FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 5462 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
Interpretacja wiersza Kamieniarz 
[powiadom znajomego]    
Autor "Interpretacja wiersza Kamieniarz"   

slupczanka
 Wysłana - 28 marzec 2006 14:56        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Hej!
Proszę czy mógłby ktoś zinterpretować ten wiersz! Błagam
"Kamieniarz" K.Wierzynski
O piątej rano już tłukę kamienie,
Pluję w garść, walę, roboty mam w bród!
Telegraficzne koło mnie coś słupy
Śpiewają, grają z powietrza jak z nut.

Tłukę, i proch mi na palcach osiada,
Rękawem mokrą swą ocieram twarz,
Kogo bądź witam i rękę podając,
W dwu słowach wszystko mówię mu: na masz!

A ludzie idą piechotą lub jadą
Z domu do domu, od dawna to wiem...
W południe siadam okrakiem na pryzmie
I z garnka obiad starą łyżką jem.

Czasem się zdrzemnę, i w rów mój napływa,
I przez powieki wsiąka mi do ócz
Cichnące niebo. Potem je zamyka
Lecący w zachód dzikich gęsi klucz.

Rąbię ostatek nadłupanych kostek,
I gdy już drzewa zasną pod swój skrzyp,
Schylam się ku nim, spragniony, i słodką
Wypijam ziemię: sok z naciętych lip.

A gdy gościniec mój opustoszeje,
To przy szlabanach, co stojąco śpią,
Przed nocą ucho do ziemi przykładam:
Czy nie nadjeżdża może jeszcze kto.

I potem wracam z tobołkiem pod pachą
Na przełaj ciemnych, wyboistych dróg.
Pola są wokół zawiane tęsknotą,
I w tajemniczych mgłach majaczy Bóg.

vogue
 Wysłana - 28 marzec 2006 22:37      [zgłoszenie naruszenia]

poczytaj np. tutaj
[prace.sciaga.pl/2705.html]
[http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Wierzy%C5%84ski&btnG=Szukaj&lr]=

nie dam rady tego teraz napisac,stworz cos, pamietaj o "skamandrze"

.

Znawca -

slupczanka
 Wysłana - 29 marzec 2006 14:17      [zgłoszenie naruszenia]

akurat tu juz patrzyłam i nic nie ma ... własnie potrzebuje do matury to na temat: Codzienność jako temat poezji skamandryckiej - i niewiem jak sie zabrac do tego .... pomózcie plisss

vogue
 Wysłana - 29 marzec 2006 16:19       [zgłoszenie naruszenia]

Kazimierz Wierzyński w swoich początkowych utworach, podobnie jak inni Skamandryci, koncentrował się na sprawach codziennych, błahych. Bardzo często pojawiał się u niego witalizm.

Zrywał z tradycyjnym, wysokim stylem, używając zwykłego, ulicznego języka. Tematyka jego pierwszych utworów to wydarzenia codzienne, zachwyt zwykłym, codziennym dniem.

Jednakże jego kolejne utwory ukazują już dramatyzm istnienia człowieka, złożoność jego losu, jego słabość wobec destrukcyjnej cywilizacji. Kolejne tomiki, wydawane w latach 30 - tych, wyrażają przekonanie o nieuchronnej katastrofie i zagładzie świata.

Powoli Wierzyński sięga do romantycznej tradycji poetyckiej, odwołując się zarówno do tematyki problemów narodowych, jak i motywów (chochoł, nawiązujący do romantycznej mitologii). Kolejny tomik wierszy to ukazanie świata zmierzchu, nocy i grobu, przedstawionego przy użyciu romantycznego języka.

Osobny temat w twórczości Wierzyńskiego to "Laur olimpijski", będący hymnem pochwalnym na cześć młodości, sił witalnych i tężyzny fizycznej człowieka.

skamandryci (...)
Ogólnie uznali siebie za grupę bezprogramową, nie chcieli siebie ograniczać żadnymi założeniami twórczymi, ale można wyłonić kilka podstawowych cech, charakteryzujących twórczość skamandrytów: ogólnie poezja miała być związana z teraźniejszością, widać kult codzienności i konkretu, a co za tym idzie zerwanie z metafizyczną głębią, kult życia i witalizm ("Wiosna" Tuwima), dążyli do doskonałości artystycznej i pozwalali sobie na absolutną dowolność tematyki i doboru środków artystycznych

Ich twórczość cechowała się komunikatywnością i jasnością wypowiedzi, między innymi dlatego, że wiele ich utworów sami prezentowali na wieczorkach poetyckich i przedstawieniach (m. in. w kawiarni "pod Pikadorem")

Do ugrupowania poetyckiego "Skamander" należał również Kazimierz Wierzyński. Kazimierz Wierzyński (1894-1969) - poeta, prozaik, eseista. Urodzony w Drohobyczu, po ukończeniu gimnazjum klasycznego w Stryju studiował filozofię, literaturę i historię na uniwersytecie w Krakowie i Wiedniu, a po wojnie krótko we Lwowie. Współpracował z czasopismem "Pro arte et studio", był współtwórcą kabaretu literacko-artystycznego "Pod Picadorem" i należał do grona współtwórców grupy literackiej "Skamander". Pierwszy zbiór wierszy, Wiosna i wino, ogłosił w 1919 roku; był stałym współpracownikiem miesięcznika "Skamander" i "Wiadomości Literackich", recenzentem literackim i teatralnym rządowej "Gazety Polskiej", redagował też tygodnik "Kultura" i "Przegląd Sportowy". W 1928 roku otrzymał zloty medal w konkursie literackim IX Olimpiady, w 1936 państwową nagrodę literacką, dwa lata później został powołany na członka Polskiej Akademii Literatury. Po wybuchu wojny ewakuowany we wrześniu 1939 z zespołem "Gazety Polskiej" do Lwowa, skąd przedostał się do Francji, a następnie przez Portugalię i Brazylię do Stanów Zjednoczonych. Nie pogodził się z rzeczywistością pojałtańską i pozostał na emigracji. Poeta najbardziej w latach międzywojennych afirmujący życie i wyrażający radość istnienia Wiosna i wino. Dopiero w latach trzydziestych jego liryka stała się refleksyjna, nabrała cech i zaangażowania w problematykę ideowo-społeczną epoki. Wierzyński był pierwszym w liryce polskiej poetą, który napisał cykl wierszy o tematyce sportowej Laur olimpijski.
[eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/2437/idc/13/]

etc.

z tego powinnas juz cos napisac
mnostwo tego na google moze nie ma gotowej pracy,ale z tego co jest spokojnie napiszesz swoja

.

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

Interpretacja wiersza Kamieniarz

Warto przeczytać: [POL] Księga Hioba. | Polski ustny | [Pol] " List ze Szwajcarii"- analiza i interpretacja | Matura ustna z polskiego | Dziady 3 czesc audiobook | Ferdydurke | Praca maturalna | [POL] "Granica" - kamienica Kolichowskiej | Echa powstań narodowych | "Inny świat" Herling-Grudziński | "Przyjaźń to najwspanialszy i najbardziej kosztowny dar" | Fraszki współczesne | Zmiana tytułu eseju | Dlaczego Piłsudski był terrorystą? | Starozytnij i nowozytni bohaterowie. | Motyw Śmierci - > Matura ustna | trening siłowy | dziedzictwo D J Daughtery | juwenalia | bic | linki które | b17 | testy inteligencji | mig | tori black | insozlot | sztuka teatralna na podstawie ksiażek | zrozumieć | sciaga | matura miedzynarodowa | czy kiedykolwiek | cleo | uzasadnij ze a41 nie jest liczba pierwszą | żona nie chce seksu | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.