uznane za argument mocny." - ponownie, tytul jest wnioskiem na podstawie badan, a nie hipoteza, ktora probuje udowodnic, tym bardziej przeforsowac.

"Zauwaz, ze istnieje mozliwosc znalezienia grupy osob (np. zwiazanych z nauka) w ktorych proporcje wierzacych do niewierzacych bylyby odwrotne, w dodatku inteligencja (zakladan ze bysmy ja zmierzyli) bylby na identycznym poziomie." - taka mozliwosc istnieje, ale prawdopodobienstwo jej zaistnienia jest bardzo male. poza tym, ponownie, to nie stosunek wierzacych do niewierzacych jest wazny tylko porownanie proporcji w dwoch grupach - naukowcow i populacji ogolnej.

"Korelacja miedzy rosnaca inteligencja a malejaca religijnoscia w grupie natolatkow lub dzieci rzeczywiscie moze istniec" - nie tylko ze moze, ale wrecz istnieje i mamy dane na poparcie tej tezy.

"jednak korelacja wieku i religijnosci nie dowodzi zadnego zwiazku przyczynowo-skutkowego miedzy tymi zjawiskami." - to prawda ze nie dowodzi zwiazku przycz-skutk., ale tez ani ja ani autorzy takiej tezy nie wysuwaja.

"zaznaczam jednak, ze uznajesz zmniejszanie sie religijnosci wraz z wiekiem jako argument uzasadniajacy tytul swojego artykulu" - nie wiek jest zmienna determinujaca spadek religijnosci tylko rosnaca inteligencja. Istnieje korelacja miedzy wiekiem dzieci/nastolatkow a ich zdolnosciami rozwiazywania problemow. Im wyzsze zdolnosci (inteligencja) tym mniejsza religijnosc.

"spadek religijnosci w okresie dojrzewania jest wiec niczym innym jak jednym z przejawow tak popularnego dal okresu dojrzewania "kwestionowanie autorytetow" i jest to proace najzupelniej normalny." - gdyby tak bylo to nie byloby zwiazku liniowego, istotnego stat. miedzy inteligencja i religijnoscia.

"...odnosi sie on tylko do tych badanych grup i nie mozna go przenosic na cala populacje." - ani ja ani autorzy cytowanych badan nie generalizuja wnioskow z badan nad mlodzieza na populacje.

"w grupie osob starych w ktorej inteligencja mogalby spadac (ze wzgledy na choroby ukladu neurologiczne) religijnoc moglabybyc rosnaca (nie wiem jak jest bo nie wiem czy ktos przeprowadala taie badania)" - to swietna sugestia. Wlasciwie to widzialem takie badania i religijnosc rzeczywiscie wzrasta u osob starszych. Jak je znajde to zacytuje. I nie jest to naciagane. Wraz z wiekiem maleja zdolnosci intelektualne i rosnie lek przed smiercia z religia jest swietnym antidotum.

"Czemu religijnosc mogla malec? Jesli badaniu poddano osoby mlode, wychowane w "wierze" to wraz z poszukiwaniem nowych doznan w tym intelektualnych (zwiazanych ze wzrostem inteligencji) osoby takie sklonne sa do poddawania w watpliwoc reczy ktore wpajane im byly np. przez rodzicow, tymbardziej jesli rzeczy te odnosza sie do tak niesprawdzalnych idei jak bog." - i jest to jedno z mozliwych wyjasnien dla tej zaleznosci. tutaj potwierdzasz wyniki badan.

Argument 4: "Spadek odsetka wierzących w ostatnim stuleciu". - po pierwsze nie sa to obserwacje jakosciowe tylko ilosciowe. Jakosciowe to takie gdzie dane wejsciowe nie sa liczbami. Po drugie sa to obserwacje trendow. Mozemy je interpretowac na rozne sposoby. Jednym z nich jest ten podany przez Ciebie. Ale mamy tez wyniki innych badan i teorie, ktore tworza kontekst. I wlasnie w kontekscie wiedzy ktora mamy, interpretujemy te obserwacje. Ta obserwacja jest jednym z argumentow wspierajacych ale przyznaje ze metodologicznie slabym.

"nie trudno udowodnic, ze poziom inteligencji w np. Sensgalu jest nizszy niz w UK, wiaze sie to jednak nie tyle z pogladami religijnymi co z nazwyklejszym dostępem do wiedzy." - to prawda, ze nie trudno i zostalo to zrobione. to jest badanie korelacyjne, tzn. ze wybieramy dwie zmienne i patrzymy czy jak jedna rosnie to czy druga rosnie lub maleje i nastepnie liczymy czy taki zwiazek moglby powstac przez przypadek. Celem korelacji nie jest wyjasnienie przyczyn zmiennych, tutaj inteligencji, zas przyczyny inteligencji w roznych krajach nie maja znaczenia.

"wybory ktorych dokonuja ludzie sa zdeterminowane najczesciej maksymalizacja uzytecznosci lub minimalizacja kosztu alternatywnego wynikajacego z decyzji (patrz mikroekonomia)" - zgadzam sie ze jest teoria podejmowania decyzji konsumenckich, ale zdaje sie ze chyba nie wyjasnia zachowan, bo z tego co wiem o wyborach, chociazby konsumenckich, to logika nie odgrywa glownej roli, jeszcze zalezy dla jakiego produktu itd. ale to juz dyskusja na inny temat.

Miarą odwagi jest konfrontacja z własnymi lękami.

zapalnick
 Wysłana - 18 marzec 2010 16:08      [zgłoszenie naruszenia]

Technika nie, ale nauki ścisłe, które stwarzają pole dla rozwoju techniki tak.

czyżbyś chciał powiedzieć,że "pole dla rozwoju techniki" rozwiązuje problemy egzystencjalne?
nie wydaje mi się.co najwyżej stwarzanie ciągłego niedosytu [pole dla rozwoju] może zagłuszać problemy egzystencjalne, dawać pole do ucieczki od niewygodnych pytań o byt,sens etc.
taka maniera wciskania mechanicznych zabawek zamiast.

kopt
Diabeł
 Wysłana - 19 marzec 2010 08:39      [zgłoszenie naruszenia]

Psyrel, jestem pod wrażeniem.
Zapalnik, twierdzę jedynie, że nauki ścisłe przyrodnicze jak fizyka, biologia czy chemia (czyli te, które "stwarzają pole dla rozwoju techniki) w zaawansowanym stadium dotykają tych samych pytań, co rzeczone "problemy egzystencjalne". Świetnym przykładem jest mechanika kwantowa, teoria względności czy biologia molekularna, gdzie przedmiotem badań częstokroć jest to, co czasem nazywamy "zagadką bytu". Potwierdzeniem ich korelacji z "pytaniami egzystencjalnymi" jest ich uogólnienie w filozofii fizyki - lub szerzej - filozofii przyrody.

Ekspert -

zapalnick
 Wysłana - 19 marzec 2010 10:22      [zgłoszenie naruszenia]

i przy tej całej względności nie potrafisz spojrzeć na świat inaczej, niż Kruchy; uogólnienie pytań egzystencjalnych tudzież zagadki bytu ma się sprowadzać do równania z twoim punktem widzenia.Twój punkt widzenia jest jedynie jednym z wielu aspektów tego samego, co stwierdził Kruchy, a Ty przyjmując to założenie starasz się udowodnić,że to jedyny słuszny punkt widzenia.Jednakże zasadność sensu egzystencji zależy w równej mierze od lokacji punktu widzenia, czyli miejsca siedzenia.
mechanika kwantowa nie rozwiązuje zagadki bytu- byt jest formą bardziej złożoną, niż to, czym zajmuje się biologia molekularna.zresztą ogólnie to podałeś przepis na rozwiązywanie zagadki istnienia środowiska, w którym przejawia się byt, tudzież pytania egzystencjalne.

kopt
Diabeł
 Wysłana - 19 marzec 2010 10:27      [zgłoszenie naruszenia]

W takim razie Zapalnick przeczytaj jeszcze raz co napisałem i postaraj się odróżnić to, co mówię ja od podszeptów Twojego alter ego kasownicka
Nie napisałem NIC z tego co tu sugerujesz. Co więcej, w większości nawet bym się zgodził. Wniosek jest taki, że po jakże miłej przerwie znowu gadasz do siebie. Cokolwiek bierzesz, odstaw to

Ekspert -

zapalnick
 Wysłana - 19 marzec 2010 10:50      [zgłoszenie naruszenia]

Kopt najwyraźniej sam nie zdajesz sobie sprawy z tego, co wcześniej pisałeś.
I owszem, nie napisałeś tego, co ci sugeruję.Rzecz jednak w tym,że nie napisałeś tego wprost, a wynika to z treści tego, co napisałeś.To,że piszesz, iż "co więcej w większości byś się zgodził" z tym, co ja napisałem wynika tylko to,że stajesz do siebie w opozycji, albo po prostu nie rozumiesz tego, co piszesz.
pośrednim dowodem na próby tuszowania własnej ignorancji jest robienie wycieczek personalnych w stronę oponenta.

trzy posty wstecz odpisałeś mi;
Dokładnie o to mi chodziło. Z naciskiem na "dla ciebie".

mylę ci się z Kruchym? to by świadczyło,że prowadzisz polemikę mechanicznie, z jakimś punktem widzenia, do którego mnie zaklasyfikowałeś i podświadomie nie potrafisz wyłapać różnic pomiędzy "różnymi aspektami" tego samego,uogólniając abstrakcyjnie wszystkich oponentów do jednego, abstrakcyjnego obrazu oponenta, który , w przeciwieństwie do ciebie -zawiera w sobie wszystko, wszyscy oponenci napisali, lub mogą napisać.
Napisałeś więc dokładnie to, co ci sugeruję,a ty przyznałeś mi rację.Wniosek jest taki,że mam rację- z tym,że pewna cecha charakteru nie pozwala ci na przyznanie się do tego,że nie masz racji.Nie jest więc problemem to, czy ja coś biorę,ale to,że mi to wmawiasz, bo ci się w pale nie mieści, że to ja mam rację.

INSOMNIA
 Wysłana - 19 marzec 2010 10:55      [zgłoszenie naruszenia]

Ale pjerdolisz.

Kopt, podziwiam za cierpliwość

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 30 stron.   poprzednia | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Ateiści są bardziej inteligentni, niż wierzący

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Warto przeczytać: ReligiaTV | Nowe badania religijności | Ile warte jest życie | 13-tego piątek | Wyjście z życiowego dołu... | wojna już w lipcu 2009? | Analiza osobowości Kasownicka na podstawie wybranych cytatów dla Tadka | Wolnomularstwo-czy dalej istnieje? | grafologia | [Psychologia] Czy jest to osoba o wysokiej samoocenie i pewności siebie? | Czy dziecko jest naprawde darem od Boga? | Honor a sytuacja zagrożenia | odczucie nudy | In vitro | Watykan=sami pedofile i kryminalisci ?? | czyn jest życie | omamy w chorobie alkoholowej | teorie spiskowe lotto | lotto | tomaszów mazowiecki belcvhatów | the killing | TMBAF25J993035535 | przepuklina przełyku | glebokie gardlo | insopaker | insopakerzy | adamszky | gazy | anna korcz | mma panowie | wielka brytania | Farmacja | bia ko | prezent dla dziewczyny | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.