FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 7899 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Dlaczego ludzie inteligentni i wykształceni wierzą w Boga? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Dlaczego ludzie inteligentni i wykształceni wierzą w Boga?"   

psyrel
 Wysłana - 5 kwiecień 2010 14:59        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

W innym wątku na tym forum toczyła się dyskusja na temat zależności między inteligencją a wiarą. Jeden z użytkowników przytoczył całą listę naukowców wierzących w Boga i choć to nie obala tej zależności to jednak pokazuje, że są wykształceni oraz inteligentni ludzie, którzy nie mają nic przeciwko wierze w byt transcendentalny.

Dlaczego tak jest? Czy jest to tylko efekt zróżnicowania w populacji, tzw. wariancji?

Polecam artykuł tłumaczący to zjawisko. Teoria podwójnego przetwarzania informacji sugeruje, że ludzie mogą mieć dwa rodzaje wiedzy (naukową i intuicyjną) oraz predyspozycje do korzystania z jednej, bardziej niż innej w określonym kontekście.

[http://www.psychologiareligii.net/2010/04/dlaczego-wyksztaceni-i-inteligentni.html]

Pozdrawiam

Miarą odwagi jest konfrontacja z własnymi lękami.

Angel...
 Wysłana - 5 kwiecień 2010 15:19      [zgłoszenie naruszenia]

Cicha "dla siebie" wiara w boga zla nie jest.
Zly jest fanatyzm i wiara w kosciol.
Wiec cob?

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 5 kwiecień 2010 16:26      [zgłoszenie naruszenia]

Wiara w kościół? W jaki sposób się wierzy w kościół? Może chodzi Ci po prostu o przynależenie do kościoła (tu nie sprecyzowałaś jakiego).

Zdarzają się owszem ludzie inteligentni i mimo to wierzący. Mają albo mocne tendencje do naiwnego przyjmowania prostych rozwiązań, są ufni, albo po prostu wolą nie rozmyślać o tym problemie dla 'świętego spokoju' (tak jak często unika się myślenia np o śmierci).

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

Mr_Robin
 Wysłana - 5 kwiecień 2010 18:28      [zgłoszenie naruszenia]

Bo wiara jest wpajana od narodzin

Znawca -

Djj
 Wysłana - 5 kwiecień 2010 20:39      [zgłoszenie naruszenia]

Czuję się inteligentny, mimo to szukam wiary. W samej wierze nie widzę nic złego więc nie wiem w czym problem

Beware of horses
I mean a horse is a horse of course, but who rides is important
Sitting high with a uniform, barking orders, demanding order

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 5 kwiecień 2010 22:40      [zgłoszenie naruszenia]

Nie widzisz w niej wroga rozsądku?

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

Alayas
 Wysłana - 5 kwiecień 2010 23:25      [zgłoszenie naruszenia]

Wydaje mi się, że przez pranie mózgu Od urodzenia taki osobnik katowany jest religią, to już mu zostaje do końca życia. Prawdopodobnie nawet jeżeli dojdzie do słusznego wniosku, pozostanie lęk...Mam na myśli sytuację typu: miałem 5 lat pogryzł mnie pies, dziś widzę kundelka, wiem, że jest niegroźny i miły ale "na wszelki wypadek" oddalę się.

Wiara nie jest czymś strasznym, jeżeli nie włazi na moją wolność. Co do inteligencji i wiary w boga myślę, że nie musi się to kłócić. Ale wiara wówczas wynika z czegoś innego, człowiek zawsze wymyślał sobie jakiegoś boga, racjonalizm na te momenty całkowicie wyłączając, bez względu na jego rzeczywiste pokłady. (
Może to jakiś naturalny pociąg do rozwoju duchowego, może religiom najbliżej do "trenowania" umysłu. Może te walenie pokłonów i wyciszanie ma nam dać w przyszłości triki typu telekineza. Prędzej już w taki plan uwierzę, aniżeli w teorie łechtania bożego ego waląc pokłony przed nim)

Najgorszy jest fanatyzm. Najśmieszniejsze jest to, że aby pojąć jak bardzo wierzący topi się we własnym obłędzie nawet nie trzeba zacząć myśleć. Jeden z prostszych przykładów na śmieszność religii jaki znam - istnieje więcej niż jedna religia co jest oczywiste - judaizm, chrześcijanizm itd. Pytanie jak można nie widzieć swojej głupoty i próżności stanowczo stając przy swojej religii wykluczając w 100% inną. Przecież Ci z innej religii tak samo myślą o naszej, tak samo ślepo w nią wierzą. Któraś musi być błędna a każdy przekonany, że jego prawdziwa. Czy to już nie jest wystarczający bodziec by odsunąć się i pośmiać się nieco?

Djj
 Wysłana - 6 kwiecień 2010 01:18      [zgłoszenie naruszenia]

Nie widzisz w niej wroga rozsądku?

Dlaczego ?

Dla mnie osobiście wiara nie zaprzecza rozsądkowi. Fanatyzm jest przekleństwem i takich ludzi trzeba leczyć.

Beware of horses
I mean a horse is a horse of course, but who rides is important
Sitting high with a uniform, barking orders, demanding order

Tadeknorek
 Wysłana - 6 kwiecień 2010 01:30      [zgłoszenie naruszenia]

Co różni umiarkowanego od fanatyka? Czy nie czasami stopień zaangażowania i szczerość?

Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -

Naly
 Wysłana - 6 kwiecień 2010 01:46      [zgłoszenie naruszenia]

Rozni ich jeszcze stopien porycia umyslowego.

Specjalista -

INSOMNIA
 Wysłana - 6 kwiecień 2010 09:49      [zgłoszenie naruszenia]

Djj bez obrazy ale co innego czuć się inteligentnym a co innego faktycznie nim być.

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 9 stron.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Dlaczego ludzie inteligentni i wykształceni wierzą w Boga?

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Warto przeczytać: Jakie ksiązki o karze śmierci? | Inteligencja grupowa | DR MIROSŁAW GARLICKI | Medytacja - dobra dla mózgu | Lenistwo a nauka | Biofeedback | Czy czas istnieje? | Mózg umiera, a wizje i wspomnienia nadal są i się tworzą? Życie po śmierci? | 1.618 boska proporcja co myslicie???? | Bzdury wałkowane przez batmanów i katachetki. | Buddyzm na Zachodzie | [art z onetu] "Bóg - czyli wielkie zło" | moc słowa bożego w wykonaniu KK | Satyra religijna | Samookaleczanie | Pogrzeb | maly | g star | zupa | mak | Gruby17 | rinokot | strapon | audi A6 quattro 28 benzyna sedan | feel_so_close | wodazkranu | czołówki | braveman2 | melatonina | saint tropez | don-quixet | don quixet | taktyka | inżynieria bezpieczeństwa | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.