FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 8449 razy ¬
 
ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
Karol Wojtyła Polak - Papież!!! 
[powiadom znajomego]    
Autor "Karol Wojtyła Polak - Papież!!!"   
 
StaRa_EkiPa
 Wysłana - 8 sierpień 2002 14:16       
 
Przeniesiona przez Predrag z działu 'Historia'. | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMIJan Paweł II, Karol Wojtyła (1920-), papież od 1978. Urodził się w Wadowicach. Studiował na uniwersytetach w Krakowie (polonistykę od 1938) i Rzymie (1946-48 w Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu), uzyskując doktorat z teologii. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946, odbywszy 1941-45 studia w tajnym seminarium w Krakowie; jednocześnie pracował jako robotnik w kamieniołomie. Od 1948 był wikarym w Niegowici i w parafii Św. Floriana w Krakowie (do 1951).

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego obronił pracę habilitacyjną. Wykładał w seminariach duchownych (katowickim, częstochowskim i śląskim), a także od 1954 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Sakrę uzyskał w 1958 jako biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, w 1964 został arcybiskupem, metropolitą Krakowa, a w 1967 kardynałem. Brał udział w soborze watykańskim II (1962-1965).

16 X 1978 został wybrany pierwszym od ponad 400 lat papieżem nie-Włochem. Przedsięwziął bardzo aktywne działania duszpasterskie, m.in. wizyty w wielu krajach świata (odwiedził przeszło 200 państw w trakcie 91 pielgrzymek), zyskując ogromną sympatię i popularność. W dniach 20-27 marca 2000 odbyła sie historyczna pielgrzymka do Ziemii Świętej w trakcie której papież odwiedził Jordanię, Autonomię Palestyńską oraz Izrael. Szerokie echa w świecie wzbudziło m.in. odwiedzenie przez Ojca Świętego Instytutu Pamięci Yad Vashem oraz Ściany Płaczu w Jerozolimie.

W 1979 przybył do Polski, co miało duże znaczenie dla rozwoju sytuacji politycznej w kraju, do którego przyjeżdżał jeszcze w 1983, 1987, 1991 (dwukrotnie), 1997, 1999. 1981 został ciężko ranny w zamachu dokonanym przez tureckiego terrorystę.

Do głównych przesłań pontyfikatu Jana Pawła II należą: "nowa ewangelizacja" zarówno społeczeństw krajów zachodnich, jak i postkomunistycznych, respektowanie praw człowieka, prawa do pracy i zachowania godności ludzkiej, przeciwstawianie się bezwzględnej pogoni za zyskiem, sprzeciw wobec totalitaryzmu, szczególnie komunistycznego (przed jego upadkiem), ekumenizm, walka o zachowanie pokoju.

Obrona tradycyjnych wartości i nakazów moralnych Kościoła katolickiego (np. w kwestii ograniczonego uczestnictwa kobiet w Kościele, celibatu, antykoncepcji i aborcji) wywołała pod adresem Jana Pawła II zarzuty konserwatyzmu, mimo programowego otwarcia na problemy świata współczesnego.

W trakcie jego pontyfikatu zreformowano prawo kanoniczne (1984), opublikowano nowy Katechizm Kościoła katolickiego (1992, wydanie polskie 1995), dokonano reorganizacji Kurii Rzymskiej, licznych kanonizacji i beatyfikacji.

Do dorobku filozoficznego Jana Pawła II (głównie w dziedzinie myśli o osobie ludzkiej, etyki, antropologii) należą m.in.: Miłość i odpowiedzialność (1960), Osoba i czyn (1969), Zagadnienia podmiotu moralności (1991). Główne wątki swojej filozofii rozwijał po 1978 w papieskich encyklikach m.in.: Redemptor hominis (1979), Dives in misericordia (1980), Laborem exercens (1981) Centesimus annus (1991).

Twórczość literacka Jana Pawła II (gł. pod pseudonimem Andrzej Jawień) składa się z wierszy, poematów medytacyjnych i dramatów: Przed sklepem jubilera (wystawione 1981), Brat naszego Boga (wystawiony 1980). Wybór utworów Poezje i dramaty (1980).

ZRÓDŁO:
MULTIMEDIALNA ENCYKLOPEDIA WIEM
StaRa EkiPa S.P.E.C.

"szczęście to tylko chwile ulotne..."
"łzy są moim honorem
płacząc plamię swój honor
plamiąc honor pokazuję ze sam siebie nie szanuję..."
"tygrys moim znakiem"- w horoskopie chińskim
Pozdrawiam S.P.E.C.
Gadu-Gadu 1812866

 
finderx
 Wysłana - 10 sierpień 2002 11:08      [zgłoszenie naruszenia]

Największy szacunek dla Naszego rodaka za Jego dokonania.


pozdrawiam Tomek

 
StaRa_EkiPa
 Wysłana - 10 sierpień 2002 20:16      [zgłoszenie naruszenia]Finderx spox.
Nie długo Nasz rodak przyjeżdza do kraju ma być fotografia Papieża z Polakami (ok. 1,2mln ludzi) Fotografia ma być pradopodobnie tak dokładna, że twarz każdego z pozujących można będzie rozpoznać!.
Pozdrawiam.

"szczęście to tylko chwile ulotne..."
"łzy są moim honorem
płacząc plamię swój honor
plamiąc honor pokazuję ze sam siebie nie szanuję..."
"tygrys moim znakiem"- w horoskopie chińskim
Pozdrawiam S.P.E.C.
Gadu-Gadu 1812866

 
finderx
 Wysłana - 10 sierpień 2002 21:10      [zgłoszenie naruszenia]

Słyszałem dziś o tej wielkiej fotce cool sprawa jak dla mnie.

SOG za materiały o Papieżu.


pozdrawiam Tomek

Moderator działów: Aktualności, Sporty ogólnorozwojowe, Nasze hobby & Strongman i trójbój siłowy

"Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry twój najsłabszy punkt"

 
INSOMNIA
 Wysłana - 5 luty 2003 08:52      [zgłoszenie naruszenia]

.

...uśmiech pomaga nam żyć...


SNOOKI

 
INSOMNIA
 Wysłana - 5 luty 2003 22:05      [zgłoszenie naruszenia]

fajny post

SOGaczyk dla starej......ekipy - oczywiście..

--==Pozdrawiam==--

 
sebas101
 Wysłana - 6 luty 2003 00:31      [zgłoszenie naruszenia]

Papiez to papiez,no i co z tego ze Polak?Gdyby byl np.Rumunem to nalezalby sie mu mniejszy szacunek?. Ale post jest ok.

I'm gonna live for ever.Or die trying.

 
INSOMNIA
 Wysłana - 7 luty 2003 20:33      [zgłoszenie naruszenia]

Papież to papież...
To, że poczucie Polskości ogranicza do sentymentu, to chyba widać jak na dłoni. Papież dba o dobro własnego państwa, a nie dobro Polski - to po pierwsze.
Po drugie:
"Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co
nadto jest, od Złego pochodzi."
W świetle tej zasady przynależność Jana Pawła II do "obozu dobra" jest wysoce wątpliwa - o tym świadczy wiele jego wypowiedzi.
Inne z kolei rzeczywiście świadczą o poparciu idei UE (nie żadnej "integracji w pojęciu ogólnym).
O tym, że papież jest autorytetem w kwestii wiary, a nie w kwestiach dot. POLITYKI wielu zdaje się zapominać.
Jedyne "Tak, tak; nie, nie" usłyszeć można od jego "przybocznych", którzy pilnują, żeby papież nie powiedział nic "niepoprawnego".

"ZASŁUGI" papieża Polaka:
Polskim katolikom (obok rzeczywistych zasług) wyświadczył JP II wiele iście niedźwiedzich przysług:
1. Ekumenizm:
O tym, która kultura miała większy wpływ na młodego papieża, chrześcijańska, czy żydowska, nie będę się rozwodził. Faktem jest, iż z rozpętanego przez Jana Pawła II "ekumenizmu" czyli "dialogu" między wyznaniami, zwycięską ręką cały czas wychodzą żydzi i tylko oni. Żydzi-ofiary prześladowań, żydzi (o zgrozo!)-"starsi bracia w wierze", żydzi oczyszczeni z JAKICHKOLWIEK zarzutów - o to, co katolicy i muzułmanie zyskali dzięki "ekumenizmowi".
Wróbelki ćwierkają, że żydzi musieli powstrzymać ekumenów przed umieszczaniem aureol wokół głów żydów na każdym obrazie w kościele.

2. "Przepraszamy" - przepraszajcie!:
Jako wyżej i jeszcze więcej.
Myślę, że część beatyfikowanych podziękowałoby za "wyróżnienia" tak, jak to uczynili polscy kombatanci, którzy odesłali Olkowi odznaczenia.

3. "Sobór - marzenia ziszczone:
Czyje marzenia? Antykatolickiej części Żydostwa, czerwonych, niebieskich, różowych...Chmmmmm, nie wymieniłem katolików..........

 
INSOMNIA
 Wysłana - 7 luty 2003 20:42      [zgłoszenie naruszenia]

Zachecam do przeczytania artykulu:

[ufd.katalogi.pl/topic.asp?topic_id=87]


Pozdrawiam!

Moderator Uczniowskiego Forum Dyskusyjnego

 
INSOMNIA
 Wysłana - 7 luty 2003 21:36      [zgłoszenie naruszenia]Zmieniony przez - hizballah w dniu 2003-02-07 21:37:00

 
INSOMNIA
 Wysłana - 13 marzec 2003 17:56      [zgłoszenie naruszenia]

No nie, hizballah, a po tych tlummaczeniach unijnych, to myslalem, ze mamy jakis wspolny pierwiastek - okrutnym sceptykiem jestes [nawet wobec wartosci ogolnych]. Zydostwa tez scierpiec nie moge, ale takich rzeczy w kontekscie katolicyzmu to bym raczej nie napisal. A Papiezowi nalezy sie wiecej niz szacunek [od katolikow, innowiercow i ateistow takze!!!]. I nie moge sie powstrzymac: "Nie sadzcie, a nie bedziecie sadzeni" - inna "zasada".

A sebas: chyba to po zydowsku przeczytales - szacunek dla Polaka, ktory jest papiezem [a nie Papieza, ktory jest Polakiem...]

Gloria victis !!!

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 3 strony.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Karol Wojtyła Polak - Papież!!!

Strony: 1 2 3