FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 24323 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
Czynsz płatny z góry 
[powiadom znajomego]    
Autor "Czynsz płatny z góry"   

wicius
 Wysłana - 10 maj 2010 10:55        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

"
Czynsz najmu płatny będzie z góry do 30 dnia każdego miesiąca przelewem na konto osobiste Wynajmującego
"

Czyli mamy 10 maja, co oznacza, że za maj powinienem zapłacić do 30 maja, tak?
A za czerwiec do 30 czerwca?

Tak rozumiem opłatę płatną z góry. Jeśli byłoby płatne z dołu, to za maj miałbym zapłacić do 30 czerwca?

Tu znalazłem przykład z pensją:
[msp.money.pl/grupa-pl_soc_prawo/pl;soc;prawo,watek,415301.html]

Zawsze w umowach najmu miałem zapis mówiący o spłacie z góry do 10 dnia miesiąca, więc po prostu w danym miesiącu miałem dziesięć dni na zapłacenie za mieszkanie.

I tu moje pytanie, czy zapis w cudzysłowie dobrze zrozumiałem (a rozumiem go na podstawie ok 7 umów na wynajem które jako student podpisywałem w przeciągu ostatnich niemal 5 lat), czy też oznacza on, że np. za czerwiec muszę zapłacić najpóźniej do 30 maja?

Z góry dziękuję za pomoc.

Może ty wypjerdolisz do Palestyny, tu jest POLSKA tu się czci POLSKICH BOGÓW a nie ŻYDOWSKICH .
Stawiaj sobie krzyże na Golgocie zdrajco, żydowski sekciarzu
my tutaj wierzymy w Światowida, Peruna i Swaroga, a nie w tego twojego Yahwe obrzezanego. %)
//by kukułek

INSOMNIA
 Wysłana - 10 maj 2010 11:39      [zgłoszenie naruszenia]

za maj masz zaplacic do 30 kwietnia

piotrusxtc
 Wysłana - 10 maj 2010 11:42      [zgłoszenie naruszenia]

płatne z góry czyli za maj do 30 kwietnia, za czerwiec do 30 maja

płatne z dołu byłoby, gdybyś miał płacić za maj do 30 maja, za czerwiec do 30 czerwca.

Zmieniony przez - piotrusxtc w dniu 2010-05-10 11:43:45

seks, alkohol, mordobicie...

kocham konie... - mechaniczne !!

Znawca -

wicius
 Wysłana - 10 maj 2010 11:45      [zgłoszenie naruszenia]

Wbrew pozorom, dla mnie jest to poważny problem, więc bez żartów proszę :)

Nie sądzę, żeby wszyscy dotychczasowi właściciele się mylili, więc czy możesz uzasadnić swoją odpowiedź?

Edit, aha :( o kur... to się troszkę wyebałem...
jak to możliwe, że przez 5 lat płaciłem inaczej?! :O

Zmieniony przez - wicius w dniu 2010-05-10 11:46:11

Może ty wypjerdolisz do Palestyny, tu jest POLSKA tu się czci POLSKICH BOGÓW a nie ŻYDOWSKICH .
my tutaj wierzymy w Światowida, Peruna i Swaroga, a nie w tego twojego Yahwe obrzezanego. %)
//by kukułek

wicius
 Wysłana - 10 maj 2010 11:48      [zgłoszenie naruszenia]

Aha, no i jak ma się to do linku który podałem odnośnie pensji, w których płatność z góry do 10 wygląda zupełnie inaczej?

//by kukułek

piotrusxtc
 Wysłana - 10 maj 2010 11:49      [zgłoszenie naruszenia]

art. 669 kc - nejemca jest zobowiązany uiszczać czynsz w terminie umówionym.

w kc nie ma definicji płatności z góry/z dołu

ale dla jasności zaraz znajdę ci definicje w innej ustawie

tutaj masz co oznacza płatność wynagrodzenia z dołu za art. 85 par. 2 kodeksu pacy:

§ 2. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Znawca -

INSOMNIA
 Wysłana - 10 maj 2010 11:50      [zgłoszenie naruszenia]

"Pensja płatna z dołu do dziesiątego dnia miesiąca, np: za maj faktycznie zapłacona będzie do 10 czerwca.
Pensja płatna z góry do dziesiątego dnia miesiąca, np: za maj faktycznie zapłacona będzie do 10 maja."

z gory - czyli jeszcze nie wykonales pracy, a juz dostajesz za nia kase
z dolu - skonczysz i wtedy dostajesz

analogicnzie tutaj .. z gory - jeszcze nie mieszkasz, a juz placisz

piotrusxtc
 Wysłana - 10 maj 2010 11:52      [zgłoszenie naruszenia]

nie da się prościej chyba

Znawca -

wicius
 Wysłana - 10 maj 2010 11:56      [zgłoszenie naruszenia]

Hmmm, no właśnie, w KC też nie znalazłem def. z góry / dołu.

Dziwi mnie tylko to, że na każdej umowie którą podpisywałem było "płatne z góry do 10 dnia miesiąca" więc najpóźniej w 10 dniu danego miesiąca płaciłem przelewem / gotówką.

//by kukułek

wicius
 Wysłana - 10 maj 2010 12:00      [zgłoszenie naruszenia]

Dziękuję za pomoc, ogólnie to strasznie ciężko pojąć mi to, że przez tak długi czas się myliłem.

"Pensja płatna z dołu do dziesiątego dnia miesiąca, np: za maj faktycznie zapłacona będzie do 10 czerwca.
Pensja płatna z góry do dziesiątego dnia miesiąca, np: za maj faktycznie zapłacona będzie do 10 maja."

analogicznie:

"Czynsz płatny z dołu do dziesiątego dnia miesiąca, np: za maj faktycznie zapłacona będzie do 10 czerwca.
Czynsz płatny z góry do dziesiątego dnia miesiąca, np: za maj faktycznie zapłacona będzie do 10 maja."

przekładając na mój przypadek:

"Czynsz płatny z dołu do dziesiątego dnia miesiąca, np: za maj faktycznie zapłacona będzie do 30 czerwca.
Czynsz płatny z góry do dziesiątego dnia miesiąca, np: za maj faktycznie zapłacona będzie do 30 maja."

?

//by kukułek

piotrusxtc
 Wysłana - 10 maj 2010 12:02      [zgłoszenie naruszenia]

płatność przy umowie najmu uregulowana jest dyspozytywnie, tzn. jest standard kodeksowy (płatność do 10 każdego miesiąca przy najmie na czas nieoznaczony trwający dłużej niż miesiąc) ale strony mogą w umowie postanowić inaczej i właśnie z tego rozwiązania skorzystał wynajmujący w tym przypadku.
wszystko w granicach regulacji kodeksu cywilnego.

przekładając na mój przypadek:

"Czynsz płatny z dołu do dziesiątego dnia miesiąca, np: za maj faktycznie zapłacona będzie do 30 czerwca .
Czynsz płatny z góry do dziesiątego dnia miesiąca, np: za maj faktycznie zapłacona będzie do 30 maja ."

pokręciłeś z terminami tutaj. W twoim przypadku:
- za maj musiałeś zapłacić do 30 kwietnia
- za czerwiec zapłacić musisz do 30 maja.

Zmieniony przez - piotrusxtc w dniu 2010-05-10 12:05:33

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 3 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Czynsz płatny z góry

Strony: 1 2 3

Warto przeczytać: help-reklama! | "rola i znaczenie giełdy papierów wartościowych" | Modele Motywacji ?? | odliczenie od podatku | Prawo sportowe - ? | e-sklep | 17-latek w niemczech | Własny biznes!!?? | Głosujcie (pogrubienia w tym dziale) | BŁAGAM! PILNE! ustawy... | Proszę o radę | Kodeks pracy, czy jest potrzebny? | Lista dluznikow? | Akty normatywne w Polsce | Sentencje, tłumaczenia łacińskie | Instytucje rynku kapitałowego | nie staje | scrabble | szachy | rozpatrujemy trójkąty , których boki sa kolejnymi liczbami naturalnymi, a obwód jest mniejszy od 17 | lwów | All Bandits Chwała Bohaterom | myśle | myślenie | Sulbutiamina | Sulbutiamine | stare fajne symulatory | All Bandits Chwała Bohaterom | jakie getry do biegania | bieganie odzież | obraz szkoły w literaturze | fedor emelianenko | paradygmat | kurkuma | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.