FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 3468 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
BUDDYZM W POLSCE 
[powiadom znajomego]    
Autor "BUDDYZM W POLSCE"   

Corvinus
 Wysłana - 7 sierpień 2006 16:00        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Witam,
jakie znacie odlamy Buddyzmu w Polsce i co o nich wiecie, myslicie... ?

Pozdrawiam

Czyń swoją Wolę jest całym Prawem

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 7 sierpień 2006 20:47      [zgłoszenie naruszenia]

W Polsce to przede wszystkim rzuca się w oczy buddyzm zen

Ale i tu mamy wiele odmian.
Choć w Polsce głównie Zen Kwan Um, czyli Szkoła Mistrza Seung Sahna
[http://www.zen.pl/]

Ale także Szkoła Zen Mistrza Kaisena ma sie u nas dobrze i jest popularna [http://www.zazen.pl/index.php?&sP=arty_show&sK=moduls/arty/servis/&iD_arty=4]

Już samych odmian zen jest cała masa - choć w Polsce dominują głównie te dwie co wymieniłem z tego co wiem - ale oprócz nich funkcjonuje wiele innych.Każda odmiana zen skupia się więc wokół konkretnej tradycji, praktyki, rytuału lub/i jakiegoś mistrza, anty-mistrza, mędrca lub innego rodzaju świętego człowieka. I tak np. zen odmiany Soto skupia się na zazen (pełne znaczenia siedzenie na podłodze), szkoła Rinzai na medytacji nad koanami (w rodzaju: "Dlaczego jest mysz, kiedy się kręci?" - a to w celu osiągnięcia najwyższego osłupienia), zen Fuke skupia się na uprawianiu szczególnego rodzaju muzyki - uduchowionych poświstów na shakuhachi, specjalnym flecie bambusowym. Itd itp etc....

[http://www.lideria.pl/sklep/opis?nr=40375]

Poza tym masz buddyzm tybetański, buddyzm teherewady, buddyzm Bodhisatwy, Diamentowej Drogi, buddyzm Bon, buddyzm Mahajany,buddyzm Vipassany, dzogczen, buddyzm Wadżrajany, amidyzm, buddyzm tantryczny, szingon, etc....

W samym buddyzmie tybetańskim wyróżnia się conajmniej cztery szkoły:

Ningma (Ningmapa, Stara Szkoła)
Kagyu (Kagyupa, Karma Kagyu) - na czele stoi Karmapa. Obecnie istnieje dwóch konkurencyjnych Karmapów, przez co szkoła przeżywa napięcia wewnętrzne.
Sakja (Sakjapa)
Gelug (Gelugpa) - na jej czele stoi Dalajlama

Połapać się w tym to jest masakra

W Polsce też napewno istnieją i działają:

1. Związek Buddyjski Tradycji Karma Kamtzang

2. Związek Buddyjski Khordong

3. Buddyjska Wspólnota Zen Kannon

4. Stowarzyszenie Buddyjskie Zen Sangha Kanzeon

5. Związek Buddystów Zen Bodhidharma

6. Wspólnota Dzog-czen w Polsce

7. Szkoła Zen Kwan Um

8. POLSKA UNIA BUDDYJSKA
Polska Unia Buddyjska, to organizacja międzykościelna wpisana dn. 09.05.1995 r. przez Departament Wyznań przy Urzędzie Rady Ministrów do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych w dziale B pod numerem 4.
Unia zrzesza większość buddyjskich związków wyznaniowych w Polsce. Podstawowym celem działalności Unii jest wspólna reprezentacja interesów wobec Państwa oraz wobec innych związków i kościołów, a także na forum międzynarodowych organizacji buddyjskich. Ponadto Unia ma koordynować współpracę pomiędzy związkami buddyjskimi oraz pomagać w szeroko rozumianej działalności na rzecz społeczeństwa. Dodać należy, że Unia nie rości sobie praw do reprezentowania wszystkich buddystów w Polsce, a jedynie swoich członków. Unia może również otaczać opieką grupy buddyjskie nie posiadające statusu zarejestrowanych związków wyznaniowych.

Diamentowa Droga [http://www.buddyzm.pl/]

Buddyzm Teherewada [theravada.int.pl/]

Buddyzm Bon [dzogczen.budda.pl/a/Wiedza/Podstawowe%20terminy/tradycja%20Bon.html] ;

[http://www.hfhrpol.waw.pl/Tybet/raport.php?raport_id=195]

[http://www.buddyzm.com.pl/]

ksiązki:
[amitaba.republika.pl/] ;

[rdewi.fm.interia.pl/] ;

[ksiegarnia.nieznany.pl/index.php?main_page=index&cPath=19_17_2]

Namaste!

Ekspert -

Corvinus
 Wysłana - 7 sierpień 2006 23:00      [zgłoszenie naruszenia]

Wielkie dzieki Grundman !!

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 8 sierpień 2006 09:25      [zgłoszenie naruszenia]

Prosze bardzo

Żeby nie było - buddystą nie jestem

Namaste!

Ekspert -

strongzonk
 Wysłana - 13 sierpień 2006 10:51      [zgłoszenie naruszenia]

Czy to prawda, że buddyści nie mogą jeść tego, co ma oczy? Przez to są ponoć wegetarianami.

Corvinus
 Wysłana - 13 sierpień 2006 10:55      [zgłoszenie naruszenia]

Strongzonk: ja o tym nic nie wiem, Grundman, a Ty cos wiesz o tym?

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 13 sierpień 2006 11:21      [zgłoszenie naruszenia]

No buddyści już z samej racji światopoglądu (reinkrnacji) raczej nie jedzą mięsa i nie zabijają zwierząt (bo każde stworzenie mogło byc Twoją matką) ----> ale to fałszywie rozumiana reinkarnacja, zakładająca że będąc człowiekiem, mozna upaść do rangi zwierzęcia (a to nie prawda - doswiadczenia np z regresingu wskazują wyraxnie że raz osiągnąwszy poziom ludzki, nie upada się już do poziomuzwierzęcego).

W niektórych odmianach buddyzmu - np na Diamentowej Scieżce, czyli własnie w tym całym Buddyzmie Bodhisatwy, poszli dalej - im nie wolno zabijać nawet owadów - bo przecież wszechograniająca miłość jaką promieniują nie pozwala im na to! Nie pozwala im zdeptać mrówki, nie pozwala im nawet zabić komara jak pije z nich krew! :) To kolejne oczywiste wypaczenie :))))) Znam nawet opowieść o jakimś Karmapie, którą opoiwiadali jego uczniowie - jak z nim gdzieś tam podróżowali to sciągł w lesie koszulke i pozwalał komarom by piły jego krew do woli! (sam robiłemt o w dzieciństwie, lol!) To oczwyście nieporozumienie - może jeszcze czuć się winnym z powodu zabicia komara? Nie ma potrzeby tak daleko w tym iść..... No ale to są Bodhisatwowie własnie

Niejedzenie mieśa jeśli mapowody religijne, nie jest najlepszym wyjściem! Nie jedzenie mieśa dla własnego zdrowia, jest za to sensowne! Poza tym mięso ma niskie wibracje - wibracje śmierci, a w rozwoju duchowym chodzi o to żeby podnosić wibracje. Więc buddyści którzy nie jedzą mieśa z powdów religinych (wiary w reinkarnacje, lub doktryne nieograniczonego współczucia) tak naprawde, nieświadomie - robią i ta i tak pozytek dla własnego ciała i rozwoju

Poza tym skutek medytacji często jest taki że..... mięso przestaje smakować :))) Można poczuć jak samkuje naprawde :) Ale to już nie dotyczy tylko buddyzmu - a wszystkich religii, i sysytemów - medytacyjnych, kontemplacyjnych i pustelniczych.

Wegetarianizm pojawia się we wszystkich religiach - nawet w chrześcijaństwie!

Namaste!

Ekspert -

strongzonk
 Wysłana - 13 sierpień 2006 12:11       [zgłoszenie naruszenia]

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Interesowało mnie to.

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

BUDDYZM W POLSCE

Warto przeczytać: Jak rozmawiać ze świadkami jehowych? | kolejny głupi temat | Talizmany | ...brak mi słów.... | Historyjki religijne | Czym jest nadzieja i wiara? | Poważny problem z dziewczyną... | Książki - jak nabrać dystansu do życia... | Tatuaż - Talizman - Grzech ? | Moje sny... | Czy można wierzyć jednocześnie w Boga i Ufo? | Do romantyków | uroda | Czy to może mi pomóc w mojej "chorobie" ??? | Historia alpinisty | Kim jest dla ciebie Bog? przeczytaj i przemysl. | _en_ | bia ko | Pan-Śmierć | Pan | Baron | Smierc | Pan Śmierć | Evan | 'Edyta Gorniak' | Kayah | Edyta Gorniak | pomysły na firmę | untergang | vincent | wielka encyklopedia chamów | verdin | praca bez wykształcenia | Porter?wka | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.