FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 10846 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Czym jest świadomość? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Czym jest świadomość?"   
 
bezemocji
 Wysłana - 29 wrzesień 2008 20:04        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Czym jest świadomość, dusza? Czy ulatuje w chwili śmierci człowieka, czy można ją zobaczyć, choćby na chwilę, gdzie ma siedzibę? Nawet jeden, MacDougall ją zważył!
Pojęcie stare jak ludzkość, nieodłączny składnik religii, historii, poezji. XVII wieczny Kartezjusz przekonywał, ze ciało i dusza to dwa odrębne byty. Dzisiaj nauka zrywa z kartezjańskim poglądem i dowodzi, że ciało i umysł to dwie strony tej samej monety, całość, a u podstaw naszej świadomości leżą procesy neurobiologiczne zachodzące w mózgu.
Dzisiaj rzadko słyszy słowo "dusza" się wśród biologów, lekarzy, naukowców. Nie ma jej w słownikach psychologii, psychiatrii, medycyny. Dusza została zastąpiona przez świadomość, ja, świadome ja itd. Większość sądzi, że świadomość mieści się w mózgu. Tajemnica świadomości przyciąga największe umysły, włącznie z noblistami. Nie potrafią jednak odpowiedzieć, jaka jest jej natura. Spór toczy się jakie procesy odpowiadają za pojawienie się świadomości, w jakich rejonach mózgu to się dzieje? Czy w konkretnych, wybranych miejscach czy jest efektem pracy całego mózgu. Francis Crick, laureat nagrody Nobla za odkrycie budowy spirali DNA : Ludzka świadomość jest wynikiem aktywności komórek nerwowych w skomplikowanym mózgu. To proste wyjaśnienie dla większości ludzi na świecie wydaje się jednak niewiarygodne - żalił się w książce "Zdumiewająca hipoteza".
Bardzo ciekawe ujęcie proponuje np. Douglas Hofstadter - odmawia świadomości wartości ontologicznej uznając ja za miraż, mit wygenerowany przez złożone procesy naszego mózgu dostępne tylko najwyższym poziomie myśli i symboli. Tak jak pojęcie ciśnienia i temperatury pojmujemy dopiero na poziomie 10 do 23 potęgi molekuł, a nie pojedynczej cząstki. Z kolei Roger Panrose uważa, że zrozumienie czynności mózgu musi poprzedzić rewolucja w fizyce w pojmowaniu najgłębszych struktur świata, być może z odkryciem nowych praw.
Bada się również kiedy świadomość pojawiła się w naszym gatunku i jakie procesy do tego doprowadziły. Najnowsze badania nad zwierzętami sugerują, że nie tylko ludzie są posiadaczami świadomości.

Specjalista -
 
bezemocji
 Wysłana - 30 wrzesień 2008 15:36      [zgłoszenie naruszenia]

Widzę, że zaintersowania temat nie budzi, ateizm pochłonął wszystkich....
W uzupełnieniu. Wciąż nie wiadomo, jak dawno temu pojawiły się pierwsze świadome swego istnienia egzemplarze homo sapiens. Tę zagadkę próbuje rozwiązać brytyjski psycholog i filozof Nicholas Humphrey. Uczony przekonuje, że świadomość pojawiła się jako cecha społeczna, gdy ludzie zaczęli żyć w dużych grupach. Potrzebowali wówczas takich umiejętności jak zrozumienie celów i motywów działania innych ludzi. Dobrze wiodło się tym, którzy umieli stać się "naturalnymi psychologami" i manipulować swymi towarzyszami. Prof. Humphrey nazwał to przypuszczenie teorią świadomości makiawelicznej.
Według tego badacza świadomość jest produktem społecznym zrodzonym z kontaktów z innymi, jako rodzaj oka do obserwacji innych, potem siebie. Prawdopodobnie pojawiła się 60-30 tysięcy lat temu, w czasach nazywanych przez archeologów okresem eksplozji kulturalnej. Nasi przodkowie mieli już wówczas duże mózgi i potrafili porozumiewać się słowami.

Specjalista -
 
Cahir
 Wysłana - 30 wrzesień 2008 15:46      [zgłoszenie naruszenia]

w kontekscie ostatniej wypowiedzi, skąd przypuszczenie, że inne zwierzeta oprócz człowieka mają świadomość ?
_______________________________
 

pozdrawiam
+Cahir+

 
bezemocji
 Wysłana - 30 wrzesień 2008 16:33      [zgłoszenie naruszenia]

Potwierdzają to liczne, dość specjalistyczne badania i doświadczenia, szczególnie u małp naczelnych i delfinów. Powstała też książka Umysły zwierząt czy zwierzęta mają świadomość?
Donalda Griffina, gdzie szeroko omawia temat. Bardzo ciekawa pozycja.

Specjalista -
 
ęcjolina
 Wysłana - 30 wrzesień 2008 19:14      [zgłoszenie naruszenia]

Wyroznia sie świadomośc i samoświadomośc.Swiadomośc w rozumieniu stanu czuwania i samoświadomośc jako aktualizowana ciągle wiedzę o sobie.Niektorzy róznicują zdaje sie między duchem i duszą.Duchowośc to transcendencja od Swiadomości na kazdym poziomie.Warto rozwijać samoświadomośc?

 
dragon7
 Wysłana - 30 wrzesień 2008 19:33      [zgłoszenie naruszenia]

Kiedys cos pisalem nt. swiadomosci. Faktem jest ze odkrywanie i badanie jej nie nalezy do latwych tylko z tego powodu ze badamy coś czym sami jakby jestesmy. Probujemy tym samym narzedziem poznać TO SAMO. Mysli są nieuchwytne, iluzoryczne. Mozna stwierdzic aktywnosc mozgu, mozna wskazać poszczegolne jego obszary odpowiedzialne za takie a nie inne dzialania , poznalismy podswiadomosc (albo raczej coś takiego wyodrebnilismy z calosci)

Czy swiadomosc jego generowana TYLKO przez mozg, ile w niej zalezy od "pamięci" ,"wiedzy" ile od rodzajow i jakosci bodzcow?
Wreszcie czy swiadomosc mozna stworzyć sztucznie. To są istotne pytania poza tym naukę czeka to samo co w przypadku kodu genetycznego ale poprzeczka znacznie wyzej - tlumaczenie impulsow mozgowych (calych jego struktur) - na "zrozumialy" dla nas kod. W czasie rzeczywistym oczywiscie

Znawca -
 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 30 wrzesień 2008 19:54      [zgłoszenie naruszenia]

Co do zwierząt:

Buddyzm zakłada że we wszystkich stworzeniach jest pewne "to samo 'coś'". Wogóle buddyzm zakłada że jest jeden DOŚWIADCZAJĄCY we wszystkim.
Szkoły hinduskie z kolei chętnie mówią o "najwyższym kontrolerze" przebywającym we wszystkim - w zależności od tradycji w hinduiźmie będzie się mówić na niego: Iśwara, Kryszna, Brahman, Purusza...


Oczywiście we wszystkich tych tradycjach mózg NIE JEST żródłem świadomości, a tylko narzędziem, conajwyżej owocem świadomości...


A co zakłada Grundman?

Zmieniony przez - Grundman w dniu 2008-09-30 19:55:03
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
bezemocji
 Wysłana - 30 wrzesień 2008 20:23      [zgłoszenie naruszenia]

Bez względu na kolejne podziały i klasyfikacje pojęć z rdzeniem -"świadomość" wygląda na to, że mają one i tak lokalizację w mózgu.
Mnogość tych pojęć jest spora, "pod", "nad", czy samo-świadomość. Tu nie wprowadzałem aż tak głębokich rozróżnień. Istotną różnicę między zwykłą a samo-świadomością wprowadzają różni badacze, aż po i taki wniosek, że to pojęcia synonimiczne. Myślenie samego siebie /świadomość/ posiadają najprawdopodobniej szympansy, a myślenie swojego życia psychicznego - samoświadomość - jest, zdaniem niektórych, właściwa tylko ludziom.
Gerald Edelman udowadnia, że różnica pomiędzy samoświadomością a świadomością polega na tym, że ta pierwsza, prócz uwagi, do funkcjonowania potrzebuje również pamięci. Świadomość natomiast - tylko uwagi. Zdaniem Edelmana, świadomość jest jak reflektor, który oświetla tylko część świata, z którym się stykamy, rejestruje zdarzenia nie widząc w nich powtarzalności i tego że rozgrywają się od dłuższego czasu. Reszta bezpowrotnie nam umyka. Nie pozwala na to pamięć, która jest nieodłączna ze samoświadomością, a ta daje możliwość świadomej nauki.
O trudności w zrozumieniu działania mózgu wspomniałem, aż po stanowisko Panrosa.


Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2008-09-30 20:27:55

Specjalista -
 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 1 październik 2008 07:50      [zgłoszenie naruszenia]

Ja jeszcze zaznaczę że nie będę pisał czym jest świadomość, conajwyżej mógłbym naskrobać czym jest rozwój świadomości (czyli rozwój duchowy - jak to nazywają inni)
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
Thalion
 Wysłana - 1 październik 2008 18:49      [zgłoszenie naruszenia]

bezemocji

Sog za polecenie ksiazki Griffina - rowniez wg. mnie bardzo ciekawa; mysle, ze wielu bedzie zdumionych po jej przeczytaniu: "jak to? zwierzeta potrafia robic takie rzeczy?".

W przytoczonej ksiazce Griffin zadaje ciekawe pytania: czy jak zwierze czuje chlod, to ma samoswiadomosc? Przeciez musi wiedziec, iz to ONO, a nie inne, to czuje.

Prawdopodobny wydaje sie poglad, iz swiadomosc jest produktem ubocznym ukladu nerwowego. Uklad ten doskonalil sie nieustannie, aby jak najlepiej przystosowac organizm do zycia. Wreszcie u wyzszych organizmow powstala mozliwosc rozwazania alternatywnych zachowan, ktorych potencjalna skutecznosc mozna "wyprobowac" w wyobrazni. I gdzies w tym momencie wylania sie swiadomosc.

Co do teorii Edelmana, ktora przedstawiles: jesli pamiec jest warunkiem wystarczajacym, aby powstala samoswiadomosc, znaczyloby to, ze wiele organizmow nizszych ja posiada. Ponadto stawia on znak rownosci miedzy swiadomoscia a uwaga.

Funkcjonowanie swiadomosci wykazuje pewne korelaty w strukturach mozgu. M.in. uklad siatkowaty. Lecz wciaz nie znamy tej czesci, ktora jest zrodlem swiadomosci. I watpie, zeby mozna bylo znalezc jedno, konkretne miejsce. Poki co musimy poczekac na techniki obrazowania i lepszej rozdzielczosci

 
bezemocji
 Wysłana - 1 październik 2008 21:19      [zgłoszenie naruszenia]

jesli pamiec jest warunkiem wystarczajacym, aby powstala samoswiadomosc, znaczyloby to, ze wiele organizmow nizszych ja posiada.

Z pojęciem pamięci jest sporo trudności. W tej koncepcji, nie tylko sama pamięć oznacza samoświadomość, ale bardziej złożone procesy. Np. postrzeganie czasu i kojarzenie, że pewne wydarzenia odbywają sie od dłuższego czasu, z możliwością przewidywania kolejnosci i wiązania sekwencji. Wydaje się, że jakąś pamięć zwierzęta mają - rozpoznają człowieka, zapamiętują drogę, zapachy itd. Do naszej "pamięci", tej krótkotrwałej czy głębokiej dzieli je jednak bardzo dużo. O bardziej złożonych procesach w mózgach zwierząt świadczą chociażby ich sny. Zachowania w czasie snów zwierząt łatwo zauważyć przez obserwacje własnego kota lub psa.

Co do wykształcenia świadomości u ludzi dla mnie dość atrakcyjna i przekonująca wydaje sie koncepcja Humphreya. Na razie nie mogę jej szerzej rozwinąć.

Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2008-10-01 21:27:17

Specjalista -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 7 stron.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Czym jest świadomość?

Strony: 1 2 3 4 5 6 7
 
Warto przeczytać: | | BagOfBones | lipiny | metylofenidat | rocco invades poland | dx2 | Ray Ban | Yaz | wypadek na zakrzówku | polki nago w playboyu i ckm | vodoo | fake hash | siwe wlosy | Andrzey | 3 wojna A]wiatowa | biaA,ko | drogA3wka | Watchdog | graffiti | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0