FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 5137 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Biblia 
[powiadom znajomego]    
Autor "Biblia"   
 
bezemocji
 Wysłana - 21 grudzień 2008 09:33      [zgłoszenie naruszenia]

Naszemu Andr2ejowi poczucie humoru i nieco luzu jest obce bo musi mieć emotikonki, bez nich nie odczytuje wypowiedzi w luźniejszej, swobodniejszej a i myślącej formie. Niezatapialny duch musi pływać specjalnie oznakowany ikonką. Powaga i na kolanach.
Teraz poważniej.
Do czego Ci jest potrzebna wiedza ile litrów było wina ? i ile miało procentów ?
Czy Jezus odezwał się hardo do Matki ? A może odezwał się jak najbardziej prawidłowo ?


Przecież sam zachęcałeś do studiowania Pisma, czerpania z dorobku badaczy, którzy śledzą wers po wersie, kropka po kropce. Masz tu próbkę, tak obecnie śledzi się Pismo i wyciąga wnioski. Dokładniej od czasów Reimarusa i Schweitzera. Niejedno poważne opracowanie dopiero by Cię załamało, bo widać, że nie masz o nich pojęcia. Jakie wnioski wyciągnięto z tych samych zapisów dobrze widać w protestanckiej doktrynie Sola Gratia, Sola Fide obszernie uzasadnionej w komentarzach. Też polecam i proponuję, poczytaj coś spoza oficjalnych nurtów, acha i trochę wypuść powietrza...
Tak, to jest ważne.
Jak można pisać, że nie jest istotny stosunek Jezusa do własnej umiłowanej matki???? Jak nieistotny jest fakt, że pojawia się 80 beczek wina, a tu biesiadnicy już nie mogą pić, bo leżą pod stołami? Przecież tu nawet kontekst obyczajowo kulturowy nie tłumaczy dość prostej "nadprodukcji".
Na nic zdają sie zabiegi tego typu -
w tamtych czasach zupełnie inaczej liczono godziny i lata. Dopiero kilka wieków później zaczęto liczyć lata
od roku zerowego po i przed naszą erą

bo Łukasz podaje daty wg. lat panowania Heroda i spisu Kwiryniusza za panowania Augusta, te są znane. Dokładna za to data narodzin jest nieznana, a z pewnością nie było to 24/25 grudnia.
Kontekst historyczno-obyczajowy rzeczywiście zmienia sens danych zapisów. Gdzieś podawałem przykłady np. co oznaczał nakaz Jezusa - nie pozdrawiajcie nikogo na drodze. Bez jego znajomości budzi zdziwienie, literalnie i bez sensu stosowany jest przez Świadków Jehowy. Ale w kręgach semicko-aramejskich o słabych głowach 400 litrów to Everest. Ten jedyny "cud" znany tylko Janowi poddany został wszechstronnym analizom biblistyczno-historycznym. Analizuje się zresztą całą ewangelię Jana we wszystkich kierunkach chrześcijaństwa bo jest wyjątkowa, niesynoptyczna, niezgodna z 3 wersjami. Znaczenie tego jest ogromne, bo za wersją Jana poszła szkoła aleksandryjska i całe chrześcijaństwo.Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2008-12-21 10:46:51

Specjalista -
 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 21 grudzień 2008 13:57      [zgłoszenie naruszenia]

Tripple OGco Cię łączy z Bahagawad Gitą? :) Też ją lubię ;)
polecasz jakąś specjalną wersję/przekład? czy bez znaczenia?bezemocji:

jak zwykle perfekcyjne uzasadnienie
niekiedy zadziwiają mnie źródła - tzn. te nazwiska wszystkich badaczy jakich podajesz:) nice.
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
Sotsu
 Wysłana - 21 grudzień 2008 15:02      [zgłoszenie naruszenia]

"Święte" w tych księgach może oznaczać ponadczasowo mądre.Zdrowe źródło rozwoju człowieka.N.Testament wiedza moralna przez człowieka,który był spewnoscią synem samego stwórcy.Posiadał wiedze "Super"ponad czasową.Jeśli mówimy o nim wątpie by tak inteligenty człowiek dał się ukrzyżować za nic.
Pisma,które wyszły z rąk ateistów powiadają,iż Jezus miał dziecko a jego"żoną"była Maria Magdalena-świetnie.
Choć niektórzy opowiadają,że Jezuś nawet nie istniał.Skoro nie istniał to jak badacze doszli do tego,że miał żonę ,heh.

Bibila to wiedza ponad czasowa.Ukazuję nasze słabości i dlatego ją często odrzucamy i tak "nas boli"Nasza duma nie zna granic.
Co do innych "świętych"ksiąg nie miałem ich w ręku ale gdybym tylko miał okazję na 100%
Przeczytałbym każdy wers.

_______________________________
 
Czy możemy zmienić świat ?

 
Andr2ej
 Wysłana - 21 grudzień 2008 15:25      [zgłoszenie naruszenia]

Bezemocji napisał:

Niejedno poważne opracowanie dopiero by Cię załamało, bo widać, że nie masz o nich pojęcia.
--------------------------------.

Zastanawia mnie do czego zmierzasz i co starasz się udowodnić ? Różnice między interpretacją Pisma Świętego w różnych religiach są mi znane ale czego ma to dowodzić ? Że wszyscy się mylą ? Że odnajdujesz tam same sprzeczności ? Nie o to chodzi w studiowaniu Biblii.

Jeżeli ktoś szczerze szuka prawdy - czyta biblie w kontekście jej poszukania i odnajduje ją tam. Jeżeli ktoś będzie szukał bzdur też sobie coś wynajdzie. Można sobie tłumaczyć Biblie po swojemu, według własnych domysłów i nastrojów ale czy to doprowadzi Cię do czegoś ? Świadkowie Jehowy niemal każde zdanie tłumaczą
inaczej niż cały dorobek chrześcijaństwa przez wieki ale czy ich rozważania mam traktować jako poważne ?

No i skąd biorą się u Ciebie te 400 litrów i pijani, leżacy pod stołem, z jakie opracowania to wyczytałeś bo w opisie św. Jana takich opisów nie ma. To że katolicy przyjmują 24/25 grudnia za dzień Narodzin nie jest żadną rewelacją, prawosławie, które jest najbliżej katolikom liczy sobie wszystkie te wydarzenia z tygodniowym opóźnieniem - ale jakie to ma znaczenie ? To że Ewangelia Jana jest niesynoptyczna i są z nia problemy są znane od wieków ale czy przez to mam ją ignorować. Żadne chrześcijańskie wyznanie nie wyrzuca tej ewangelii a często właśnie ją uważa za najważniejszą.

_______________________________
 
Bóg jest miłością

Jeżeli zło jest nienapiętnowane - rozzuchwala się.

 
Tadeknorek
 Wysłana - 21 grudzień 2008 15:26      [zgłoszenie naruszenia]

Te o Marii Magdalenie to science-fiction, a Jezus był tak ponadczasowy, jak Bolesław Chrobry. Był sprzeczny, dwa najmądrzejsze jego przekazy dorobił mu kościół, a i tak mądrzejsze, dużo bardziej ponadczasowe hasła głosili już filozofowie żyjący przed rzekomym Chrystusem.
_______________________________
 
Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -
 
bezemocji
 Wysłana - 21 grudzień 2008 16:20      [zgłoszenie naruszenia]

Chodzi o przeróżne odczytywanie takim samych zapisów, wersów, które tworzą fundamentalne różnice miedzy odłamami chrześcijaństwa, włączenie do tego aparatu naukowego i zwykłego myślenia. Z tego samego wersu wyciągają inne wnioski np. katolicy i protestanci jak w zasadach Sole fide, gratia, podstaw celibatu. Dla jako tako interesujących się tematem nie może to być obojętne. To, że nie wiesz o jaką ilość przemienionego wina chodzi (nie mówiąc o innych niuansach) świadczy jak wnikliwie to Pismo studiujesz. Wcześniej juz napisałem, że tego bezpośrednio nie wyczytamy... Policz sobie stągwie i miary, ich objętosci w tamtych czasach i będziesz wiedział. Jak przyznajesz takie sprawy cię nie interesują, no cóż. Innych interesują, poświęcają temu całkiem poważne badania i analizy. Wogóle nie odniosłeś się do tych badaczy a to czołówka światowej teologii i biblistyki.
Ze się zacytuję - Biblia jak rzeka, każdy coś wyłowi. To, czego akurat szuka, na co jest nastawiony. Ty piszesz jakiej prawdy szuka. Ale dlaczego tylko w jednym ogródku? Nie chodzi mi o wyławianie sprzeczności bo ich nie trzeba wyławiać i przyznaje się do nich sam kościół. Po prostu je zbywa. Jak comma Johanneum, fałszerstwo darowiznę konstantyńską, interpolacje zmieniające całkowicie Jezusowe przesłania, słowa, które mu zostały przypisane. Warto poznawać własną wiarę z różnych ujęć, poznawczo i z szacunku do intelektu. Mam nadzieję, że piszemy tu o rzetelnym, bezstronnym studiowaniu Biblii. A jak polecasz i proponujesz tematykę to może w miarę w całości?


Co do cudu w Kanie nie będę przynudzał strukturami perykopy i analizami. Nie dla wszystkich mogą być interesujące i "strawne", mały fragment -

Wersy 3 - 4: Jest opisem dialogu jaki prowadzi Jezus ze swoją matką. Gdy Maryja mówi Jezusowi o braku wina, nie interweniuje on od razu, ale zwleka. Jest to znany schemat który pojawia się u J w 11 rozdziale gdzie Jezus poinformowany o chorobie Łazarza nie reaguje od razu. Może być to celowym wskazaniem autora, na wydarzenie które ma objawić chwałę Jezusa.
Użyty tu termin gynai stosowany był w stosunku do nieznajomych kobiet, nigdy jednak w stosunku do matki. Jezus używając tego terminu chce wskazać na symboliczne znaczenie wydarzenia. Tak samo zwraca się do matki pod krzyżem. Jan przywołuje wydarzenia związane z protoewangelią (Rdz 3,15), gdzie mowa jest o niewieście i jej potomstwie. hē hōra mou ten zwrot u Jana pojawia się w 13,1 i 17,1, ma on znaczenie symboliczne i zawsze odnosi się do wydarzeń zbawczych które punkt kulminacyjny miały na krzyżu. W. 5 jak również ww. 7 - 8 są opisem poleceń wydawanych sługom. Pomiędzy nimi znajduje się opis kamiennych stągwi (w. 6). Polecenie Maryi ho Ti av legē(i) hymin poiēsate wyraża posłuszeństwo słowu.W. 6 znajduje się między opisem poleceń jakie wydawane są sługom. Słowo lithinai jest tzw. hapaxem Janowym. Słowo to występuje w tej Ewangelii tylko raz.Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2008-12-21 17:06:59

Specjalista -
 
indecent
 Wysłana - 21 grudzień 2008 17:19      [zgłoszenie naruszenia]

bezemocji, jakie książki o biblii i chrześcijaństwie polecasz? Podaj jakieś najbardziej wartosciowe tytuły

 
bezemocji
 Wysłana - 21 grudzień 2008 17:37      [zgłoszenie naruszenia]

Od razu - podaj ciężki wybór ...

Nr 1 - Sama Biblia!
Te, które Andr2ej poleca ....+
opoka.org pl i objaśnienia ks. Kaszowskiego

Geza Vermes - Jezus Żyd. Ewangelia w oczach historyka,
Kto był kim w czasach Jezusa,
Twarze Jezusa
Karlheinz Deschner - I znowu zapiał kur. 2 tomy
Henry Chadwick - Kościół w epoce wczesnego chrzescijanstwa
Uta Ranke Heinemann - Nie i Amen
Hyam Maccoby - Jezus i żydowska walka wyzwoleńcza
Hans Kung - Być chrześcijaninem, Nieomylny?, Czy Bóg istnieje
Tomasz Węcławski - liczne prace [pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_W%C4%99c%C5%82awski]
Hubertus Mynarek Jezus i kobiety
Weddig Fricke Ukrzyżowany w majestacie prawa
ks Marek Starowieyski - Apokryfy Nowego Testamentu

Taki luźny wybór bez ciężkawych rozpraw Rahnera, Bultmanna, Ratzingera, Boenhoffera i innych. Warto też przejrzeć Flawiusza, tłumaczenia Qumran, pisma pierwszych Ojców Kościoła.


Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2008-12-21 18:45:00

Specjalista -
 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 21 grudzień 2008 19:16      [zgłoszenie naruszenia]

a sam to wszystko czytałeś??
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
pajaki dwa
 Wysłana - 21 grudzień 2008 19:22      [zgłoszenie naruszenia]

Geza Vermes - Jezus Żyd. Ewangelia w oczach historyka
Musze sie za to złapac niedługo.

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 8 stron.   poprzednia | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Biblia

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8
 
Warto przeczytać: Wiara i nauka- moje rozkminy | medytacja siedząc, a leżąc - różnice | Jak spowodować, żeby być lubianym? | "seks tylko w celu prokreacji" | Pałacyki | bałagan w głowie | Jak zmienic swoje zachowanie i stosunek do innych ludzi ? | Mam 18 lat moje życie jest niczym. | Totalne zamulenie... | Test osobowości | Obrońcy zwierząt: Współcześni przedstawiciele postępu walczący z nieludzkimi zachowan | nieśmiałość i lęk przed otwarciem | MASTER MIND SYSTEM - Modelowanie Mistrzów | Inni starzy | Kazirodztwo - Wasza opinia | Kanibalizm za pozwoleniem - wasze opinie. | zostańmy przyjaciółmi | Totenburg tajemnicze mauzoleum w Wałbrzychu | na siłkę | nuta na silke | pruszków | mafia | kieszonkowcy | kieszonkowiec | predrag | naga | kursy | intercyza | snowboard | cannes | zazdrość | balony vol1 | lesinelle | kępka | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0