FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 60997 razy ¬
 
ROZRYWKA | Moda i Uroda
Białe zęby 
[powiadom znajomego]    
Autor "Białe zęby"   
 
Nicci
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:09        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Cos o pielegnacji zebow i wybielaniu

Zdrowe białe zęby są ogromnym atrybutem urody. Mają wpływ także na nasze zdrowie.

Odpowiednia higiena jamy ustnej wpływa na stan naszych zębów i chroni je przed najbardziej rozpowszechnioną i najgroźniejszą w skutkach chorobą - próchnicą. Problem ten dotyczy około 95% Polaków. Przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna odkładająca się na zębach po każdym posiłku. Powstają wówczas kwasy, wytwarzane przez bakterie znajdujące się na płytce, co rozpoczyna proces demineralizacji, czyli uwalniania związków wapnia, fosforu oraz innych minerałów ze szkliwa zębów.

Dochodzi do uszkodzenia szkliwa, a następnie do próchnicy zębów. Walka z płytką bakteryjną jest podstawą w utrzymaniu zdrowych, lśniących zębów. Najważniejszą rolę pełnią tu szczoteczka do zębów i pasta.


Wybieramy szczoteczkę


Odgrywa ona przy pielęgnacji zębów najważniejszę rolę. Na rynku jest ogromna oferta szczoteczek o różnych kształtach, kolorach i funkcjach.

Polecane są zwłaszcza szczoteczki wielopęczkowe wykonane z wysokiej klasy włókien. Stomatolodzy odradzają używanie szczoteczek z włosia naturalnego, ponieważ każdy włos ma kanalik, w którym gromadzi się mnóstwo bakterii. Gładkie włókna powinny być zaokrąglone, aby nie gromadziły się osady bakteryjne. Najlepiej, jeżeli włosie jest ułożone w trzech rzędach i ma różną długość, co ułatwia czyszczenie szczelin między zębami i masowanie dziąseł. Włosie może być ponacinane w ząbki, dzięki czemu dłuższe końcówki łatwo wsuwają się między zęby.

Dotarcie do odległych zębów ułatwia elastyczna końcówka. Szczoteczka może też mieć antypoślizgową podkładkę pod kciuk. W niektórych włókna zakończone są pędzelkami czyszczącymi kieszonki przydziąsłowe. Szczoteczka nie może być za duża. Jej szyjka powinna być cienka i długa, aby zapewnić dostęp do zębów trzonowych. Zazwyczaj zaleca się szczoteczki średnie i twarde, jednak przy bolących dziąsłach najlepiej używać miękkich. Na przykład wszystkie szczoteczki Aquafresh mają szyjkę flex, która niweluje zbyt duży nacisk na dziąsła.

Ważna jest też pielęgnacja szczoteczki. Po umyciu zębów musi być idealnie wypłukana i przechowywana tak, aby mogła dobrze wyschnąć. Bakterie bowiem rozmnażają się bardzo szybko. Specjaliści zalecają wymianę szczoteczki na nową po co najmniej dwóch miesiącach. Dobrze byłoby też wymienić ją po każdej infekcji.

Oprócz tradycyjnej szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych można również używać szczoteczek interdentalnych, wykałaczek, nici międzyzębowych oraz specjalnych irygatorów. Możemy wykorzystywać je także do czyszczenia implantów, sztucznych zębów czy aparatów ortodontycznych.Jak szczotkujemy?


Szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 3 minuty. Nie należy jednak szorować ich zbyt mocno, ponieważ możemy uszkodzić szkliwo. Energiczniej czyęcimy powierzchnie żujące, aby dotrzeć do wszystkich szczelin i bruzd.

Osobom oraz dzieciom, które nie lubią długo myć zębów, poleca się używanie szczoteczek elektrycznych. Mają one około 3000 obrotów na minutę i nie wymagają specjalnej metody mycia.

Najskuteczniejszym sposobem utrzymana higieny jamy ustnej jest mycie zębów po każdym posiłku. Jeżeli nie jest to możliwe, myjemy je przynajmniej dwa razy dziennie, tj. po śniadaniu i po kolacji.

W ciągu dnia po każdym posiłku należy przepłukać usta wodą lub specjalnym płynem. W sprzedaży są antybakteryjne płyny do higieny jamy ustnej. Używanie ich zapewnia optymalną wartość pH w ustach oraz zapobiega gromadzeniu się bakterii.

Można też żuć gumę zawierającą ksylitol lub jeść nie zawierające cukru pastylki i cukierki pielęgnujące zęby.Jaką pastę?


Skuteczność szczotkowania można poprawić, stosując odpowiednie pasty i proszki do zębów. Nowoczesne pasty zawierają odpowiednio dobrane i sprawdzone klinicznie substancje. Pamiętajmy, że nazwy wszystkich składników wchodzących w skład pasty powinny być umieszczone na opakowaniu.

Są pasty działające przeciwpróchniczo, wybielające, odświeżające oddech czy zapobiegające osadzaniu się kamienia nazębnego. W ich skład wchodzą tzw. środki ścierne, które pomagają w usuwaniu płytki nazębnej (np. węglany wapnia, krzemiany) oraz środki pieniące pozwalające usuwać zanieczyszczenia z miejsc trudno dostępnych. Zawierają też preparaty fluoru (np. fluorek sodu, fluorek wapnia, aminofluorek). Na rynku dostępnych jest wiele past, często tego samego typu, ale o różnych smakach.

- Pasty profilaktyczne zawierają fluor, który przyspiesza proces wbudowywania wapnia ze śliny w szkliwo zębów.

- Pasty wybielające usuwają przebarwienia powstające na zębach w wyniku spożywania niektórych produktów, np. kawy, herbaty, leków zawierających żelazo. Także pigmenty znajdujące się w dymie papierosowym tworzą na zębach żółtawe plamy. Pasty te zawierają w swoim składzie m.in. krzemionkę, pirofosforany czy połączenie pirofosforanu z polimerami. Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ coraz bardziej zależy nam na lęniących białych zębach. W porozumieniu z lekarzem można też stosować żele stomatologiczne. Osoby, którym szczególnie zależy na pełnym blasku ich zębów, mogą w specjalnych gabinetach kosmetycznych wykonać zabieg wybielający.

- Jest też wiele past mających działanie kompleksowe. Usuwają one zanieczyszczenia z zębów, chronią je przed próchnicą, zapobiegają przebarwieniom i zapewniają świeży oddech. Należą do nich m.in. pasty firmy Ziaja.Czy wiesz, że

- Prawdopodobnie żucie gumy ma działanie hamujące proces powstawania próchnicy.

- Spośród zamienników cukru ksylitol ma najszersze działanie przeciwpróchnicze, ponieważ nie może być wykorzystany jako pożywka przez bakterie jamy ustnej. Neutralizuje też kwasy w płytce nazębnej i pomaga przywrócić pH do poziomu bezpiecznego dla szkliwa.Wspomagające preparaty


Jest wiele dobrych preparatów wspomagających higienę jamy ustnej. Zwalczają one szkodliwe kwasy w kamieniu nazębnym, zapobiegają zapaleniom dziąseł, chronią zęby przed paradontozą. Zapewniają optymalną wartość pH w ustach oraz pozostawiają długotrwały świeży zapach. Są to m.in. balsamy do dziąseł czy różnego rodzaju płyny do ust. Zawierają one specjalne substancje, które pomagają w konkretnych problemach z zębami czy z jamą ustną. Można je kupić w drogeriach, aptekach, domach towarowych, a także w gabinetach dentystycznych.

"Żyjmy dłużej" 5 (maj) 2001, artykuł Anny Sarneckiej

Wybielanie

Na czym polega wybielanie zębów?
Wybielanie zębów jest prostym, bezpiecznym, nieinwazyjnym zabiegiem poprawiającym estetykę uzębienia.
Zabieg polega na usuwaniu substancji barwnikowych, które znajdują się na powierzchni zębów oraz tych, które wniknęły głębiej.
Substancję wybielającą (żel) aplikuje się bezpośrednio na zewnętrzne powierzchnie zębów. Procedura może być przeprowadzona w gabinecie stomatologicznym, jak i w warunkach domowych.
Najlepsze rezultaty osiągano wybielając przebarwienia o kolorze żółtym, pomarańczowym lub jasno brązowym.

Jest to zabieg czysto kosmetyczny, aczkolwiek biorąc pod uwagę poprawę samopoczucia czy samooceny - można mówić o efekcie terapeutycznym.

W jaki sposób można wybielić zęby?
Istnieją dwie możliwości wybielania zębów ze względu na miejsce wykonywanego zabiegu.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym
Do zalet takiego zabiegu należy czas. W ciągu godziny zęby mogą stać się o kilka odcieni jaśniejsze.
System ten ma również swoje wady:
- skrócony czas zabiegu nie umożliwia kontroli nad postępami wybielenia
- koszt; cena wybielania laserowego to około 4000zł

Wybielanie metoda beyond

Nowoczesny system wybielania beyond oparty jest na unikalnym urządzeniu, które emituje zimne niebieskie światło. Konstrukcja optyczna urządzenia gwarantuje, że szkodliwe światło podczerwone oraz nadfioletowe zostaje całkowicie wyeliminowane. W zaledwie 30 minut możecie mieć piękne białe zęby.
Zaawansowana technologia stosowana w systemie beyond pozwala na bezpieczne oczyszczenie zarówno powierzchni jak i wewnętrznej struktury zęba.
Już ponad milion osób na świecie skorzystało z tej metody wybielania zębów. Użycie zimnego światła eliminuje podrażnienie nerwów. beyond jest zabiegiem jednorazowym, bez skutków ubocznych. System beyond jest uważany za najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny sposób wybielania zębów z obecnie dostępnych na rynku.

Akcelerator Beyond Whitening jak i zestaw wybielający zostały tak zaprojektowane, aby były stosowane przy zabiegu jednocześnie. Zestaw ten zawiera wybielający, który jest aktywowany przez światło o długości fali od 480 do 520 nanometrów emitowane przez akcelerator. Światło jest filtrowane przez ponad 12 000 światłowo-dów oraz specjalny układ optyczny - wszystko po to aby wyeliminować wydzielanie się ciepła, oraz szkodliwego światła podczerwonego i ultrafioletowego. 30 minutowa procedura natychmiastowo utlenia 16 lub więcej zębów przywracając im naturalną biel. Efektem jest wybielenie zębów od 5 do 14 odcieni według skali VITA.

Wybielanie domowe
Jest to najpopularniejszą metoda wybielania. Polega na wykonaniu plastikowych nakładek na zęby, w których umieszcza się niewielką ilość wybielającego żelu. Szyny wraz z żelem umieszcza się na zębach.
Nakładki wykonywane są przez protetyka. Jednakże, możliwy jest róznież zakup nakładek typu ICT, które samodzielnie dopasowuje się do kształtu własnych zębów.
Skuteczność wybielania z ich wykorzystaniem nie odbiega od tradycyjnych szyn, które otrzymujemy od stomatologa. Proces przebiega wolniej niż w gabinecie, jednakże w każdej chwili można ocenić rezultaty i w dowolnym momencie zakończyć stosowanie. Również koszt takiego wybielania jest nieporównywalnie niższy.

Jest to bardzo skuteczna metoda, stosowana przez miliony osób na całym świecie.
Odpowiednie preparaty dostępne są w bezpośredniej sprzedaży. Ich użycie jest na tyle proste, że nie wymaga nadzoru lekarskiego.
Proces jest szybki i łatwy w wykonaniu, natomiast efekt pozostaje na długie lata.
Po wybieleniu, zęby na zawsze pozostaną jaśniejsze.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Nadtlenek stosowany jest do wybielania zębow od ponad 100 lat. Pierwsze próby wybielania, przy użyciu techniki opisanej na oglądanych przez Państwa stronach, zapoczątkowano w 1968 roku. Nadtlenek karbamidu stosowany jest od ponad 10 lat na całym świecie, w tym w Polsce.
Do tej pory nie spotkano się z komplikacjami podczas wybielania, a także z przypadkami powikłań po jego zakończeniu.

Z wielu badań naukowych wynika, że metody wybielania nakładkowego są bezpieczne dla szkliwa zębów. Proces zachodzi powoli. Nie dochodzi do osłabienia struktury szkliwa i zwiększenia jego podatności na próchnicę.
Długoletnie testy i kilkuletnie już badania kliniczne wykazały, że wybielanie zębów nadtlenkiem karbamidu pod kontrolą stomatologa jest całkowicie bezpieczne zarówno dla zębów, dziąseł, jak i wypełnień, koron, czy mostków.

Wybielanie nie powoduje demineralizacji ani też rozmiękczania szkliwa. Nie stwierdzono żadnych oznak demineralizacji w badaniach powierzchni szkliwa przy użyciu elektronowego mikroskopu skaningowego. Warto to przemyśleć.

Należy podkreślić, że wybielanie jest bezpieczne pod warunkiem stosowania materiału zgodnie z instrukcją. Rozpoczęcie kuracji wybielającej powinno być poprzedzone wyleczeniem ubytków próchnicowych i usunięciem złogów nazębnych. Warto wybrać się do stomatologa, celem zbadania stanu uzębienia. To ostatecznie dentysta powinien podjąć decyzję, czy pacjentowi potrzebna jest kuracja wybielania zębów. Środki stosowane w żelach nie osłabiają ani szkliwa, ani zębiny. Część osób podczas zabiegu odczuwa zwiększoną nadwrażliwość zębów, np. na zimno czy ciepło. Objawy te zanikają samoistnie po zakończeniu procesu wybielania (najczęściej już po 24h).

Do korzystnego działania żelu należy zaliczyć podniesienie pH na okres przynajmniej 2h. W ten sposób obniżona zostaje intensywność próchnicy korzeni.
Wybielanie korzystnie wpływa również na przyzębie. Wiele bakterii powodujących zapalenia błon śluzowych i brodawek dziąsłowych to beztlenowce. Nadtlenek mocznika rozpada się wydzielając tlen, który nie tylko wybiela zęby, ale uniemożliwia tym bakteriom rozwój.
Wybielanie prowadzone z zachowaniem zasad, przy nadzorze stomatologa jest całkowicie bezpieczne dla tkanek zęba.

Przeciwwskazania dla preparatów wybielających:

stosowanie w czasie ciąży
alergie na nadtlenek wodoru, lub pozostałe składniki żelu
stosowanie u nałogowych palaczy, którzy nie mogą powstrzymać się od palenia w czasie wybielania
dzieci poniżej 16 roku życia bez konsultacji z lekarzem
zęby z ubytkami szkliwa, niewyleczonymi stanami zapalnymi tkanek miękkich jamy ustnej
Jeżeli masz zdrowe zęby, nie ma przeciwskazań co do stosowania żelu wybielającego

Nakładkowe wybielanie zębów jest skuteczne przy wybielaniu całych łuków zębowych, jak również pojedynczych zębów.
Niektóre trudne, ciemniejsze przebarwienia mogą wymagać dłuższej kuracji. Zęby leczone kanałowo należy wybielać dłużej. W zależności od zębów pacjenta i typu przebarwień rezultaty rozjaśniania mogą być zróżnicowane.

Wybielać można zarówno zęby żywe jak i martwe. Jednakże w przypadku tych drugich czas wybielania może ulec znacznemu przedłużeniu. Może się również okazać, że ich kolorystyczne dopasowanie do pozostałych zębów będzie niemożliwe. Zaleca się w tym wypadku wybielanie wewnętrzne w gabinecie stomatologicznym.

Wybielaniu nie poddają się wypełnienia w zębach (plomby), licówki kosmetyczne czy też koronki i mostki.
Ich barwa może nie odpowiadać kolorowi zębów uzyskanemu po wybielaniu, dlatego może zaistnieć konieczność wymiany ze względów estetycznych.
Zaleca się odczekanie minimum dwóch tygodni od ukończenia wybielania zanim przystąpi się do wykonania wypełnień w zębach przednich w celu ustabilizowania się ostatecznego koloru tkanek twardych.

Już w starożytnym Rzymie wybielano zęby ludzkim moczem, a najlepszy był do tego mocz portugalski, który panie wcierały sobie w zęby za pomocą chusteczek.

Przebarwienia

W klinicznej ocenie nieprzebarwionego, zdrowego zęba jego barwa jest wypadkową koloru zębiny i szkliwa. Tak więc, na ostateczny kolor przebarwionych zębów ma wpływ kombinacja barwników oraz kolor zębów właściwy dla danego człowieka.
Przebarwienia zębów można podzielić na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Wyróżniamy trzy rodzaje przebarwień zewnątrzpochodnych: N-1, N-2 oraz N-3. Ponieważ szkliwo posiada ładunek ujemny, dochodzi do selektywnej adhezji protein. Dzięki istnieniu sił elektrostatycznych, substancje występujące w ślinie tworzą z powierzchnią szkliwa wiązania (mostki wapniowe). Zabarwienia przyjmują kolor spożywanych napojów, typu kawa, czy herbata (pożywienie chromogenne). Przebarwienia mogą być również spowodowane obecnością metali, takich jak: nikiel, żelazo, czy też miedź. W przypadku przebarwień N-2, chromogeny łączą się z pellikulą lub tkanką zęba, zmieniając kolor. Powstają żółte zmiany w rejonach ścian stycznych i brzegów dziąseł, z czasem stają się brązowe. Rodzaj N-3 jest wynikiem przemian i rekacji zachodzących między cukrami i aminokwasami (nieenzymatyczna reakcja brązowienia). Reakcja ta jest podobna do efektu ciemnienia jabłek, czy ziemniaków, które są bogate w węglowodany.

Typowe związki wywołujące przebarwienia zębów posiadają wiązania podwójne (chromofory), co jest głównym powodem konkretnego zabarwienia tkanki twardej. Co do przebarwień wewnątrzpochodnych, nie mogą być one usunięte podczas szczotkowania. Wybielanie jest tutaj skuteczną metodą poprawiającą wygląd zębów. Niektóre, szczególnie ciężkie przebarwienia, mogą wymagać dłuższego wybielania. Żółte, brązowe, czy szare przebarwienia są często efektem ubocznym przyjmowania antybiotyków (tetracykliny). Tetracykliny są wbudowywanę w strukturę tkanek zęba w czasie procedu uwapnienia poprzez wiązanie z jonami wapnia.
Zabarwienie zęba jest wynikiem złożonych reakcji fotochemicznej związanej z oddziaływaniem światła słonecznego. Z tego też względu, powierzchnie wargowe siekaczy mają tendencję do szybszego ciemnienia i uzyskiwania koloru szarego czy brązowego, podczas gdy zęby trzonowe pozostają przez dłuższy czas żółte. W trakcie przedłużonego wybielania uzyskiwano znaczne rozjaśnienie nawet ciemnych tetracyklinowych przebarwień. W przypadku zębów martwych preferuje się obecnie tzw.wewnętrzne wybielanie, które jest bardziej efektywne od zewnętrznego.

Należy również zauważyć, iż przebarwienia mogą być również spowodowane nieprawidłowościami strukturalnymi. Typowym schorzeniem wywołującym nieprawidłową budowę szkliwa jest fluoroza. Zęby charakteryzują się obecnością białych plamek. Wybielanie okazuje się w tym przypadku bardzo pomocnym zabiegiem, który zmniejsza kontrast między miejscami białymi a ciemnymi.


Zmieniony przez - Nicci w dniu 2006-08-22 12:28:42
______________________________
 
Wiec kimze w koncu jestes?
Jam czescia tej sily, ktora wiecznie zla pragnac,
wiecznie czyni dobro
Noctua Summe Farmosa Parvula

Ekspert -
 
om
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:14      [zgłoszenie naruszenia]

ostatnie zdanie najlepsze

sogaczek i buziaczek :*

Znawca -
 
pawiel
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:15      [zgłoszenie naruszenia]

Dobra robota...

 
om
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:17      [zgłoszenie naruszenia]

Dobra to jest moderatorka (jak i pozostałe 2).

Znawca -
 
pawiel
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:19      [zgłoszenie naruszenia]

Coś w tym musi być...

 
Nicci
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:20      [zgłoszenie naruszenia]

dziekuje :*

a ta kuracja wybielajaca moczem, hmm
_______________________________
 
Wiec kimze w koncu jestes?
Jam czescia tej sily, ktora wiecznie zla pragnac,
wiecznie czyni dobro
Noctua Summe Farmosa Parvula

Ekspert -
 
Weekend123
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:22      [zgłoszenie naruszenia]

sog
_______________________________
 
"Nie trać czasu z kimś kto niema go, aby go spędzać z tobą" G.G. MARQUEZ
"Absurdalność daje się wyrazić tylko za pomocą humoru" A. HITCHCOCK

 
shinsei
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:30      [zgłoszenie naruszenia]

PS. Każdy ma indywidualny kolor kości . Istnieja z tego co wiem od dentystki 2 odcienie A(idelna biel) i B(biel kremowa). Każdy z tych odcieni ma ponad 20 podgrup(np A1 A2 An...) od "śnieżnej bieli" w swoim rodzaju do ciemnych szarych bądź brązowych odcieni. Kolory te są naturalne , a im jaśniejsza kość tym gorsza jej jakość.
_______________________________
 
MOD MiU i Grafika Insomnia 2009

[kat-jot.daportfolio.com/]

Ekspert -
 
Regggie
PUMBUS
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:40      [zgłoszenie naruszenia]

moze kiedys przeczytam,ale mnie to bardziej interesuje w praktyce niz w teorii
_______________________________
 
"Wiedzie mnie po wlasciwych sciezkach, przez wzglad na Swoje imie.
Chociazbym chodzil ciemna dolina, zla sie nie ulekne, bo Ty jestes ze mna"

"Pozwol mi zwyciezyc, a jesli nie zdolam, pozwol mi byc dzielnym w mej walce."

Znawca -
 
colloseum
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:47      [zgłoszenie naruszenia]

wybielanie u dentysty 4 tys ? nie za duzo? chcialem wlasnie isc na taki zabieg do dentysty ale za 4 paki mogl bym imprezowac przez tydzien wiec nie wiem... mam dylemat

 
Weekend123
 Wysłana - 3 listopad 2005 00:51      [zgłoszenie naruszenia]

jak Ty wydajesz na impry 4 tysie tygodniowo to chce być twoim kolegą
_______________________________
 
"Nie trać czasu z kimś kto niema go, aby go spędzać z tobą" G.G. MARQUEZ
"Absurdalność daje się wyrazić tylko za pomocą humoru" A. HITCHCOCK

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 17 stron.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Białe zęby

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17