FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 17534 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Czym jest moralność? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Czym jest moralność?"   

komandarm
 Wysłana - 23 listopad 2009 09:17      [zgłoszenie naruszenia]

Interpretuję je dokładnie tak, jak Tadek. Przy czym nie przyznaję panu J.S. Millowi racji, bo jej nie miał.

kopt
Diabeł
 Wysłana - 23 listopad 2009 09:24      [zgłoszenie naruszenia]

Czy miał rację czy nie miał to ja nie wiem, bo jego dopuszcza zbyt duże możliwości interpretacji i nie wiem co sam autor miał na myśli Ważne, że ja mam rację

[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -

Tadeknorek
 Wysłana - 23 listopad 2009 09:33      [zgłoszenie naruszenia]

Ja lubię względność, a właściwie to nieważne, czy ją lubię, czy nie, bo ona po prostu istnieje, a raczej zachodzi. Z tym, że:

Moralnośćto raczej olbrzymi zbiór rozwiązań, w swych początkach jak najbardziej praktycznych, stosowanych oddolnie przez członków pewnych społeczności, które, jeśli okazały się skuteczne, umożliwiły wzrost populacji i przetrwanie. Stąd też wciąż są obecne w postaci na przykład tradycji, której nikt samodzielnie nie wymyślił.

Zgadzam się. To olbrzymi zbiór rozwiązań, wśród których możemy znaleźć kastrowanie najmniejszych członków plemienia, aby spadł deszcz. Skoro to sprawdzona metoda wśród tubylców, dlaczego mamy oceniać ją źle? Nasza moralność jest po prostu inna i możemy to triumfalnie orzec jako oświeceni intelektualiści wychodząc z jedynie słusznego i głównego założenia, że wszystko jest względne.

Traktujmy coś takiego jako punkt wyjścia i bądźmy jak oświeceni intelektualiści, a ludzie prości zinterpretują to nie na 1000, ale 100 000 000 różnych sposobów i znajdą być może zupełnie nowe sposoby moralności.

Czy ja nie napisałem, że moralność jest wypracowana przez społeczeństwa? Owszem jest! Ale pewne wybitne jednostki dopomagają w tym procesie. I nie jest dogmatycznym i skrajnym stwierdzeniem hasło liberalizmu: "twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej jednostki". Trudno mi to "zinterpretować" na więcej sposobów, niż na sposób jeden.

Możemy w pełni aprobować barbarzyńskie zwyczaje mówiąc, że to inna moralność, ale czy nie przejdzie wam przez głowę myśl, że to rezultat zacofanej mentalności której powodem jest niewiedza i strach?

Zmieniony przez - Tadeknorek w dniu 2009-11-23 09:33:42

Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -

kopt
Diabeł
 Wysłana - 23 listopad 2009 09:42      [zgłoszenie naruszenia]

Mnie przejdzie przez głowę Względność obecna jest także w tradycji, która z jednej strony jest kultywowaniem tego co sprawdzone, z drugiej zaś kultywowaniem tego, co kiedyś było sprawdzone i kiedyś działało, a teraz nie działa. Majowie kiedyś w czasie suszy nie wiedzieli co mają zrobić, więc złożyli w ofierze faceta i spadł deszcz. Pożytek z ofiary był jasny, więc stała się ona tradycją: kiedy nie padał deszcz składali w ofierze mężczyzn. Jak dalej nie padało, zaczęli zabijać kobiety. Jak dalej nie padało, zaczęli zabijać dziewice. Jak dalej nie padało zaczęli zabijać dzieci. Jak dalej nie padało, zaczęli zabijać niemowlęta. Kiedy już zrozumieli, że sami szybciej się wytłuką niż zrobiłaby to susza, wzięli nogi za pas i przemieścili się w inne tereny. A potem na stare spadł deszcz. To jest cała wartość tej waszej tradycji

Zmieniony przez - kopt w dniu 2009-11-23 09:44:47

Ekspert -

Tadeknorek
 Wysłana - 23 listopad 2009 09:45      [zgłoszenie naruszenia]

No, to skoro inteligencja jest potrzebna do tego, żeby odkryć wiedzę, a wiedza jest potrzebna po to, aby zwiększać korzyści bez zbędnego i szkodliwego rytualizmu, to na tej bazie kreowana moralność jest tym świeższa, im częściej zastanowi się nad nią jakiś łeb nie od parady. I wcale nie chodzi o to, by jego hasła traktować dogmatycznie.

Ekspert -

komandarm
 Wysłana - 23 listopad 2009 09:59      [zgłoszenie naruszenia]

Zgadzam się. To olbrzymi zbiór rozwiązań, wśród których możemy znaleźć kastrowanie najmniejszych członków plemienia, aby spadł deszcz. Skoro to sprawdzona metoda wśród tubylców, dlaczego mamy oceniać ją źle?
Przykład rzeczywisty czy przed chwilą go wykoncypowałeś ?
Nasza moralność jest po prostu inna i możemy to triumfalnie orzec jako oświeceni intelektualiści wychodząc z jedynie słusznego i głównego założenia, że wszystko jest względne.
Fakt, że normy pewnej grupy pozwoliły jej przetrwać i opanować świat, a inne wymarły bądź dalej tkwią w dżungli nie jest wcale względny.
Ale pewne wybitne jednostki dopomagają w tym procesie
Pewne wybitne jednostki mogły sobie co najwyżej nagwizdać, gdyż zaproponowane przezeń rozwiązania albo były sztuczne i jako ciało obce nie zaadaptowały się, albo znajdowały po prostu potwierdzenie we wcześniejszych zachowaniach ludności, czyli jakakolwiek wybitność nie miała tu nic do rzeczy. Niestety, moralność to samorzutnie kształtujący się ład, w którym jaśnie oświeceni nie mają nic do roboty. Gorzej, gdy dostaną w ręce aparat przymusu i zaczną ją ładować ludziom do głów "dla ich dobra".
Możemy w pełni aprobować barbarzyńskie zwyczaje mówiąc, że to inna moralność, ale czy nie przejdzie wam przez głowę myśl, że to rezultat zacofanej mentalności której powodem jest niewiedza i strach?
A co zamierzasz zrobić? Nawracać z mieczem i "Bogiem Urojonym" w ręku ? Podajesz skrajne przykłady na jakieśtam kastracyjne orgietki dla usprawiedliwienia inżynierii społecznej ?

Kopt: porównujesz jabłka z pomarańczami.

Zmieniony przez - komandarm w dniu 2009-11-23 10:01:31

Tadeknorek
 Wysłana - 23 listopad 2009 10:26      [zgłoszenie naruszenia]

Fakt, że normy pewnej grupy pozwoliły jej przetrwać i opanować świat, a inne wymarły bądź dalej tkwią w dżungli nie jest wcale względny.

Oczywiście, że nie jest. Świadczy tylko o tym, że *****e nie potrafią nic wymyślić, więc tym bardziej nie potrafią ze sobą żyć i przetrwać.

Pewne wybitne jednostki mogły sobie co najwyżej nagwizdać, gdyż zaproponowane przezeń rozwiązania albo były sztuczne i jako ciało obce nie zaadaptowały się, albo znajdowały po prostu potwierdzenie we wcześniejszych zachowaniach ludności, czyli jakakolwiek wybitność nie miała tu nic do rzeczy.

Pewne tak, a ja nie uogólniam, żeby było jasne. Dla przykładu Karol Marks zaproponował idee sprzeczne z realiami i zwykłym zdrowym rozsądkiem i stąd głosy sprzeciwu były tłumione różnego rodzaju przemocą. To ma do siebie dogmat. Jakiekolwiek hasło, które przechodzi pozytywną weryfikację (w realiach) okazuje się nie być ciałem obcym i skreśla się je z listy dogmatów i umieszcza w loży dobrych idei.

Niestety, moralność to samorzutnie kształtujący się ład, w którym jaśnie oświeceni nie mają nic do roboty. Gorzej, gdy dostaną w ręce aparat przymusu i zaczną ją ładować ludziom do głów "dla ich dobra".

Jaśnie oświeceni są różni- niektórzy jako jedyni są przekonani o swoim oświeceniu, zaś osoby z zewnątrz mogą ocenić ich jako oświeconych do tego stopnia, że aż ślepych. O prawdziwym oświeceniu można mówić wtedy, gdy kogoś pomysły są adekwatne z tym, co spaja społeczeństwo i co mu efektywnie pomaga. I o takich pomysłach mowa, John Stuart Mill to jedna z takich wybitnych jednostek. Liberalizm jest dobry- nie neguje tradycji, ale nie stawia jej jako priorytetu, gdyż nieoficjalną tradycją może być również ciemnota i ksenofobia. O pakowaniu na siłę różnych rzeczy do głów mas, jako że "to dla ich dobra" mogło się już przekonać wielu ludzi- robili to dogmatyczni chrześcijanie, robili to dogmatyczni komuniści, teraz robią to dogmatyczni muzułmanie.

Jednak jawnie oświeceni są nie tylko myślicieli, takimi można również nazwać naukowców, którzy dzięki odkrywaniu wiedzy o świecie obalają mity i skłaniają ludzi do zaprzestania marnowania ludzkich, ekonomicznych i naturalnych zasobów. Jeśli twierdzisz, że tylko masy mają wpływ na rozwój moralności, wyśmieję Cię.

A co zamierzasz zrobić? Nawracać z mieczem i "Bogiem Urojonym" w ręku ? Podajesz skrajne przykłady na jakieśtam kastracyjne orgietki dla usprawiedliwienia inżynierii społecznej ?

Takie skrajne przykłady oddają mechanizm Twojej samorzutnie kształtującej się moralności bez ingerencji ludzi z głową na karku.

Zmieniony przez - Tadeknorek w dniu 2009-11-23 10:27:51

Ekspert -

kopt
Diabeł
 Wysłana - 23 listopad 2009 10:50      [zgłoszenie naruszenia]

"Kopt: porównujesz jabłka z pomarańczami"
Nie Komandarm. Po prostu nie złapałeś, że względność to cecha relacji i zupełnie niepoprawnie przykładasz ją do podmiotów. Zwykły błąd epistemologiczny

Ekspert -

Nindżor
hipochondryk
 Wysłana - 23 listopad 2009 14:27      [zgłoszenie naruszenia]

każdy ma inny start w życiu, ale każdy ma wybór (wolną wolę) jak będzie postępował w swoim życiu. Dlatego dla jednego moralne będzie podzielenie się kromką w obozie koncentracyjnym a dla drugiego oddanie tysionc tysionców na biednych.

kopt
Diabeł
 Wysłana - 23 listopad 2009 14:58      [zgłoszenie naruszenia]

Zwłaszcza "tysionc tysionców"
Jeśli nie zabijemy w sobie umiejętności współodczuwania, to nic więcej nie trzeba. Reszta to pseudofilozoficzne bajdurzenia, z których nie ma żadnego pożytku.

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 9 stron.   poprzednia | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Czym jest moralność?

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Warto przeczytać: | | zajęta dziewczyna | dziewczyna w związku | dietetyk | Eurokody | squash | metro 2033 | transformers | akupresura | złoto | przestępczość | Brzydota demokracji | cytrynówka | jesteś bogiem | hamskie | iwona scymalla | everr | moda damska | bieżnikowane | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.