FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 3865 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Zjawiska niewyjaśnione, nauka i historia
Czy działalność człowieka powoduje wzrost trzęsień ziemi? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Czy działalność człowieka powoduje wzrost trzęsień ziemi?"   
 
xami
forumzn.katalogi.pl
 Wysłana - 1 maj 2007 16:36       
 
Przeniesiona przez xami z działu 'Historia'. | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

taipei 101


Kate Ravilious The Guardian

Ziemi jest ciężko
Gigantyczne wieżowce, głębokie szyby naftowe, wielkie zbiorniki wodne, ogromne składowiska odpadów wydrążone w skałach - tworząc takie megabudowle, człowiek być może sam wywołuje trzęsienia ziemi
Górujący nad stolicą Tajwanu wieżowiec Tajpej 101 to najwyższy i prawdopodobnie jeden z najcięższych budynków świata. Ma 508 m wysokości i waży - bagatela - 700 tys. ton. Rozmiary te budzą niepokój geologów. Niewykluczone, że tak wielkie konstrukcje mogą być niebezpieczne. Naukowcy podejrzewają, że Tajpej 101 odpowiada za dwa ostatnie trzęsienia ziemi na Tajwanie.

Geolog Chen Horng Lin z National Taiwan Normal University uważa, że nacisk budynku mógł pogłębić pęknięcie podłoża, powstałe podczas wcześniejszego trzęsienia. Jeśli okaże się to prawdą, pod znakiem zapytania stanie budowa Sky City 1000 w Japonii. To miasteczko drapaczy chmur miało rozwiązać problem mieszkaniowy w Tokio. Jednak zagrożenie stanowią nie tylko budynki, ale także zbyt wielkie zapory wodne i podziemne składowiska odpadów.


Tajpej

Zanim powstał Tajpej 101 stolica Tajwanu była spokojnym miejscem. Na powierzchni nie było śladów ruchów sejsmicznych. Podziemna aktywność nie różniła się od rejestrowanej w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii. Słabe trzęsienia ziemi, o sile nie większej niż 2 stopnie w skali Richtera, odnotowywano tu mniej więcej raz do roku. Rozpoczęcie budowy drapacza chmur zakończyło tę sielankę.

"Podczas wznoszenia Tajpej w latach 1997-2003 liczba corocznych minitrzęsień ziemi podwoiła się. Po zakończeniu budowy mieliśmy dwa znaczne wstrząsy pod budynkiem, o sile przekraczającej 3 stopnie w skali Richtera. Obydwa były wyraźnie odczuwalne" - mówi doktor Lin.


Analizując dane konstrukcyjne budowli, dr Lin wyliczył, jaki nacisk wywiera ona na podłoże. Ciężar 700 tys. ton stali i betonu rozkłada się na ponad 15 tys. metrów kwadratowych, co daje ciśnienie 4.7 barów. "Konstrukcja Tajpej 101 różni się od innych tego typu budynków. Wykorzystano tu struktury żelbetonowe mające chronić budowlę przed trzęsieniami ziemi i pożarami. Powoduje to ogromny nacisk na jej podstawę"- dodaje Lin. I właśnie to mogło spowodować wstrząsy ziemi. (...)

Inni eksperci są nieco ostrożniejsi w formułowaniu tak daleko idących teorii. "Budynek z pewnością zwiększył siłę nacisku pod fundamentami, ale raczej nie sięga ona głębokości 10 km, na której miały miejsce ostatnie trzęsienia" - twierdzi John Vidale, specjalista z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Zygmunt Lubkowski, geolog pracujący dla firmy budowlanej Arup, utrzymuje, że dotychczas zebrano zbyt mało danych, aby potwierdzić teorię Lina. "Trzęsienia ziemi występowały na przestrzeni tysięcy lat. Z danych uzyskanych w ciągu zaledwie jednej dekady trudno jest wywnioskować, że to budynek spowodował dodatkowe ruchy sejsmiczne" - podkreśla.

Wielu inżynierów i naukowców niepokoi wpływ innego rodzaju konstrukcji. "Wiadomo powszechnie, że trzęsienie ziemi może wywołać praca kopalni. Podobnie jak budowa zbiorników wodnych, a także wydobywanie gazu i ropy naftowej. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do ogromnego nacisku na wielkie obszary, powstaje ryzyko uruchomienia ruchów sejsmicznych" - mówi dr Lubkowski.

Doskonałym tego przykładem są wypadki w Koyna Darn w Indiach w 1967 roku. 120 osób zginęło, a wiele innych odniosło rany w czasie trzęsienia ziemi o sile 6,5 stopnia w skali Richtera. Nawiedziło ono stan Maharastra tuż po zakończeniu budowy nowej tamy i wystąpiło w jej pobliżu. Przypuszcza się, że ogromny ciężar wody spowodował dodatkowy nacisk na ziemię.

Także trzęsienie o sile 5 stopni, jakie zanotowano w maju 2001 roku na Morzu Północnym, zostało prawdopodobnie spowodowane przez ogromne ciśnienie towarzyszące wydobyciu ropy naftowej i gazu w tym rejonie.

W 1967 roku ludzkie działanie wywolało inne trzęsienie ziemi, o sile 5,5 stopnia w skali Richtera, w Denver w stanie Kolorado. Przyczyną było wpompowanie wielkich ilości odpadów w Góry Skaliste. Podobne wstrząsy pod zbiornikiem odpadów nuklearnych byłyby katastrofalne.

Pomysł składowania dwutlenku węgla pod ziemią, aby zmniejszyć globalne ocieplenie, może okazać się bezsensowny, jeżeli w wyniku trzęsienia ziemi gaz wydostanie się na powierzchnię. "Wielkie ilości płynów mają wypełnić ogromne podziemne jaskinie. Trzęsienia ziemi są w tej sytuacji wielce prawdopodobne" - ocenia dr Leonard Seeber, geolog z Larnont Earth Observatory w Nowym Yorku. "Odpady atomowe byłyby o wiele bezpieczniejsze, gdyby składowano je w mniejszych ilościach. Lepiej nadają się do tego wąskie tunele niż wielkie jaskinie" - dodaje.

Zagrożenie, jakie może stwarzać Tajpej 101, to drobiazg w porównaniu z tamami i ogromnymi podziemnymi składowiskami odpadów. "W przypadku tajwańskiego budynku chodzi bowiem o nacisk na niewielki obszar, niemający prawdopodobnie wpływu na głębsze warstwy ziemi" - mówi Seeber.

cały art na [wiadomosci.onet.pl/1304649,242,1,1,kioskart.html]Będzie jeszcze wyższy budynek.

W pracowni brytyjskich architektów powstają plany wieżowca o wysokości 1001 metrów. Ponadkilometrowy drapacz chmur, który miałby stanąć w Kuwejcie, byłby najwyższym budynkiem świata.

Kilometrowy wieżowiec ma być dwukrotnie wyższy od mierzącego 509 metrów budynku Tajpej 101 na Tajwanie. Przerósłby także budowany obecnie wieżowiec Burj Dubai w Dubaju, który ma sięgać 700-800 metrów.
Madinat al-Hareer 1001m

strona dla zainteresowanych budowlą w Kuwejcie
[http://www.madinat-al-hareer.com/]

Najbardziej ubawiło mnie, że zrealizowanie projektu bedzie kosztowało ponad 80 mld funtów brytyjskich, a budowa potrwa aż 25 lat.


TESTTESTTESTTESTTESTTESTTESTTESTTESTTESTTESTTESTTESTTESTTESTTEST

Zmieniony przez - xami w dniu 2007-05-01 16:37:55
______________________________
 
Yonaguni [http://www.insomnia.pl/Yonaguni-t192003.html]
Ładne dziewczyny z orkiestr dętych robią dobrze partiom politycznym.
Mój ojciec jeździł na wielbłądzie. Ja jeżdżę samochodem.
Mój syn lata samolotem. A jego syn będzie jeździł na wielbłądzie.

Specjalista -
 
mmaassoonn
 Wysłana - 1 maj 2007 19:02      [zgłoszenie naruszenia]

Myślę że działalność człowieka ma wielki wpływ na naturę
zapewne w końcu to się odbije na naszym gatunku
sog

 
Dzudi90
 Wysłana - 1 maj 2007 19:25      [zgłoszenie naruszenia]

Czy działalność człowieka powoduje wzrost trzęsień ziemi?
oczywiscie ze tak
_______________________________
 
Jesli będziecie się lekac,nigdy nie poznacie bohatera którym było pisane wam się stac.

Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy etc ®®

 
Angel...
 Wysłana - 1 maj 2007 19:55      [zgłoszenie naruszenia]

ja rowniez uwazam ze dzialalnosc czlowieka ma wielki wplyw na nature...
jak wiadomo 'dzieki' dzialalnosci wymieraja niektore gatunki zwierzat co doprowadza do zachwiania ekosystemu...

moim zdaniem powoli sami sobie szkodzimy i za niedlugo trzeba bedzie spylac z Ziemii jak najdalej

Znawca -
 
om
 Wysłana - 1 maj 2007 20:11      [zgłoszenie naruszenia]

odwieczny dylemat - zycie w zgodzie z natura czy rozwoj cywilizacji...
jednak przemyslec trzeba - czy z natura rzeczywiscie mozna 'zyc w zgodzie'.

 
Angel...
 Wysłana - 1 maj 2007 20:16      [zgłoszenie naruszenia]

wiadomo ze rozwoj cywilizacji wiaze sie z szkodami w naturze - ale wydaje mi sie ze moznaby bylo w jakis sposob ograniczyc to - chocby przez zwykle seleksjowanie smieci.

Znawca -
 
OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 2 maj 2007 00:27      [zgłoszenie naruszenia]

Ludzie w zgodzie z naturą padali jak muchy, żyli po 30-40 lat, w ciągłym strachu, chorobie... Nad czym się tu rozwodzić?
_______________________________
 
Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 2 maj 2007 08:46       [zgłoszenie naruszenia]

Ludzie w zgodzie z naturą żyją po nawet ponad 100 lat, i to są fakty - liczba takich ludzi na ziemii jest już ogromna, wielu z nich osiąga to żyjąc swiadomie (patrz: tzw nieśmiertelni jogini >>> Indie).

Ludzie nie żyjący w zgodzie z naturą umierają w wieku 20,30,40 lat na raka, guzy mózgu, przedwczesne zawały, wypadki, wykańczają się nerwowo,emocjonalnie, w wieku 20 kilku lat stają impotentami, ludźmi uzależnionymi i chorymi psychicznie.

Paradoskalnie, by móc żyć w zgodzie z naturą potrzebna jest WIEDZA .

Zmieniony przez - Grundman w dniu 2007-05-02 08:47:16
_______________________________
 
Namaste!

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.] 
Przegląd tygodnia

Czy działalność człowieka powoduje wzrost trzęsień ziemi?

Warto przeczytać: Obcy wylądowali w Andach? | Staki widma | "LD w OOBE" | Anneliese | Dziwny przypadek. | LD pytania | Bestia, która lubi mężczyzn - Popobawa %-) | W MOIM DOMU STRASZY!!! | JAK TO WYTLUMACZYĆ? MAM JAKĄŚ PARANORMALNĄ UMIEJĘTNOŚĆ? | Komitet 300 | Projekt Camelot: Przygotowania do 2012 | ZIELONE KULE OGNISTE. | Jasnowidzctwo ? Czy.. przypadek ? | Duch dziewczynki w domu... | Hiperborea w Arktyce? | Prorocze sny??? | tinder | seks z matką | odstawienie masturbacji | nowy użytkownik | nareszcie kurva | redbull i amfetamina | narkotyki w piwie | stand up | charlie sheen roast | subaru | serwis węgierski | wszystko dla cienie | motyw sądu i procesu | Sadhana | dziewczyna nerwy | nerwy dziewczyna | gralu | durex devil | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0