FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 8061 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Karma - nieścisłości 
[powiadom znajomego]    
Autor "Karma - nieścisłości"   
 
Thamuz_
 Wysłana - 13 lipiec 2007 19:46        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Ostatnio jest tematem przewodnim w wielu dyskusjach. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego niby karma dziala? Bo dla mnie to straszna bujda - zero logiki.
Załóżmy, ze kocham życie, że kocham ziemskie uciechy. Nie mam "sumienia", żadnych skrupułów, jestem czystym egoistom. Taki "nitzscheanski nadczłowiek" wedle koncepcji F. Nitzsche. Żyje długo i szczęśliwie. Mam wszystko - władze, pieniądze, piękne ciało i żone oraz dzieci. Ale jestem również, jak już wcześniej wspomniałem, egoistą co objawia się tym, że dorobiłem się kosztem innych, zabijałem etc. Czy karma w takim przypadku "ukara" mnie? Przecież kocham życie!
Do czego dąże - nasz mózg NIE jest w stanie odróżnic dobra i zła. Pewnie dlatego że one nie istnieją. Są tylko emocje i uczucia przypisane pewnym wydarzeniom. Z tego wynika że wystarczy uwierzyć że życie jest piękne, a cała reszta jest nieistotna! To co, jak i po co robimy! Przy morderstwie mogę sobie wmówić, że na przykład działam w imię sprawiedliwości.
Wiem, ze pisze troche nielogicznie, ale generalnie chciałbym po prostu otrzymać LOGICZNY dowód że prawo karmy istnieje oraz jak się ono dokładnie objawia.


Zmieniony przez - Thamuz_ w dniu 2007-07-13 19:47:02
______________________________
 
Ambassador of the hell

 
szaolin
 Wysłana - 13 lipiec 2007 20:09      [zgłoszenie naruszenia]

dlaczego niby karma dziala? Bo dla mnie to straszna bujda - zero logiki .

Wiem, ze pisze troche nielogicznie , ale generalnie chciałbym po prostu otrzymać LOGICZNY dowód że prawo karmy istnieje oraz jak się ono dokładnie objawia.


"zabijałem" "Przecież kocham życie!"Zmieniony przez - szaolin w dniu 2007-07-13 20:10:17
_______________________________
 

 
Thamuz_
 Wysłana - 13 lipiec 2007 21:03      [zgłoszenie naruszenia]

Nie wyłapuj moich uchybień tylko odnieś się do tematu. Ja sobie nie roszcze prawa do niemylności, w przeciwieństwie do karmy która zawsze Cie "dopadnie"
Co do nielogiczności - mam na myśli, że składnia postu jest niezbyt ładna.
Co do ostatniego zdania - kocham swoje życie, zabieram cudze, a to róznica.
_______________________________
 
Ambassador of the hell

 
hulio
 Wysłana - 13 lipiec 2007 22:02      [zgłoszenie naruszenia]

Napisz o jakie nieścisłości Ci chodzi?


Zmieniony przez - hulio w dniu 2007-07-13 22:30:26

Specjalista -
 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 14 lipiec 2007 20:13      [zgłoszenie naruszenia]

Thamuz_

Ja też nie wyłapuje nieścisłości o które Ci idzie?
A prawo karmy to nic innego jak prawo przyczyny i skutku - z sanskrytu jak dobrze kojarze karma oznacza nie mniej nie więcej jak akcja-reakcja. Nie ma co przekombinowywać, bo to bardzo proste, i chyba każdy zgodzi się że wszystko ma swoją przyczynę, nic nie dzieje się w oderwaniu od czegoś??? Koncepcja karmy to po prostu bardzo wygodna i praktyczna próba opisu rzeczywistości - a rzeczywistośc jest taka ze wszytsko musi mieć swój skutek i przyczyne. Robie coś w świecie materialnym - to dostaje tego skutek, nie robie - to też może być pewna karma, bo to że nie robie wynika z jakiś decyzjzi. A więc to co myślę to też karma - bo ma swoje konsekwencje! Pomyślę coś, za tym idzie momentalnie nastawienie do życia. W tym wypadku przyczyną jest myśl - skutkiem działanie/nastawienie zgodne z tą myślą. A myśl chyba najczęściej wynika z emocji, z tego jak odczuwam, oceniam i wartościuje? A więc każda myśl, emocja czy działanie materialne - są przyczyną, bo niosą za sobą skutki. Skutki np emocji są oczywiste - z każdą emocją wyzwalają się odpowiednie skutki w ciele - jest emocja, skutek ---> wydzielanie odpowiednich hormonów w organiźmie. Wydzielenie hormonów jako kolejna przyczyna, tym razem przyczyna odpowiedniej rekacji organizmu zgodnej z wydzielonymi hormonami. Itd itd itd......
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
hulio
 Wysłana - 14 lipiec 2007 21:22      [zgłoszenie naruszenia]

Przesadziłeś z tym że każda myśl tworzy karmę, raczej każda myśl która prowadzi do czynu tworzy karmę.

Specjalista -
 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 14 lipiec 2007 21:28      [zgłoszenie naruszenia]

Przecież to wytłumaczyłem Każda myśl tworzy karmę, z tego prostegopowodu że każda myśl tworzy Twoje nastawienia do świata, obiekcje, opinie - a to wszystko wpływa na to kim jesteś i jaka będzie Twoja przyszłość, jakie podejmiesz decyzje i jakie wyznajesz poglądy - w skrócie można powiedzieć ze jesteśmy sumą naszych myśli. Jest karma fizyczna, menatlan i duchowa, co nie zmienia faktu że wsyztko to to karma


Z wikipedii:
"W buddyzmie przyczynowość dotyczy również świata "wewnętrznego". Wszelkie działania podejmowane świadomie przez istoty, zarówno fizyczne, werbalne czy też mentalne, zostawiają w umyśle wrażenia, które powodują późniejsze skutki w postaci nawyków, tendencji i skłonności w umyśle."
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
wielet1
 Wysłana - 15 lipiec 2007 20:09      [zgłoszenie naruszenia]

Karma to brednie. Z tego co czytałem w wedach które pochodzą z okresu podboju Indii przez Ariów, nie ma ani słowa o karmie ani o reinkarnacji. Pojęcia te pojawiają się w późniejszych o parę wieków upaniszadach. Zastanawiałem się dlaczego do tego doszło. Według mnie stało się tak dlatego że:
Ariowie podbili Drawidów, ale mimo wszystko Drawidowie byli znacznie liczniejsi, zapewne ciągle wybuchały bunty, panowanie Ariów było ciągle niepewne. Wówczas wymyślono pojęcie karmy i transmigracji dusz. Z tego co wiem hinduizm zakładał że nie powinno się mieć aspiracji żeby wyrwać się ze swojej kasty, nie należało się buntować nawet jeżeli było się pariasem. Należało żyć w swojej kaście zgodnie z jej zasadami i wówczas w następnym życiu czekała nagroda czyli urodziło się w kaście wyższej, może nawet jako bramin. W ten sposób Ariowie którzy zajęli najwyższe kasty, usankcjonowali swoją pozycję religijnie, a władza usankcjonowana religijnie jest znacznie silniejsza niż utrzymywana dzięki sile.

 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 16 lipiec 2007 13:21      [zgłoszenie naruszenia]

wielet1:

Ojej!!! Przecież reinkarnacja czy karma to pojęcia typowo wedyjskie... :/ Wedyjskie rozumienie karmy jest w dodatku bardzo zaawansowane, bo zawiera w sobie zarówno przeznaczenie jak i wolną wolę. To dojrzałe rozumienie tego pojęcia W Wedach opisana jest też ścieżka Karmy, zwana Karma Jogą. Na Wedach bazuje też cała astrologia wedyjska, zwana jyotish , która uwzględnia poprzednie wcielenia. Więc jestem bardzo zdziwiony tym co mówisz
Jak masz jakieś inne wiadomości niż ja na ten temat, to chętnie się zapoznam.

Tak, Upaniszady są rzeczą wtórną w stosunku do Wed, i młodszą. Upaniszady to teksty bardzo silnie naznaczone mistyką, i powstałe w buncie przciw zastygłej i skostniałej religii braminów. Wnoszą one świeży, głęboki i praktyczny, ożywczy powiwew. W Upaniszadach koncepcja ezoteryczna i mistyczna zostaje rozbudowana, zarówno Upaniszady jak i buddyzm powstały w opozycji do skostniałych systemów religijnych Indii (właśnie systemy bramińskie). Sam podział na kasty u braminów ma zwązek z wiarą w reinkarnacje. Ma też pewnie, moim zdaniem, związek z wiarą w trzy podstawowe siły natury - guny, które opisałem akurat tutaj: [http://www.insomnia.pl/Rozmy%C5%9Blania_po_drugim_piwie%2E%2E%2E-t573752-s6699.html] ;


Hinduizm to nie tylko Wedy jako takie, to także wiele innych świętych pism. Dodatkowo w skład wchodzą rozliczne Purany (m.in Sziwa Purana, Brahma Purana i inne) - Purany wraz Wedami składają się na wiedzę kosmologiczną i filozoficzną hinduizmu, do tego Bhagawad Gita, cztery sanhity składające się na Wedy (w tym Rigweda) i ponad 108 Upaniszad! Jest co czytaćKarma to brednie? Prawo przyczyny i skutku to brednie? No chyba nikt rozsądny w to nie wątpi, że wszystko co istnieje ma zawsze jakąś przyczynę i skutek jest adekwatny do przyczyny.

Zmieniony przez - Grundman w dniu 2007-07-16 13:25:00

edit: a znasz ty jakiego jogina, sadhu, swamiego, bhakta nie odnoszącego się do reinkarnacji lub karmy????????? A przecież wszyscy oni opierają się na autorytecie Wed z tego co mi wiadomo

Zmieniony przez - Grundman w dniu 2007-07-16 13:29:18
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
wielet1
 Wysłana - 16 lipiec 2007 14:42      [zgłoszenie naruszenia]

Grundman. Wed nie czytałem. Czytałem natomiast ładnych parę lat temu historię Indii, autora nie pamiętam (jakiś Anglik), ale w recenzji było napisane że choć książka napisana została w połowie 20 wieku to do dzisiaj jest podstawową pozycją dla poznania dziejów Indii (tak jak np. "Jesień średniowiecza" Huizingi choć z przed 2 wojny jest nadal podstawową pozycją popularnonaukową dla kultury późnośredniowiecznej). Otóż w książce tej autor WYRAŹNIE napisał że w wedach pojęcie reinkarnacji NIE WYSTĘPUJE i pojawia się dopiero w upaniszadach, jest natomiast mowa o "niebie przodków". W wedach najważniejsi bogowie są również zupełnie inni niż we współczesnym hinduizmie np. Indra czy Agni. To właśnie skłoniło mnie do wysnucia mojej teorii. Ale oczywiście upieranie się bez znajomości źródeł byłoby z mojej strony głupotą, dlatego czy mógłbyś mi podać te fragmenty wed które mówią o karmie i reinkarnacji? I wyraźnie zaznaczam że chodzi mi TYLKO o wedy (rygwedę, jadźurwedę, samawedę i atharawedę) a nie późniejsze upaniszady , komentarze do wed czy inne teksty z okresu późniejszego.Zmieniony przez - wielet1 w dniu 2007-07-16 15:09:08

 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 17 lipiec 2007 05:26      [zgłoszenie naruszenia]

To doczytajmy Wedy


Aczkolwiek żebyśmy nie wychodzili z błędnych założeń to pare szczegółów - to dopiero od najazdu Ariów liczymy kulturę wedyjską - a więc to co było przed jest mało ważne (a więc i tak już po podbiciu Drawidów). No i mnie bardziej interesuje joga (nie mówiąc już o Uapniszadach, czy buddyźmie! - a to co w pismach i tak jest najmniej ważne, o ile nie możemy tego potwierdzić doświadczeniem; conajwyżej może stanowić inspirację; z praktycznego punktu widzenia nic nie znaczy czy w pismach pisze się czy nie pisze, i kiedy zaczęto, i kiedy to zauważono, o prawie akcji-reakcji ) - i jogę wielu liczy też od Ariów. To ustna tradycja przyniesiona przez Ariów zapoczątkowała w Indiach kulturę wedyjską. Nie wiem do jakiego dzieła odwołują się jyotish - astrolodzy wedyjscy - na pewno do jakiejś Sanhity, ale to już ich byłoby trzeba spytać - ale być może do jakiejś młodszej Sanhity jednak Jakby nie było dziś Wedy odczytuje się wraz z Upaniszadami - i jako całość stanowią podstawę filozoficzną. Osobiście miałem przeświadczenie że elementy filozofii związanej z karmą czy reinkarnacją, a przynajmniej jej zalążki, przybyły z filozofią Ariów i Wedami. A jeśli nawet nie to nie świadczy to w żaden sposób przeciwko koncepcji akcji-reakcji - a więc o co chodzi?? - dziś to czy w Wedach od początku były zalążki tych koncepcji czy też nie - nie przeszkadza np. psychologom i psychiatrom czy fizykom badać zależności między przyczyną a skutkiem. (a w naukach riszich, które były przekazywane ustnie na wiele pokoleń zanim je spisano, pewnie jakieś zalążki poglądów które później wyewoluowały w inne formy już istniały?)
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 11 stron.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Karma - nieścisłości

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
 
Warto przeczytać: Buddyzm | Pytanie o nieomylność papieża... | grupa krwi | Dlaczego ludzie inteligentni i wykształceni wierzą w Boga? | koniec swiata 2012 %-) | Cejrowski vs Hołownia - dwa oblicza polskiego katolicyzmu | Czy ateiści idą do piekła? | Grzech pierworodny, świat cierpienia i ewolucja życia. | roztargnienie | Rozmyslania - bardzo solidna rozkmina POMOZCIE! | Jaki jest sens modlitwy za kogoś?? | Powodów sto, wierzyć lub nie-sonda na temat wiary | Beatyfikacja Jana Pawła | Jezus historyczny - a judaizm i Qumran w świetle współczesnych badań | Antykoncepcja a religie | przepowiedzenie żałoby w kwietniu... itd | smolensk | sons of anarchy | prezent | SOCHA | Fin | wszystko | blitz | Badoo | playboy ckm | sex | co ostatnio sobie | co ostatnio sobie kupiliście | lipdub | unimil skyn | filmy hd | porno hd | straganezo | juloki | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0