FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 21643 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Ateiści są bardziej inteligentni, niż wierzący 
[powiadom znajomego]    
Autor "Ateiści są bardziej inteligentni, niż wierzący"   
 
psyrel
 Wysłana - 16 marzec 2010 12:11      [zgłoszenie naruszenia]

@jdcho - nie moge sie zgodzic z wnioskami, ktore wysuwasz. Pozwol ze wyjasnie:
1. Mowisz, ze zgadzasz sie z arol1983 ze nie mozna takich wnioskow wysuwac na podstawie badan. Ale arol1983 nie wspomnial ani slowem o zadnych badaniach. Wyrazil tylko swoja niepoinformowana opinie o Einstainie. Tutaj link do strony 15 "The God Delusion" Dawkinsa, w ktorej cytuje Einstaina twierdzacego ze nie wierzy w Boga oraz komentuje w jakim znaczeniu uzyl slowa Bog: [books.google.com/books?id=yq1xDpicghkC&lpg=PP1&dq=the%20god%20delusion&pg=PA15#v=onepage&q=&f=false]

2.Jesli chodzi o badanie (Larsen i Witham (1998)) nie uwazam zeby Twoj wniosek byl poprawny. Badanie mialo na celu porownanie dwoch grup, jednej o bardzo wysokiej inteligencji i drugiej o przecietnej inteligencji w celu porownania proporcji miedzy wierzacymi a nie wierzacymi. Nie ma tam slowa o mniejszej inteligencji niewierzacych a wrecz na odwrot.

3.Spadek religijnosci wraz z wiekiem nie mowi tego co sugerujesz. Grupa nastolatkow jest celowo dobrana poniewaz wraz z wiekiem zwiekszaja sie zdolnosci intelelktualne i mozliwosci rozwiazywania coraz trudniejszych problemow. Nie jest to efekt przypadkowy. Gdyby bylo tak jak sugerujesz, ze mlodziez nie chce sie oddawac praktykom religijnym ze wzgledu na sama niechec (chyba ze miales cos innego na mysli) zaleznosci miedzy religijnoscia a inteligencja nie bylaby liniowa (im wyzsza inteligencja tym slabsza religijnosc) i zwiazek ten niebylby istotny statystycznie.

4. Zgadzam sie ze nie wiemy czy istnieje korelacja miedzy rosnaca religijnoscia spoleczenstwa a malejaca religijnoscia. Nie mamy odpowiednich danych zeby takie kalkulacje poczynic. Zwroc uwage ze z tego wlasnie powodu nie masz racjonalnych przeslanek zeby powiedziec ze tej korelacji nie ma. Popraw mnie jesli sie myle, ale oczekuje tutaj czegos wiecej niz subiektywnego wrazenia. Obserwujemy jednak dwa trendy o przeciwleglych kierunkach i posiadamy wyjasnienie (teorie) dlaczego taka zaleznosc mialaby sens.

5. Jesli chodzi o komentarze na forum racjonalisty to przeczytalem je z uwaga (dziekuje za link) ale nie uwazam, zeby ktorykolwiek z nich w sposob metodyczny podwazyl wyniki badania Nyberga. Wezmy na przyklad dyskusje o edukacji. Badanie nyberga bylo o zaleznosci miedzy inteligencja a religijnoscia bez wgzledu na przyczyny inteligencji. Zeby skrytykowac to badania uzasadnij prosze niewlasciwy dobor proby, metode analizy itp. Zwroc tez uwage na znaczenie slowa 'obiektywne' i powiedz prosze czy istnieje cokolwiek o czym mozna wydac 'obiektywny sad'.

6. Kiedy mowisz ze nie przeczytales, masz na mysli ten akapit streszczajacy to badanie, czy pelny artykul do ktorego link sie znajduje tam na stronie? Mam wrazenie ze stworzyles sobie opinie na podstawie tytulu, bledna opinie zreszta. Nie ma tam slowa o predestynacji w oparciu o religijnosc. Jesli zdecydujesz sie przeczytac, byloby milo gdybys przedstawil merytoryczna krytyke cytowanej 'gravitation theory', ktora byla zbudowana dla wyjasnienia jak inteligencja wplywa na wybor zawodu, a tutaj jest uzyta jako teoria wyjasniajaca zbieznosc miedzy wysokoscia inteligencji a zlozonoscia preferowanego swiatopogladu/tez religijnosci.

Zmieniony przez - psyrel w dniu 2010-03-16 12:12:12

Zmieniony przez - psyrel w dniu 2010-03-16 12:14:40
_______________________________
 
Miarą odwagi jest konfrontacja z własnymi lękami.

 
Biały19894
 Wysłana - 16 marzec 2010 14:12      [zgłoszenie naruszenia]

Hannes Olof Gösta Alfven
fizyk i astrofizyk: 1970 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Istnieje stale rosnąca liczba zaobserwowanych faktów, które trudno pogodzić z hipotezą Wielkiego Wybuchu. Establishment Wielkiego Wybuchu bardzo rzadko o nich wspomina, a kiedy niewierzący próbują przyciągnąć do nich uwagę, potężny establishment odmawia przedyskutowania ich w uczciwy sposób..."

Hannes Alfven, "Cosmology: Myth or Science?" w Journal of Astrophysics and Astronomy 5 (1970), str. 1203

Christian Boehmer Anfinsen
biochemik: 1972 nagroda Nobla w dziedzinie chemii

" Myślę, że tylko idiota może być ateistą . Musimy przyznać, iż istnieje pewna niepojęta moc czy siła posiadająca nieograniczoną zdolność przewidywania i wiedzę, która, po pierwsze, sprawiła, iż cały wszechświat zaistniał."

Henry Margenau & Ray Abraham Varghese, eds., "Cosmos, Bios, Theos: Scientists Reflect on Science, God and the Origin of the Universe, Life and Homo Sapiens" (LaSalle, IL, USA: Open Court, 1992), str. 139

Werner Arber
genetyk i mikrobiolog: 1978 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

"Chociaż jestem biologiem, muszę przyznać, iż nie rozumiem w jaki sposób powstało życie... Uważam, iż życie zaczyna się dopiero na poziomie funkcjonalnej komórki. Najbardziej prymitywna komórka może wymagać przynajmniej kilkuset różnych specyficznych makromolekuł biologicznych. W jaki sposób takie już dosyć złożone struktury mogły się połączyć pozostaje dla mnie tajemnicą. Możliwość istnienia Stwórcy, Boga, stanowi dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie tego problemu."

Henry Margenau & Ray Abraham Varghese, eds., "Cosmos, Bios, Theos: Scientists Reflect on Science, God and the Origin of the Universe, Life and Homo Sapiens" (LaSalle, IL, USA: Open Court, 1992), str. 142

Sir Derek Harold Richard Barton
chemik: 1969 nagroda Nobla w dziedzinie chemii

"Nie ma żadnej niezgodności pomiędzy Nauką a religią... Nauka pokazuje, że Bóg istnieje."

Henry Margenau & Ray Abraham Varghese, eds., "Cosmos, Bios, Theos: Scientists Reflect on Science, God and the Origin of the Universe, Life and Homo Sapiens" (LaSalle, IL, USA: Open Court, 1992), str. 144

Alexis Carrel
chirurg: 1912 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

"Najzwyklejszą pychą jest wierzyć, iż jest się w stanie poprawić przyrodę, gdyż przyroda jest dziełem Boga."

Alexis Carrel, "Reflections On Life" (Hawthorn Books, Inc., New York City, NY, 1952), str. 60

Ernst Boris Chain
biochemik: 1945 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

"Postulowanie tego, iż rozwój oraz przetrwanie najlepiej przystosowanych gatunków jest wynikiem wyłącznie przypadkowych mutacji wydaje mi się hipotezą nie opartą na żadnych dowodach i nie dającą się pogodzić z faktami. Te klasyczne ewolucyjne teorie są rażąco nadmiernym uproszczeniem niesamowicie złożonej oraz zawiłej masy faktów, i zadziwia mnie, iż są one połykane tak chętnie i bezkrytycznie, i od tak długiego czasu przez tak wielu naukowców bez jakiegokolwiek pomruku protestu."

cytowany w "Was Darwin Wrong?", Francis Hitching, LIFE, kwiecień 1982, str. 50

"Prędzej uwierzyłbym w bajki niż w takie szalone spekulacje. Od lat mówię, że spekulacje na temat pochodzenia życia nie prowadzą do żadnego użytecznego celu, jako że nawet najprostszy żywy system jest o wiele bardziej złożony niż to, co można by zrozumieć na poziomie niezmiernie prymitywnej chemii, którą stosują naukowcy w swych próbach wytłumaczenia tego, co niewytłumaczalne i co miało się wydarzyć miliardy lat temu. Boga nie da się ominąć wymówką opartą na tak naiwnym myśleniu."

cytowany w Ronald W. Clark, "The Life of Ernst Chain (London: Weidenfield & Nicolson, 1985), str. 147-148

Arthur Holy Compton
fizyk: 1927 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Jeżeli chodzi o mnie, wiara zaczyna się wraz z uzmysłowieniem sobie faktu, iż wyższa inteligencja doprowadziła do powstania wszechświata i stworzyła człowieka. Nie jest mi trudno mieć tę wiarę, gdyż niezaprzeczalnym jest fakt, iż tam gdzie jest plan istnieje inteligencja - uporządkowany, rozwijający się wszechświat świadczy o prawdzie najbardziej majestatycznego stwierdzenia jakie kiedykolwiek wypowiedziano - 'Na początku Bóg'."

"Chicago Daily News" z 12 kwietnia 1936

Francis Harry Compton Crick
biochemik i genetyk: 1962 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

"Tym, co jest tak bardzo frustrujące dla naszego obecnego celu jest fakt, iż wydaje się być niemal niemożliwym podać jakąkolwiek wartość liczbową prawdopodobieństwa tego, co wygląda na raczej mało realny łańcuch zdarzeń... Człowiek uczciwy, uzbrojony w całą wiedzę, która jest nam obecnie dostępna mógłby jedynie stwierdzić, iż w pewnym sensie pochodzenie życia wydaje się w tej chwili być niemalże cudem, tak wiele jest warunków, które musiałyby zostać spełnione, aby ono zaistniało."
" Zdecydowana większość sekwencji [aminokwasów] w ogóle nigdy nie mogła powstać na drodze syntezy, w jakimkolwiek czasie ."
"Za każdym razem, gdy piszę referat na temat pochodzenia życia postanawiam sobie, iż nigdy nie napiszę następnego, gdyż jest tam zbyt wiele spekulacji ścigającej zbyt mało faktów."

Francis Crick, "Life Itself: Its Origin and Nature" (New York: Simon & Schuster, 1981), str. 88, 52, 153

Sir John Carew Eccles
neurofizjolog: 1963 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

"Utrzymuję, iż tajemnica człowieka jest niesamowicie minimalizowana przez redukcjonizm naukowy, z jego obiecująco brzmiącym materialistycznym twierdzeniem o możliwości ostatecznego wytłumaczenia całości świata duchowego w kategoriach działalności neuronowej. Takie przekonanie musi być sklasyfikowane jako przesąd... musimy uznać, iż jesteśmy duchowymi istotami z duszami istniejącymi w świecie duchowym, jak również materialnymi istotami z ciałami i mózgami istniejącymi w świecie materialnym."
"Jako że materialistyczne rozwiązania nie zdołały wyjaśnić naszej doświadczonej unikalności, jestem zmuszony przypisać unikalność Jaźni bądź Duszy ponadnaturalnemu duchowemu stworzeniu."

John Carew Eccles, "Evolution of the Brain: Creation of the Self" (London: Routledge, 1989), str. 24, 237

Albert Einstein
fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych w historii nauki: 1921 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Jesteśmy w sytuacji małego dziecka wchodzącego do olbrzymiej biblioteki wypełnionej książkami w wielu językach. Dziecko wie, iż ktoś musiał napisać te książki. Ale nie wie jak. Nie rozumie ono języków, w których książki te zostały napisane. Dziecko niewyraźnie dostrzega tajemniczy porządek w układzie ksiąg, ale nie wie co to jest. Taki, wydaje mi się, jest stosunek nawet najbardziej inteligentnej istoty ludzkiej do Boga."

Max Jammer "Einstein and Religion", Princeton University Press (1999), str. 48

"Moja religia polega na pokornym podziwie tego nieograniczonego wyższego ducha, który objawia się w drobnych szczegółach jakie jesteśmy w stanie dostrzec naszymi wątłymi i słabymi umysłami. To głęboko emocjonalne przekonanie o obecności wyższej rozumnej mocy, która jest objawiona w niepojętym wszechświecie, kształtuje moje wyobrażenie Boga."

Alice Calaprice "The Quotable Einstein" (Princeton University Press: Princeton, New Jersey, 1996)

"Im bardziej zgłębiam naukę, tym bardziej wierzę w Boga." często przytaczana wypowiedź Einsteina

Dennis Gabor
fizyk: 1971 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Po prostu nie potrafię uwierzyć, że wszystko rozwinęło się poprzez przypadkowe mutacje..."

Edward F. Blick "Special Creation vs. Evolution" (Hearthstone Publishing, Ltd., 1995, ISBN: 1879366657)
Scott M. Huse "The Collapse of Evolution" (Baker Book House: Grand Rapids ,1987)


Robert Andrews Millikan
fizyk: 1923 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Żałosną rzeczą jest to, iż mamy naukowców, którzy usiłują udowodnić ewolucję, której żaden naukowiec nigdy nie będzie w stanie udowodnić."

"Nashville Banner" z 7 sierpnia 1925

Jacques Lucien Monod
biochemik: 1965 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

"Rozwój systemu metabolicznego, który, w miarę jak pierwotna zupa stawała się coraz rzadsza, musiał 'nauczyć się' dysponowania chemicznym potencjałem i syntezy części składowych komórki, stwarza Herkulesowe problemy. Tak też jest w przypadku pojawienia się selektywności przepuszczalnej membrany, bez której nie może być mowy o jakiejkolwiek prawdziwej komórce. Jednakże głównym problemem jest pochodzenie kodu genetycznego oraz jego mechanizmu translacyjnego. W rzeczy samej, zamiast nazywać to problemem powinniśmy raczej określić to mianem zagadki. Kod jest bezużyteczny, jeżeli nie zostanie odkodowany. Mechanizm translacyjny współczesnej komórki złożony jest z co najmniej pięćdziesięciu makromolekularnych składników, które same są zakodowane w DNA: kod nie może zostać poddany translacji inaczej niż przez produkty translacji. Jest to współczesne wyrażenie dawnego omne vivum ex ovo [wszystko co żyje, (powstaje) z jaja]. Kiedy i jak to koło zostało zamknięte? Jest to niewiarygodnie trudne do wyobrażenia."

Jacques Monod, "Chance and Necessity: An Essay on the Natural Philosophy of Modern Biology" (1971)
wydanie angielskie Penguin Books: London, 1997, reprint, str. 142-143
polski tytuł "Przypadek i konieczność. Esej o filozofii biologii współczesnej"


Arno Penzias
fizyk: 1978 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Astronomia prowadzi nas do unikatowego wydarzenia, do wszechświata stworzonego z niczego zachowującego bardzo delikatną równowagę niezbędną do spełnienia dokładnie takich warunków, które są wymagane dla istnienia życia oraz mającego przewodni - można powiedzieć - ponadnaturalny plan."
"Stworzenie wszechświata jest poparte przez wszystkie dające się zaobserwować dane, których astronomia dostarczyła do chwili obecnej."

Henry Margenau & Ray Abraham Varghese, eds., "Cosmos, Bios, Theos: Scientists Reflect on Science, God and the Origin of the Universe, Life and Homo Sapiens" (LaSalle, IL, USA: Open Court, 1992), str. 83, 79

William Phillips
fizyk: 1997 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Bóg dał nam niesamowicie fascynujący świat, który możemy zamieszkiwać i badać."

wypowiedź z konferencji w 1997 roku, która miała miejsce po ogłoszeniu Phillipsa laureatem nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Max Karl Ernst Planck
fizyk: 1918 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Ktokolwiek, kto był poważnie zaangażowany w pracę naukową jakiegokolwiek rodzaju uświadamia sobie, iż nad wejściem bram świątyni nauki wypisane są słowa: Musicie mieć wiarę. Jest to cecha, bez której naukowiec nie może się obejść."

Max Planck "Where is Science Going?"
także w J. De Vries, "Essential of Physical Science", Wm.B.Eerdmans Pub.Co., Grand Rapids, SD (1958), str. 15


Ilya Prigogine
chemik: 1977 nagroda Nobla w dziedzinie chemii

" Prawdopodobieństwo tego, iż przy zwykłych temperaturach makroskopiczna ilość molekuł zostaje zgromadzona dając początek wysoce zorganizowanym strukturom oraz skoordynowanym funkcjom charakteryzującym żywe organizmy jest absurdalnie małe . Idea spontanicznego pochodzenia życia w swej obecnej formie jest więc wysoce nieprawdopodobna, nawet na skalę miliardów lat, podczas których nastąpiła prebiotyczna ewolucja."

Physics Today, Vol.25, str. 28

Arthur Leonard Schawlow
fizyk: 1981 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne... Znajduję potrzebę Boga we wszechświecie i swoim własnym życiu... Mamy szczęście, że mamy Biblię a szczególnie Nowy Testament, który mówi nam tak wiele o Bogu w szeroko dostępnych ludzkich kategoriach."

Henry Margenau & Ray Abraham Varghese, eds., "Cosmos, Bios, Theos: Scientists Reflect on Science, God and the Origin of the Universe, Life and Homo Sapiens" (LaSalle, IL, USA: Open Court, 1992), str. 105, 107

Albert Szent-Györgyi von Nagyrapolt
biochemik: 1937 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

"Większość reakcji biologicznych to reakcje łańcuchowe. Aby móc wzajemnie oddziaływać na siebie w łańcuchu, te dokładnie zbudowane molekuły muszą być do siebie idealnie dopasowane, tak jak koła zębate w szwajcarskim zegarku. Skoro jednak tak to wygląda, więc jak taki system może się w ogóle rozwinąć? Bo jeżeli którekolwiek z poszczególnych kół zębatych w tym łańcuchu zostanie zmienione, wtedy cały system musi po prostu stać się niezdatnym do działania. Twierdzenie, iż można go ulepszyć poprzez przypadkową mutację jednego ogniwa... [jest] jak twierdzenie, że mógłbyś ulepszyć szwajcarski zegarek rzucając nim o ziemię i zginając w ten sposób jedno z jego kół lub osi. Aby uzyskać lepszy zegarek, wszystkie koła muszą zostać zmienione jednocześnie, żeby znowu dobrze do siebie pasowały... Wszystko to musiało być rozwinięte jednocześnie, co, jako przypadkowa mutacja, ma prawdopodobieństwo zero."

Albert Szent-Györgyi "Drive in Living Matter to Perfect Itself", Synthesis I, Vol. 1, No. 1 (1977), str. 18-19

Charles Hard Townes
fizyk: 1964 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Im więcej wiemy o kosmosie i ewolucyjnej biologii, tym bardziej wydają się one niewytłumaczalne bez jakiegoś aspektu [inteligentnego] projektu. A w moim przypadku jest to natchnieniem dla wiary."

Greg Easterbrook "Of lasers and prayer" w Science, Vol. 277, 15 sierpnia 1997

Harold Clayton Urey
chemik: 1934 nagroda Nobla w dziedzinie chemii

"My wszyscy, którzy badamy pochodzenie życia odkrywamy, iż im bardziej się w nie zagłębiamy tym bardziej odczuwamy, że jest ono aż nadto złożone, by mogło wyewoluować w jakimkolwiek miejscu."

z wywiadu w "Christian Science Monitor" z 4 stycznia 1962

George Wald
biochemik i fizjolog: 1967 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

"Nie chcę uwierzyć w Boga. Dlatego też wolę wierzyć w to o czym wiem, iż jest naukowo niemożliwe: samoistne wytworzenie się prowadzące do ewolucji."

George Wald, "Frontiers of Modern Biology on Theories of Origin of Life" (New York: Houghton Mifflin, 1972), str. 187

==================================================================

Ogólnie rzecz biorąc wielu wybitnych fizyków, chemików i biologów, którym wiekszosc ateistow nie jest godna zawiazac sznurowadła przy bucie zaprzecza tezie zawartej w temacie.
Nalezy oczywiscie zwrocic uwage na to, ze nie mowia tu oni o Bogu chrzecijanskim czy muzulmanskim. tylko o poteznym Stworcy, ktory dal poczatek wszyskiemu co zyje lub nawet istnieje.
_______________________________
 
[www.pajacyk.pl]

Znawca -
 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 16 marzec 2010 14:23      [zgłoszenie naruszenia]

Miło, że przekopiowałeś z jakiejś katolickiej strony wyrwane z kontekstu cytaty, ale zauważ, że tezie zawartej w temacie nijak one nie przeczą. Z tego choćby powodu, że w temacie nie ma zawartej żadnej tezy. Temat zawiera stwierdzenie faktu wyłaniającego się z prostej statystyki.
Co zaś się tyczy tzw wierzących naukowców, to warto by faktycznie sprawdzić, w co tak na prawdę wierzą. Panteistyczny zachwyt porządkiem wyłaniającym się z chaosu rzeczywiście wielu naukowcom towarzyszył i towarzyszy. Nie ma on jednak nic wspólnego z naiwnym, antropomorficznym pojmowaniem bóstw z jakiejkolwiek religii. Ale żeby załapać tę subtelną różnicę... trzeba inteligencji, której wyraźnie wszelkiej maści "wyznawcom" nie zbywa. Dlatego też Einstein tak szczerze żałował, że w ogóle używał metaforycznie słowa bóg.
PS. Skoro już posługujesz się cytatami negującymi wielki wybuch, to mógłbyś się chociaż postarać, żeby były one młodsze od dowodów jednoznacznie wielki wybuch potwierdzających. Śmiesznie jest bowiem posługiwać się wypowiedziami z czasów, gdy jeszcze nie odkryto mikrofalowego promieniowania tła czy przesuwania się prążków widmowych galaktyk ku czerwieni. Nie wiem czy to celowa manipulacja czy brak wiedzy.
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
 
MadMan047
 Wysłana - 16 marzec 2010 14:26      [zgłoszenie naruszenia]

nie przeczytałem jeszcze wszystkich ale to przykuło moją uwagę


Werner Arber
genetyk i mikrobiolog: 1978 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny
"Chociaż jestem biologiem, muszę przyznać, iż nie rozumiem w jaki sposób powstało życie... Uważam, iż życie zaczyna się dopiero na poziomie funkcjonalnej komórki. Najbardziej prymitywna komórka może wymagać przynajmniej kilkuset różnych specyficznych makromolekuł biologicznych. W jaki sposób takie już dosyć złożone struktury mogły się połączyć pozostaje dla mnie tajemnicą. Możliwość istnienia Stwórcy, Boga, stanowi dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie tego problemu. "Nie wie jak wytłumaczyć niektóre rzeczy, więc wybiera najprostsze rozwiązanie mianowicie genialnego stwórcę. Tak samo jak kiedyś ludzie patrzyli na pioruny myśląc "skąd to sie ****a bierze, musi tam jakiś bóg siedzieć i miota gromami bo sie w****ił"
_______________________________
 
"kiedy przyjdą nocą spalić twój dom,
weź pistolet do ręki i rozpierdol im łby zanim wyciągną zapałki"

Specjalista -
 
psyrel
 Wysłana - 16 marzec 2010 14:43      [zgłoszenie naruszenia]

Ja bym jeszcze dodal, ze nawet jesli zacytujesz 30 lub 100 wierzacych naukowcow to wciaz jest to 'argument anegdotyczny'. Argumentem nie jest to ze 30 wybitnych naukowcow wierzy w Boga zatem Bog istnieje. Argumentem jest fakt ze w grupie osob o wysokiej inteligencji ilosc osob wierzacych w Boga jest dramatycznie/istotnie statystycznie nizsza niz w grupie osob o przecietnej inteligencji.
Zgadzam sie tez z Kopt ze nie wiemy jak ci naukowcy rozumieja slowo Bog. Byc moze tak samo jak Einstein, ale wtedy z Bogiem religijnym nie ma to nic wspolnego. Byc moze inaczej niz Einstein, ale tego nie wiemy.

Wiele z tych cytatow pachnie 'Bogiem dziur/God of gaps'. to jest teistyczna argumentacja za istnieniem Boga na podstawie braku wiedzy o jakims aspekcie swiata. Np 'nie rozumiem zlozonosci wszechswiata ERGO Bog istnieje' lub 'prawdopoobienstwo zaistnienia zycia na Ziemi jest bardzo malo ERGO Bog istnieje'. Obawiam sie jednak ze ERGO jest niezasadne w tych cytatach, nawet jesli to wybytni naukowcy.
_______________________________
 
Miarą odwagi jest konfrontacja z własnymi lękami.

 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 16 marzec 2010 14:49      [zgłoszenie naruszenia]

j.w Widzę u Psyrela wpływ "boga urojonego" Polecam lekturę również a może szczególnie wierzącym, bo te wszystkie argumenty na prawdę już były, na prawdę łatwo je obalić i nie ma co wałkować tego samego setki razy.
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
 
psyrel
 Wysłana - 16 marzec 2010 15:00      [zgłoszenie naruszenia]

Tu mnie masz Kopt :), ale chcialbym pojsc dalej niz Dawkins w poszukiwaniu odpowiedzi dlaczego wierzenia religijne dominuja populacje. Ciekawi mnie dlaczego wierzenia religijne sa tak gleboko zakorzenione w ludziach do takiego stopnia ze ich kwestionowanie wywoluje lek a nawet agresje.
_______________________________
 
Miarą odwagi jest konfrontacja z własnymi lękami.

 
Zamroczony
 Wysłana - 16 marzec 2010 15:17      [zgłoszenie naruszenia]

tak naprawdę to wątpie by jakiś poważny naukowiec wierzył w boga przedstawianego przez jedną z wielkich religii

można iść na łatwizne i tłumaczyć wszystko co nieznane jako cud,ale wtedy trzeba się też liczyć z tym że wraz z rozwojem nauki tych cudów będzie coraz mniej
tak jak w biblii,im dalej idzie nauka,tym biblia jest coraz bardziej metaforyczna

Zmieniony przez - Zamroczony w dniu 2010-03-16 15:24:47
_______________________________
 
traktuje internet smiertelnie powaznie
"człowiek stworzył boga na swój obraz i podobieństwo"

 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 16 marzec 2010 15:34      [zgłoszenie naruszenia]

Psyrel, Dawkins stety czy niestety skupił się tylko na tym na czym się zna, czyli na interpretacji ewolucyjnej i nie rozwijał bardziej wątku religii jako "skutku ubocznego". Dodatkowo chyba nieco się zagalopował dostrzegając w tym "skutku ubocznym" wyłącznie negatywne konotacje. Zlekceważył ad hoc Junga przez co umknęła mu fenomenologiczno-psychologiczna interpretacja pierwotnego przeżycia religijnego jako katalizatora funkcji psychicznych działających poza obrębem świadomości. A tu być może kryje się odpowiedź na Twoje pytanie. Dziś raczej nikt nie kwestionuje, że wiele dominant psychicznych funkcjonuje poza obszarem świadomości. Nie widzę zatem nic niestosownego w domniemaniu, że owe dominanty ujawniają się w postaci symboli manifestujących się np w marzeniach sennych itp. Sfera psychiki (zwanej też czasem duchem), to sfera bezpośrednio dotycząca tego, o czym mówi religia, czyli duszy. I pod tym względem właściwa dbałość o te sprawy jest poniekąd niezbędnym elementem higieny osobistej Dawkins nieco zbagatelizował to co się nazywa pierwotnym przeżyciem religijnym, dlatego też nie mógł dostrzec jego pozytywnych i ewolucyjnie uzasadnionych funkcji. Niemniej możemy się domyślać, że one istnieją. Fenomenologiczna analiza zarówno Junga jak i Freuda pokazała, że bagatelizowanie lub wypieranie tej sfery prowadzi do neuroz. Na ironię zakrawa zatem fakt, że gdyby Dawkins świadomie nie zlekceważył Junga za jego sympatię do "pierwotnego przeżycia religijnego", prawdopodobnie dostrzegłby, że obaj dochodzą do wspólnego wniosku: skodyfikowany i zdogmatyzowany system (którym jest wg Rudolfa Otto instytucjonalna religijność) zabija pierwotne przeżycie religijne i w najlepszym wypadku spłaszcza człowieka, a w najgorszym czyni z niego niebezpiecznego fanatyka.
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
 
OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 16 marzec 2010 16:44      [zgłoszenie naruszenia]

****a, mam wrażenie dokładnie takie samo jak Kopt. W tych cytatach nikt nie powiedział, że jest wierzący. Idealnym przykładem był Einstein, który był ateistą a boga używał metaforycznie.
_______________________________
 
Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 30 stron.   poprzednia | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Ateiści są bardziej inteligentni, niż wierzący

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
Warto przeczytać: | | opowiadania erotyczne mlotsza siostra | alfa romeo 159 | pryszcze na plecach | przegryw | przegrałem | przegrane życie | nieudacznik | prywatna wiadomość | gabryjelska | zostawiłem | hanna dunowska | sexy laski | opowiadania erotyczne pies | matysiak | kia magentis | upskirt vids | laski z portali | dziewczyny z czatu | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2021 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0