FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1392 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Hisoria pewnego sumienia 
[powiadom znajomego]    
Autor "Hisoria pewnego sumienia"   

f_inka
 Wysłana - 19 grudzień 2005 02:00        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Komendant obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, Rudolf Hoess pozostawił po sobie m.in taki list.

Sumienie zmusza mnie do złożenia jeszcze następującego oświadczenia: W osamotnieniu więziennym doszedłem do gorzkiego zrozumienia, jak ciężkie popełniłem na ludzkości zbrodnie. Jako komendant obozu zagłady w Oświęcimiu urzeczywistniałem część straszliwych planów Trzeciej Rzeszy - ludobójstwa. W ten sposób wyrządziłem ludzkości i człowieczeństwu najcięższe szkody. Szczególnie Narodowi polskiemu zgotowałem niewysłowione cierpienia. Za odpowiedzialność moją płacę życiem. Oby mi Bóg wybaczył kiedyś moje czyny. Naród polski proszę o przebaczenie. Dopiero w polskich więzieniach poznałem, co to jest człowieczeństwo. Mimo wszystko, co się stało, traktowano mnie po ludzku, czego nigdy bym się nie spodziewał i co mnie najgłębiej zawstydzało. Oby obecne ujawnienia i stwierdzenia tych potwornych zbrodni przeciwko człowieczeństwu i ludzkości doprowadziły do zapobieżenia na całą przyszłość powstawaniu założeń, mogących stać się podłożem tego rodzaju okropności.

Rudolf Franz Ferdinand Hoess,Wadowice,12 IV 1947 r.

Sumienie...czyżby jednak nie mozna go było zabić?

dla zainteresowanych (całość artykułu)
[http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=1090]

C S S M L
N D S M D

Znawca -

VLAD.IV
 Wysłana - 19 grudzień 2005 14:41      [zgłoszenie naruszenia]

O kurde - Finiu, skąd znajdujesz takie tematy?
Bardzo ciekawy... skomentuje wieczorem... mam sporo przemyslen, wnioskow...

Sons Of The Gods Today We Shall Die
Open Valhalla's Door
Let The Battle Begin With Swords In The Wind
Hail Gods Of War

F0rest
 Wysłana - 19 grudzień 2005 15:06      [zgłoszenie naruszenia]

oo piź dziec..ja własnie przerabiam lekture "Medaliony" i normalnie jestem w szkou co tam ludzie wyprawiali....;-(

''Roses are red. Violets are blue. Milk, eggs, coffee.'

VLAD.IV
 Wysłana - 19 grudzień 2005 15:11      [zgłoszenie naruszenia]

ale Ty Forest nie masz chyba sumienia?

Open Valhalla's Door
Hail Gods Of War

Andromedaa
 Wysłana - 19 grudzień 2005 16:09      [zgłoszenie naruszenia]

Forest - poczytaj "Rozmowy z katem" K. Moczarskiego.

Dopiero w polskich więzieniach poznałem, co to jest człowieczeństwo. Mimo wszystko, co się stało, traktowano mnie po ludzku, czego nigdy bym się nie spodziewał i co mnie najgłębiej zawstydzało.
Jak widać najlepszą metodą na "odwet" jest Człowieczeństwo, nawet wobec oprawcy. Myśle, że sumienie ma każdy Człowiek, nawet ten najgorszy. I jak widać budzi się właśnie w takich momentach. "Dobroć" Polaków pewnie dała mu do myślenia. Hoess pewnie liczył na to, że będą się na Nim wyrzywać, upokarzać itd. Dobrze, że przemyślał wszystko szkoda tylko, że tak późno.

VLAD.IV
 Wysłana - 19 grudzień 2005 16:21      [zgłoszenie naruszenia]

nie polecaj takich ksiązek komus, kto nie ma uczuć...
sumienie, jest tak ścisle zwiazane z uczuciami, że zaprawde nie widzę możliwości, by zdeklarowany bezuczuciowiec, miał sumienie

Open Valhalla's Door
Hail Gods Of War

Andromedaa
 Wysłana - 19 grudzień 2005 16:25      [zgłoszenie naruszenia]

VLAD - nie wiedziałam, że Kolega taki "zimny drań" Zapamietam tego nicka

Swoją drogą "Rozmowy ..." to naprawde świetna książka.

LukRecJa
 Wysłana - 19 grudzień 2005 19:18      [zgłoszenie naruszenia]

świetny temat.
Nie uważam, żeby dało się zabić sumienie. Można je skutecznie wyciszyć na jakiś czas, ale zawsze istnieje "coś", co może obudzić je na nowo.

[http://www.youtube.com/watch?v=ksiXn6h-gwo]

Specjalista -

VLAD.IV
 Wysłana - 19 grudzień 2005 22:43      [zgłoszenie naruszenia]

No to tak...
Jezeli chodzi o Medaliony... i jakiekolwiek tego typu dzieła... przyznam, ze ominalem je w LO i powrocilem jakis czas temu... oczywiście czuje, ze powinienem napisac, jak bardzo bylem wstrząśniety, jak zdruzgotany i porazony okrucienstwem nazizmu, że "ludzie ludziom zgotowali ten los" i inne tego typu frazesy... ale przyznam, ze ksiazka ta nie zrobila na mnie kompletnie zadnego wrazenia...
... i nie wiem, prawde mowiac, jak moze zrobic na jakiejkolwiek osobie wyksztalconej, interesujacej sie otaczajacym ją swiatem i jego historią... wydarzeniami wspolczesnymi i tymi ktore dawno juz przeminely...
dlaczego?
Nie dlatego, ze obojetny jest mi los ludzi, nie dlatego, ze niczym wódz barbarzynskiej armii, wysylalem juz na smierc legiony swych wojownikow i widok ich krwi, krzyki poleglych nie robią juz na mnie wrazenia... są jak muzyka w pubie - slyszysz ją, ale nie sluchasz...
Nie bylem wstrzasniety dlatego, ze to juz po prostu bylo... ogladalem na ten temat 100 filmow, bylem 3 razy na wycieczce w Oswiecimiu (w tym 2 razy w podstawowce), czytalem tone ksiazek...
wiec co moze tam zaskoczyc?
Szczegolnie biorac pod uwage system w ktorym zyjemy... system w ktorym w czasie najwyzszej ogladalnosci pokazywano nam realne zdjecia z bombardowan w Bosni... gdzie widac bylo ciala rozerwane na strzepy... gdzie w kazdym filmie ginie taka ilosc ludzi, ze problem przeludnienia wydaje sie fikcją...
Właczam National Geografic... widze zdjecia z wojny w zatoce perskiej... wszystko mi pokazuja...
Właczam TVN turbo - wypadki samochodowe - ofiary w pełnej krasie... krew wyplywa spod samochodu...
Jak mam byc wstrzasniety, jakimis slowami wypisanymi na papierze?
Co nie znaczy, ze nie potepiam, nie wspolczuje ofiarom... robie to i to szczerze... ale nie bede powtarzal tego, co wiekszosc uwaza, ze mowic nalezy... choc wcale tego nie czują...

Starczy tej dygresji-wstępnej , ktora byla celowa gdyz nawiąże do powyzszego w dalszej czesci...
Czy Pan o ktorym napisala nasza muza etyki czyli Fineczka mogl odczuwac skruche, mogl byc przerazony tym co zrobil?
Czy ta bestia w ludzkiej skorze... czy to wcielenie Bahometa, Moloha i Abaddona w jednym, moglo zrozumiec swoje błedy, i naparwde czuc to co czulby w danej sytuacji normalny zdrowy czlowiek...

Z pewnoscia.. wszystko zalezy od osobistych cech... albo nawet nie... zalezy od tego, co kierowalo czlowiekiem, ze stal sie tym kim stal sie Hoess...
Jezeli byl po prostu zly... mial ten diabelski gen, ktory powoduje, ze czynienie zła jest sensem samym w sobie... wtedy nie ma mowy o skrusze....

ALE - Spojrzmy na jakiegos czlowieka ze strony czysto techniczno- psychologicznej... tzn - załozmy, ze jest on bardzo obowiazkowy, zdyscyplinowany, ma dosc slaby charakter i na dodatek nie potrafi sie specjalnie znalezc wsrod ludzi...
Przejecie go przez system (dowolnie jaki) jest dla niego wybawianiem... system ustawia go w spoleczenstwie, daje mu to czego oczekuje - czyli kieruje nim a jednoczesnie wymaga tego, w czym tenże czlowiek jest najlepszy... - obowiazkowosci...
slaby charakter przyczynia sie do tego, ze czlowiek ten nawet nie mysli o jakims protescie...
I jeszcze, biorąc pod uwagę jego wyzej wymienione cechy, wstawmy go w sam srodek, do wnetrza, jako jeden z trybow, moze i waznych, moze i decydujacych... ale tylko trybow jakiejs wielkiej maszyny...

Nasz czlowieczek, nie widzi dokladnie dzialan calej maszyny... a ze jest obowiazkowy i zdyscyplinowany wypelnia sumiennie swoje zadania... i jest szczesliwy, bo dano mu bezpieczenstwo... bo odnalazl sie..

I teraz pomyslmy sobie, ze moze pan Hoess taki wlasnie byl...
I jeszcze pomyslmy sobie, ze jest pewnie 150 roznych innych rysow osobowosciowych, ludzi wcale nie skazonych syndromem zła, ktorzy nie potrafilyby sprzeciwic sie systemowi, chocby sam Lucyfer stal na jego czele... i wiecej - gorliwie wypelnialiby jego zalecenia mysląc, ze dobrze czynią...
Teraz nawiąże do tego, co napisalem we wstepie ... jezeli ja moge byc NIEZASZOKOWANY tym co przeczytalem, a jestem czlowiekiem wrazliwym... to zapewniam Was, ze w sprzyjajacych warunkach... Hoessem mogloby sie stac 95% ludzi...
Czy zatem skrucha jest mozliwa? Oczywiscie... trzeba tylko wyciagnac czlowieczka z systemu... ze zła ktore go opanowalo...
systemu, ktory jest deus ex machina... (o ironio) nikt go nie napędza, nikt nim nie kieruje...
A moze robi to wlasnie szatan??

Open Valhalla's Door
Hail Gods Of War

Gochan
 Wysłana - 19 grudzień 2005 22:46      [zgłoszenie naruszenia]

Podpisuję się chętnie pod całą wypowiedzią Vlada.

"Czyń swoją wolę, niechaj będzie całym prawem"
Aleister Crowley

VLAD.IV
 Wysłana - 19 grudzień 2005 23:43      [zgłoszenie naruszenia]

A to milo mi, ze sie ze mną zgadzasz

Open Valhalla's Door
Hail Gods Of War

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Hisoria pewnego sumienia

Strony: 1 2

Warto przeczytać: To, co boże i co naturalne, czyli jak szatan stworzył pedofilię | Książki zakazane przez kościół. .jar | Jak komus wytłumaczyć że boga niema? | Dziwna sytuacja | Jak do cholery.... | Pomocy!!! | Moja psychika - problem? | Slaba psychika ;/ | Choroba... | Wart mnie niż półtora tysiąc złotych - bezcenna wiedza. | Czy ktoś już wystąpił z koscioła? | Brak wiary w siebie a medytacja | G. Berkely - obalenie jego tez, pomocy! | Podświadoma samotność | Dlaczego kościół katolicki przyczynia się do zachorowań na AIDS? | Mięso w piątek... | stock | medycyna | film | depilacja | usunięcie konta i postów | usunięcie konta | metanadren | httpwwwyoutubecomwatchv=sMY7LCk0UxQ | Volkswagen bora | Seks friend | Volkswagen bora | admistrz | otwarcie hieprmarketu | otwarcie supermarketu | otwarcie marketu | otwarcie | połykanie spermy | sperma | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.