Na Hawajach wyruszaj± na ³owy w maskowaniu przypominaj±cym korê. W Danii s± takie, które ¿yj± pod ziemi±, karmione przez mrówki.
Pewien gatunek z Australii wpada do mrowiska i po¿era potomstwo mrówek prz±dek. Drapie¿nictwo g±sienic to zjawisko rzadkie: spo¶ród larw 160 tysiêcy znanych gatunków motyli zaledwie nieca³y jeden procent zjada miêso.
Niektóre z nich w pocz±tkach ¿ycia od¿ywiaj± siê ro¶linami, a potem przerzucaj± na jaki¶ gatunek owada. Skomplikowane cykle ¿yciowe sprawiaj±, ¿e tym drapie¿nym stworzeniom grozi wyginiêcie.
O zmierzchu na Maui udaj±ca ga³±zkê g±sienica grotnika Eupithecia staurophragma z³apa³a z³otooka. W czasie ataku wygina siê do ty³u niczym gimnastyk, przytrzymuj±c siê chwytnymi odnó¿ami odw³okowymi.
Woskowata wydzielina pokrywaj±ca cia³o g±sienicy modraszka alkona wydaje woñ niemal identyczn± z woni± larw w¶cieklicy. Zmylona mrówka bierze g±sienicê za larwê w³asnego gatunku i zanosi do komory lêgowej mrowiska. Tam mrówki robotnice karmi± j± metod± "usta-usta" zwracanym pokarmem. G±sienica uzupe³nia menu potomstwem ¿ywicielek.
G±sienica modraszka Liphyra brassolis zbudowana jest jak czo³g. Wyjada m³ode z komór lêgowych mrówek prz±dek. Widaæ j± tu, jak po¿era larwê, przytrzymuj±c j± odnó¿ami. Przed uk±szeniami chroni j± mocne, skórzaste, lecz giêtkie pokrycie grzbietu.
Jako g±sienica motyl Liphyra brassolis od¿ywia siê wy³±cznie larwami prz±dek Oecophylla smaragdina. Po przeobra¿eniu w motyla traci jednak ochronny pancerz i mrówcze robotnice mog³yby go rozszarpaæ na kawa³ki. Gramol±c siê ku wyj¶ciu, motyl zrzuca masê bia³ych ³useczek ze skrzyde³ i odw³oka.
Po ucieczce z mrowiska motyl rozpo¶ciera skrzyd³a, by wysch³y, po czym odfruwa w poszukiwaniu partnera do rozrodu. Samica z³o¿y jaja w pobli¿u mrowiska, ¿eby nastêpne drapie¿ne pokolenie nie musia³o daleko szukaæ ofiar.