FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 12628 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Bozon Higgsa - Bóg? Kres KK. 
[powiadom znajomego]    
Autor "Bozon Higgsa - Bóg? Kres KK."   

Solitarius
 Wysłana - 9 lipiec 2008 14:18        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Na wstępie proszę moderatorów o NIE przenoszenie tego tematu do forum naukowego, a to dlatego, że chcę, abyśmy skupili się tutaj na reakcjach ludzi Kościoła na odkrycie boskiej cząsteczki, która, jak wierzą naukowcy, nadała masę wszystkim innym cząsteczkom. Można więc powiedzieć, że bozony Higgsa to bogowie, którzy nas stworzyli. Czy LHC odnajdzie Boga? Cholera, powinienem pisywać do Faktu

Fragment artykułu ze strony tygodnik.onet.pl dot. bozonów Higgsa:

"Głównympowodem, dla którego przed kilkunastu laty najwybitniejsi fizycy przedstawili (a władze CERN-u zaakceptowały) plany budowy LHC, jest nadzieja na odkrycie cząstki, której istnienie wynika z modelu standardowego, a która dotychczas nie została odkryta: tzw. bozonu Higgsa. Rola tej cząstki w teorii jest podstawowa. Oryginalna teoria oddziaływań elektromagnetycznych zakładała (zgodnie z faktami doświadczalnymi), że foton (czyli cząstka, której wymiana jest odpowiedzialna za te oddziaływania) ma masę równą zeru. Podobnie jest w teorii oddziaływań silnych kwarków, opisywanych przez wymianę gluonów, które także mają zerową masę. Natomiast oddziaływania słabe opisywane są przez wymianę cząstek masywnych. Zgodnie z teorią Glashowa, Salama i Weinberga ("GSW"), taka niezerowa (i bardzo wielka, stukrotnie większa od masy protonu!) masa bozonów W i Z, których odkrycie było wielkim sukcesem tej teorii, jest wynikiem ich oddziaływania z obecnym nawet w próżni "polem Higgsa". Cząstki odpowiadającej temu polu nie udało się jednak dotąd odkryć, choć niektóre przypadki zderzeń elektron-pozyton w akceleratorze LEP II z końca 2000 roku interpretowano jako produkcję i rozpady takich cząstek (o masie jeszcze większej od masy cząstek W i Z). Paradoksalnie, właśnie konieczność zgodnego z planem rozpoczęcia budowy LHC uniemożliwiła wiarygodne sprawdzenie tych wyników

Według modelu standardowego oddziaływanie z polem Higgsa odpowiada nie tylko za niezerowe masy bozonów W i Z, ale w ogóle za wszystkie niezerowe masy cząstek. Odkrycie bozonu Higgsa i szczegółowe zbadanie jego własności powinno więc zbliżyć nas do odpowiedzi na jedno z najtrudniejszych pytań fizyki współczesnej: dlaczego cząstki, z których zbudowany jest nasz świat, mają takie, a nie inne masy? Dodajmy, że łamanie symetrii związane z istnieniem pola Higgsa nie "psuje" własności teorii GSW, w szczególności zaś jej tzw. renormalizowalności, która pozwala na dowolnie dokładne obliczenia w ramach rachunku zaburzeń. Za wykazanie tej własności teorii kolejną nagrodę Nobla otrzymali w 1999 roku holenderscy fizycy Gerardus't Hooft i Martinus Veltman. Zatem ewentualne odkrycie bozonu Higgsa byłoby ukoronowaniem czterdziestoletnich badań nad modelem standardowym. Tytuł "Boska cząstka" popularnej książki Leona Ledermana, również laureata nagrody Nobla, najlepiej wskazuje na znaczenie poszukiwań bozonu Higgsa dla naszego zrozumienia świata.

Niestety teoria nie przewiduje konkretnej wartości masy bozonu Higgsa. W kolejnych eksperymentach wykluczono istnienie tej cząstki dla wartości masy poniżej 120 mas protonu, a równocześnie precyzyjne analizy teorii pokazują, że masa ta nie może być dowolnie wielka. Można oszacować, że wykluczenie wartości masy do ok. 500 mas protonu oznaczałoby konieczność zmiany podstawowych założeń modelu standardowego, a przy tym sugerowałoby istnienie nowych cząstek nieobecnych w tym modelu. Zatem doświadczenia na LHC, który pozwala zbadać cały ten zakres mas, powinny doprowadzić albo do odkrycia bozonu Higgsa, "domykającego" model standardowy, albo do stwierdzenia konieczności gruntownej modyfikacji tego modelu"

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 10 lipiec 2008 04:24      [zgłoszenie naruszenia]

Jeśli wierzą w kogoś, kto nie istniał i opierają się przy tym na księgack fantasy napisanych parędziesiąt lat po jego śmierci... to chyba nie da rady przewidzieć rychłego końca KK...z jakiegokolwiek powodu

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

kruchy5
 Wysłana - 10 lipiec 2008 07:24      [zgłoszenie naruszenia]

Tu chyba zaszła jakaś pomyłka.
Autor postu twierdzi że bozony Higgsa to bogowie, którzy nas stworzyli. I zastanawia się nad reakcją "ludzi kościoła"(ciekawe czy tylko kleru czy np.:zwykłego katola jak ja?).Tymczasem inkryminowany w cytowanym artykule Leon Lederman w "Boskiej cząsteczce" pisze : Pole Higgsa, model standardowy i nasze wyobrażenie o tym, jak Bóg stwarzał Wszechświat, zależą od tego, czy znajdziemy bozon Higgsa. Podkreślam jak a nie czy.
W związku z tym mam pytanie czy autora postu interesuje zdanie ludzi kościoła na temat szczegółowych technologii stwarzania świata przez Boga , czy po prostu hasło "boska cząsteczka" wzbudziło jakiś wkodowane skojarzenie (może z badaniami nad tzw.boskim ośrodkiem w mózgu) i stąd rewelacje z tematu o kresie Kościoła Katolickiego?

Specjalista -

Methos
 Wysłana - 10 lipiec 2008 11:00      [zgłoszenie naruszenia]

co ma bozon do kresu KK??

jakieś nieporozumienie...

Ekspert -

Tadeknorek
 Wysłana - 10 lipiec 2008 13:31      [zgłoszenie naruszenia]

No właśnie. Jak jakiekolwiek nowinki z nauki mogą przyćmić Kościół Katolicki? On zawsze znajduje na wszystko wytłumaczenie, więc nie pojmuję, jak coś takiego może się przyczynić do jego kresu.

Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -

kruchy5
 Wysłana - 10 lipiec 2008 14:14      [zgłoszenie naruszenia]

On zawsze znajduje na wszystko wytłumaczenie
To zarzut czy komplement?

Specjalista -

INSOMNIA
 Wysłana - 10 lipiec 2008 14:22      [zgłoszenie naruszenia]

Co ma nauka do religii?
Ja wierzę, ze w Latającego Potwora Spaghetti i żaden bozon tego nie zmieni!

Solitarius
 Wysłana - 10 lipiec 2008 14:34      [zgłoszenie naruszenia]

"Kres KK" w tytule jest po to, żeby więcej spośród Was, drodzy Filozofowie, zainteresowało się tym tematem

A Bóg Bozon to taka metafora - jeśli coś nadaje masę, to można powiedzieć, że to stwarza. A w Biblii stwarzaniem trudnił się Bóg. Z tego zresztą powodu bozony higgsa są nazywane BOSKIMI cząsteczkami.

Przecież napisałem, że mógłbym pisywać do Faktu..

Kukułek
 Wysłana - 10 lipiec 2008 14:36      [zgłoszenie naruszenia]

wytłumaczcie mi to na prosty rozumek (miałem ledwo 63% na maturze z fizyki) to znaczy, że te cząstki biorą masę z niczego i nadają ją innym czy jak? jak to się ma do wielkiego wybuchu. objaśnijcie mi to proszę bo jestem wysoce zainteresowany.

Znawca -

kruchy5
 Wysłana - 10 lipiec 2008 15:08      [zgłoszenie naruszenia]

Przecież napisałem, że mógłbym pisywać do Faktu..
I do mnóstwa innych tabloidów.
Solitarius odpowiedz na pytanko Kukułka.Bardzo cię proszę.

Specjalista -

Kazam
P I G U Ł K A
 Wysłana - 10 lipiec 2008 16:09      [zgłoszenie naruszenia]

zeby cos istnialo nie musi miec masy

fala istnieje i mozna ja opisac za pomoca roznych wielkosci fizycznych jak amplituda czy czestotliwosc a jednak nie maja masy

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 14 stron.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Bozon Higgsa - Bóg? Kres KK.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Warto przeczytać: Homo videns | Judasz iskariota a juda Tadeusz czy to jedna i ta sama osoba | alegoria w podręczniku dla dzieci | Wiara czy ateizm - która droga łatwiejsza? | Sekta. | reinkarnacja | coś dla wierzących... | Doświadczenie psychodeliczne przez medytację | Najlepsze fragmenty z Biblii i innych ksiąg religijnych | Czy jestem katolikiem? | Drugi Marsz Ateistów i Agnostyków | czy wie ktoś.. (łaciński) | co się ze mną dzieje??? | upośledzenie umysłowe | Neopogaństwo | moja ekipa ;] | jak odzyskać login | liceum | jak wrócić do kobiety | mlodsza siostra | maxon | radośnie minetka | ola kot | ckm 2017 | deerhunter | adidas | tajemnice księżyca | makler | Ewa lola | Paweł Mróz | Jak wsadzić żeby nie zabić czyli jak rozdziewiczyć laskę | jak rozdziewiczyć laskę | Miecio1906 | kultowe | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.