FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 17748 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Czym jest moralność? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Czym jest moralność?"   
 
Tadeknorek
 Wysłana - 19 listopad 2009 11:56        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

No właśnie, czym ona jest?

Moim zdaniem moralność jest zbiorem zasad i wartości proponowanych przez wybitne jednostki i zweryfikowanych pozytywnie przez społeczeństwo. Zasad i wartości pozwalających harmonijnie funkcjonować społeczeństwu na płaszczyźnie prywatnej oraz społecznej właśnie. W kategoriach użyteczności w ramach jedynego znanego nam życia, życia doczesnego, można sklasyfikować je według wartości niższych i wyższych, trwałych i mniej trwałych, co nie będzie kłócić się z racjonalną myślą. Wybitnie przedstawił to John Stuart Mill.

Jednocześnie zasady moralne wspierane są empatią i nie ma w nich miejsca na co chwilową kalkulację.

Oznacza to, że moralność, nie jako definicja, ale właściwość człowieka jako jednostki, nie jest wynikiem upatrywania w niej wyłącznie własnych korzyści.

Moralność więc tylko wtedy jest moralnością, kiedy na co dzień wartości moralne są usprawiedliwieniem dla nich samych, są samoistne, nie potrzebują usprawiedliwienia w postaci innych wartości, czy motywacji.

Taka moralność jest właśnie pewnym stanem człowieka.

Jeśli ktoś, kto nie wierzy w niebo będzie pomagał innych TYLKO dlatego, że oczekuje od nich stale odwdzięczenia się, a z własnej pomocy innym nie będzie odczuwał żadnej przyjemności, nie jest moralny, są to tylko pozory moralności.

A ktoś, kto wierzy w raj i również nie odczuwa żadnej przyjemności z pomocy innym, ale ciągle ma na uwadze to, że religia mu tak nakazuje, bo dzięki temu może osiągnąć dobre życie wieczne, też nie jest moralny, a tylko zachowuje pozory moralności.

Prawda?


______________________________
 
Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -
 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 19 listopad 2009 12:46      [zgłoszenie naruszenia]

Nie lubię skomplikowanych definicji. Dla mnie moralność to empatia i wynikające z niej prosta zasada "nie krzywdź". Jeżeli ludzie tę jedną zasadę opanują to świat zmieni się nie do poznania. Jak widać są z tym poważne kłopoty, toteż szkoda im mącić w głowach bardziej skomplikowanymi ideami
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
 
gienek78
 Wysłana - 19 listopad 2009 12:54      [zgłoszenie naruszenia]

Dla mnie moralność jest zbiorem zasad i wartości wypracowanych przez dany gatunek celem przetrwania i ekspansji.
_______________________________
 
Praca to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu

Kobieta, która jęczy w nocy nie warczy w dzień

 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 19 listopad 2009 13:02      [zgłoszenie naruszenia]

"Zbiór zasad i wartości wypracowanych przez dany gatunek celem przetrwania i ekspansji"... jak ulał pasuje tu np prawo szariatu
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
 
gienek78
 Wysłana - 19 listopad 2009 13:11      [zgłoszenie naruszenia]

To akurat jest przykład do czego prowadzi przyjęcie wartości zaproponowanych przez wybitne jednostki (szczególnie nawiedzone w wierze) - czyli wypracowanie jakiś zasad i wartości na podstawie bajek i narzucenie ich reszcie (Koran czy Pismo Święte - jeden kij).
_______________________________
 
Praca to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu

Kobieta, która jęczy w nocy nie warczy w dzień

 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 19 listopad 2009 13:16      [zgłoszenie naruszenia]

Problem polega na tym, że "dany gatunek", o którym tutaj mowa bardzo często wyznaje jakieś bajki, wypracowuje w oparciu o nie zasady i narzuca je reszcie. Dlatego lepiej nie kombinować Wystarcza postarać się zrozumieć drugą istotę i jej nie krzywdzić. Nic więcej nie jest potrzebne.
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
 
_Snejk
 Wysłana - 19 listopad 2009 14:18      [zgłoszenie naruszenia]

Zauważyłem w waszych wypowiedziach wyłącznie pozytywny wydźwięk słowa moralność - jako dobrych zasad (tak ogólnie) . Otóż nie zgadzam się, ja odbieram to nieco inaczej.

Mówicie bardziej o wzorach zachowań, jakie są cenione i gloryfikowane w danym społeczeństwie (poza podstawowymi uniwersalnymi wzorami zachowań, każda kultura ma swoje inne), co w sumie może też być taką bardzo uproszczoną definicją tego pojęcia, definicją, która mi się nie podoba. Moralność to dla mnie jednostkowa interpretacja tych wzorów o których mówicie oraz uniwersalnych, nieformalnych wzorów (które mogą być w opozycji do tych pierwszych) i stopień urzeczywistniania tych wszystkich wzorów.

Można wartościować czyjąś moralność (dobra/wypaczona/godna podziwu/szczątkowa) na podstawie przestrzegania kulturowych wzorów, czy uniwersalnych wzorów zachowań , ale bardzo trudno jest w oderwaniu od całego kontekstu kulturowego, powiedzieć, że ktoś jest bardziej lub mniej moralny, lub ma gorszą lub lepszą moralność. Dla przykładu empatia mogłaby być uniwersalnym wzorem zachowania, lecz np. w kulturze japońskiej myślenie za drugiego człowieka jest źle postrzegane, co nie znaczy, że Japończycy to ludzie bez współczucia.

 
Tadeknorek
 Wysłana - 19 listopad 2009 14:19      [zgłoszenie naruszenia]

A co wtedy, gdy w jakiejś kulturze dobrze jest zabić dla boga? To jest moralne? Może to nie jest uznawane za krzywdę, skoro ci ludzie wierzą, że taki uczynek jest dobry?

Moim zdaniem razem z postępem, który choć niejedno ma imię (a raczej niektórzy zapominają jego imienia, inni je przekręcają), zmienia się nasze postrzeganie świata i moralności także. To ma do siebie progres. Jak wyobrażasz sobie świat za kilkaset lat Kopt? Myślisz, że w sprawach moralności odkryjemy coś zupełnie nowego? Moim zdaniem cały klucz już mamy, ale wielu ludzi jest mu niechętnych.

Tak samo Kopt jak zauważyłeś, że cierpienie nie może być wartością samą w sobie, a jeśli tak zakładamy, to wpadamy w błędne koło, tak już postęp SAM W SOBIE jest wartością, a korzystanie z postępu prędzej, czy później ingeruje w mentalność, w światopogląd, w świadomość.

Tak więc stan pełnej moralności byłby osiągnięty wtedy, gdyby został utrzymany pokój. Nie ma pokoju na całym świecie, bo nie ma takiego progresu, jaki być powinien. Postępu ekonomii, postępu polityki społecznej, często postępu edukacji. Nie ma też postępu co do samych systemów politycznych- w krajach tych mentalność także skazana jest na stagnację.

Dla przykładu, wersja moralności Muzułmanów zakłada, że rzeczą dobrą jest zabić niewiernego. Zdaniem zdecydowanej większości ludzi urodzonych w wolnych, demokratycznych krajach jednak taki uczynek nie jest dobry z żadnej strony, choćby ktoś był "niewierny" zasadom demokracji. W wyniku tego oczywiście dochodzi nawet do paradoksów- nawołuje się do tego, aby zacząć tolerować nietolerancję.

Sedno jednak jest tu widoczne- dogmat przyćmiewa racjonalizm. Dogmat sprzeciwia się postępowi, również postępowi moralności. Wypacza go. To równie pewne stwierdzenie, jak to, że cierpienie nie jest wartością samą w sobie, a postęp w znaczeniu pozytywnym jest nią.

Jeśli pozostaniemy tylko przy założeniu, że wszystko jest względne, to moglibyśmy tu nie dyskutować o niczym, bo każdy ma rację i jej nie ma, a skoro tak, to po co kogokolwiek do czegokolwiek przekonywać?

Gdyby plemię wiedziało, że słońce to tylko olbrzymi reaktor nuklearny, pewnie przestałoby poświęcać dla niego dziewczynki.

Zmieniony przez - Tadeknorek w dniu 2009-11-19 14:22:49
_______________________________
 
Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -
 
kopt
Diabeł
 Wysłana - 19 listopad 2009 14:26      [zgłoszenie naruszenia]

"Jak wyobrażasz sobie świat za kilkaset lat Kopt?"
Może będą okrągłe domy z fajnymi szklanymi kopułkami, każdy będzie miał swojego katolika, który będzie chodził za niego do pracy i woził na barana do knajpy? A jak się znudzi to sam się ukrzyżuje. Nie wiem i w sumie mało mnie to obchodzi. Nie sądzę jednak, żeby zasada NIE KRZYWDŹ kiedykolwiek straciła na aktualności.

Zmieniony przez - kopt w dniu 2009-11-19 14:26:54
_______________________________
 
[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -
 
Tadeknorek
 Wysłana - 19 listopad 2009 14:41      [zgłoszenie naruszenia]

No właśnie. A co do reszty zgadzasz się?
_______________________________
 
Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -
 
OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 19 listopad 2009 15:01      [zgłoszenie naruszenia]

Moralność to zbiór zasad etycznych jakimi kieruje się jednostka.
Nazista też był moralny, nawet krzywdząc Żyda, tylko, że po swojemu moralny
_______________________________
 
Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 9 stron.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Czym jest moralność?

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
Warto przeczytać: Urodziny.... | Istota .... | Klonowanie - dusza | Czy K.K. jest otwarty na krytykę??? | "Bóg jest dobry dla słabych" - Wywiad | Macie:tak:samo??=] | Medytacja | przepowienie praslowian | Czy mysliscie czasami o samobójstwie ? | Czy wierzycie w Boga? | Najwieksza Kara Za Zycia | "Jak rozmawiać z tymi co stracili nadzieję" | Egoizm | KOMPLEKSY...:/:/:/pomózcie... | 3 postacie Boga Jednynego | definicja - imperatyw kategoryczny ???? | wolny dom | seks gdzie | problemy z logowaniem w orange | komisja wojskowa | kod ograniczeń nokia 6303ci | 18559735 | ots tibia | nightflight | kocham dziewczyne kolegi | monikaa11- | monikaa11 | psychologia | chillout | puchar dona | glutex | szybkie czytanie | Wso cz 1 | ops | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0