FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 26881 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Chrzescijanstwo a katolicyzm 
[powiadom znajomego]    
Autor "Chrzescijanstwo a katolicyzm"   

Klejcun
Win Dizel
 Wysłana - 30 sierpień 2007 14:18        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Od razu mowie, nie znam sie na religiach. Ale zawsze zastanawialo mnie jedno. Ciagle slysze teksty typu "nie myl chrzescijanstwa z katolicyzmem". Jak to kuzwa ? a czym to sie rozni ? bo to tak samo jakby powiedzial o zydach "nie myl judaizmu z synagogizmem" przeciez kosciol to element chrzescijanstwa wiec ocb ?

Nie piszczie do mnie nic na PW bo nie sprawdzam tego maila.

Ketrab123
 Wysłana - 30 sierpień 2007 14:36      [zgłoszenie naruszenia]

Chrzesciaństwo to zarówno katolicyzm jak i protestantyzm itd tak mi sie przynajmniej wydaje

Zmieniony przez - ketrab123 w dniu 2007-08-30 14:37:28

Kasują nam posty, usuwają tematy. Używają siły, bo wiedzą, że MAMY RACJĘ!

Tadeknorek
 Wysłana - 30 sierpień 2007 14:58      [zgłoszenie naruszenia]

Chrześcijaństwo podzieliło się (nie wiadomo dokładnie kiedy, ale to raczej nie było jedno wydarzenie i siup-zmiana) na protestantyzm, prawosławie, itd. Katolicyzm to jeden z odłamów chrześcijaństwa. To tak, jakby ktoś mówił, że nie można rapu mylić z hip-hopem, bo rap to część hiphopu.

Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -

gienek78
 Wysłana - 30 sierpień 2007 14:58      [zgłoszenie naruszenia]

Katolicy i prawosławni są chrześcijanami. Chrześcijanie to ogólna nazwa na wyznawców danej religi. Katolicy, prawosławni, protestanci to nazwy odłamów tej samej religii - tak ja do tej pory to rozumiałem.

Praca to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu

Kobieta, która jęczy w nocy nie warczy w dzień

siersciuk
 Wysłana - 30 sierpień 2007 15:09      [zgłoszenie naruszenia]

1054 - formalny rozdział chrześcijan ze wschodu (Konstantynopol) i zachodu (Rzym)
1517 - umowny początek oddzielania sie od katolicyzmu Kościołów 'protestanckich'

katolicy to chrześcijanie uznający zwierzchnictwo papieża
do tego dochodza mniejsze lub wieksze niuanse dogmatyczne

.

Tadeknorek
 Wysłana - 30 sierpień 2007 15:12      [zgłoszenie naruszenia]

sory Siersciuk ze ci nie odpowiedzialem w antyklerykalizmie ale mnie zbanowali, a dzisiaj jak chcialem z tego konta wyslac odpowiedz,niby wyslalem,ale nie bylo jej

Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -

kruchy5
 Wysłana - 31 sierpień 2007 09:57      [zgłoszenie naruszenia]

Mało tego , współcześnie coraz bardziej rysuje sie podział na katolików przed i po soborowych.Sobór watykański II (1962-1965) zreformował pewne rzeczy w kościele a wielu katolikom to nie odpowiada.Teraz papież próbuje z jednej strony nie zaprzepaścić ekumenicznego dorobku Jana Pawła a z drugiej zachować ciągłość tradycji i spojrzenia na istotę głoszonych prawd co jest największą kością niezgody w dyskusji między zwolennikami i przeciwnikami zmian po soborowych.

Specjalista -

Methos
 Wysłana - 31 sierpień 2007 10:20      [zgłoszenie naruszenia]

Ekspert -

msppruszcz
 Wysłana - 31 październik 2007 20:48      [zgłoszenie naruszenia]

no widzicie nie jest do konca prawdą ze chrześcijanśtwo biblijne jest chrześcijanstwem katoickim.
jest tam pare cech wspólnych ale to wszystko. katloicyzm, tak bardzo różni się od tego co mówi Biblia ze szok człowieka ogarnia gdy się nad tym zastanowi. dam przykład, taki najprostrzy. w bibli jest napisene 10 przykazań, a katolicyzm ma 9. najprwdopodobniej własnie liczysz i myslisz sobie ze pisze bzdury ;) no własnie nie pisze bzdur. jest usunięte drógie przykazanie a dziesiąte rozbite na dwa inne. i to nie jest kwestia interpretacji, al efakt który zobaczy każdy kto uczciwie przeczyta "dekalog" napisany w bibli. to byl tylko jeden z bardzo wielu przykładów. wiem bardzo dokladnie czym to sie rożni z powodu takiego ze jestem protestantem. polecam: [www.alberto.pl]
tam wiele jest napisane czym to sie różni...

Plepik
 Wysłana - 31 październik 2007 22:36      [zgłoszenie naruszenia]

Z definicji KK jest oczywiście kościołem chrześcijańskim. Można się spierać o zachowanie biblijnych zasad wczesnego kościoła. Różnice są moim zdaniem wyraźne. Powodem kolejnych rozłamów w kościele, była nie tyle różnica zdań na tematy doktrynalne, ile brak rzeczowego dialogu. Dialogu w duchu chrześcijańskim. Do tego doszły spory o prymat, czyli najprościej mówiąc władzę, i to nie w znaczeniu "przewodnictwa duchowego".
Kościół ze swego założenia był wspólnotą, którą określiłbym przymiotnikiem - demokratyczna.
Do podziału przyczynił się również - paradoksalnie - szybki rozwój chrześcijaństwa. Zbyt wiele zwyczajów pogańskich przedostawało się do kościoła. Widać to wyraźnie dzisiaj, choć mało osób zdaje sobie sprawę z pochodzenia np. wielu kościelnych świąt. W różnych rejonach świata do kościoła przesiąkały także różne filozofie. Stąd wynikały późniejsze różnice i powolne odchodzenie od zasad biblijnych.
A tak na marginesie, to ciekaw jestem czy ktoś policzył ile jest obecnie denominacji chrześcijańskich?

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 1 listopad 2007 09:00      [zgłoszenie naruszenia]

Tak samo jest też z innymi religiami, nie tylko z chrześcijaństwem.

Niby mamy hinduizm , a w nim: wisznuizm, śiwaizm, siaktyzm, samartyzm, braminizm, adwaita wedanta, dwaita, bhakti joga, hatha joga, kundalini joga, krija joga, radża joga, sam wisznuizm dzieli się na: wisznuizm bengalski (gaudija wisznuizm), śuddhadwajta-wada, waśisztadwajta-wada, dwajtadwajta-wada, z czego już sam wisznuizm bengalski, czyli śuddha-dwajta-wada dzieli się na conajmniej 6 innych odłamów.... I wielewiele innych.

To samo buddyzm . Niby buddyzm, a w nim: theravada, mahajana, wadżrajana, nyingma, zen, bon, dzogczen, kagyu, gelug, sakya, lamaizm, sam zen się jeszcze dzieli itd itp etc....

To samo chrześcijaństwo . Niby chrześcijaństwo a w nim: rzymski katolicyzm, baptyzm, zielonoświątkowcy, luteranizm, anglikanizm, kalwinizm, katolicyzm rytów wschodnich (grekokatolicyzm), ewangelicy, metodyzm, adwentyzm, starokatolicyzm, kościoły wschodnie, prawosławie (+ staroobrzędowcy), polskokatolicyzm i mariawityzm, nestrianizm, chrześcijaństwo koptyjskie, oramińskie, ezoteryczne, proteztsantyzm, unitarianie itd.

Sami baptyści dzielą się na jakiś tam: anabaptystów, baptystów Dnia Siódmego, jakiś baptystów zreformowanych;

Sami ewangelicy dzielą się na: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny;

Same kościoły wschodnie to: kościół chaldejski, k. koptyjski, k. syryjski, k. maronicki, k. melchicki, k. syromalabarski, k. syromalankarski, ukraińsko-bizantyński, etiopski, słowcaka cerkiew grekokatolicka, ukraińska cerkiew grekokatolicka;

nie liczmy już kościołów afrykańskich......

Tyle odłamów, czy to w hinduiźmie, chrześcijaństwie czy buddyźmie.... a różne są od siebie "jak cholera"! Dlatego ta moja wypowiedź ma służyć przestrzeżeniu Was, aby nie uogólniać, bo my często uogólniamy mówiąc "chrześcijaństwo to i to" "buddyzm to i to" - ale na boga, jakie chrześcijaństwo? jaki buddyzm? Nie da się tego uogólnić! Dziękuję

edit:

i jeszcze dodam coś

"Ciagle slysze teksty typu "nie myl chrzescijanstwa z katolicyzmem". Jak to kuzwa ? a czym to sie rozni ?"

Tak jak każdy kwadrat jest prostokątem, tak każdy katolik jest chrześcijaninem. Ale już nie każdy prostokąt musi być kwadratem; tak samo nie każdy chrześcijanin musi być katolikiem Zbiór chrześcijan i zbiór prostokątów jest większym zbiorem, zbiór katolików czy kwadratów jest podzbiorem zawierającym się w tym większym zbiorze - proste? tak metaforycznie torche wytłumaczyłem. Jak trzeba to moge jeszcze narysować

Zmieniony przez - Grundman w dniu 2007-11-01 18:22:08

Namaste!

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Chrzescijanstwo a katolicyzm

Strony: 1 2

Warto przeczytać: Człowiek- warstwy oraz status społeczny | Hipnoza.. czy cos takiego. | Nietzsche i jego nauki, wspolna interpretacja | EUTANAZJA | feyerabend i "anything goes" | Synchroniczny obraz nauki... | Jeżeli Bóg stworzył wszystko to kto stworzył Boga??? | GŁÓWNE RELIGIE i SEKTY naszych czasów | Ktos przezył ... | Koniec świata ... ? | TURECKIE LUDOBÓJSTWO | Arkadia- miejsce ucieczki od codzienności | POWIEDZ COŚ O SOBIE ;-) | Filozofia dla początkujących | Ludzie czy zwierzęta?- debata | Wampiry energetyczne... | borsukje | doping | Don_Quixet | banda byka nowy dwór mazowiecki | banda-byka-nowy-dwór-mazowiecki | cztery wierzchołki sześcianu połączono | kandydoza | bransoletka na kostke | programowanie | nie lubie pońiedziałków | dsj3 | ibuprom | nie umie robic loda | alfred | tosia123 | snake2oo7 | gwiazdeczka | gwiazdeczka89 | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.