FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 4928 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Biblia 
[powiadom znajomego]    
Autor "Biblia"   

indecent
 Wysłana - 17 grudzień 2008 21:45      [zgłoszenie naruszenia]

Jak zanleziono rzekomy grób jezusa to też była inskrypcja jakub brat jezusa. No wszystko mozna podważyć, ale bez przesady

bezemocji
 Wysłana - 17 grudzień 2008 21:59      [zgłoszenie naruszenia]

Agryppa odbiera mu urząd arcykapłański i powierza Jezusowi,
synowi Damnajosa /Damneusza/.

Ale ojcem Jezusa biblijnego był Józef, zatem nie chodzi o tego Jezusa.
Czy J. miał brata? Pismo potwierdza wielokrotnie, że miał brata Jakuba, rzadziej, że rodzeństwo. Ten Flawiusz, to Żyd, który uratował życie w wojnie żydowskiej /niezwykła historia/, historyk żydowski na dworze Wespazjana, od którego przyjął nazwisko rodowe. Do jego tekstu dołączono wstawki, mające potwierdzać historyczność Jezusa z całym nieautentycznym tekstem w Testamonium Flavianum. Pierwszych chrześcijan bardzo martwiły skąpe zapisy historyczne, że aż sfałszowali list Jezusa do Abgara z Edessy.
Odkrycia grobu Jezusa filmowca Camerona nie traktują poważnie specjalisci i znawcy archeologii biblijnej.

Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2008-12-17 22:24:40

Specjalista -

fazimodo
 Wysłana - 18 grudzień 2008 00:56      [zgłoszenie naruszenia]

Dobra, a teraz niech ktoś mi wyjaśni jakim cudem ludzi określało się po ojcu 'Jezus syn Józefa', 'Izaak syn Abrahama' etc.(który to zwyczaj zachował się do dziś chociażby na Islandii i w Rosji) ale brata Jezusa szuka się po bracie Jezusie, a nie po ojcu Józefie?

Zdrowy rozsądek - występuje tak rzadko, że jest uważany za super moc.

Znawca -

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 18 grudzień 2008 01:40      [zgłoszenie naruszenia]

Bo imienia Rzymianina z którym Jezusa miała Maryja nikt nie znał.

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

Andr2ej
 Wysłana - 18 grudzień 2008 02:07      [zgłoszenie naruszenia]

Olokk ciekawi mnie z jakich starych dokumentów wyczytałeś tą informację. Jeżeli nic nie masz na potwierdzenie to wykasuj te brednie bo robisz się mało wiarygodny nie tylko w tym temacie

Bóg jest miłością

Jeżeli zło jest nienapiętnowane - rozzuchwala się.

Andr2ej
 Wysłana - 18 grudzień 2008 03:36      [zgłoszenie naruszenia]

Wracając do głównego tematu

Autorami Ewangelii są

Św. Mateusz - celnik Lewi, którego Jezus powołał na apostoła Mateusza.
Św. Marek - był towarzyszem i tłumaczem św.Piotra (apostoła) oraz brał udział w pierwszej podróży misyjnej św.Pawła.
Św.Łukasz - był lekarzem i bliskim współpracownikiem św.Pawła.
Ewangela św.Jana - z tradycji jest przypisywana św.Janowi apostołowi jednak egzegeneci spierają się o jakiego Jana chodzi. Ewangelia ta powstała najpóźniej a autor spisał relacje św.Jana apostoła.

Szczegóły i dowody można wyczytać z dobrych opracowań i książek dotyczących biblii.

Proponuję:

"Ewangelie synoptyczne dzisiaj" - ks.Józef Kudasiewicz
"Synopsa Czterech Ewangelii" - Michał Wojciechowski.

Jest wiele książek w formie pytań i odpowiedzi.

Polecam:

"W Domu Słowa" - ks.Michał Bednarz
"Pytania do Biblii" -ks.Michał Bedarz
"101 pytań o Jezusie" - Michael L. Cook SJ
"Biblia - odpowiedzi na najbardziej prowokacyjne pytania" - Gianfranco Ravasi

Są też inne. Książek jest całkiem sporo. Wiele można kupić w księgarniach św.Jacka lub spotkać w bibliotekach. Jeżeli znajdę coś ciekawego na allegro podam linki.

Czytając opisy naukowców, którzy całe życie poświęcili nad sensem każdej kropki i każdego przecinka można wyrobić sobie własne zdanie. Generalnie trzeba dużo czytać na ten temat bo
Temat jest bardzo ważny.

Z pewnością nie opierałbym się w tej kwestii na opinii Olokk-a i tych którzy nie zadali sobie trudu czytania Pisma Świętego. Z pewnością wielu tutaj deklaruje że je przeczytało, jednak bardzo często swoimi wypowiedziami przeczą tej tezie. Niektórzy czytali je bardzo dawno inni pobieżnie byle tylko je zaliczyć.

Bóg jest miłością

Jeżeli zło jest nienapiętnowane - rozzuchwala się.

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 18 grudzień 2008 07:32      [zgłoszenie naruszenia]

Grundzio, Ty świrze

No i przeczytałem troche wczoraj

Wziąłem się za Stary Testament. Nowego już nie lubię Stary nawet lubię. Tak sobie wertowałem, i czytałem fragmentami. Na początku nic ciekawego Potem mnie wciągnęło o Arce Przymierza - zawsze jak o tym czytam to nie pojmuje o co im chodziło, co to jest, co oni tak wnosili do swiątyni, co się z nimi działo, ale jest to fascynujące. Potem Kohelet mnie zanispirował. Nawet fregment sobie zaznaczyłem - chodzi o fregment gdzie Kohelet opsiuje że człowiek nie różni się od zwierząt. To dziwne o tyle - że Kościół jakoś miałkiedyśproblem z zaakceptowaniem tego że człowiek też zwierze i od zwierząt pochodzi, a tu Kohelet zbytniej różnicy jako takiej nie widział xD (wcześniej nigdy tego fragmentu nie widziałem jakoś) Pslamy fajne - pod względem artstycznym, a i kulturowym:) No i coś z księgi jeremiasza chyba przykuło moją uwagę - i tylemojego wczprajszego czytania Biblii

Były też fragmenty jakiemi się nie podobały - ale że ja jestem z natury optymista to dopatruje się zawsze dobrych aspektów i skupiam na tym co mi się podoba.

Jeszcze mnie tak uderzyło wczoraj ;) jak trzymałem tą Biblie - że trzymam w rękach książkę która zawiera istotę całej naszej kultury. Cały spadek kultury - nasz sposób pojmowania świata, całe odwołanie do sztuki - literatury, poezji, rzeźby , a nawet do nauki i filozofii, archetypów jakimi myślimy, zbiorowej nieświadomości i wszystkiego co łączysię z naszą kulturą - znajduje w niej źródło. To niezwykłe - jak jedna książka wpływa na myślenie i rozumienie ludzi z danej kultury. Można powiedzieć inaczej - jakby ktoś nie znał naszej kultury, a chciał zrozumieć (podstawy na jakich została zbudowana i na jakich się myśli, tworzy i postępuje) - to wystarczyłoby żeby przeczytał Biblie, tak samo jak ktoskto chce pojąć np kulture hinduską (ich spsób myślenia, nauke, religie,sztuke) - wystarczy że przeczyta Bhagawad Gitę. To niezwykłe jaki wpływ może miećksiążk. Hym...

Co do barata Jezusa. Ostatnio znajoma opisywała jak była wmuzeum ikon, i zapytała kto jest na jednej ikonie, a przewodniczka na to: "Jakub, brat Pański" :)

"Mam to samo. Zawsze jak przyjeżdżam do domu spotkać się z bratem to po paru głębszych zazwyczaj sięgamy po biblię "

OloKK, ale to to już jest jakiś satanizm

"Księga zaprawdę ponadczasowa. Prawdą jest, że nieważne na której stronie otworzysz, zawsze znajdziesz coś fajowego "

Pięknie napisałeś. Niech to będzie motto dla tego tematu <yes>

Zmieniony przez - Grundman w dniu 2008-12-18 07:34:15

OloKK - a podpis pod Twoimi postami to skąd zaczerpnięty? Czyżby Twoja twórczość?

Zmieniony przez - Grundman w dniu 2008-12-18 07:40:21

Namaste!

Ekspert -

bezemocji
 Wysłana - 18 grudzień 2008 08:34      [zgłoszenie naruszenia]

Andr2eju, rzeczywiście trzeba dużo czytać i poznawać, bo to ważne.

Szczegóły i dowody można wyczytać z dobrych opracowań i książek dotyczących biblii.

Ale podajesz tylko te z oficjalnej, katolickiej wersji.
Szerzej zgłębiając tematykę należałoby podać obszerną bibliografię, pozwalającą na spojrzenie z różnych punktów widzenia. Skoro o wiedzy, szczegółach i dowodach.... Wiara nie zawsze liczy się z tymi dowodami...
Tą listę mógłbym rozszerzyć o setkę pozycji. Brak tu Rudolfa Bultmanna i całej jego szkoły, Bartha, Drewsa, Heinemann, Boenhoffera, Kunga, Gezy Vermesa, Hyama Maccoby'ego, Karla Rahnera, licznych biblistów hebrajskich np. Pinchasa Lapide i innych, również współczesnych badaczy.
Dopiero porównując wszystkie opracowania mamy przegląd i obraz sytuacji.

Co do ewangelistów jak przyznajesz, nie byli to apostołowie poza problematycznym Mateuszem. Apostoł Jan już nie żył. To cały obszerniejszy wątek. Prezentowana lista to wynik przyjęcia przez tradycję kościelną, często nie znajdującej oparcia w dowodach historycznych. Np. rozstrzyga relacja biskupa z II wieku.

Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2008-12-18 09:17:49

Specjalista -

pajaki dwa
 Wysłana - 18 grudzień 2008 11:33      [zgłoszenie naruszenia]

Okreslano ludzi takze p ich pochodzeniu np, Tales z Miletu, Jezus z Nazaretu Ale Jezus z brata Jakuba tez nie slyszalem

bezemocji
 Wysłana - 18 grudzień 2008 11:45      [zgłoszenie naruszenia]

Odwrotnie, Jakub brat Jezusa.
Znana sprawa odkrycia ossuarium Jakuba. Prawdopodobnie nie chodzi tu o naszego Jezusa. Kościół przyjmuje, że Jezus nie miał rodzeństwa.

[pl.wikipedia.org/wiki/Ossuarium_Jakuba]
[nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/numery/062003/07.html]

Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2008-12-18 11:52:37

Specjalista -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 8 stron.   poprzednia | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Biblia

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Warto przeczytać: Czego najbardziej sie boimy ?? | Chodzisz do kościoła ? | Szlachetna Óśmioraka Ścieżka | Scaryfikacje | Pomoc potrzebna | Czy ktoś to potrafi zdefiniować- tylko kontrety prosze | Związek pomiędzy filozofią św.Franciszka i Tomasza z Akwinu | Kościół nakłada "podatek na słowa papieża" | Dopóki walczysz jesteś... | Temperament (osobowość) | Wieczny dół | NIENAWIŚĆ | Test Le Senne´a | porażnie wojną | [ciało] po śmierci | Sen-wpływ na człowieka podczas snu | caliber | minete | minetke | gotuj z | wieczór | muzyka wieczór | Edyta Olszówka | czołgu | gitara | prawo | francuski | wojskowa | komisja | WKU | mistifs | misfits | druku | oświadczyny | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.