Choroby przenoszone drog± p³ciow± (ang. sexually transmitted diseases , STD i sexually transmitted infection , STI) dawniej zwane tak¿e chorobami wenerycznymi - grupa chorób zaka¼nych i paso¿ytniczych, które przenoszone s± na drodze kontaktu p³ciowego.
Nazwa "choroby weneryczne" pochodzi od imienia rzymskiej bogini mi³o¶ci - Wenery, od której te¿ kobiecy wzgórek, i wskazuje na zwi±zek z mi³osnymi igraszkami. Wenera by³a bogini± mi³o¶ci, ale choroby weneryczne kojarz± siê z czym¶ wulgarnym i brudnym, tak wstydliwym, ¿e utrudnia³o to ich zwalczanie. Z tego wzglêdu ¦wiatowa Organizacja Zdrowia zaleci³a stosowanie innej nazwy - choroby przenoszone drog± p³ciow±.
Chorobom wenerycznym po¶wiêca siê ma³o uwagi. Wyj±tkiem jest AIDS. Nic dziwnego - rozpoznanie tej choroby, a nastêpnie skala epidemii, przerazi³y wszystkich, odnosi siê jednak wra¿enie, ¿e wiêkszo¶æ ludzi sta³a siê ju¿ g³ucha na nag³a¶nianie problemu w ¶rodkach masowego przekazu i po pocz±tkowej panice, nasta³o zobojêtnienie a nawet lekcewa¿enie. Ale to nie AIDS w¶ród chorób wenerycznych jest najbardziej rozpowszechniony.
OPRYSZCZKA
Opryszczka mo¿e umiejscawiaæ siê tak¿e na narz±dach p³ciowych (herpes genitalis). Wywo³ywana jest zwykle przez wirus HSV2, a zaka¿enie wystêpuje w wieku doros³ym poprzez kontakt seksualny (jedna z chorób przenoszonych drog± p³ciow±).
U mê¿czyzn dotyczy ¿o³êdzi i napletka, czasem równie¿ s± zmiany w cewce moczowej, powoduj±c utrudnienie lub uniemo¿liwienie oddawania moczu. U kobiet zmiany pojawiaj± siê na wargach sromowych, w pochwie, kroczu, czasami na wewnêtrznej powierzchni ud a tak¿e na szyjce macicy; niekiedy zajête s± po¶ladki.
Uwa¿a siê, ¿e zaka¿enie HSV2 u kobiet zwiêksza ryzyko raka szyjki macicy. U homoseksualistów mo¿e rozwin±æ siê opryszczkowe zapalenie odbytnicy. Powik³aniem zaka¿enia HSV2 u tej ostatniej grupy jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Zaka¿enie wrodzone
Zaka¿enia noworodków najczê¶ciej s± spowodowane przez HSV2 czyli wirusa pochodz±cego z dróg rodnych kobiety, ma to miejsce podczas porodu drog± naturaln±. Dlatego te¿ zaka¿enie u kobiet w ci±¿y jest wskazaniem do ciêcia cesarskiego. Skutkiem tych zaka¿eñ mog± byæ niegro¼ne zmiany pêcherzykowe rozsiane na skórze, ale tak¿e mog± byæ ciê¿kie zaka¿enia mózgu, w±troby i innych narz±dów prowadz±ce do ¶mierci.
WIRUSOWE ZAPALENIE W¡TROBY TYPU B (HBV) i C (HCV)
Choroba szerz±ca siê przez kontakty seksualne, kontakt z krwi± oraz przez niesterylny sprzêt u¿yty do zabiegów i zaka¿enie oko³oporodowe. Jest kilka rodzajów wirusa, najgro¼niejszy jest HCV (powoduj±cy zapalenie w±troby typu C), gdy¿ tak jak w przypadku wirusa HIV, zara¿enie przez wiele lat przebiega bezobjawowo, a przewlek³e zapalenie w±troby powoduje stopniowe jej niszczenie, u znacznej czê¶ci zara¿onych - marsko¶æ i nowotwory w±troby i mo¿e byæ ¶miertelny. Zara¿enie tym wirusem przez kontakty seksualne nie jest czêste, ryzyko wzrasta przy kontaktach analnych i w czasie miesi±czki.
Je¶li organizm zosta³ zainfekowany innymi wirusami zapalenia w±troby, okres wylêgania siê choroby trwa od kilku dni do kilku miesiêcy, pojawiaj± siê objawy przypominaj±ce grypê, odbarwione stolce, ciemny mocz, za¿ó³cenie oczu, skóry.
Wiêkszo¶æ (96%) zaka¿onych nie jest ¶wiadoma swojego stanu poniewa¿ zazwyczaj przewlek³a infekcja jest sk±poobjawowa i trwa latami. ¦redni czas trwania zaka¿enia HCV od momentu wnikniêcia wirusa do ustroju do powa¿nych problemów zdrowotnych jest zazwyczaj d³u¿szy ni¿ w przypadku HIV i trwa 5 do 35 lat. Choroba czêsto koñczy siê marsko¶ci± i rakiem w±troby, poprzedzonymi powa¿nymi komplikacjami uniemo¿liwiaj±cymi normalne funkcjonowanie (wodobrzusze, ¿ylaki i krwawienia prze³yku, ¿ó³taczka, problemy z krzepliwo¶ci± krwi, zaburzenia psychiczne do ¶pi±czki w±trobowej w³±cznie). Zapaleniu w±troby wywo³anym przez HCV czêsto towarzysz± choroby autoimmunologiczne, w tym autoimmunologiczne zapalenie w±troby (AIH), które znacznie pogarszaj± rokowanie i czas prze¿ycia.
K£YKCINY KOÑCZYSTE
K³ykciny koñczyste (³ac. Condylomata acuminata), brodawki weneryczne, brodawki p³ciowe nale¿± do grupy schorzeñ wywo³ywanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego (ang. human papillomavirus - HPV).
Infekcje wirusem HPV s± jednym z najczêstszych schorzeñ przekazywanych drog± p³ciow±. Do dnia dzisiejszego naukowcy zidentyfikowali ponad 100 typów wirusa HPV, z czego oko³o 30 jest przekazywana poprzez kontakty seksualne. Niektóre z tych wirusów stanowi± powa¿ny czynnik mog±cy prowadziæ do rozwoju raka narz±dów p³ciowych, a zw³aszcza raka szyjki macicy.
Drogi zaka¿enia wirusami HPV maj±cymi predylekcjê do okolic p³ciowych: Przenoszenie zaka¿enia wirusem HPV mo¿e nast±piæ przez ka¿dy typ kontaktu seksualnego. U ponad 75% osób, które mia³y kontakt seksualny z partnerem, u którego wystêpowa³y brodawki narz±dów p³ciowych, rozwin± siê objawy choroby w przeci±gu 3 miesiêcy.
Stosowanie prezerwatyw zmniejsza ryzyko infekcji o oko³o 75%. Czêste s± równie¿ przypadki autoinfekcji wirusem, z innych okolic cia³a (HPV 2).
Wiele zaka¿eñ wirusami HPV, przebiega zupe³nie bezobjawowo (wg niektórych badañ a¿ do oko³o 50% wszystkich zaka¿eñ). U kobiet zazwyczaj wystêpuj± w okolicy krocza, na wargach sromowych, mog± równie¿ wystêpowaæ w okolicach odbytu. U mê¿czyzn lokalizuj± siê na wewnêtrznej stronie napletka, co czêsto prowadzi do powik³añ w postaci stulejki lub za³upka lub na powierzchni ¿o³êdzi (najczê¶ciej w rowku za¿o³êdnym). W rzadkich przypadkach mog± pojawiæ siê na jêzyku, b³onie ¶luzowej gard³a, wargach, krtani. Nasilenie zmian jest bardzo ró¿ne. Od niewielkich zmian brodawkowych do olbrzymich kalafiarowatych tworów (zw³aszcza u kobiet), które mog± obejmowaæ ca³± okolicê krocza, a¿ do odbytu.
Ekstremalnym przyk³adem brodawek p³ciowych jest postaæ d³ugo nieleczonych, zaniedbanych, przeros³ych k³ykcin. Choroba cechuje siê wieloletnim przebiegiem, niszczeniem i naciekaniem okolicznych tkanek.
BAKTERYJNE CHOROBY PRZENOSZONE DROG¡ P£CIOW¡:
RZE¯¡CZKA
Rze¿±czka (tryper) jest jedn± z najbardziej rozpowszechnionych chorób, wywo³ywan± przez dwoinki rze¿±czki (gonokoki) - najczê¶ciej dwoinkê Neissera (od nazwiska odkrywcy).
Pierwsze symptomy choroby daj± siê zauwa¿yæ po 2-5 dniach po wspó³¿yciu z nosicielem. Osoba zaka¿ona odczuwa swêdzenie i pieczenie cewki moczowej, czêsto oddaje mocz. U mê¿czyzn nieco pó¼niej z uj¶cia cewki zaczyna wyciekaæ gêsta ropna wydzielina. Jest br±zowo-¿ó³ta i nieprzyjemnie pachnie. Uj¶cie cewki robi siê czerwone i obrzêkniête. Po kilku tygodniach objawy ³agodniej± i zaka¿enie przechodzi g³êbiej, wywo³uj±c objawy zapalenia naj±drzy, gruczo³u krokowego itd. Je¶li kochankowie odbyli stosunek analny lub oralny, rze¿±czka mo¿e zaatakowaæ odbytnicê albo gard³o i tam nale¿y szukaæ symptomów choroby (obfita ¶luzowa wydzielina, ból gard³a, ¶wi±d odbytu i wydzielina). Czê¶ciej jednak zaka¿enie tych miejsc przebiega bezobjawowo i dopiero badanie krwi pozwala wykryæ rze¿±czkê. U kobiet oznaki zaka¿enia wystêpuj± zdecydowanie rzadziej ni¿ u mê¿czyzn. Je¶li siê pojawiaj±, s± krótkotrwa³e i ma³o dokuczliwe. Zaka¿enie mo¿e byæ bezobjawowe lub pojawiaj± siê: pieczenie cewki, up³awy z pochwy, zapalenie pochwy, pó¼niej zaka¿enie rozszerza siê na ca³y uk³ad moczowo - p³ciowy, czasem drog± naczyñ krwiono¶nych.
Pó¼no stwierdzona i nie leczona prowadzi do dalszych ciê¿kich powik³añ, takich jak zapalenie wsierdzia, stawów i bezp³odno¶æ. Leczy siê j± penicylin±.
KI£A
Ki³a (³ac. Lues), dawne nazwy to: syfilis, "choroba francuska", "franca", "choroba dworska", "choroba sekretna", "choroba hiszpañska", "przymiot", to choroba zaka¼na przenoszona drog± p³ciow± (weneryczna) , wywo³ywana przez bakteriê - krêtka bladego (Treponema pallidum).
Choroba wylêga siê oko³o 3 tygodnie. Pierwszymi objawami s± niebolesne owrzodzenia na zewnêtrznych narz±dach p³ciowych, rzadziej w innych miejscach, np. na wardze, na jêzyku - pojawiaj± siê niewielkie czerwone krostki, które wysychaj± i odpadaj±, ods³aniaj±c owrzodzenie. Rana goi siê sama i znika. Po up³ywie tygodnia powiêkszeniu ulegaj± wêz³y ch³onne. Pó¼niej owrzodzenia pojawiaj±ce siê w ró¿nych miejscach cia³a (na skórze i b³onach ¶luzowych) rosn±, obfituj± w krêtki blade i s± bardzo zaka¼ne.
Owrzodzenie u kobiet mo¿e byæ niewidoczne. Po 8-10 tygodniach pojawiaj± siê ogólne objawy choroby: stany podgor±czkowe, bóle ko¶ci i miê¶ni, wysypka skórna - chory czuje siê jakby mia³ grypê. Tak¿e te symptomy mijaj± samoistnie.
Nie leczona choroba po 2-3 latach prowadzi do powa¿nych zmian w wielu narz±dach (tzw. kilaki skóry i narz±dów wewnêtrznych), mo¿e obj±æ o¶rodkowy uk³ad nerwowy, a tak¿e uk³ad sercowo - naczyniowy. Aby rozpoznaæ ki³ê, niezbêdne s± badania mikroskopowe, na podstawie materia³u pobranego ze zmian skórnych i ¶luzowych, stwierdzenie dodatnich ki³owych odczynów serologicznych w wyniku badania krwi. Ki³a jest zaliczana do ciê¿kich chorób, wymaga d³ugiego leczenia, dlatego te¿ wczesna diagnoza jest niezwykle istotna.
We wszystkich stadiach leczy siê j± penicylin±. Mê¿czy¼ni choruj± na ni± czê¶ciej ni¿ kobiety.
W przebiegu ki³y mo¿na wyró¿niæ 3 okresy: I - okres ki³y pierwotnej z wytworzeniem objawu pierwotnego
Krêtek blady wnika do organizmu przez nienaruszon± b³onê ¶luzow± lub niewielkie uszkodzenia skóry. W ci±gu kilku godzin powoduje uogólnion± bakteriemiê. Pierwszym objawem choroby jest pojawienie siê niebolesnej zmiany pierwotnej (affectio primaria), której czêsto towarzyszy powiêkszenie okolicznych wêz³ów ch³onnych. Pojawia siê ona ¶rednio oko³o 3 tygodnie od wnikniêcia patogenu i utrzymuje siê oko³o 2 do 6 tygodni. Nastêpnie goi siê samoistnie w ci±gu 3-4 tygodni. Typowa zmiana pierwotna powstaje jako bezbolesna grudka, która w krótkim czasie ulega owrzodzeniu, z charakterystycznym podminowaniem jej brzegów.
II - okres ki³y wtórnej z pojawieniem siê charakterystycznej osutki ki³owej (skórnej - exanthema i b³on ¶luzowych - enanthema)
Niesta³ym objawem tego okresu ki³y jest umiejscowiona lub uogólniona wysypka ¶luzowo- skórna lub bezbolesne uogólnione powiêkszenie wêz³ów ch³onnych. U oko³o 15% z objawami ki³y drugorzêdowej stwierdza siê jeszcze obecno¶æ zmiany pierwotnej. Zmiany skórne maj± charakter plamkowy (lues maculosa), grudkowy (lues papulosa), grudkowo-³uskowy lub rzadziej krostkowy (lues pustulosa). Wysypka mo¿e mieæ bardzo niewielkie nasilenie, tak, ¿e u 25% chorych nie obserwuje siê zmian dermatologicznych. Zmiany skórne maj± pocz±tkowo wygl±d blado-czerwonych lub ró¿owych nieswêdz±cych plamek o ¶rednicy 5-10 milimetrów. Zlokalizowane s± na tu³owiu oraz bli¿szych odcinkach koñczyn. Po kilku tygodniach pojawiaj± siê tak¿e czerwone zmiany grudkowe, które mog± wyst±piæ na ca³ym ciele, ale najczê¶ciej pojawiaj± siê na d³oniach i stopach oraz twarzy i ow³osionej skórze g³owy. Czêsto ulegaj± martwicy, co naje im wygl±d krost. W wilgotnych czê¶ciach cia³a ( okolice odbytu, sromu, worka mosznowego, wewnêtrznej powierzchni ud, pod piersiami grudki z czasem mog± siê powiêkszaæ ulegaj±c powierzchownej erozji. Prowadzi to to powstania szarawo-bia³ych, szerokich u podstawy i wilgotnej powierzchni zmian zwanych k³ykcinami p³askimi (condylomata lata). Wydzielina tych zmian jest wysoce zaka¼na.
Zmianom skórnym towarzysz± objawy ogólne, które mog± wystêpowaæ równolegle lub je wyprzedzaæ. Nale¿± do nich: bóle gard³a ( 5 - 30% chorych) , gor±czka (5 -8%), utrata masy cia³a ( 2-20%), z³e samopoczucie (25%), utrata ³aknienia (2 - 10%), ból g³owy (10%), podra¿nienie opon mózgowych (5%) lub ich zapalenie (1 - 2 %). Brak leczenia w tym okresie doprowadza do powstania objawów ki³y pó¼nej zwanej te¿ trzeciorzêdow± lub te¿ wyst±pienie ki³y utajonej.
III - okres ki³y pó¼nej wystêpuj±cy po kilku latach od zaka¿enia Przebieg w tym okresie czêsto jest utajony, a na skórze wystêpuj± zmiany guzkowate (kilaki).
CHLAMYDIOZA
Chlamydioza - inaczej zwana nierze¿±czkowym zapaleniem cewki moczowej. Wywo³uj± j± bakterie zwane chlamydiami. Objawy chlamydiozy s± mniej nasilone ni¿ przy rze¿±czce i pojawiaj± siê pó¼niej, na ogó³ w 2 tygodnie po zaka¿eniu: wydzielina ¶luzowo-ropna z cewki moczowej, ból przy oddawaniu moczu oraz pieczenie.
U kobiet stan zapalny rozwija siê najczê¶ciej w szyjce macicy, dlatego pieczenie przy oddawaniu moczu jest ledwo wyczuwalne, a wydzielina sk±pa. Kobieta, nie odczuwaj±c ¿adnych dolegliwo¶ci, nie¶wiadomie zara¿a partnera. Tak¿e w¶ród mê¿czyzn jest wielu bezobjawowych nosicieli. Niektórzy odczuwaj± jedynie parcie w pêcherzu. Najczêstszym powik³aniem nie leczonej choroby bywa u mê¿czyzn zapalenie naj±drzy, u kobiet zapalenie jajników, choroba mo¿e tak¿e doprowadziæ do chronicznych stanów zapalnych spojówek i stawów. Leczeni musz± byæ tak¿e partnerzy seksualni zaka¿onej osoby.
CHOROBY PRZENOSZONE DROG¡ P£CIOW¡ WYWO£ANE PRZEZ PIERWOTNIAKI I GRZYBY:
RZÊSISTKOWICA
Rzêsistek pochwowy Trichomonas vaginalis to pierwotniak, czyli mikroskopijny jednokomórkowiec zdolny do wykonywania wszystkich czynno¶ci ¿yciowych. Jego miejscem bytowania jest najczê¶ciej u kobiet pochwa, kana³ szyjki macicy i pêcherz moczowy, a u mê¿czyzn - cewka moczowa, gruczo³ krokowy i pêcherzyki nasienne.
Rzêsistek pochwowy to pierwotniak paso¿ytuj±cy w organizmie cz³owieka. Powoduje rzêsistkowicê - chorobê dróg moczowo - p³ciowych o ostrym b±d¼ przewlek³ym przebiegu.
Do zara¿enia dochodzi najczê¶ciej drog± p³ciow±. Mo¿liwe jest te¿ zaka¿enie po¶rednie - poprzez u¿ywanie wspólnych rêczników, przyborów toaletowych, bielizny po¶cielowej, urz±dzeñ sanitarnych. Rzêsistek pochwowy prze¿ywa w kroplach nie wyschniêtej wydzieliny chorej osoby i stanowi ¼ród³o zara¿enia. Wyposa¿ony w znakomite narz±dy ruchu, szybko przedostaje siê do pochwy, nastêpnie do szyjki macicy. W niektórych przypadkach mo¿e kolonizowaæ macicê, a nawet jajowody. Dociera równie¿ przez cewkê moczow± do pêcherza moczowego.
U mê¿czyzn pierwotniak ten przenika do gruczo³u krokowego i pêcherzyków nasiennych z worka napletkowego przez cewkê moczow±. Mo¿e te¿ dostaæ siê do pêcherza moczowego.
Poniewa¿ rzêsistek pochwowy jest pierwotniakiem aktywnie siê poruszaj±cym, rzêsistkowica ograniczona tylko do jednego narz±du wystêpuje rzadziej ni¿ rzêsistkowica wieloogniskowa - zajmuj±ca np. pochwê, cewkê moczow± oraz szyjkê macicy.
Rzêsistek pochwowy mo¿e bytowaæ w sposób bezobjawowy np. w gruczole krokowym mê¿czyzny i stanowiæ ¼ród³o zaka¿enia dla kobiet. Do zara¿enia partnerki dochodzi przez wydzielinê gruczo³u krokowego i zainfekowane nasienie. U kobiet w stadium utajonym przewlek³ym równie¿ brak jest klinicznych objawów infekcji. Trichomonas vaginalis mo¿e znajdowaæ siê w pochwie przez wiele lat bez objawów chorobowych. Jednak taki stan utajenia mo¿e w ka¿dej chwili ulec zaostrzeniu. Wi±¿e siê to z mo¿liwo¶ci± zara¿enia partnera seksualnego.
Zaka¿eniom rzêsistkiem towarzysz± zazwyczaj zaka¿enia bakteryjne i grzybicze (np. Candida albicans). Przewlek³a nie leczona rzêsistkowica mo¿e powodowaæ niep³odno¶æ oraz byæ przyczyn± powik³añ ci±¿owych.
U mê¿czyzn dochodzi do zapalenia napletka i ¿o³êdzi, a nastêpnie cewki moczowej. Zaka¿enie cewki przebiega zwykle ³agodnie. Mo¿e jednak przej¶æ w stan ostry z obfitym ropnym wyciekiem z cewki moczowej. Towarzyszy mu ¶wi±d, ból cewki moczowej, czêstomocz i pieczenie podczas oddawania moczu. Czasami do ostrego stanu zapalnego cewki moczowej do³±cza siê ostre zapalenie gruczo³u krokowego z bolesnym czêstomoczem oraz bólami w kroczu.
DRO¯D¯YCA
Dro¿d¿yca, kandydoza, bielnica (³ac. Candidiosis) to grzybicza, oportunistyczna infekcja skóry, b³on ¶luzowych, paznokci i wyj±tkowo rzadko infekcja uogólniona. Choroba ta najczê¶ciej jest wywo³ana dro¿d¿akami chorobotwórczymi z rodzaju Candida. Dro¿d¿ycê rozpoznaje siê g³ównie poprzez badania mikroskopowe i hodowlane.
Umiejscawia siê najczê¶ciej w pochwie, sromie, przewodzie pokarmowym, jamie ustnej (np. jako zajady lub zapalenie jêzyka). W przypadku zajêcia narz±dów p³ciowych kobiet , charakterystyczne objawy choroby to: obrzêk, zaczerwienienie b³on ¶luzowych i ropne up³awy. Przy po¿yciu p³ciowym mê¿czyzna zostaje zaka¿ony. Objawy dro¿d¿ycy mê¿czyzn to : podra¿nienie i stan zapalny ¿o³êdzi i wewnêtrznej powierzchni napletka ze ¶wi±dem i pieczeniem. U dzieci wystêpuje czêsto pod postaci± ple¶niawek. Dro¿d¿yca pochwy i przewodu pokarmowego jest najczê¶ciej skutkiem ubocznym d³ugotrwa³ej antybiotykoterapii.
ZAPOBIEGANIE:
- u¿ywanie zabezpieczenia (prezerwatywy),
- seks ze sprawdzonym, najlepiej sta³ym partnerem,
- okresowe badania: cytologia, badanie krwi (zw³aszcza przy czêstych zmianach partnera seksualnego).
LECZENIE:
Wszystkie choroby wymagaj± konsultacji z lekarzem, który to przepisze odpowiednie leki. Na niektóre np. WZW s± szczepienia ochronne.
Tyle¶ tego napisa³a, Andziu, ¿e czytaæ mi siê wszystkiego nie chce .
Od siebie doda³bym jedynie, ¿e w dzisiejszych czasach objawy STD o pod³o¿u bakteryjnym (np. rze¿±czka, ki³a) s± najczê¶ciej nietypowe i s³abo wyra¿one, co nale¿y przypisaæ powszechno¶ci stosowania antybiotyków w leczeniu innych zaka¿eñ.
Hej
Chcialbym przesdstawic wam moja sytuacje i zadac pare pytan pozniej.Tak wiec od roku czasu jestem z dziewczyna.W wakacje zrobilem testy na hiva i syfa,bowiem mialem przypadkowe stosunki z dziewczynami ktore widzialem raz w zyciu ,nie wykazalo nic,okazalem sie zdrowy.Wspolzylismy z dziewczyna i wszytko bylo okey do konca roku.W styczniu moja dziewczyna zauwazyla pieczenie narzadow oraz grudki czerwone w srodku,po paru dniach ja zaobserwowalem to samo.I tak teraz pare pytan.w swieta te w grudniu zaczelismy sie kochac tez analnie bez zabiezpieczenia,czy tam mogly byc jakies bakterie? smarowalem tez swojego czasami jakims balsamem,moze to to wywolalo infekcje?.Kochalismy sie prawie rok i nie mielismy zadnych objawow,a tu nagle takie cos? Do lekarza pojdziemy ale chcialbym sie zapytac juz co o tym sadzicie.
Dobry artyku³,ale ma³e sprostowanie - wirusa zapalenia w±troby typu C nie uznaje siê za czynnik zaka¼ny przenoszon± drog± p³ciow± (WZW B jak najbardziej). Poni¿ej 2 artyku³y ze strony [www.hcv.pl]. Bezpo¶redni link: [http://www.hcv.pl/artykul.php?kat=3&dzial=&id=18]
"Rodzina, ¿ycie rodzinne i seksualne
Zaraz po uzyskaniu diagnozy pojawia siê, jako logiczna jej konsekwencja, pytanie o bezpieczeñstwo rodziny, wzglêdnie bliskich, z którymi ma siê bezpo¶redni kontakt, a wiêc domowników, dzieci, a przede wszystkim partnera.
Troska o ich bezpieczeñstwo nie jest nieuzasadniona, gdy¿ HCV jawi siê, zw³aszcza osobom, które konfrontowane s± z tym problemem nagle i po raz pierwszy, jako wirus w najwy¿szym stopniu ³atwy w transmisji. Po to aby zdaæ sobie sprawê, ¿e tak nie jest, nale¿y go poznaæ, i poznaæ fakty dotycz±ce stopnia zagro¿enia jakim poddani s± domownicy ¿yj±cy pod jednym dachem z osoba zara¿ona HCV.
W pierwszej kolejno¶ci nale¿y u¶wiadomiæ sobie, ¿e transmisja HCV dokonuje siê na drodze kontaktu krwi osoby zara¿onej z krwiobiegiem osoby niezarazonej. Inne p³yny ustrojowe, jak pot, ¶lina, ³zy, mleko matki, sperma, wydzielina waginalna, nie zawieraj± RNA HCV, lub zawieraj± go w stopniu pozwalaj±cym ignorowaæ ten fakt. Fakt istnienia RNA HCV w tych p³ynach jest zreszt± ci±gle jeszcze sporny i tylko nieliczni badacze potwierdzaj± go, zw³aszcza w odniesieniu do ¶liny.
W zwi±zku z powy¿szym nale¿y unikaæ przede wszystkim wszelkich sytuacji, b±d¼ zachowañ, na skutek których mog³oby doj¶æ do kontaktu z zara¿on± krwi±, a tym samym do ekspozycji HCV. Osoba bêd±ca nosicielem HCV powinna, w miarê mo¿liwo¶ci, opatrywaæ sobie rany i skaleczenia sama. Tak¿e nie powinno siê wspólnie u¿ywaæ przyborów kosmetycznych lub s³u¿±cych do higieny osobistej, takich jak maszynki do golenia, depilatory, c±¿ki i inne przybory do manicure. Ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ krwawieñ z dzi±se³ przy wystêpowaniu parodontozy zaleca siê unikanie u¿ywania wspólnej szczoteczki do zêbów.
Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie by prowadziæ wraz z rodzina i innymi domownikami normalny tryb ¿ycia, bez zmiany przyzwyczajeñ, zachowañ spowodowanych faktem obecno¶ci HCV.
¯ycie seksualne tak¿e nie musi byæ poddane radykalnym zmianom. Jak zosta³o wspomniane powy¿ej, transmisja HCV dokonuje siê wy³±cznie na drodze kontaktu krwi zara¿onej z krwiobiegiem osoby zdrowej. Nie wolno wiêc w praktykach seksualnych dopuszczaæ, by taki kontakt mi±³ miejsce. Nale¿y wiêc unikaæ po¿ycia seksualnego je¶li mo¿e doj¶æ do krwawieñ w okolicach narz±dów p³ciowych, w wyniku skaleczeñ, zranieñ, b±d¼ krwawienia menstruacyjnego.
Nauka jak dot±d nie dostarczy³a jednak ani jednego wyniku wiarygodnych badañ, które by potwierdza³y niebezpieczeñstwo przeniesienia HCV na drodze kontaktów seksualnych w¶ród osób utrzymuj±cych stabilne, monogamiczne stosunki ze swoimi partnerami.
Deklaracja austriackich lekarzy hepatologów z roku 2001 g³osi:
"HCV jest przenoszony wy³±cznie z krwi±. Fakt obecno¶ci wirusa w innych p³ynach ustrojowych jest sporny. Transmisja HCV na drodze kontaktów intymnych zachodzi ekstremalnie rzadko. Ryzyko przeniesienia infekcji na drodze stosunków p³ciowych zwiêksza siê podczas krwawieñ okresowych oraz podczas poca³unków, je¶li ma miejsce parodontoza".
Natomiast broszura Roch skierowana na rynek niemiecki deklaruje: "Tak¿e podczas normalnego stosunku p³ciowego nie istnieje z regu³y niebezpieczeñstwo zara¿enia", natomiast podobna publikacja na rynku austriackim tej samej firmy g³osi, ¿e "hepatitis C przenoszony jest praktycznie tylko na drodze kontaktu krwi" i nale¿y zak³adaæ, ¿e wypowiedzi takie dokonywane przez ¶wiatowe koncerny, dokonywane s± nie bez uprzedniego zabezpieczenia i to zarówno pod wzglêdem medycznym jak i prawnym.
Podobnie wypowiada siê prof. Zeuzem (niem) pisz±c: "w przeciwieñstwie do HBV, wewn±trzrodzinne przenoszenie HCV praktycznie jest bez znaczenia". Kiedy indziej z kolei ten sam naukowiec twierdzi: "niezale¿nie od tego nie nale¿y traktowaæ wewn±trzrodzinnego przenoszenia HCV jako nieistniej±ce. Istniej± pojedyncze przekazy potwierdzaj±ce transmisjê HCV w nastêpstwie wspólnego u¿ywania maszynek do golenia czy szczoteczek do zêbów. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, a przede wszystkim unikaniu sytuacji, w których krew osoby zara¿onej nara¿ona jest na ekspozycjê, wewn±trzrodzinna transmisja HCV jest ekstremalnie nieprawdopodobna".
Na podstawie wielu badañ, których wyniki dostarczy³ w ostatnich latach ¶wiat nauki, mo¿na wysnuæ wrêcz przeciwny wniosek. Tak¿e w³asne do¶wiadczenia wiêkszo¶ci osób zara¿onych pozwalaj± sk³aniaæ siê do opinii, ¿e na drodze kontaktów seksualnych nie dochodzi do zara¿eñ. Wiele osób bêd±cych nosicielami HCV nie zwyk³o uciekaæ siê do stosowania w ¿yciu seksualnym ¿adnych zabezpieczeñ, co najczê¶ciej wynika z nie¶wiadomo¶ci faktu choroby. Do zara¿eñ partnera dochodzi za¶ nadzwyczaj rzadko.
Czêsto cytowany jest w tym kontek¶cie przypadek zaistnia³y w b NRD, kiedy podczas zastosowania szczepieñ (tzw.Anty-D-Prophylaxe) zara¿ono HCV wiele tysiêcy kobiet. Nie zanotowano jednak¿e ani jednego przypadku przeniesienia wirusa na partnera, którejkolwiek z tych kobiet, mimo, ¿e po latach niemiecki ¶wiat nauki bardzo szczegó³owo zaj±³ siê tym gronem poszkodowanych.
Nie mniej jednak, niektórzy eksperci mimo to zalecaj± dla podwy¿szenia bezpieczeñstwa, u¿ywanie prezerwatyw.
Inaczej przedstawia siê sytuacja w¶ród osób odznaczaj±cych siê w kontaktach seksualnych zachowaniami ryzykownymi. Do takich zachowañ nale¿y zaliczyæ czêsta zmianê partnerów lub kontakty z nieznanymi sobie partnerami, co do których nie ma gwarancji pod wzglêdem monogamiczno¶ci.
Paradoksalnym nale¿y uznaæ fakt, ¿e mimo braku potwierdzenia transmisji HCV na drodze kontaktów seksualnych, odsetek osób zara¿onych, w¶ród tych, które czêsto zmieniaj± partnerów, np. w ¶rodowisku prostytutek, jest nadzwyczaj wysoki. (¬ród³a japoñskie podaj±, ¿e stopieñ wystêpowania HCV w¶ród prostytutek w tym kraju siêga 11%)
Powracaj±c do ¿ycia rodzinnego nale¿y z ca³± pewno¶ci± stwierdziæ, ¿e takie zachowania, jak poca³unki, przytulanie, obejmowanie, korzystanie ze wspólnej toalety, ³azienki, u¿ywanie tych samych sztuæców, talerzy i szklanek, spanie w jednym ³ó¿ku itp. nie niesie ze sob± niebezpieczeñstwa przeniesienia HCV. Transmisja infekcji nie nastêpuje tak¿e poprzez kaszel czy kichanie. Wiêcej informacji na temat dróg przenoszenia i profilaktyki znale¼æ mo¿na w podstronach po¶wiêconych tym tematom."
"Studia nie dostarczaj± dowodów na przenoszenie HCV drog± seksualn±.
¬ród³o:
The corresponding author for this study is J.R. Robertson, Muirhouse Medical
Group, 1 Muirhouse Avenue, Edinburgh EH4 4PL, United Kingdom
- by Salynn Boyles, Senior Editor
AIDS Weekly Plus, November 10, 1997, News Section, pp. 30-31.
Studia przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dostarczy³y dalszych dowodów na to, ¿e HCV nie jest przenoszony poprzez stosunki seksualne (w zwi±zkach heteroseksualnych).
Badacze R.Wyld ze wspó³pracownikami wnioskuj±, ¿e przenoszenie HCV w zwi±zkach heteroseksualnych wystêpuje tylko rzadko, o ile dochodzi do niego w ogóle i ¿e infekcja HIV nie jest czynnikiem towarzysz±cym dla przenoszenia HCV.
Wprawdzie wiadomo, ¿e infekcja HCV ³atwo mo¿e siê przenosiæ poprzez kontakt z zara¿on± krwi±, to inne drogi przenoszenia nie s± jeszcze dostatecznie zbadane.
Dotychczasowe studia bada³y wystêpowanie HCV u osób, które poddane by³y transfuzjom krwi, w mêskich zwi±zkach homoseksualnych i u cierpi±cych na hemofiliê. Mniej studiów zajmowa³o siê przenoszeniem wirusa poprzez aktywno¶æ seksualn± w zwi±zkach heteroseksualnych.
Wyld prowadzi³ grupê nosicieli HIV, bêd±cych narkomanami (zara¿onymi przez niesterylne strzykawki) w ramach d³ugoterminowych studiów w celu badania przenoszenia HIV w zwi±zkach heteroseksualnych, bêd±cymi w wiêkszo¶ci d³ugotrwa³ymi i stabilnymi zwi±zkami. Wyniki studiów zosta³y opublikowane w Journal of Infection, wrzesieñ 1997;35 163-166, pod tytu³em: "Nieobecno¶æ przenoszenia HCV i jednoczesne czêste przenoszenie HIV-1 poprzez kontakt seksualny z podwójnie zara¿onymi osobami".
Prospektywne studia rozpoczêto w roku 1987. Retrospektywne dane zebrano pocz±wszy od roku 1983. Oba okresy studiów obejmowa³y te¿ dane dotycz±ce aktywno¶ci seksualnej. Próbki krwi by³y pobierane w celach badawczych raz do roku od ka¿dego nosiciela HIV i co 6 miesiêcy tak¿e od ich seksualnych partnerów przez ca³y okres studiów albo przynajmniej do koñca istnienia zwi±zku.
Dane zbierane by³y za pomoc± dok³adnych, specjalnie sformu³owanych ankiet, które by³y tak u³o¿one, by mo¿liwe by³o badanie przenoszenia HIV w zwi±zkach heteroseksualnych. Obie strony zwi±zków seksualnych by³y poddane tak¿e specjalnym wywiadom przez kwalifikowany personel. Wywiady te odnosi³y siê do zastosowania ¶rodków antykoncepcyjnych, poczêcia, praktyk seksualnych, transfuzji krwi, do¿ylnej aplikacji medykamentów i innych mo¿liwych dróg przenoszenia. Metody zapobiegania w³±cznie z u¿ywaniem prezerwatyw i abstynencj± seksualn± zosta³y rejestrowane w miesiêcznych odstêpach.
Badanych podzielono na dwie grupy, pierwsza sk³ada³a siê z osób ¿yj±cych w d³ugotrwa³ych, stabilnych zwi±zkach, w których wspólne u¿ywanie igie³ do zastrzyków nigdy nie mia³o miejsca. Druga grupa obejmowa³a partnerów u¿ywaj±cych tych samych igie³ z partnerem lub inn± osob±, przynajmniej w okresie przeprowadzania studiów.
W 30 przypadkach na 61 par poddanych analizie stwierdzono, ¿e jedynym zagro¿eniem infekcj± by³by kontakt seksualny. Seksualni partnerzy nosicieli HIV zostali poddawani w 6-cio miesiêcznych interwa³ach testom na przeciwcia³a HIV podczas ca³ego czasu trwania studiów. W pierwszej grupie zarazi³o siê HIV 12 osób z 30 poddanych analizie (tj.40%) w ró¿nych fazach przeprowadzanych studiów. W¶ród drugiej grupy, tzn. osób u¿ywaj±cych strzykawek, zarazi³o HIV siê 16 na 31 badanych (tj.52%).
W¶ród osób nale¿±cych do grupy, w której jedynym potencjalnym zagro¿eniem infekcj± by³y heteroseksualne kontakty, nie stwierdzono ani jednego przypadku przeniesienia wirusa, podczas gdy w drugiej grupie, tzn. grupie u¿ywaj±cych injekcyjnie leków/narkotyków, stwierdzono 25 przypadków przeniesienia HCV na 31 analizowanych.
"Studia te dostarczaj± bezpo¶redniego porównania wzglêdnego odsetka przenoszenia HCV i HIV poprzez podwójnie zara¿onych pacjentów"- stwierdza Wyld i wspó³pracownicy. "Rzucaj±cym siê w oczy rezultatem tych studiów by³a pe³na nieobecno¶æ przenoszenia HCV w grupie, w której mia³y miejsce kontakty heteroseksualne w okresie 11 lat trwania studiów, podczas gdy w tej samej grupie 12 pacjentów zarazi³o siê HIV-1. Jest to bezpo¶redni dowód na to, ¿e HCV jest (przynajmniej) wielokrotnie mniej zara¼liwy ni¿ HIV-1 na tej drodze potencjalnego przenoszenia i nawet czêste, pozbawione zabezpieczeñ stosunki seksualne zawieraj± nik³e ryzyko zara¿enia.
"Interesuj±ce jest tak¿e, jak niepe³na jest transmisja HIV w tej grupie wsród partnerów seksualnych w ci±gu d³ugiego okresu badañ. Wyniki te potwierdzaj± zgodnie rezultaty innych europejskich i amerykañskich studiów, które sk³aniaj± do stwierdzenia, ¿e HCV rzadko tylko mo¿e byæ przenoszony na drodze kontaktu seksualnego i ¿e w przeciwieñstwie do wcze¶niejszych stwierdzeñ, HIV nie mo¿e byæ czynnikiem wspomagaj±cym takie przenoszenie."
_______________________________
Do czytaj±cych moje posty,których zmyli nick: JESTEM FACETEM! Wiêc nie podbijaæ do mnie panowie %-)
---------------------
Zawsze siê znajdzie odpowiednia filozofia do braku odwagi - Albert Camus
@ cooq³ka: ¯ycie seksualne tak¿e nie musi byæ poddane radykalnym zmianom. Jak zosta³o wspomniane powy¿ej, transmisja HCV dokonuje siê wy³±cznie na drodze kontaktu krwi zara¿onej z krwiobiegiem osoby zdrowej. Nie wolno wiêc w praktykach seksualnych dopuszczaæ, by taki kontakt mi±³ miejsce. Nale¿y wiêc unikaæ po¿ycia seksualnego je¶li mo¿e doj¶æ do krwawieñ w okolicach narz±dów p³ciowych, w wyniku skaleczeñ, zranieñ, b±d¼ krwawienia menstruacyjnego.
Jest jednak jedno "ale". Podczas spó³kowania dochodzi do powstania tzw. mikrouszkodzeñ nab³onka pochwy i ¿o³±dzia penisa, co wydatnie zwiêksza szansê zaka¿enia w wyniku, jakby na to nie patrzeæ, przerwania ci±g³o¶ci pow³ok. Zreszt± w tym samym artykule cytowani lekarze przyznaj±, ¿e transmisja HCV na drodze kontaktów intymnych zachodzi ekstremalnie rzadko, a i w broszurze, na któr± powo³uje siê artyku³, stoi, ¿e podczas normalnego stosunku p³ciowego nie istnieje z regu³y niebezpieczeñstwo zara¿enia.
Podsumowuj±c, zawarta implicite w artykule teza o braku konieczno¶ci stosowania prezerwatyw jest b³êdna .
OSOBY ZAKAZONE WIRUSEM ZAPALENIA WATROBY TYPU C POWINNY BEZWZGLEDNIE STOSOWAC PREZERWATYWE PODCZAS WSPOLZYCIA!!!
Zmieniony przez - hallucyon w dniu 2007-02-03 15:14:50
Tak, oczywi¶cie, ¿e dla pe³nego bezpieczeñstwa nale¿y stosowaæ prezerwatywy i ta kwestia jest bezsporna . Chodzi³o mi jedynie o ¶cis³o¶æ - nie nale¿y stawiaæ w jednym rzêdzie mo¿liwo¶ci zaka¿enia np. HIV czy opryszczk± i mo¿liwo¶ci zaka¿enia HCV. W przypadku HIV prawdopodobieñstwo zara¿enia przez mê¿czyznê HIV (+) zdrowej kobiety jest niemal 100% - kobieta zara¿ona HIV zara¿a ¶rednio co czwartego mê¿czyznê, a wiêc prawdopodobieñstwo 25%. Tak du¿e ryzyko ma siê nijak do ryzyka przeniesienia HCV. Znam osobi¶cie pary, w których jeden z partnerów jest wieloletnim nosicielem HCV, bêd±ce ze sob± wiele lat (w tym ma³¿enstwo z 30-letnim sta¿em), normalnie ze sob± wspó³¿yj±c i mimo tego nie dosz³o do zaka¿enia partnera.
Przyznasz wiêc chyba, ¿e skala zjawiska jest nieporównywalna
Zmieniony przez - cooq³ka w dniu 2007-02-03 15:39:28
_______________________________
Do czytaj±cych moje posty,których zmyli nick: JESTEM FACETEM! Wiêc nie podbijaæ do mnie panowie %-)
---------------------
Zawsze siê znajdzie odpowiednia filozofia do braku odwagi - Albert Camus
Nie zaprzeczam, ¿e odsetek zaka¿onych przemawia na korzy¶æ HCV a nie HIV. Nie widzê jednak powodu, ¿eby zara¿enia tym wirusem nie zaliczaæ do chorób przenoszonych drog± p³ciow±, bo jest to -- jak sam przyzna³e¶ -- mo¿liwe.
To zale¿y jakie przyjmiemy kryterium zaliczenia transmisji danego patogenu do kategorii: "przenoszony drog± p³ciow±". Je¶li pod tym pojêciem rozumieæ wy³±cznie transmisjê w wyniku obecno¶ci czynnika zaka¼nego w spermie, wydzielinie pochwy b±d¼ tkankach wchodz±cych w sk³ad uk³adu rozrodczego to HCV nie kwalifikuje siê do kategorii "przenoszony drog± p³ciow±". Je¶li do³o¿yæ do tego mo¿liwo¶æ zaka¿enia w wyniku mikrouszkodzeñ nab³onka powstaj±cych w trakcie ruchów frykcyjnych to wtedy mo¿na HCV zaliczyæ do takiej kategorii . Tak czy siak badania wskazuj±, ¿e zaka¿enie drog± p³ciow± jest ma³o prawdopodobne
Zmieniony przez - cooq³ka w dniu 2007-02-03 17:04:57
_______________________________
Do czytaj±cych moje posty,których zmyli nick: JESTEM FACETEM! Wiêc nie podbijaæ do mnie panowie %-)
---------------------
Zawsze siê znajdzie odpowiednia filozofia do braku odwagi - Albert Camus
Witam mama taki problem, i¿ jestem nosicielem Wirusowego Zapalenia W±troby Typu, B i chcia³em siê dowiedzia³ o mo¿liwo¶æ zara¿enia partnerki tym (ca³owanie / sex) czy prezerwatywy zabezpieczaj± w 100%? Czy Ona mo¿e zaraziæ siê przez sex oralny? I w sumie najwa¿niejsze pytanie jak powinienem jej o tym powiedzieæ, poniewa¿ nie chce jej straciæ a wiem ze ludzie ró¿nie na to reaguj±. Kocham j± i nie wiem jak powinienem dok³adnie post±piæ.