FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 178808 razy ¬
 
ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Bogowie - słownik 
[powiadom znajomego]    
Autor "Bogowie - słownik"   
 
NiMrOdEL
 Wysłana - 7 wrzesień 2004 16:58      [zgłoszenie naruszenia]

nio tak, ale wyglądają zwykle jak faceci i mają męskie imiona

chociaż w sumie mówi sie piękna jak anioł


eeee, pokręcone to jest
_______________________________
 
Ludzie, Portrety, Akty...- [http://www.insomnia.pl/temat169131_strona1/]
Kultura Japonii- [http://www.insomnia.pl/temat115860/]
Bałkany- [http://www.insomnia.pl/temat156081/]
Podwodna fotografia-[http://www.insomnia.pl/temat146415/]

 
VLAD.IV
 Wysłana - 8 wrzesień 2004 09:49      [zgłoszenie naruszenia]

To jest właśnie wstawianie feminizmu WSZĘDZIE!!!!. Może jeszcze czepniecie sie, że Bóg jest rodzaju męskiego i powinna być "ta Boga".
BTW sog dla Mientosa, za tego posta... tylko mam pytanko.. hmm w niektórych miejscach dostrzegłem pewne literówki i nie chodzi mi tutaj o wytykanie błędów.. tylko... czy Ty to pisałeś sam????Zmieniony przez - VLAD.IV w dniu 2004-09-08 09:51:10
_______________________________
 
Sons Of The Gods Today We Shall Die
Open Valhalla's Door
Let The Battle Begin With Swords In The Wind
Hail Gods Of War

 
VLAD.IV
 Wysłana - 8 wrzesień 2004 09:56      [zgłoszenie naruszenia]

Bo jak to pisałeś sam to...

Zmieniony przez - Methos w dniu 2004-09-08 09:56:18
_______________________________
 
Sons Of The Gods Today We Shall Die
Open Valhalla's Door
Let The Battle Begin With Swords In The Wind
Hail Gods Of War

 
[)@IVI!@/V
 Wysłana - 8 wrzesień 2004 15:53      [zgłoszenie naruszenia]
_______________________________
 


[http://www.biby.er.pl] - Damian - moje biby - fotki
[superdowcipy.xx.pl]

 
VLAD.IV
 Wysłana - 8 wrzesień 2004 15:56      [zgłoszenie naruszenia]

Methos poprosił Lokiego o wsparcie i ten skasował dla niego niekorzystne tresci

Zmieniony przez - VLAD.IV w dniu 2004-09-08 15:57:45
_______________________________
 
Sons Of The Gods Today We Shall Die
Open Valhalla's Door
Let The Battle Begin With Swords In The Wind
Hail Gods Of War

 
[)@IVI!@/V
 Wysłana - 8 wrzesień 2004 16:04      [zgłoszenie naruszenia]

hmmm myslalem ze tylko autor wypowiedzi moze ja edytowac
_______________________________
 


[http://www.biby.er.pl] - Damian - moje biby - fotki
[superdowcipy.xx.pl]

 
VLAD.IV
 Wysłana - 8 wrzesień 2004 16:07      [zgłoszenie naruszenia]

ja też! Spytaj Methosa jak to robi!
_______________________________
 
Sons Of The Gods Today We Shall Die
Open Valhalla's Door
Let The Battle Begin With Swords In The Wind
Hail Gods Of War

 
INSOMNIA
 Wysłana - 8 wrzesień 2004 17:15      [zgłoszenie naruszenia]

Oczywiście masz SOGa za artykuł!

 
Methos
 Wysłana - 9 wrzesień 2004 10:02      [zgłoszenie naruszenia]

Odpowiedź dla Nimrodel i Riski - dlaczego aniołowie przedstawiani są jako mężczyzni(choć podobno aniołowie nie mają płci)

Główni aniołowie (przede wszystkim archaniołowie jak i więksi upadli-aniołowie) rzeczywiscie przedstawiani są jako mężczyżni i takie też nadawane są im imiona, z bardzo prostego powodu.

Odpowiedzią jest PATRAIRCHAT panujący w tej religii (jak i wielu innych)! A co to oznacza? Ogólnie Kościół, przez wieki istnienia, nie wyświęcał kobiet. Gdyż od początku był wierny tradycji obranej przez Jezusa,
takiej, że Jezus na apostołów wybierał tylko Żydów (mężcz.) - Kobiety były przy nim obecne a mimo to nie wybierał ich na "apostołki".

Idąć bardziej wstecz, wogóle, jak zauważycie (i to nie tylko w rel. chrzescijańskiej, ale w wielu religiach, choc nie jest to reguła)
głównymi postaciami są tylko mężczyźni, nieraz uważani za "jedynych godnych i prawych" (znów ten patrairchat), a kobiety natomiast za "nieczyste i złe" - [Osobiscie się z tym niezgadzam, ale cóz...]
Nie dziwi więc, iż biorąc pod uwagę ten własnie FAKT - główne postacie (także aniołowie) TO MĘŻCZYZNi!!!


Natomiast reszta aniołów i demonów, tych pomniejszych, obok mężczyzn, pojawiają się jako kobiety, przykład Lilith - 1 żony Adama, która po wyganiu z raju, niestety została demonicą

I trzecie nawiązanie do patriarchlnej wizji chreść. - nawet sam "bóg" jest rodzaju męskiego, choć też podobno nie ma płci...


Pozdrawiam.

Ekspert -
 
Methos
 Wysłana - 10 wrzesień 2004 12:39      [zgłoszenie naruszenia]

Wyżej mówiłem na temat "płci" Aniołów, ale stwierdziłem, że ten słownik nie byłby pełen gdyby nie znaleźli się tu "nasi" SŁOWIAŃSCY BOGOWIE
W koncu to nasza kultura ludowa się na tym opiera.
Niestety nie pamietam źródła, aktualnie wszytsko to mam na dysku i przedkładam Wam, mam nadzieję ze sie komus przyda.

PozdrawiamSŁOWIAŃSCY BOGOWIEPERUN - NAJWYŻSZY BÓG panteonu słowiańskiego, modelowy przykład Gromowładcy, w klasyfikacji Dumézila bóstwo II funkcji (siła fizyczna i militarna), klęli się na jego imię członkowie drużyn (rus.); atrybuty: góra, dąb, niebo (w językach indoeuropejskich łączące się z pojęciem kamienia - "kamienne sklepienie"), koń, wóz, broń kamienna potem metalowa (młot, topór, strzała), ogień.
Peruna przedstawiano ze srebrnymi włosami i złotymi wąsami (rus.). Bronią były: kamienie, kamienne strzały - ich pozostałościami wg wierzeń ludowych są fulguryty i belemnity, a czasem archaiczne narzędzia, wszystkie one występują jako: kamień piorunowy, gromowy, klin piorunowy, strzała piorunowa, piorunowiec, iskra pérunova, palec diabła, czarta, ale i palec Boży, a nawet palec Matki Boskiej - potem także młot i topór.
Kamienie piorunowe bywają przenoszone z powrotem do nieba (przez wiatr lub płanetników). Broń Perunowa chroniła przed nieszczęściem, złymi mocami, chorobą i samym piorunem.


ŚWIĘTOWIT - (połabskie: Svątevit, błędnie Światowid; w źródłach Zvanthevith, Sventevith - w bezpośrednim tłumaczeniu PAN ŚWIĘTEJ / Nadprzyrodzonej MOCY) to główne bóstwo czczone przez plemię Słowian połabskich - Ranów zamieszkujące na Rugii w grodzie Arkona. W tamtejszej świątyni przedstawiać boga miał posąg olbrzymiej, człekopodobnej istoty o czterech twarzach. W prawej ręce trzymać miał róg, który kapłan podczas świąt napełniał winem w celu odprawienia wróżb. Uważany za boga najwyższego - pana niebios, także lasu, słońca, ognia, urodzaju i prawdopodobnie wojny


JAROWIT - słowiański BÓG WOJNY. Źródłosłów jego imienia jest taki sam jak Jaryły - jaru, czyli "silny, mocny, szybki". Przez historyka Herborda zrównany z Marsem. Możliwe, że był kiedyś wojowniczym i destrukcyjnym aspektem Jaryły, z czasem czczonym jako odrębny bóg.
Atrybutem Jarowita jest tarcza.


RUGEWIT - Demon z wierzeń prasłowiańskich. Jego posąg był wyciosany z drewna i był bardzo wielki. Miał siedem głów, siedem mieczy u pasa, a ósmy potężny kłobuk. Piersi i tułów były wewnątrz wyżłobione i gnieździły się tam jaskółki. Rugewit był zastępcą i namiestnikiem Peklenca, ponieważ sądził potępieńców. Nigdy nie opuszczał podziemnego świata. Zresztą nawet Peklenc bez jego zezwolenia nie mógł opuścić podziemia. Rugewit był w mniemaniu Słowian słońcem pod ziemią, niektórzy zwali go Witem. jako opozycję do Świętowita który był dla nich uosobieniem słońca na ziemi. Rugewit nie przyjmował do słowiańskiego piekła samobójców i topielców. Nie miały tam dostępu dusze chrześcijan i wyznających inne religie niż słowiańska


ŁADA- BOGINI MIŁOŚCI i małżeństwa. Świętowana z Kupałą w letnim przesileniu (Sobótki).
Podczas zimy Łada mieszka w Wyraju, razem z odlatującymi na zimę ptakami. Wraca w równonoc wiosenną razem ze skowronkiem i bocianami. Jej święte drzewo to lipa


WELES, Wełes, Wołos (w źródłach staroruskich: Velesъ, Volosъ bogъ), według wierzeń starożytnych Słowian, to podziemny BÓG MAGII, PRZYSIĘGI, SZTUKI, KUPCÓW, RZEMIOSŁA, bogactwa a przede wszystkim bydła. Jemu podlegały wszytkie słowiańskie demony, a on sam często przybierał postać wilkołaka, kozy, psa, tura, jelenia etc. Opiekował się duszami zmarłych (nawiami), strzegł prasłowiańskiej krainy szczęśliwości Nawii.
Jego zwierzęciem była sowa (przelatująca nad ranem oznaczała że ktoś umarł) i kozioł. Dlatego przy wprowadzaniu chrześcijaństwa był często przez chrześcijan podszywanym pod diabła. Niesłusznie, bo Słowianie nie znali piekła i nieba, była tylko kraina szczęśliwości Nawia. Ale dusze kłamców, złodziei i ogólnie złych ludzi nie mają do niej wstępu.


CHORS Choros - BÓSTWO KSIĘŻYCA. Od jego imienia pochodzi korowód - koło tańczących w świetle Księżyca. Na jego cześć pieczono korowaje - wysokie, okrągłe kołacze, na przykład weselne.


ŻYWIA, znana na Połabiu jako Siwa - słowiańska BOGINI ŻYCIA i narodzin oraz uzdrawiania.


MOKOSZ, Makosz - BOGINI panteonu słowiańskiego, hipostaza Matki Ziemi (po rosyjsku okreslana jako mat' syraja zemlja "Matka Wilgotna Ziemia"); OPIEKUJACA SIĘ ZIEMIĄ, WODĄ, DESZCZEM, KOBIETAMI, PŁODNOŚCIĄ, seksualnością, tkactwem, przędzeniem i owcami. Z racji opiekowania sie kobietami i swobodna seksualnoscia zostala zdemonizowana przez Kosciól chrzescijanski do postaci zlosliwego potwora lub choroby. Być może matka lub partnerka Gromowładcy (Perun).
Pojawia się jako duch domowy w postaci kobiety z dużą głową, przędąca nocą wełnę i strzygąca owce. Zanim się pojawi, słychać warczenie kołowrotka. Zostawiano jej przy nożycach mała ofiarę z kłębka wełny, a przy świętach składano ofiary z żywności.
Dzień tygodnia poświecony Mokoszy to piątek.
Wierzono, ze deszcz był mlekiem Mokoszy.
Przysięgano na Matkę-Ziemię, tak samo jak na niebo i słońce (Swaróg). W tym celu połykano grudkę ziemi albo kładziono ją sobie na ciemieniu. Podobnie odmierzano też grunty - obchodząc ich granice z grudką ziemi na głowie. Chroniono wioski przed epidemiami i zarazą bydła oborywając granice, aby uwolnić dobroczynną siłę matki-ziemi.


STRZYBÓG, Stribog to BÓG WIATRU oraz bogactwa i dobrobytu.


SIMARGŁ- słowiański BÓG NASION, ZIAREN I ROŚLINNOŚcI oraz nasienia zwierząt i mężczyzn, płodności, rozrodczości i erotyki. Jest ptakiem z psią głową lub skrzydlatym psem. Przez niektórych badaczy uważany za spokrewnionego ze znanym z kultury irańskiej Simurkiem (albo Simurgiem). Zdemonizowany przez kościół chrześcijański do postaci kuszącego do "grzechu" węża, który miał prowadzić przedstawicieli obu płci do "upadku".


BOREWIT, Porewit, Porenut to w mitologii Słowian BÓG LASÓW, razem z Dziewanną opiekujący się zwierzętami i lasem. Przedstawiany jako kozioł stojący na dwóch nogach lub brodaty mężczyzna, który ma na głowie rogi jelenia, symbolizujące płodność natury. Posiada także duże genitalia, tak samo jak inne europejskie bóstwa leśne


DZIEWANNA, Dziwona - BOGINI KOBIET _ WOJOWNICZEK, mysliwych, zwierzat i lasów. Opiekująca się zwierzętami, ich dziecmi oraz dziecmi ludzkimi. Mieszkająca w lasach, ma rude wlosy. Atrybuty: łuk i dzida. Jej święta roślina to dziewanna.


CZARNOBÓG, albo Czernobuh, Zcernoboch - wymieniany przez kronikarzy niemieckich słowiański BÓG ZŁA, klątw i chaosu. Prawdopodobnie przeciwnik Peruna i Swaroga.i moja ulubiona :

MARZANNA, Mara - BOGINI ŚMIERCI I ZIMY (pory roku kiedy życie zamiera). Odziana w białe giezło, z żelazną czaszką (bardzo podobna do południcy). Marzanna przychodziła, aby zabić ciało ciosem jednego ze swych atrybutów - w ten sposób dusza-nawia mogła się uwolnić i iść w zaświaty.
Atrybuty: młot i sierp, czasem obuch albo łuk. Pózniej występuje jako szkielet uzbrojony w kosę

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 12 stron.   poprzednia | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Bogowie - słownik

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12