FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 8232 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
Jak interpretować obraz? Proszę o pomoc.. 
[powiadom znajomego]    
Autor "Jak interpretować obraz? Proszę o pomoc.."   

jucha1234
 Wysłana - 6 maj 2009 12:30        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Pisze pracę na temat cierpienia dziecka.. Zależy mi na interpretacji obrazu "Chore dziecko" Edwarda Munch'a i obrazu "Rozstrzelanie z chłopcem" Andrzeja Wróblewskiego..
Proszę o pomoc.. Pozdrawiam serdecznie

loitzl9006
 Wysłana - 6 maj 2009 15:46      [zgłoszenie naruszenia]

"Chore dziecko" Edwarda Munch'a:

W tym obrazie bezosobowy profil dziewczynki, opuszczona głowa jej matki, ich zniszczone drżące dłonie, cisza, epatuje bezsilnością wobec choroby i nadchodzącej śmierci. Przedstawiona scena jest rozpaczliwym krzykiem artysty, być może emocjonalną kompensacją za śmierć siostry.

więcej na [images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.uczen.staszic.edu.pl/2006/1inf1/strona19/munch/Chore%2520dziecko.jpg&imgrefurl=http://www.uczen.staszic.edu.pl/2006/1inf1/strona19/munch/chore%2520dziecko.html&usg=__GZuuMSwzGRCadFWA3diXc_2Kz3Q=&h=487&w=475&sz=94&hl=pl&start=1&um=1&tbnid=TqgcCLHBE7bx1M:&tbnh=129&tbnw=126&prev=/images%3Fq%3Dchore%2Bdziecko%2Bmunch%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26sa%3DN%26um%3D1]

trochę długi link wyskoczył dłuższy niż interpretacja, haha ;p

Rozstrzelanie z chłopcem" Andrzeja Wróblewskiego

[andrzejosinski.wordpress.com/2009/02/09/andrzej-wroblewski-bertolt-brecht-polskiego-malarstwa/rozstrzelanie-z-chlopcem/]

W tym obrazie zdaje mi się, że autor chciał za pomocą tych dwóch stojących postaci pokazać dominację okupanta nad biednymi dziećmi z okupowanego kraju. To był jego krzyk, wyraz buntu (dowiedziałem się że Wróblewski urodził się w 1927, a więc jak wybuchła wojna, miał 12 lat). Moim zdaniem identyfikuje się z tym dzieciakiem po prawej stronie obrazu. Ten po lewej symbolizuje okupantów. Jest bez głowy, bo bez głowy jest znęcanie się nad niewinnymi dziećmi, i ogólnie napaść Niemiec na Polskę jest bez sensownego wytłumaczenia. Cierpiały z tego powodu dzieciaki. Normalnie dzieci takie poznają świat, mają rodziców za autorytetów itd. a tu wojna.. ich spotkała i zostają niemiłe wspomnienia do końca życia. Tak rodzi się w nich nieufność do innych państw, ksenofobia. troche się rozpisałem może Ci się przyda.

jucha1234
 Wysłana - 6 maj 2009 16:24      [zgłoszenie naruszenia]

No temat "Chorego dziecka" mam tyle :
Choroba będąca źródłem cierpienia przedstawiona jest także w obrazie Edwarda Muncha pod tytułem "Chore dziecko". Munch dystansując się do osobistych doświadczeń związanych ze śmiercią i nieodłącznym smutkiem, stworzył własną wizję cierpienia. Przedstawione w obrazie znużone chorobą dziecko i jego wyczerpana matka stanowią symbol ludzkiej bezradności. Munch za pomocą odpowiednich barw nadał tragizm eksponowanemu cierpienia. Dzięki czemu patrząc na obraz wyraźnie odczuwalny jest przekaz malarza. Dziecko, mimo młodego wieku i całego życia przed sobą zmuszone jest poddać się bezwzględnej chorobie.

A na temat "Rozstrzelania z chłopcem" tyle:
Brutalne kreacje przedstawione w opowiadaniach z cyklu "Medaliony" Zofii Nałkowskiej zostały odzwierciedlone w twórczości Andrzeja Wróblewskigo, który chcąc zobrazować okrucieństwo wojny namalował przejmującą serię obrazów z cyklu "Rozstrzelania" będącą rozrachunkiem artysty z dramatycznymi przeżyciami okupacji, oraz wczesną śmiercią jego ojca. Jeden z obrazów owej serii "Rozstrzelanie z chłopcem" dotyka dramatu ludzkiego istnienia, przenika poczuciem tragizmu życia i przeczuciem śmierci.
Postać chłopca, przedstawiona w obrazie utrzymana jest w zimnej, błękitno - zielonej tonacji. Barwa niebieska symbolizuje w nich niematerialność przedstawionych postaci, sugerujących obecność osób zmarłych, nieobecnych, utraconych, pozbawionych życia ofiar.
Odarta z psychologii, nieruchoma i zimna jednoznaczność płócien Wróblewskiego stała się znamieniem pokolenia, które świeżo przeżyło wojnę, i które podjęło próbę rozliczenia się z jej psychicznymi spustoszeniami.

P.S Polonistka powiedziała, że to za mało.. I, ze muszę coś dopowiedzieć na ten temat..

loitzl9006
 Wysłana - 6 maj 2009 17:57      [zgłoszenie naruszenia]

no nie wiem, co by tu dodać...
do 1-szego (Muncha) może to, że obraz Muncha jest impresjonistyczny (Munch zawarł na nim ulotne, chwilowe wrażenie(impresję)) i stąd tak niewyraźnie namalowany. Ale nie wiem, może się mylę?? tak mi się wydaje tylko. ekspert to ze mnie nie jest z interpretacji obrazów

co do 2-giego: Wróblewski w swoim obrazie używa techniki symbolizmu (za symbolami kryją się pewne sytuacje, zdarzenia) Np. moim zdaniem tego gościa po lewej można uznać za symbol ludzi okupujących Polskę, a tego dzieciaka za symbol Polaków. Ktoś może mieć inne interpretacje - nie ma jednej i tylko jednej właściwej.
Chłopak stoi pod ścianą (w sytuacji bez wyjścia) - nawiązanie do napaści niemców czyli Polska wobec przewagi militarnej okupanta jest pod ścianą, nie ma sojuszników itp. coś w tym stylu powymyślaj

jucha1234
 Wysłana - 7 maj 2009 17:50       [zgłoszenie naruszenia]

Ok, coś wymyślę :) Dziękuję, za pomoc. Na pewno przyda mi się to co napisałaś/eś. Pozdrawiam :)

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

Jak interpretować obraz? Proszę o pomoc..

Warto przeczytać: walka dobra ze złem w malarstwie | Proszę o sprawdzenie listu :) | Zbigniew Herbert - Lustro | "Niech żyje bal" - wielkie zabawy, bale w literaturze... | Średniowieczny i barokowy obraz śmierci? | szaleństwo karą za popełnione czyny - pomocy!! | najwieksi kochankowie literatury :) | Ludzie godni i nikczemni w literaturze. | postawa Polaków wobec powstania listopadowego | [polski] wypracowanie ;/. | matura- motyw dziecka | Motyw pracy- [matura] | Literatura podmiotu. | dworki szlacheckie jako inspiracja literacka | Kolejny temat maturalny i drobna pomoc needed... | maturka- zofia nałkowska | antidotumm | emka | emka88 | emka21 | fajna strona | iwonka_87 | biedronka | renika | renia | petardy | kodeina | dzika karta | must be the music | angielskiego | jak najszybciej | accuface | patrz w lusterka | cilest | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.