FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 19967 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Ateiści są bardziej inteligentni, niż wierzący 
[powiadom znajomego]    
Autor "Ateiści są bardziej inteligentni, niż wierzący"   

pajaki dwa
 Wysłana - 15 marzec 2010 06:21      [zgłoszenie naruszenia]

Piszcie to w kilku zdaniach

psyrel
 Wysłana - 15 marzec 2010 11:11      [zgłoszenie naruszenia]

Widze ze watek wszedl juz w inna dziedzine. Jednak chcialem wrocic do kilku komentarzy z 2 i 3 strony:

'Kruchy5' Czy moglbys podac jakies przyklady badan do ktorych sie odwolujesz. Przyklady takich 'politycznych' badan oraz pozniej innych 'niepolitycznych' ktore zaprzeczaja tym pierwszym. Rozumiem ze to Twoja opinia, ale dopoki nie wesprzesz jej dowodami to jest z dziedziny wiary ze to Zeus zsyla pioruny.

'Tadeknorek'- czy moglbys powiedziec wiecej czym jest blad statystyczny, w jaki sposob obniza wiarygodnosc wynikow badan spolecznych oraz czy dotyczy badan korelacyjnych i regresji?

'metanadren' - to prawda ze w grupie wierzacych jest wiecej wyznan. Badania dotyczyly deklaracji wierze/nie wierze w Boga. Ale znam tez kilka badan ktore pokazuja roznice w inteligencji miedzy poszczegolnymi wyznaniami, gdyz roznia sie one stopniem zlozonosci i w ten sposob bardziej skomplikowane wyznania przyciagaja bardziej inteligentnych, ale ci z najwyzszym IQ wybieraja ateizm/agnostycyzm - oczywiscie wniosek jest o grupach a nie o znajomych: tutaj znajdziesz abstrakt:

[http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6W4M-4TFV93D-1&_user=10&_coverDate=02%2F28%2F2009&_rdoc=1&_fmt=high&_orig=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_searchStrId=1249403664&_rerunOrigin=google&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=46ac7d59ca6cbea82415f73015ab0da1]

'jdcho' - mowiac ze nie ma naukowego opisu emocji co masz na mysli? Zgadzam sie ze nie ma go w geografii, ale zdaje sie ze psychologia calkiem niezle daje rade. czym mialby byc ten naukowy opis i czym roznilby sie od opisow ktorymi dysponujemy dzisiaj?

Miarą odwagi jest konfrontacja z własnymi lękami.

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 15 marzec 2010 13:24      [zgłoszenie naruszenia]

Zgadzam się z tezą zawartą w temacie.

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

jdcho
 Wysłana - 15 marzec 2010 16:50      [zgłoszenie naruszenia]

Odniose się do poprzedniego posta, w sumie rzeczywiscie tworzymy maly offtopic, wiec nie bede sie rozpisywal. To w jaki sposob ktos pojmuje idee boga nie ma żadnego wpływu na to czy realizacja danej idei istnieje czy nie. Pozwole sobie skorzystac z przykladu, ktory pomoze zrozumiec to o czym mowie: To czy wierzysz lub nie ze istnieje inteligentne zycie poza ziemia zupelnie nie wplywa na rzeczywistosc i nie ma zadnek korelacji miedzy tym w co wierzysz z rzeczywistym stanem rzeczy.
Fakt, ze idee boga wymyslili ludzie nie wplywa w zaden sposob w na to czy dana idea istnieje, np. posiada realiację fizyczna (lub jakakolwiek inna). Wielu osobom wydaje sie, ze jesli cos zostalo wymyslone przez czlowieka to z moze byc albo prawdziwe, prawdziwosc stwierdzamy na podstawie obserwacji rzeczywistosci kierujac sie logika, lub falszywe jesli nie obserwujemy jakichkolwiek realizacji danej idei. Jest tu pewna niescislosc, bo o ile obserwacja rzeczywiscie moze byc traktowana jako potwierdzenie to brak obserwcaji nie moze byc traktowany jak dowod falszywosci (chyba, ze dany eksperyment zostal skonstruowany jako "dowod nie wprost"). Tak czy inaczej sensownego eksperymentu dotyczacego boga nikt nie skonstuowal i raczej nie skonstruuje wiec jakiekolwiek obalanie koncepcji boga (ale rozniez dowodzenie) nie ma poki co sensu.
Sorki za offtopic, pozdrawiam

@psyrel: Ok, emocje pod wzgledem fizjologicznym sa opisne i poznane. Teorie emocji na gruncie psychologii rowniez opisane sa dosc dokladnie, problem polega na tym, ze kazdy czlowiek jest inny i te same bodzce moga powodowac skrajnie roznie emocje. Generalnie emocje tlumacza i mowia czlowiekowi co ma czuc na temat danych bodzcow czy to zewnetrznych czy zewnerznych, pelnia wiec role hmm "tlumacza" rzeczywistosci. To o co mi chodzilo, to brak jakosciowego i ilosciowego opisu samych emocji a nie procesow poznawczych prowadzacych do powastania emocji czy procesow lub zachowan wynikajacych z zaistnienia emocji.

Zmieniony przez - jdcho w dniu 2010-03-15 17:06:12

"...to by było na tyle..."

arol1983
 Wysłana - 15 marzec 2010 17:31      [zgłoszenie naruszenia]

Dla mnie takie twierdzenie jak w temacie jest głupotą, bo Einstein był wierzący,
a według mnie był bardzo inteligentny. Tyle na ten temat.

nie ma brzydkich kobiet i nie ma kobiet nie do zdobycia

jdcho
 Wysłana - 15 marzec 2010 18:07      [zgłoszenie naruszenia]

@arol1983: Zgadzam się, chodzi o to, że wnioskowanie na podstawie takich a nie innych badań stat. jest nietroafionym pomysłem. Po pierwsze, niektóre w przedstawionych badań (Larsen i Witham (1998)) odnosiły się do grupy naukowców, wiec poprawny wniosek wyglądałby tak: wsród ludzi wyksztalconych 7% deklaruje wiare w boga. Co nie znaczy ze resza niedeklarujaca jest w jakikolwiek sposob mniej inteligentna lub wyksztalcona.
Badanie 3. Spadek religijności wraz z wiekiem, nie mowi nic innego jak tylko to, ze nastolatki nie bardzo chca oddawac sie praktykom religijnym, a to ze inteligencja wzrastala moze byc spowodowane tym, ze dojrzewanie jest wlasnie procesem w ktorym inteligencja moze rosnac (ponadto tutaj trzeba zaznaczyc, ze testy iteligencji badaja tylko pewien rodzaj inteligencji i w dodatku sa dosc malo miarodajne)
badanie 4: Spadek odsetka wierzących w ostatnim stuleciu -> efekt najzupelniej normalny zwiazany z rozwojem cywilizacyjnym, naukowym i spolecznym, wiazanie go z faktem spadku religijnosci nie dowodzi tak naprawde niczego. Oba badania mowia o 2 rzeczach, ze religijnosc spada i ze inteligencja srednia spoleczenstwa zachodniego rosnie. PO prostu brak korelacji miedzy tymi faktami. Oczywiscie bardzo wygodnie jest doszukiwac sie tej korelacji :)
O badaniu nr 5 nie bede sie wypowiadal bo komentarze (dostepne tu: [http://www.racjonalista.pl/index.php/s,35/d,6076]) w zasadzie wyczeruja temat i pokazuje czemu wnioskowanie jakiekolwiek na podstawie tych badan jest po prostu nieobiektywne.
o badaniu nr 6 sie nie wypowiem, bo jeszcze go nie przeczytalem :) tak szczerze to nawet nie bardzo mi sie chce, bo teksty o pewnej predestynacji jednoski oparte na jej religijnosci troche mi smierdza...

"...to by było na tyle..."

INSOMNIA
 Wysłana - 15 marzec 2010 23:57      [zgłoszenie naruszenia]

to mi sie spodobalo

Zmieniony przez - metanadren w dniu 2010-03-15 23:59:06

Zamroczony
 Wysłana - 16 marzec 2010 07:17      [zgłoszenie naruszenia]

Dla mnie takie twierdzenie jak w temacie jest głupotą, bo Einstein był wierzący,
a według mnie był bardzo inteligentny. Tyle na ten temat.

einstein nie wierzył w osobowego boga

traktuje internet smiertelnie powaznie
"człowiek stworzył boga na swój obraz i podobieństwo"

Tadeknorek
 Wysłana - 16 marzec 2010 11:04      [zgłoszenie naruszenia]

Jdcho, polecam film na youtube "zostawienie wiary tam gdzie jej miejsce", myślę, że ten film najlepiej oddaje moją argumentację w tej offtopowej kwestii. Zachęcam do obejrzenia

i koniec offtopu

Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 16 marzec 2010 11:18      [zgłoszenie naruszenia]

Einstein był ateistą.

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 30 stron.   poprzednia | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Ateiści są bardziej inteligentni, niż wierzący

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Warto przeczytać: Prasa: Fala oburzenia po słowach papieża | Deizm | cel ewolucji homo sapiens | Nieśmiertelne umysły-Wasz Top 5 | Demony (na podstawie filmu "Fallen") | Wrodzone głupota, autodestruktywizm? | Wygraj SOGa | Ciekawostki o świętych | Psychopaci | gdy zabraknie sensu - postawa innych | Polska w oczach Niemców, czyli prawda w oczy kole ;D | Altruizmu nie ma? | zwiazki transreligijne | Ignorancja po adoracji | Uboczne skutki główkowania | Kwestia szczęścia i niepowodzeń w życiu | hiperreal Toruń | olga borys | ewa farna | wzwod | sex opowiadania | mdma krysztaly | aparat na zęby | nowe playboye | playboy | Kożuchowska | Małgorzata Kożuchowska | Mucha | Anna Mucha | Ania | wielka rada | Anna Mucha | hejty | hejt | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.