FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 13860 razy ¬
 
ROZRYWKA | Kulinaria
Kawa 
[powiadom znajomego]    
Autor "Kawa"   
 
Predrag
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 08:28        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Sam kawy nie piję ale jako że nie mam co robić postanowiłem założyc taki temat tymbardziej że jest juz topic o herbacie

HISTORIA KAWY

Według jednej z legend kawę odkryły... kozy, które po zjedzeniu owoców z krzewu kawowca brykały bardziej niż zwykle co zastanowiło ich pasterza, który również spróbował czerwonych owoców i poczuł się ożywiony, zapomniał o zmęczeniu i chęci snu.

Inna legenda mówi, że kawę odkryli mnisi w Etiopii, którzy przygotowywali wywar z owoców kawy aby móc spędzać długie nocne godziny na modlitwach.

Trudno dociec jak było naprawdę, ale faktem jest, że kawa pochodzi z okolic obecnej Etiopii. Na początku była ona spożywana (jej owoce) sporadycznie w razie potrzeby, np. bitwy międzyplemiennej, aby wojownicy nie stracili sił. Krzewy prawdopodobnie zaczęto uprawiać w V lub VI w. n.e. Nie wiadomo też kto wymyślił palenie kawy, prawdopodobnie ktoś przypadkiem ją spalił i wtedy odkryto jej niezwykły aromat.

Gorący napój zaczęto podawać dopiero w średniowieczu.

Przez chrześcijan kawa długo uznawana była za napój szatański (bo pochodzący z krajów arabskich). Dyskusje musiał rozstrzygnąć w XVI w. papież Klemens VIII, któremu kawa zasmakowała jednak, wobec czego uznał, że "szatana trzeba wypędzić, a kawę uczynić napojem chrześcijan".

KAWOWIEC

Kawa, kawowiec (Coffea), rodzaj z rodziny marzanowatych, obejmujący ok. 40 gatunków drzew i krzewów w większości z terenu Afryki. Nasiona niektórych gatunków kawy zawierają kofeinę, alkaloid o działaniu pobudzającym, dzięki czemu używa się ich do sporządzania napoju - kawy.

GATUNKI KAWY

Gatunki kawy w zasadzie są tylko dwa - Arabica i Robusta. Z nich produkuje się większość kaw.

ARABICA (Coffea arabica)
Najpopularniejszy i najlepszy gatunek, pochodzi z wyżyn Etiopi. Uprawiana jest w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji. Jest rośliną samozapylającą się. Jej ziarna są dość twarde, dają aromatyczny napar.

ROBUSTA (Coffea canephora)
Odkryta dopiero w XIX w. rośnie szybciej niż Arabica i wcześniej owocuje, jest bardziej odporna na zmiany klimatu, choroby i szkodniki, ale w smaku gorsza od Arabiki. Jest bardziej gorzka i zawiera więcej kofeiny.

INNE GATUNKI
Kawa liberyjska (Coffea liberica), kawa wyniosła (Coffea excelsa), oraz kawa arabska skrzyżowana z kawą koszykową (Robustą) - Arabusta (Arabica Robusta).______________________________
 
"I'm always aware." %-)

Znawca -
 
Predrag
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 08:29      [zgłoszenie naruszenia]

RODZAJE KAW

Arabica Etiopia Sidamo
jej ziarno wygląda niezbyt atrakcyjnie, smak ma jednak znakomity, korzenno-czekoladowy. Nie jest ostry ani intensywny, głęboki, mocny aromat, lekka kwaskowość. Rośnie w stanie dzikim w naturalnym środowisku.

Arabica Etiopia Djimah
specyficzny, bogaty smak z akcentami winnymi i owocowymi. Mało atrakcyjny wygląd, lecz niepowtarzalny aromat. Rośnie dziko na wys. 1200 m. n.p.m.

Arabica Excelso Kolumbia
uchodzi za najlepszą kawę kolumbijską i ma też najwyższą cenę, łagodny bardzo naturalny i delikatny smak lekko kwaskowy oraz wspaniały aromat, jej smak często bywa określany słowem "jedwabisty" należy ona bowiem do najbardziej zrównoważonych, nadających się do picia o różnych porach dnia.

Arabica Kolumbia Supremo
Mocna i dojrzała, łagodnie kwaskowa z nieznacznym akcentem orzechowym, bardzo wysokiej jakości. Uprawiana na dużej wysokości.

Arabica Brazylijska Minas
o łagodnym i delikatnym smaku, pozbawiona goryczki, o niskiej kwaskowości i czekoladowym posmaku.

Arabica Brazylia Santos
wysokiej jakości ziarno uprawiane w rejon w rejonie Sao Paolo. Bardzo orzeźwiająca, lekko gorzkawa. Doskonały zamiennik dla kaw mieszanych.

Gwatemala Antiqua
dojrzewa na znacznych wysokościach. Jej pikantny i wyrafinowany oraz zrównoważony smak zaspokaja najwybredniejsze gusta koneserów, ma naturalny korzenny posmak i dużą zawartość kofeiny.

Arabica Hawajska
bardzo wysokiej jakości o intensywnym smaku z wyraźnym orzechowym akcentem. Daje mocny napar o wspaniałym aromacie.

Jamajka Blue Montain
najdroższa kawa na świecie, doskonale zrównoważona z akcentami owocowymi i kwaskowością. Daje intensywny i mocny aromat, jej smak odznacza się niezwykłą trwałością. Kawa dla koneserów.

Arabica Honduras
dobra jakościowo kawa z wysoką kwaskowością, o łagodnym smaku. Zalecana do mieszanek średniej mocy.

Arabica Kostaryka Tarazzu
najwyżej ceniona kawa kostarykańska, o czym decyduje jej lekki i czysty smak z nutą orzechową oraz cudowny aromat, dość orzeźwiająca i mocna.

Arabica Kubańska
o czystym smaku i średniej mocy, z niską kwaskowością i dymnym posmakiem. Dobrej jakości.

Arabica Meksykańska Maragogipe
o specjalnym sorcie ziarna, Daje subtelny, apetyczny, dojrzały i głęboki smak. Uprawiana w sposób naturalny. Nazywana również Elephant.

Arabica Nikaragua Superior
ma dobrą kwaskowość i naturalny koniakowy posmak, silnie aromatyczna o średniej mocy. Łagodna w smaku, zalecana do kawy espresso, świetna na śniadanie.

Arabica Nowa Gwinea (Sigri Sifodet)
o zrównoważonym smaku i dużej mocy. Lekko syropowata o znakomitej kwaskowości. Dobra do espresso i mieszanek.

Arabica Tanzania AA
ostry i wyrazisty smak o łagodnej kwaskowości ze wspaniałym aromatem. Należy do najlepszych na świecie.

Arabica Kenia AB
jedna z najlepszych kaw na świecie o wyrazistym smaku. Ma znakomity aromat i owocowe akcenty smakowe, bardzo pobudzająca i orzeźwiająca. Uprawiana na wys. 1500-2100 m. n.p.m.

Arabica Zambia AA
bardzo dobrej jakości, w smaku przypomina kawę kenijską, lecz jest trochę od niej lżejsza. Zalecana do espresso i mieszanek.

Arabica Peruwiańska
o zrównoważonym smaku, niezbyt dużej mocy, dobra do mieszanek, ceniona za właściwą kwaskowość.

Arabica Indie Plantation A
winny, delikatny i pikantny posmak. Po zaparzeniu gęsta i ciężka, mocna o dość dużej zawartości kofeiny.

Indie Monsoon Malabar AA
jedna z niewielu kaw, która poddawana jest procesowi "monsunowania", co nadaje jej wspaniały smak, o dużej zaw. kofeiny, doskonała popołudniowa kawa.

India Robusta Cherry AB
duża zawartość kofeiny, gorzkawo-cierpki posmak, mała kwaskowość o bardzo specyficznym smaku.

Robusta Indonezyjska
bardzo mocna o dużej zawartości kofeiny, małej kwaskowości i dużej gęstości

Robusta Wietnamska
duża zawartość kofeiny, zrównoważony smak i średnia kwaskowość. Kawa średniej klasy, nadaje się do mieszanek.

Robusta Uganda
równikowy klimat tego kraju zadecydował o przewadze upraw odmiany robusta. Charakteryzują się one pełnym, bogatym smakiem, b. dobrą kwaskowością oraz równowagą. Kawa o b. dużej zawartości kofeiny.

Arabica Kolumbia Mischung (bezkofeinowa)
bogaty, doskonale zrównoważony smak, bywa z akcentem orzechowym, o średniej kwaskowości, bardzo dobrze zrównoważona. Nie zawiera kofeiny

_______________________________
 
"I'm always aware." %-)

Znawca -
 
Predrag
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 08:32      [zgłoszenie naruszenia]

Mielenie kawy

Stopień zmielenia kawy powinien być w miarę możliwości dopasowany do metody przyrządzania kawy. Tylko w ten sposób stworzone zostaną warunki do optymalnej ekstrakcji aromatów i substancji smakowych zawartych w zmielonej kawie. Do kawy parzonej metodą filtracji drobinki kawy powinny mieć od 0,3 do 0,5 mm grubości. Espresso natomiast powinno być parzone z kawy, której drobinki mają maksymalnie 0,2 mm.
Ze względu na ulotność substancji aromatycznych zawartych w kawie, zaleca się mielenie tylko potrzebnej ilości ziaren bezpośrednio przed parzeniem. Niektórzy koneserzy kawy traktują tę czynność wręcz jako odrębną dziedzinę wiedzy. Prawdziwy smakosz celebruje mielenie kawy wykonując tę czynność własnoręcznie, przy pomocy odpowiedniego młynka. Kto preferuje wygodę, doceni w pełni zautomatyzowane ekspresy do kawy i espresso, które wyposażone są w wbudowany młynek i same mielą kawę, tak aby była świeża do każdego cyklu parzenia. W dobrych urządzeniach stopień zmielenia może być ustawiany indywidualnie.Uszlachetnianie / dalsze przetwarzanie kawy
Jeśli chodzi o przemysłowe przetwarzanie kawy rozróżniamy dwie kategorie: kawy palone i kawy rozpuszczalne. W obu tych kategoriach istnieje jeszcze podział na kawy modyfikowane i niemodyfikowane. Kawy niemodyfikowane pozostają przy swoich naturalnych właściwościach i takie są pakowane i sprzedawane, w ziarnach lub zmielone. Druga grupa to kawy zmodyfikowane, które w drodze różnych procesów chemicznych są przetwarzane, przez co stają się np. lżej strawne.

Do tego rodzaju kaw zalicza się:
1.Kawy o niskiej zawartości substancji drażniących, zwierające kofeinę
Kawy tego rodzaju mają obniżoną zawartość goryczki i poszczególnych drażniących substancji, więc są produktem o niskiej kwaskowatości przez co są delikatne dla żołądka.

2. Kawy o niskiej zawartości substancji drażniących, bezkofeinowe
W tym rodzaju kawy oprócz redukcji substancji drażniących dodatkowo ogranicza się również zawartość kofeiny do poziomu poniżej 0,1%. W zależności od metody używa się w tym celu wody, organicznych rozpuszczalników lub dwutlenku węgla.

3. Kawy rozpuszczalne
Kawy rozpuszczalne wyprodukowane po raz pierwszy w latach 30-tych XX wieku mają kilka ważnych zalet: szybkie przyrządzanie kawy, długi okres ważności i różnorodne zastosowanie.

Klasycznymi sposobami produkcji kaw rozpuszczalnych jest suszenie rozpyłowe oraz liofilizacja, czyli suszenie połączone z zamrożeniem. Kolejnym sposobem jest, obecnie dość rozpowszechniona metoda granulacji. W wyniku tych procesów, powstaje, zdobywająca sobie coraz więcej zwolenników kawa rozpuszczalna w proszku. Producenci zachęcają w ostatnim czasie konsumentów ofertą nowych, odmian kaw uzupełnionych aromatycznymi dodatkami


SPOSOBY PARZENIA KAWY

PO TURECKU
Wbrew powszechnemu w Polsce poglądowi, kawa zalewana, nie jest kawą po turecku. Sposób jej parzenia jest zupełnie inny. Bardzo drobno zmieloną kawę i zmieszaną z cukrem należy wsypać do tygielka (najlepiej miedzianego), zalać zimną wodą i kilka razy podgrzewać (nie dopuszczając do gotowania) aby wywar się podniósł. Zanim przelejemy gorący napar do filiżanek, należy dodać kilka kropel zimnej wody aby fusy osiadły na dnie.
Warto dodać do kawy odrobinę cynamonu lub kardamonu, co wzbogaci jej smak.

W FILTRZE
Do filtra z wkładem umieszczonego w dzbanku należy wsypać kilka łyżeczek kawy (w zależności od ilości filiżanek) i powoli zalewać gorącą wodą. Niewątpliwie jest to najprostszy sposób parzenia kawy :), oczwiście nie licząc zwykłego zalewania wrzątkiem w szklance. Taki sposób jest wyjściem z sytuacji, gdy nie chcemy kupować expresu przelewowego, a nie lubimy pić kawy z fusami...

KAWA Z EKSPRESU PRZELEWOWEGO
Takie ekspresy są bardzo popularne u nas bo w miarę tanie i wydajne. Woda przelewa się automatycznie przez filtr ze zmieloną kawą. W takim ekspresie jest specjalny podgrzewacz, który utrzymuje temperaturę kawy. Lecz kawa nie powinna długo stać w dużej temperaturze, gdyż traci swój aromat.

KAWA Z EKSPRESU CIŚNIENIOWEGO
W takim ekspresie przygotować można kawę espresso lub cappuccino (jeśli ekspres ma specjalne dysze spieniające mleko). Kawę wsypuje się do sitka i lekko ugniata. Sitko umieszcza się w specjalnej obręczy. Kiedy woda osiągnie wysoką temperaturę, para wodna przechodzi przez kawę w sitku wprost do filiżanki. Tak przygotowana kawa ma delikatną warstwę jasnobrązowej pianki. Kawa do takiego ekspresu powinna być mielona drobniej.

KAWA MOKKA
Ten rodzaj parzenia jest nieco podobny w działaniu do parzenia w ekspresie ciśnieniowym. Dolną część specjalnego czajniczka napełnia się zimną wodą, nad nią jest sitko ze zmieloną kawą, a nad nim z kolei - górny pojemnik na napar. Całość stawiamy na kuchence (istnieją wersje eklektryczne takiego czajniczka), powstająca para z gotującej się wody w dolnym zbiorniczku przechodzi do góry przez kawę w sitku i już w górnej części wylewa się napar.

PRZYGOTOWYWANIE PIANY - tzw. proces Frothing

Najlepiej jest używać litrowego pojemnika wykonanego z nierdzewnej stali szerszego na dnie i zwezającego się ku górnej cześci. Powinno się do tego używać termometru ze specjalnym przedłużonym elementem detekcyjnym.
1. Wypełnic naczynie do połowy mlekiem ­ mleko powinno być schłodzone (im chłodniejsze, tym łatwiej się pieni), świeże i pełnotłuste (wyższa zawartość tłuszczu - trwalsza pianka ).
2. Używając czystą ściereczkę nakryć dyszę i otworzyć chwilowo zawór pary w celu usuniecia nagromadzonej w niej wody. [mozna podstawić inne naczynie, w celu spuszczenia wody - przyp. red.].
3. Zanurzyć dyszę głęboko w mleku i otworzyć zawór pary.
4. Powoli zniżać naczynie aż do momentu gdy końcówka dyszy będzie się znajdować tuż pod powierzchnią mleka.
5. Od czasu do czasu zanużyć głębiej dyszę w celu wytworzenia lepszej i trwalszej pianki.
6. Obserwować podziałkę termometru i zamknąć dopływ pary gdy temperatura osiągnie 140 do 160 stopni F.
7. Czystą i wilgotną szmatką przetrzeć dyszę i otworzyć zawor pary na kilka sekund w celu usuniecia resztek mleka.
8. Mleko z pianką jest gotowe do mieszania z espresso. (Prosze pamietać ekstracja espresso powinna nastąpić po podgrzaniu mleka)
9. Pozostałe mleko nie zużyte do cappuccino, latte czy macchiato powinno być przechowywane w lodówce i moze być użyte ponownie po schłodzeniu tylko jeden raz (wlaściwie już po pierwszym Fothingu mleko zmienia właściwości smakowe i słodki posmak tłuszczu ustępuje miejsca gorzkiemu.)


_______________________________
 
"I'm always aware." %-)

Znawca -
 
Predrag
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 08:34      [zgłoszenie naruszenia]

PRZEPISY NA DOBRĄ KAWĘKawa amarello

Składniki:
. mleko
. 75g likieru morelowego
. bita śmietana

Mleko zagotować ze 1/4 l kremówki, odstawić z ognia, dodać kawę i mieszać, dopóki się nie rozpuści. Dodać 75g likieru morelowego, posypać niewielką ilością kawy rozpuszczalnej. Amarello to po włosku nazwa moreli, stąd nazwa napoju.

exit


Kawa przypalanka

Składniki:
. cukier
. wódka
. bita śmietana

Kawę zaparzyć.Cukier podgrzać na małym ogniu do rozpuszczenia, dodać wódkę - na przykład "Barack Palinka", uzupełnic kawą i podawać z bitą śmietaną.

exit


Kawa curacao

Składniki:
. mleko
. czekolada
. 100 g likieru pomarańczowego/curacao
. bita śmietana

Mleko zagotować z rozdrobnioną czekoladą, od czasu do czasu i mieszając.Kawę zaparzyć i podgrzać z 100 g likieru pomarańczowego/curacao nie doprowadzając do wrzenia. 1/8 l kremówki ubić. Kawę rozlać do 4 filiżanek, udekorować bitą śmietaną, posypać tartą czekoladą i natychmiast podawać.

exit


Kawa z koniakiem

Składniki:
. 1/8 l koniaku
. 4 goździkami
. 2 kawałki cynamonu

1/8 l koniaku podgrzać z 4 goździkami i 2 kawałkami cynamonu w rondelku, następnie go zapalić, zalać gorącą kawą i przecedzić przez sitko do filiżanek. Przybrać bitą śmietaną.

exit


Kawa rosyjska

Składniki:
. 4 łyżki rosyjskiej wódki
. 4 łyżeczki cukru
. 1/4 l kawy
. szklanki

Jej nazwa wzięła się stąd, że do jej przyrządzenia potrzebna jest rosyjska wódka. Ugotować 1/4 l kawy, posłodzić 4 łyżeczkami cukru i doprowadzić do wrzenia wraz z 1/4 l mocnego czerwonego wina. Następnie dodać 4 łyżki wódki i ponownie doprowadzić do wrzenia. Rozlać do filiżanek, szklanek z grubego szkla lub szklanek w metalowych koszyczkach.Pić gorącą.

exit


Kawa dorożkarska

Był to ulubiony napój wiedeńskich dorożkarzy. Do szklanki z grubego szkła włożyć łyżeczkę, szklankę napełnić w 2/3 wrzącą kawą i przykryć warstwą bitej śmietany. Przybrać ziarenkiem kawy lub posypać szczypta mielonej. Posłodzić i podawać ze szklanką zimnej wody.

exit


Kawa Krups Karnawał

Składniki:
. 2 filiżanki espresso
. 2 małe kieliszki koniaku
. 2 łyżeczki brązowego cukru
. świeża bita śmietana

Wlać koniak do żaroodpornych szklanek, ogrzać i zapalić. Dodać cukier, wymieszać, wlać espresso i udekorować świeżą bitą śmietaną. Espresso można według gustu rozcieńczyć niewielką ilością wrzątku. Uwaga: przepis dla pracowitych.

Krups


Kawa zimowa Krupsa 2003

Składniki:
. 2 filiżanki espresso
. 6 żółtek
. 200 g cukru
. 1/8 świeżej posłodzonej śmietany
. 1 mały kieliszek likieru pomarańczowego

Ubić żółtka z cukrem na gęstą pianę. Dodać zimne espresso i likier pomarańczowy. Zmieszać ze świeżą bitą śmietaną, wlać do filiżanek. Wstawić do lodówki lub... na balkon

Krups


Kawa á la Wenus

Składniki:
. ajerkoniak - 1/2 filiżanki lub wg uznania
. goździk
. żółtko
. cukier
. gorąca kawa

Filiżankę w połowie napelnić ajerkoniakiem i w polowie gorącą kawą. Dodać cukier do smaku oraz żółtko i dokładnie wymieszać. Pić gorące.

Zuzanna Jakubowska, [www.niebieski-ptak.com]


Kawa po kubańsku

Składniki:
. 2 łyżeczki zmielonej kawy
. goździk
. szczypta cynamonu
. szczypta cukru
. 250 ml wody

Do tygielka wsypać kawę, dodać szczyptę cukru, cynamonu i goździka, wlać trochę zimnej wody i utrzeć, dolać zimnej wody do pełna, wstawić na mały ogień, ogrzewać (spienić, ale nie doprowadzić do wrzenia), następnie odstawić i powtórzyć ogrzewanie dwa razy. Po kilku minutach przelać kawę przez sitko i podawać w filiżankach.

Kaliope


Kawa po jawajsku

Składniki:
. 2 łyżeczki zmielonej kawy
. 1/2 łyżeczki gorzkiego kakao
. 250 ml wody

Do tygielka wsypać kawę i kakao, dolać nieco zimnej wody, utrzeć, zalać do pełna zimną wodą, wstawić na mały ogień, ogrzewać (spienić, ale nie doprowadzić do wrzenia), następnie odstawić i powtórzyć ogrzewanie dwa razy. Przelać kawę przez sitko i podawać w filiżankach.

Kaliope


Kawa rumowa

Składniki:
. 200 ml mocnej, gorącej kawy
. 2 łyżeczki cukru
. 50 ml rumu
. bita śmietana

Cukier połączyć z rumem, zalać kawę i wymieszać, na koniec udekorować bitą śmietaną.

Kaliope


Kawa karaibska

Składniki:
. szczypta cynamonu
. 120 ml gorącej kawy
. bita śmietana
. 30 ml mleka
. 45 ml rumu
. 1 łyżeczka cukru

Połączyć najpierw rum z cukrem w szklance, a następnie dodać kawę i mleko. Udekorować bitą śmietana i cynamonem.

Kaliope


Kawa hawajska

Składniki:
. 30 ml rumu Malibu
. 150 ml gorącej kawy
. bita śmietana

Wlać rum do szklanki, dopełnić kawą i udekorować bitą śmietaną.

Kaliope


Bailey's coffee

Składniki:
. 45 ml Bailey's Irish Cream
. 150 ml mocnej, goracej kawy
. bita smietana

Wlać krem do filiżanki, dodać kawę. Na wierzch ułożyć bitą śmietanę.

Kaliope


Kawa meksykańska

Składniki:
. 60 ml tequili
. 120 ml gorącej, mocnej kawy
. łyżeczka gęstego syropu czekoladowego

Składniki wymieszać i podawać w niskiej, grubej szklance.

Kaliope


Kawa Amaretto

Składniki:
. 40 ml amaretto
. 150 ml gorącej, mocnej kawy
. bita śmietana

Amaretto wlać do szklanki, dolać kawy, podawać przybrane bitą śmietaną.

Kaliope


Kawa cynamonowa

Do parzenia kawy dodajemy cynamon (płaskie pół łyżeczki na dwie filizanki w przypadku używania ekspresu ciśnieniowego. Kawa ma wspanialy zapach i smak cynamonu. Mozna ją podać z bitą śmietaną lub jako latte czyli do szklanego naczynia wlać ciepłe mleko (1/2 objetości), następnie delikatnie wlać kawę, aby utworzyły się dwie warstwy. Na wierzch polożyć piankę z mleka.

Kaliope


Kawa z imbirem

Składniki:
. 2 filiżanki kawy
. 2 łyżeczki miodu
. 2-3 szczypty imbiru
. mleko lub bita śmietana

Miód utrzeć z imbirem i zalać kawą. Podawać z bitą śmietaną lub ubitym mlekiem.

Kaliope


Kawa mrożona

Składniki:
. 2 jaja
. 2 żołtka
. 15 dag cukru
. 1/2 l mleka
. wanilia
. 1 łyżka kawy

Sporządzić masę mleczno-jajeczną, jak do lodów. Przed zamrożeniem połączyć z mocnym naparem kawy. Zamrozić, ubijać mikserem kilkanaście sekund i znowu zamrozić. Masa powinna być półpłynna. Podawać w szklankach lub filiżankach, napełniając do 3/4 wysokości. Przybrać bitą śmietaną

Kuchnia Polska, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2000 r.


Kawa z kardamonem

Kardamon rozbijamy w moździerzu - dokłasnie, jak najdrobniej. Uzyskany w ten sposób proszek wsypujemy do sitka z kawą w przypadku parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym, lub bezpośrednio do filiżanki - jeśli robimy typową, zalewaną polską wersję kawy. Kardamon dodaje kawie wyjątkowego aromatu.
(Warto również szczyptę lub dwie tej przyprawy wsypać do pojemnika ze zmieloną kawą. Przejmuje ona wtedy niesamowity aromat kardamonu. Zbyt wiele tej przyprawy psuje smak. - przyp. Kurisuthara)

Tomasz Buratowski


Cafe á la Pompadur (6 filizanek)

. 10 dag gorzkiej czekolady
. 1/8 l bitej smietany
. 1 l mocnej, goracej kawy
. cynamon
. gałka muszkatałowa

Czekoladę rozpuścić na parze, wymieszać ze śmietaną. Mieszaninę rozdzielić do filiżanek, zalać goracą kawą. Posypać cynamonem i szczyptą utartej gałki.

Ulka P.


Kawa po cesarsku

. 1 żółtko
. 1 łyżka miodu
. 2 łyżki koniaku
. 2 łyżki słodkiej śmietanki

Wszystko zmiksować i zalać mocną, goracą kawą.

Ulka P.


Irish Coffee

. 1 łyżka cukru
. 4 łyżki whisky
. 2 łyżki bitej śmietany

Cukier przesmażyć - zrobić karmel, zalać whisky, wymieszać, przelać do filiżanki, zalać goracą, mocną kawą, wymieszać i przykryć bitą smietaną.


_______________________________
 
"I'm always aware." %-)

Znawca -
 
Predrag
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 08:36      [zgłoszenie naruszenia]

CO DO KAWY?

Bita śmietana kawowa do tortu

250 ml śmietany kremówki
2 łyżki cukru pudru
2 - 3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
śmietanfix
Kawę rozpuszczamy w małej ilości tejże kremówki. Śmietane ubijamy ostrożnie mikserem. Dodajemy cukier puder, śmietanfix i pod koniec kawę rozpuszczoną w kremówce. Trzeba wyczuć moment, żeby nie zrobiło się masełko. Świetnie nadaje się do tortów z polewą czekoladową i orzechami na przyklad. (Korciło mnie, żeby dodać rum do ubijanej śmietany, ale się nie odważyłam)

Malwina Szumiejko, w której żyłach płynie czysta kofeina z minimalną domieszką hemoglobiny.


Placek z kawą

Składniki do placka:
. 9 jaj
. 25 dag cukru kryształu
. 1 cukier waniliowy
. 12 dag mąki pszennej
. 8 dag mąki ziemniaczanej
. 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki do masy:
. 3/4 kostki margaryny
. 1 szklanka cukru pudru
. 40 dag świeżych truskawek zmiksowanych (mogą być mrożone)

Upiec cienki biszkopt ciemny
Przygotowanie:
1. Z białek i cukru ubić pianę na sztywno i podzielić ją na dwie części
2. Do jednej części dodawać stopniowo wszystkie żółtka, ubijając całość
3. Dodać mąkę pszenną z 1 łyżeczką proszku do pieczenia, lekko mieszając
4. Do drugiej części piany dodać mąkę ziemniaczaną i 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, również lekko mieszając.
5. Na wysmarowaną foremkę wyłożyć ciasto żółte i posypać suchą zmieloną kawą.
6. Na to kłaść łyżką porcje ciasta białego.
7. Piec w temp. 150 -C przez 20-30 min.
8. Po upieczeniu przekroić

Masa:
1. Margarynę utrzeć z cukrem.
2. Stopniowo małymi porcjami dodawać zmiksowane truskawki, ciągle ucierając

Przełożenie ciasta:
Ciasto żółte (dolne) - masa - biszkopt ciemny - masa - ciasto (górne).


Ciasta Siostry Anastazji, Wydawnictwo WAM.


Tort Cappuccino

Składniki do tortu:
. 4 całe jajka
. 4 łyżki wody
. 3/4 szklanki cukru kryształu
. 1/2 szklanki mąki pszennej
. 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
. 1/2 szklanki kawy cappuccino orzechowej
. 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki do masy:
. 1/2 l śmietany 30%
. 2 łyżki zwykłej kawy cappuccino sypkiej
. 1 galaretka cytrynowa
. 2 łyżki cukru pudru

Przygotowanie:
1. Białka ubić z cukrem
2. Dodawać żółtka wymieszane z wodą.
3. Dodać mąkę zmieszaną z kawą i proszkiem do pieczenia
4. Delikatnie wymieszać, podzielić na pół i wylać na dwie foremki
5. Piec w temp. 180-200 -C ok. 20-30 min.
6. Po upieczeniu przekroić oba placki, by były cztery
Masa:
1. Galaretkę rozpuścić w 1/2 szklanki gorącej wody
2. Śmietanę "Śnieżkę" ubić, dodając cukier, kawę cappuccino i tężejącą galaretkę.
3. Placki nasączyć roztworem z kawy cappuccino, rozpuszczonej w wodzie z dodatkiem spirytusu (według uznania)
4. Szybko przekładać placki masą


Dobra woda

Woda na kawę, bez względu na sposób parzenia, powinna być zawsze świeżo nalana, nasycona tlenem i bogata w minerały. Ma to duże znaczenie, jako że zawarte w wodzie sole i minerały będące nośnikami substancji smakowych są nieodzowne dla właściwego aromatu przyrządzonej kawy. Woda pitna odpowiada ogólnym normom, jednak ze względu na miejsce pochodzenia wykazuje olbrzymie różnice w swoim składzie chemicznym. W zależności od rodzaju gleby, z której pochodzi dana woda, są do niej uwalniane różnego rodzaju substancje. Dlatego też wskazanym działaniem jest optymalizacja jakości wody, mająca na celu ulepszenie walorów smakowych parzonej kawy. Przede wszystkim twardość wody może wymagać podjęcia odpowiednich działań.
Co oznacza pojęcie "twarda woda"?
Stopień twardości wody określa zawartość rozpuszczonych w wodzie w postaci jonów cząstek minerałów, w szczególności wapnia i magnezu. Im większa zawartość tych minerałów w wodzie, tym jest ona twardsza. W międzynarodowym sposobie pomiaru stopień twardości wody mierzy się w milimolach na litr.


Stopień twardości wody milimol/ litr
1. miękka
do 1,3
2.średnia 1,3 - 2,5
3. twarda 2,5 - 3,8
4. bardzo twarda powyżej 3,8


Kłopoty z kamieniem
Podczas podgrzewania wody wytrącają się związki węgla. Tak na przykład z rozpuszczonego w wodzie wapnia powstaje nierozpuszczalny węglan wapniowy, który w postaci kamienia osadza się w systemie grzewczym i układzie parzenia ekspresu. Mówiąc najprościej: im twardsza woda, tym większe kłopoty z osadem i tym częściej trzeba usuwać kamień za pomocą specjalnych środków rozpuszczających kamień. Jeśli chodzi o wpływ twardości wody na smak kawy, to za idealną do przyrządzenia smacznej kawy uważa się wodę o średniej twardości. Zbyt miękka woda prowadzi do nadmiernej ekstrakcji, powodując gorzki smak kawy. Zbyt twarda woda lub zbyt duża zawartość chloru w wodzie mogą niekorzystnie spowalniać ekstrakcję aromatów ze zmielonej kawy.

Filtracja wody dobrym rozwiązaniem
Dzięki różnego rodzaju systemom filtrującym, zarówno tym zintegrowanym z pojemnikiem na wodę w ekspresie do kawy, jak i zewnętrznym, możliwa jest redukcja zawartości wapnia w wodzie przed jej użyciem. W zależności od techniki i właściwości filtra w danym systemie można również usunąć z wody lub zminimalizować zawartość w niej na przykład związków chloru, stosowanych do dezynfekcji wody przez zakłady uzdatniania wody. Możliwe jest również usunięcie cząstek ołowiu i miedzi, pochodzących z przestarzałych rurociągów


Dobre rady i wskazówki

Jak długo kawa pozostaje świeża?
Nie ma nic lepszego niż świeżo zaparzona kawa. Dlatego takie specjały kawowe jak espresso są przyrządzane w filiżankach i natychmiast konsumowane. Natomiast tradycyjna kawa z ekspresu przelewowego jest najczęściej przyrządzana na zapas w dużych ilościach i całymi godzinami podgrzewana. Z biegiem czasu uwalniane są gorzkie substancje i kawa nabiera nieprzyjemnego smaku. Z tego powodu zaleca się parzenie kawy do natychmiastowej konsumpcji, niewskazane jest podgrzewanie dłuższe niż 30 minut. Jeśli jednak nie można uniknąć podgrzewania kawy przez dłuższy czas, wówczas temperatura w naczyniu, w którym jest przechowywana kawa, nie powinna przekraczać 85°C. Oprócz tego termos, umożliwiający zachowanie neutralnego smaku, znacznie lepiej nadaje się do przechowywania kawy niż szklany dzbanek stojący na płytce grzewczej ekspresu.


Przechowywanie
Mało co jest tak ulotne jak aromat palonej kawy. Poza tym kawa, w szczególności po zmieleniu, bardzo szybko nasiąka obcym zapachem. Z tego powodu powinna być przechowywana w szczelnym, zamkniętym pojemniku i przede wszystkim w chłodzie. Używając pojemnika na zmieloną kawę, należy zwrócić uwagę na to, aby nie napełniać go luźną kawą, lecz przechowywać ją wraz z opakowaniem. Każde przesypywanie powoduje niepotrzebną utratę aromatu!

_______________________________
 
"I'm always aware." %-)

Znawca -
 
Predrag
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 08:37      [zgłoszenie naruszenia]

KIEDY PICIE KAWY STAJE SIĘ NIEBEZPIECZNE?

Jesli już "musisz" mieć jakiś nałóg, kawa jest prawdopodobnie jednym z najmniej szkodliwych - oczywiście do czasu, kiedy pijesz ją w umiarkowanych ilościach. UMIAR jest tu słowem kluczowym.

Kofeina jest jedną z substancji znajdujących się w kawie, to właśnie ona powoduje, że po wypiciu kawy czujemy się pobudzeni, jednak jej zbyt duże ilości powodują nerwowość, rozdrażnienie, problemy z zaśnięciem, a także nieprzyjemności natury żoładkowej. Niestety, choć kawa może powodować poważne problemy zdrowotne, naukowcy nie potrafią udowodnić jej bezpośredniego wpływu na te problemy.

Kofeina jest wykorzystywana od tysięcy lat. Kawa pochodzi z Afryki, ziarna używane były zarówno jako pieniądze, jak i żywnoŚć. Jako pierwsi - w XI wieku - zaczęli pić kawę Arabowie. Kofeina jest jedną z najbardziej badanych substancji znajdujących sie w naszym pożywieniu.

Związki pomiędzy konsumpcją kawy, w tym kofeiny, a zaburzeniami zdrowia czlowieka, takimi jak choroby układu krążenia czy też nowotwory, są wnikliwie badane od wielu lat. Wyniki badań są jednak sprzeczne, ponieważ trzeba brać pod uwagę także zwyczaje żywieniowe róznych ludzi, wiek, płeć, mase ciała, ogólną kondycje, palenie tytoniu, konsumpcje alkoholu, przyjmowanie estrogenów, przynalezność etniczną, rodzaj wykonywanej pracy, stres, zażywanie narkotyków, ogólny poziom cholesterolu oraz inne czynniki, którymi sie róznimy. Związek kawa - zdrowie jest równiez zawikłany, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kawy - rózniące się rodzajem i pochodzeniem ziarna, sposobem obróbki ziarna i przygotowaniem napoju - rozpuszczalna, z ekspresu, parzona w czajniczku, po Turecku, zależnie od upodobań konsumenta.

Ostatnie publikacje w New England Journal of Medicine "Kawa, kofeina i układ krążenia u mężczyzn" głosza, że ogólnie rzecz ujmując, spożycie kawy nie jest zwiazane ze wzrostem ryzyka chorób serca lub udaru mózgu. Badania, które prowadziły do tego wniosku oparte zostały na grupie 45589 mężczyzn w wieku pomiędzy 40 a 75 rokiem życia poddanych dwuletniej obserwacji.

W innych badaniach wzięło udział 77 zdrowych mężczyzn w średnim wieku. Obserwacje przeprowadzone w Stanford miały na celu znalezienie związku pomiedzy piciem kawy a stężeniem LDL-cholesterolu w osoczu; ochotnicy wypijali zwiększone ilości kawy dziennie (2 lub 3 filizanki). Dowiedziono, że nie ma związku pomiędzy spożywaniem kofeiny a ogólnym poziomem cholesterolu u człowieka. W niektórych szwedzkich badaniach wykazano, że kawa może zwiększać ilość cholesterolu, ale związek ten nie został zaobserwowany przy spożywaniu kawy filtrowanej lub rozpuszczalnej. Nadal jednak jest wiele kontrowersji i potrzeba wielu obserwacji, aby zrozumieć związek pomiędzy spożywaniem kofeiny zawartej w kawie a zdrowiem.

Co już wiadomo?

a. Wyniki badań nad związkiem kawy i nowotworami są nieprzekonujące. Zauważalny wpływ kawy na zwiększoną zachorowalność stwierdzono jedynie przy bardzo dużym spożyciu napoju.

b. Kofeina powoduje zwiększenie ilości wapna wydzielanego z moczem. Może to sugerować, ze kofeina przyczynia sie do wzrostu ryzyka zachorowania na osteoporoze. Jednak proponuje się podawać zwiększone ilości kofeiny z dodatkiem wapna w celu zwiększenia gestości kości. Badania naukowe pokazaly równiez, że w zniwelowaniu negatywnego wpływu kawy na organizm pomagają 1 lub 2 łyżki stolowe mleka.

c. Zanotowano, że spożycie kawy może prowadzić do zmian o charakterze dysplazji, takich jak łagodne schorzenia gruczolu sutkowego; kawa moze również obnizac ogólna kondycje.

d. Kawa moze zwiekszac tetno czlowieka. Moze to powodowac chwilowe podniesienie cisnienia krwi.

e. Umiarkowane spożycie kofeiny nie niesie ze sobą zwiększenia ryzyka wystąpienia róznych chorób. (zobacz tabela określająca zawrtość kofeiny w napojach i pożywieniu).

Kofeina to ciągły temat rozmów naukowych. Dopóki nie ma decydujących dowodów na jej pozytywny lub negatywny wpływ, najlepiej dawkować ją sobie w sposób umiarkowany. Co znaczy "UMIARKOWANY"? Termin ten oznacza dwie rzeczy: ilośc i tolerancje. Tolerowana ilośc kofeiny jest dla każdego czlowieka inna. Przyjmuje się, ze umiarkowane spożycie to 100 - 500 mg kofeiny na dzien (1 do 4 filizanek dziennie). Spożycie ponad 1000 mg dziennie może być dla organizmu toksyczne. Kofeina została znaleziona w wielu innych produktach poza kawą. Jest w herbacie, czekoladzie, w czekoladowych cukierkach, napojach gazowanych i w lekarstwach.

Jak okreslić swój poziom tolerancji na kofeine? Poziom ten jest zmienny, zależny od wieku. Jest to sprawa bardzo indywidualną. Zbyt wiele kofeiny może spowodować rozstrzęsienie, nerwowość, poirytowanie, niemożność zaśniecia, a więc również zmęczenie spowodowane niewysypianiem się.

Kiedy należy zmniejszyć spożycie kofeiny? Jeżeli wypijamy więcej niż 4 filizanki lub 500 mg dziennie. Nagłe odstawienie kawy na bok może jednak spowodować "głód kofeinowy", objawiający się bólami głowy i zmęczeniem. Trwa to przeciętnie kilka dni. Stopniowe odzwyczajanie sie od kawy nie powoduje zwykle żadnych dolegliwości.

Zgadnij - gdzie jest więcej kofeiny? W kawie espresso czy rozpuszczalnej? Ponizej znajduje się zestawienie zawartości kofeiny w popularnych artykułach spożywczych:

. filiżanka kawy rozpuszczalnej- 95 mg
. szklanka czarnej kawy - 80-120 mg
. filiżanka espresso - 57 mg
. niepełna szklanka czarnej, importowanej herbaty - 65 mg
. szklanka zielonej herbaty - 31 mg
. szklanka typowej herbaty w torebkach - 46 mg
. puszka Mountain Dew - 55 mg
. puszka napoju z koncernu Cola - 30-90 mg
. filiżanka kawy mrożonej - 50-70 mg
. puszka Coca Cola - 45 mg

Zrodło

[http://www.espresseria.pl/]
[http://www.kawa-online.com/]

Pozdrawiam

Zmieniony przez - Predrag w dniu 2005-04-14 08:38:43
_______________________________
 
"I'm always aware." %-)

Znawca -
 
skafi
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 09:19      [zgłoszenie naruszenia]

tradycyjnie sog za temat
i ja również nie pije kawy sam zapach przyprawie mnie o wymioty
_______________________________
 
[http://www.insomnia.pl/temat167510-strona1/] skafi
[http://www.sfd.pl/temat191848/] Ride by skafi
TOTUS TUUS
[*][*][*]

Znawca -
 
maciej8222
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 12:15      [zgłoszenie naruszenia]

ja za kawą nie przepadam ale czasami wypije

Sog

_______________________________
 

 
Fana
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 15:06      [zgłoszenie naruszenia]

Kawe pijam bardzo zadko gdyz nie lube. Jednak czasami trzeba jak jestem bardzo senny, a na spanie nie ma czasu. Sog wbijam bo troche sie napracowales i artyul ciekawy

Specjalista -
 
-Baca-
KANONIER
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 15:13      [zgłoszenie naruszenia]

ja nie lubie kawy
_______________________________
 
<<<!!!ARSENAL LONDYN!!!>>>

!! Pomyśl, jeśli potrafisz !!

 
anetej
 Wysłana - 14 kwiecień 2005 15:26      [zgłoszenie naruszenia]

kawy nie lubie..no ewentualnie nescafe 3 w 1 wypije ale to raczej ciężko nazwać kawa

tak czy inaczej SG sie należy

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 6 stron.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Kawa

Strony: 1 2 3 4 5 6