FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 3321 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Joga, medytacja? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Joga, medytacja?"   

INSOMNIA
 Wysłana - 11 listopad 2009 17:12      [zgłoszenie naruszenia]

Szkoda twojego wysiłku Grud - to tylko nowy trolek na inso

toja88
 Wysłana - 11 listopad 2009 17:18      [zgłoszenie naruszenia]

Zebym byl dobrze zrozumiany, medytacja czy tez joga ktore mam zaczac praktykowac nie musza byc forma jakby dzialan chrzescijanskich, ze podczas tego nastepuje skupienie na Bogu itp.

bardziej chodzilo mi o to, zeby medytowac nie robic tego WBREW zasadom mojej wiary, i jakos nie wychodzic na teren innych religii..

najrposciej ujmujac: zeby ta medytacja byla neutralna w stosunku do mojej wiary.

bede mial chwilke czasu to poczyta jakis ebook o tym.

widzialem ze wymieniles jeden jakis konkretny tylko tam znowu widze jakies slowka "mantra" itp., to mi sie kojarzy znowu z jakims zabaerwieniem religijnym, czyli rozumiem ze metydacja jest scisle zwiazana z religia? nie moge jakos sobie tak medytowac zeby byc spokojniejszy w zyciu, pozbyc sie jakis lekow itp.? taka forma relaksu?

nie wiem czy moje oczekiwania wyraznie przedstawilem?

temat oczywiscie mozna zmienic jesli kolega ktory to zaproponowal za slyszny z moim tokiem myslenia.

Zmieniony przez - toja88 w dniu 2009-11-11 17:19:31

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 11 listopad 2009 17:20      [zgłoszenie naruszenia]

Skąd wiesz Przymszyk? Dzięki za info :)

Trolek czy nie trolek, to i tak nie szkoda wysiłku - jak moderator zmieni nazwe, to będzie topic o typowej chrześcijańskiej medytacji - a takiego nie było

Zmieniony przez - Grundman w dniu 2009-11-11 17:22:36

Namaste!

Ekspert -

INSOMNIA
 Wysłana - 11 listopad 2009 17:25      [zgłoszenie naruszenia]

Pozakładał mnóstwo tzw. z dupy tematów w HP.
Chociaż data rejestracji 2009-03-12 czyli jest z nami kilka miechów.

toja88
 Wysłana - 11 listopad 2009 17:28      [zgłoszenie naruszenia]

"Pozakładał mnóstwo tzw. z dupy tematów w HP."

to ze zakladam tam luzne tematy nie oznacza, ze nie moge miec innych zainteresowan realizujac je w innych dzialan, ograniczone masz te myslenie

INSOMNIA
 Wysłana - 11 listopad 2009 17:30      [zgłoszenie naruszenia]

Taaa ja jestem ograniczony a Ty zakładasz "luźne" tematy

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 11 listopad 2009 17:49      [zgłoszenie naruszenia]

toja88:

Oj, chyba dopiero teraz Cię zrozumiałem - chodzi Ci o medytacje wolną od poglądów, systemów, religii? Czyli zupełnie neutralną, a nie o chrześcijańską.

To weź sobie spróbuj hatha jogę - tylko ćwiczenia fizyczne, bez ideologii. Tam nikt ci nie będzie mówił o mantrze, karmie, Jezusie... będą ci tylko mówić co masz zrobić z ciałem, aby prawidłowo wykonać ćwiczenie-praktyke. Nikt też nie będzie wypytywał o ideologie - bo to nie ma znaczenia, możesz być baptystą, okultystą, ateistą i innym "-istą"... Nikogo to nie tam nie obchodzi. Albo Zen - zwykła obserwacja oddechu i umysłu. Nikogo w Zen też nie obchodzi kim jesteś - w co wierzysz a w co nie wierzysz. Świadomość może zachowywać każdy, niezależnie od poglądów.

To bardzo proste. A najprościej możesz usiąść w domu w ciszy, czy obserwując oddech - najprostsza forma. Zero nazw, zero ideologii, zero pojęć, zero systemów.

bardziej chodzilo mi o to, zeby medytowac nie robic tego WBREW zasadom mojej wiary, i jakos nie wychodzic na teren innych religii..

Mówisz religii ale masz na myśli innych kultur . Jak ktoś mówi o karmie to jest to inna kultura. Jak ktoś o Jezusie - to kultura chrześcijańska. Chodzi Ci bardziej o kultury. Każda jest zawsze specyficzna.

najrposciej ujmujac: zeby ta medytacja byla neutralna w stosunku do mojej wiary.

Wcześnie mówiłeś aby była zgodna z Twoją wiarą, więc tak zrozumiałem :) Ale nie szkodzi.

widzialem ze wymieniles jeden jakis konkretny tylko tam znowu widze jakies slowka "mantra" itp., to mi sie kojarzy znowu z jakims zabaerwieniem religijnym

Prosiłeś o wersję chrześcijańską - dostałeś Jest słowko mantra ale w wersji chrześcijańskiej - skupiasz się na jakimś chrześcijańskim słowie czy imieniu.

, czyli rozumiem ze metydacja jest scisle zwiazana z religia?

Nie jest :) Wiadomo że ma cechy kultury w jakiej "nasiąkła". Czy jedzenie jest zawsze związane z kulturą? I tak i nie. Jak jesteś w Japonii jesz pałeczkami, jak jesteś na Zachodzie jesz widelcem, jak jesteś gdzieś w Afryce może się zdarzyć że jesz ręką. I Ty mnie teraz pytasz czy można jeść w oderwaniu od kultury? Samo jedzenie, samo w sobie własnie takie jest, oderwane od kultury, tylko my mu nadajemy kulturowe znaczenia. A jedz czym chcesz, mnie to nie obchodzi To samo z medytacją - czy jest mantra hinduska (jedzenie pałeczkami) czy mantra chrześcijańska 'Jezus' (jedzenie widelcem) to mnie to nie obchodzi - masz sie po prostu najeść :) Rozumiesz sens? Mantra ma tylko ułatwić skupienie. Jak Ci łatwiej skupić się za pomocą oddechu to też spoko (wtedy zamiast na mantrze skupiasz sie na oddechu). To tylko metody. Tak jak jedzenie pałeczkami, ręką, czy widelcem. Metody nie są aż tak ważne - masz być nasycony, nie obchodzi mnie czy zjesz ręką, nogą...

Namaste!

Ekspert -

toja88
 Wysłana - 11 listopad 2009 19:38      [zgłoszenie naruszenia]

Ok, czyli narazie jestem na takimm poziomie wtajemniczenia, ze rozumiem, ze moge medytowac spokojnie nie bojac sie ze to jakis elemtn innej wiary, czy sekty.

Medytowac po prostu dla siebei, nie wiazac tego z religia, po prostu dla relaksu, wyzbycia sie leku, nabrania jakiejs spokojnosci umyslu.

Tylko teraz powstaje pytanie. Jak do tego sie zabrac?

Pisales cos o polaczeniu medytacji z joga. bardzo mi sie to podoba!

Tylko zupelnie nie wiem, jakby to mialo dzialac.. na jakiej zasadzie.. ok, pisales o wsluchiwaniu sie w oddech itp., ale jakos tak.. chcialbym poczytac o tym, ogolnie jako o calym systemie, krok po kroku miec wytlumaczone, taki przewodnik dla poczatkujaych i spokojnie wdrazac po kolei jakies tam pozycje jogi i formy myslenia czyli ta metydacje.

Wiem ze pewnie brzmie dosc zawile, ale mussisz mi wybaczyc, w tej dziedzinie jestem noobem, kazde poczatki sa trudne.

Gibbbon
 Wysłana - 11 listopad 2009 19:47      [zgłoszenie naruszenia]

To ja się podczepię może trochę.
Orientujecie się, czy istnieje coś takiego jak "joga snu", ale tak na poważnie? Tzn ja mam jakieś takie wrażenie, że narodziło sie teraz, na zachodzie, mnóstwo 'odnóg-jóg', niekoniecznie 'sprawdzonych', a nazwa mnie zainteresowała. Tzn coś tam w necie poczytywałam i w dzieciństwie, nawet pamiętam taka ksiązka fajna była, ale nie kupiłam bo całe 45 zeta jakieś 10 lat temu kosztowała
Ale jak coś ktoś bliżej, to ja wdzięczna

wawrzonchew

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 12 listopad 2009 07:57      [zgłoszenie naruszenia]

Medytowac po prostu dla siebei, nie wiazac tego z religia, po prostu dla relaksu, wyzbycia sie leku, nabrania jakiejs spokojnosci umyslu.

No tak, są nawet medytacje czysto psychologiczne, naukowe - wykorzystywane w psychologii. Te tym bardziej nie mają nic wspólnego z religią.

Tylko teraz powstaje pytanie. Jak do tego sie zabrac?
Pisales cos o polaczeniu medytacji z joga. bardzo mi sie to podoba!

Pisałem o hatha jodze - jodze poprzez prace z ciałem fizycznym. Praktyka zupełnie uniwersalna. Ale jak się chcesz do tego sam zabrać to nie wiem. Nauczenie się medytacji z książek to też kiepski pomysł. Za to są zajęcia - wszędzie tego pełno.

No albo Vipassana [http://www.pl.dhamma.org/index.php?id=1298&L=15]

To ja się podczepię może trochę.
Orientujecie się, czy istnieje coś takiego jak "joga snu", ale tak na poważnie? Tzn ja mam jakieś takie wrażenie, że narodziło sie teraz, na zachodzie, mnóstwo 'odnóg-jóg', niekoniecznie 'sprawdzonych',

No jest joga snu, jogi snu, pracy ze snem, były od dawna stosowane w różnych szkołach buddyzmu i jogi. Teraz na zachodzie modne są Ld (lucid dreams) - świadome śnienie, ale to nie jest nic nowego. Setki, tysiące lat wczesniej było znane. I na zachodzie jest uproszczone - ludzie trenują Ld dla samego Ld, w buddyzmie czy jodze był to tylko etap w drodze do stanu najwyższego - utrzymywaniu przejrzystości i świadomości umysłu (już bez marzeń sennych - prawdziwa przytomna natura umysłu) - nawet podczas snu.

Popularne np w szkole Diamnetowej Drogi pod nazwą Sześciu Jog Naropy:
[pl.wikipedia.org/wiki/Sze%C5%9B%C4%87_Jog_Naropy]

Joga snu pod nazwą milam [pl.wikipedia.org/wiki/Milam]

Ale jej ostateczny cel mieści się bardziej tu: [pl.wikipedia.org/wiki/Przejrzyste_%C5%9Awiat%C5%82o] - utrzymywanie przejrzystego stanu umysłu nawet podczas snu

Oprócz szkoły Diamentowej Drogi joga snu jest popularna w Dzogczen oraz najbardziej w buddyzmie Bon (i jeśli słyszałeś o niej w kontekście buddyzmu, to najpewniej w tej szkole :) wszystko to nauki pokrewne.

Namaste!

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 5 stron.   poprzednia | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Joga, medytacja?

Strony: 1 2 3 4 5

Warto przeczytać: Jak powstaja mity ??? | Zazdrość czy już choroba??? | STOP przemocy seksualnej | pomozcie bo juz nie wiem co robic :((( | Brak sensu | Saint Germanin,Spalding, Baird T.rozwoj? | Nadwrażliwość... | Transplantacje | Do znajacych się na snach | Zrozum (?) ją i jego | Etyka i deontologia medyczna:) | jak zapomieć ?? | prawo przyciagania | Oblookać | wpływ mechaniki kwantowej na świadomość ludzką | kleska kosciola? | garsoniera | dzimdzim | co ostatnio ogladales | shah | samotność | samotny | Sprawdzian historia Igim,,Cyliwizacja rzymian,, | ciocia | kimdzongmnie | klejnot-nilu | klejnot nilu | wso2011 | pirelli 2007 | madz | adresy testowania tabletek | maluch z silnikiem od motoru | pamięci | madzia | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.