FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 17495 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
Katastroficzne wizje i obrazy zagłady w dziełach literackich i  
filmowych. 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Autor "Katastroficzne wizje i obrazy zagłady w dziełach literackich i filmowych."   

gonzo1991
 Wysłana - 14 marzec 2010 21:24     
 Usunięta przez Pan Śmierć za naruszenie Pkt1 regulaminu forum.
[zgłoszenie naruszenia]

Annyo
 Wysłana - 19 marzec 2010 21:22     
[zgłoszenie naruszenia]

tuwim1990
 Wysłana - 7 listopad 2010 10:52     
[zgłoszenie naruszenia]

jimmyTS
 Wysłana - 9 luty 2011 18:14       [zgłoszenie naruszenia]

Przeglądając listę tematów maturalnych od razu zwróciłem uwagę na ten mówiący o katastroficznych wizjach i obrazach zagłady w dziełach literackich i filmowych. Z uwagi na wielka popularność tego tematu, myślę że chyba nie tylko mnie interesuje tematyka związana z końcem świata i zagładą ludzkości. Na przestrzeni wieków w literaturze i sztuce filmowej powstało bardzo wiele odwołań do motywu zagłady, apokalipsy. Oczywiście sposób ich przedstawiania różnił się od siebie w sposób znaczący. I z tych właśnie powodów postanowiłem wybrać właśnie ten temat prezentacji. Postaram się wykazać skąd bierze się popularność motywu apokalipsy, oraz czym różniły się interpretacje powstałe w kolejnych epokach i w różnych dziedzinach sztuki. Rzecz jasna analizując ten temat musze odwołać się do konkretnych przykładów, na których oprę moje wystąpienie. Zacznę oczywiście od biblijnej Apokalipsy według świętego Jana. Jest to jeden z pierwszych opisów końca świata, jest on zarazem najbardziej wymowny, a późniejsze próby poruszenia tego tematu bardzo często odwołują się do tego właśnie wzoru. W kolejnej części prezentacji przywołam wiersz Jana Kasprowicza "Dies Irae". Jest to jeden z najbardziej sugestywnych poetyckich obrazów sądu ostatecznego. Następnie przedstawię obraz zagłady walczącej Warszawy opisany w wierszu Tadeusza Gajcego "Wczorajszemu". Niejako w opozycji do przykładów o których powiedziałem przed chwilą, przywołam także "Piosenkę o końcu świata" Czesława Miłosza. Wiersz ten pokazuje nam, że zagłada może wyglądać całkiem spokojnie i zwyczajnie. Myślę, że jest to ciekawa interpretacja motywu zagłady, szczególnie w porównaniu z innymi przywoływanymi przeze mnie utworami. Następnie przywołam film Rolanda Emmericha "Pojutrze", na którego przykładzie pokażę popularność tematyki katastroficznej w dzisiejszej kulturze masowej. Na zakończenie powiem jeszcze kilka słów o "Czasie apokalipsy" Francisa Forda Coppoli. Film ten pokazuje temat zagłady w sposób metaforyczny, nie ma tam dosłownych scen katastroficznych, jednak w dziele tym widzimy zagładę człowieczeństwa. Mam nadzieję, że tak szerokie spectrum przykładów pozwoli mi przedstawić ten temat w sposób rzetelny i stosunkowo ciekawy.

Ze względu na ograniczony czas, jestem zmuszony ograniczyć się tylko do tych kilku przykładów. Oczywiście w literaturze i dziełach filmowych jest ich dużo więcej, mam jednak nadzieję, że dzięki wybranym utworom i filmom, udało mi się przeanalizować ten temat w sposób stosunkowo dokładny. Myślę, że podsumowując mogę pokusić się o pewne wnioski. Na pewno wizje apokaliptyczne powstałe w kolejnych epokach różniły się od siebie w sposób znaczący. Inna była przyczyna zagłady, czasami był on przedstawiany w sposób dosłowny, czasami apokalipsę porównywano ze strasznymi wydarzeniami w historii świata. Były tez oczywiście pewne wspólne punkty, zawsze człowiek wobec nadchodzącej zagłady był bezbronny. Jak pokazuje nam twórczość autorów XX-wiecznych, II Wojna Światowa była prawdziwą zagładą dla pokoleń, którym przyszło żyć w tych czasach. I wbrew pozorom nie była to tylko zagłada w sensie fizycznym. Podobne przemyślenia wojenne możemy odnaleźć zresztą także w filmie Coppoli. Patrząc na popularność tematyki katastroficznej, można się zastanawiać nad przyczynami tego zjawiska. Myślę, że kluczową rolę odgrywa tu odwieczny strach człowieka, obawiającego się nadejścia końca świata. To czego się boimy interesuje nas i przyciąga. Myślę, że tym właśnie wnioskiem powinienem zakończyć moje wystąpienie.

Dziękuję bardzo za wysłuchanie

I. Literatura podmiotu:

1. Czesław Miłosz, Piosenka o końcu świata, [w:] Ryszard Matuszewski,
Poezja polska 1939-1991, Antologia, Warszawa 1994, ISBN: 83-02-05302-3, s. 165.
2. Czas Apokalipsy, reż. F. Coppola, USA, 1979, [film].
3. Jan Kasprowicz, Dies irae, [w:] Jan Kasprowicz, Dzieła wybrane, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1988.
4. Pismo Święte, Biblia Tysiąclecia, Wydanie IV, Apokalipsa św. Jana, Poznań, 1991,
ISBN: 83-7014-218-4, s. 1396.
5. Pojutrze, reż. Roland Emmerich, USA, 2004, [film].
6. Tadeusz Gajcy, Wczorajszemu, [w:] Ryszard Matuszewski, Poezja polska 1939-1991, Antologia, Warszawa, 1994, ISBN: 83-02-05302-3, s. 235.

II. Literatura przedmiotu:

1. Słownik literatury polskiej XX wieku, pod red. Marka Pytasza ; aut. haseł Monika Bogdanowska, Videograf II, Warszawa, 2001, ISBN 8371831838
2. Słownik symboliki biblijnej, Leland Ryken, James C. Wilhoit, Tremper Longman III, Vocatio, Warszawa, 2003, ISBN 8371461887 [apokalipsa]
3. Słownik wyrazów obcych, red. Elżbieta Sobol, PWN, Warszawa, 1995, ISBN 8301114878 [katastrofizm]
4. Świderkówna A.: Prawie wszystko o Biblii. Warszawa: Stentor, 2002, s.299-316
5. < [[http://www.film.org.pl/prace/czas_apokalipsy.html>];];, Rafał Grynasz - Vincent VEGA. Film.org.pl [online], Fc.pl Future Communication (2003-2006).
6. <[recenzje.filmweb.pl/FilmReview?id=34888&review.id=1097>]; [2004-05-25], Marcin Kamiński, Filmweb [online], Omnigence sp. z o.o.. (1998-2007).

III Plan ramowy
Określenie problemu
Katastroficzne obrazy zagłady jako bardzo popularny temat w literaturze i kinematografii. Różne interpretacje i role tego tematu w utworach literackich i filmach.
Argumenty:
1. Biblijna Apokalipsa świętego Jana jako jeden z pierwszych literackich opisów końca świata.
2. Symbolika w sposobie kreowania obrazu apokalipsy, na przykładzie wizji świętego Jana.
3. Prorocza wizja dnia sądu ostatecznego w wierszu Jana Kasprowicza "Dies Irae"
4. Wiersz Gajcego jako poetycki obraz zagłady walczącej Warszawy.
5. Oryginalny sposób przedstawienia ostatecznej zagłady stworzony przez Czesława Miłosza w wierszu "Piosenka o końcu świata".
6. Kontrast w wizjach końca świata stworzonych przez Miłosza i Kasprowicza.
7. Przyczyny popularności tematyki katastroficznej we współczesnej kinematografii.
8. "Pojutrze" Rolanda Emmericha jako przykład zagłady spowodowanej przez siły natury.
9. "Czas apokalipsy" jako metaforyczna wizja zagłady człowieka.

Wnioski:
1. Rola, oraz sposoby kreowania obrazu zagłady, różniły się w zależności od epoki, w jakiej powstawało dane dzieło.
2. Apokalipsa była często porównywana z okrucieństwami wojennymi, w wyniku których ludzie zatracali swoje człowieczeństwo.
3. Popularność tematyki katastroficznej wynika ze strachu odczuwanego przez ludzi, obawiających się nadejścia końca świata.

Może komuś się przyda W razie jakichkolwiek pytan prosze o kontakt na:
jimmyTS@interia.pl
GG: 28988239

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 3 strony.   poprzednia

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

Katastroficzne wizje i obrazy zagłady w dziełach literackich i filmowych.

Strony: 1 2 3

Warto przeczytać: Prezentacja maturalna | prezentacja jezym polski | Sławni dziennikarze | Funkcja motywów orientalnych w lit. romantyzmu. | Powieści grozy- historia i współczesność (matura ustna) | Literatura przedmiotowa do prezentacji maturalnej. | historia sztuki | Zasady pisania epopei i ody według Arystotelesa | Lalka | pomoc praca maruralna | Lalka 2 pytania. | pomocy | Taniec smierci | gatunek literacki | 3. Polskie dobra kultury w na liście dziedzictwa światowego i ich rola w budowaniu wi | 3. Polskie dobra kultury i ich rola w budowaniu wiedzy o Polsce | regulator posty | camel | aspartam | lc420 wud sc b1 | daggering | 18 lat i żadnej dziewczyny | 18 lat i żadnej | muzyka do samochodu | fajcia | okił | idealna sylwetka | sylwetka | httpwwwyoutubecomwatchv=rqtr_RvR3sY | three days grac | od sprzedawcy kunte bez A?adnej | nie umie robiA loda | wercia | pogoda | Biznes

Polecamy: KSW | Komputery | Nauka

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2014 SFD S.A.