FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 87985 razy ¬
 
ROZRYWKA | Pasje i podróże - małe i duże
Kultura Japonii 
[powiadom znajomego]    
Autor "Kultura Japonii"   
 
NiMrOdEL
 Wysłana - 15 listopad 2003 21:33        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Początki cywilizacji japońskiej sięgają naprawdę zamierzchłych czasów. Jest to kultura przebogata i warta poznania. Wiem, że wiele osób się nią interesuje ale dla tych którze dopiero ją zgłębiają przybliżę pare pojęć z zakresu japońskiej kultury.


 
NiMrOdEL
 Wysłana - 15 listopad 2003 21:44      [zgłoszenie naruszenia]Proszę też o cierpliwośc jeśli chodzi o przepływ informacji gdzyż nie mam abonamentu i może to trwać trochę długo aby ten artykuł utworzyć.

AIZURI-E
Japoński obrazek, malowidło ale tylko w kolorystyce szarości i niebieskiej; popularny w latach 1830-40 i na początku wieku XX.

ARASHIYAMA
Przepiękny rejon w pobliżu Kyoto niedaleko góry o tej samej nazwie. Znajduje się tam kilka świątyń. Kraina słynna jest z pięknych widoków w porze kwitnących wiśni

ARITA
Region w Japonii, gdzie znaleziono olbrzymie złoża materiały do produkcji rodzimej porcelany, w wieku XVII. A przecież kraj ten słynie z porcalanowych wyrobów.

ASUKA
Epoka w dziejach Japonii w latach 552-645.

 
NiMrOdEL
 Wysłana - 15 listopad 2003 22:00      [zgłoszenie naruszenia]BAKEMONO
Gobliny i demony w mitologii japońskiej.

BENIZURI-E
Technika malarska- malowanie w kolorach czerwieni. Istnieje tzw. technika benizuri (jedna z licznych .

BENKEI
Legendarny wojownik japoński, wywodzący się z feudalnej Japonii. Podobno żył w latach 1155-1189. Był mężczyzną niezwykle wielkim i silnym. Następca Yoshitsune- sławnego dowódcy wojskowego klanu Minamoto. Benkei bronił Yoshitsune przed oddziałami jego brata- Yoritomo. Zginął pod naporem przeciwników, broniąc swego pana do ostatniej kropli krwi.

BIJIN
Japońskie określenie "pięknej kobiety", aczkolwiek często jest to synonim "prostytutki", co nie znaczy że jedno nie łączy się z drugim.

BIJIN-GA
Rysunek malarski tejże "pięknej kobiety".

BOKUTO
Miecz japoński, wykonany z drewna. W dawnej Japonii tylko samuraj mógł być posiadaczem prawdziwego miecza.

BONSAI
Miniaturowe drzewko japońskie. Doskonałe do skromnego wystroju wnętrz japońskich. Pojęcie popularne i przez większość z nas znane. Rośliny te są trudne w uprawie i często drogie, a dla niektórych trudne do nabycia. Nie polecane początkującym ogrodnikom.

BUNRAKU
Teatrzyk kukiełkowy, pacynkowy. Po raz pierwsze przedstawienie tego typu odbyło sie w mieście Osaka (XVII wiek).

BUSHIDO
"droga wojownika"; kodeks honorowy samuraja; głównym założeniem była lojalność wobec pana, władcy

 
NiMrOdEL
 Wysłana - 15 listopad 2003 22:12      [zgłoszenie naruszenia]CHUBAN
Japoński obrazek o wymiarach 19x22,5 cm.

CHAWAN
Miseczka japońska.

CHUSHINGURA
Imię popularnej sztuki japońskiej, często wystawianej w teatrze japońskim (kabuki). Opowieśc o 47 samurajach, których jedynym celem jest zemsta za śmierć ich pana. Wydarzenie miało ponoć miejsce w 1701 roku, kiedy to 47 roninów (samurajów bez pana) pomściło swego władcę. Ich akcja została jednak potępiona przez szoguna. Musieli za kare popełnić seppuku, czyli samobójstwo. Lud popierał roninów , lecz szogun był nieugięty.

CHUZENJI
Jezioro w Parku Narodowym w Tochigi. U wód jeziora zbudowano światynię. Popularny temat w malarstwie japońskim.

 
NiMrOdEL
 Wysłana - 15 listopad 2003 22:27      [zgłoszenie naruszenia]DIPTYCH
Rysunek japoński, malowidło, przedzielone na pół.

 
NiMrOdEL
 Wysłana - 15 listopad 2003 22:42      [zgłoszenie naruszenia]DIPTYCH
Malunek japoński, przedzielony na dwie części, bardzo charakterystyczny dla tej kultury.

DORAN
Mała skórzana torba japońska.

DAISHO
Dwa miecze- jeden krótki, drugi długi.

DAIMYO
Pan i rządca w okresie Edo (1603-1867), mający w swej opiece prowincję. Narzędzie w ręce szoguna, któremu podlegał. Tytuł ten zniesiono w okresie Meiji.

DAIKOKU
Jedno z siedmiu bóstw szczęścia i dobrobytu, patron rolników. Przedstawiany jako tęgi jegomość z workiem ryżu (symbol przepychu, plonów).

E-GOYOMI
Japoński kalendarz obrazkowy.

EDO
Znany okres w dziejach Japonii, trwający od ok. 1615-1867 roku. Była to również wczesna nazwa Tokio

 
NiMrOdEL
 Wysłana - 15 listopad 2003 23:03      [zgłoszenie naruszenia]

FUJIWARA
Nazwa wiodącego klanu, wywodzącego sie z IX-XI wieku, z czasów feudalnych. Był to okres Heian, kiedy to stolicę przeniesiono z Nara do Kyoto. Czasy te określane są jako spokojne i pomyślne.

FUGU
Nazwa trującej ryby z Japonii.

FUKKOKU
Japońskie słowo "reprodukcja", stosowane do określenia "wybuchu mody" na wszystko, co japońskie w IX wieku, szczególnie we Francji. W Europie w tych czasach panowało ogromne zaptrzebowanie na produkty z Japonii, masowo podróżowano do tego kraju. Reprodukcje malarskie tworzyli np.: Hokusai, Utamaro i Hiroshige.

FUROSHIKI
Kawałek płótna do owijania rzeczy, pożywienia.

GA
Słowo często znajdujące się na płótnie , przy podpisie autora, a znaczy dosłownie "namalowany przez", "narysowany przez".
Np. "Hiroshige ga".

GAGAKU
Starożytna forma muzyki japońskiej.

GEISHA
Nazwa klasy profesjonalnej "damy do towarzystwa". Kobieta piękna, oczytana, wykształcona, z poczuciem humoru. Doskonała tancerka i śpiewaczka. W Europie często kojarzona po prostu z prostytutką, co nie jest prawdą, gdyż nie tylko seks był jej powołaniem. Miała za zadanie zabawić klienta, umieć z nim porozmawiać na każdy temat.

GENJI-MONOGOTARI
Uważana za jedną z najwcześniejszych powieści świata, napisana w XI wieku, przez pisarkę imieniem Murasaki. Opowieść o miłości i przygodach księcia Genji.

GINKAKUJI
Nazwa świątyni w Kyoto, znajdująca się na światowej liście UNESCO. Zwana "Srebrnym Pawilonem", zbudowana przez szoguna Ashikagę Yoshimasa, w późnym wieku XV. Pawilon miał być pokryty srebrem, ale planu tego nigdy nie zrealizowano.

GINGKO
Rodzaj orzechów japońskich.

GO
Nazwa popularnej gry japońskiej.

GOFUN
Nazwa piegmentu wyrabianego z muszli używana do tworzenia japońskich malowideł.

 
NiMrOdEL
 Wysłana - 15 listopad 2003 23:20      [zgłoszenie naruszenia]HANGA
Po japońsku "druk" lub "wydrukowany obrazek". Przykład hangi powyżej.

HAKO
Japońskie pudełeczko, zdobione.

HANNYA
Demon rodzaju żeńskiego.

HARIMAZE

HASHIRA-E
Rysunek o wymiarach 4.5x28 cali.

HEIAN
Okres w dziejach Japonii od 794 do 1185 roku.

ŚWIĄTYIA HEIAN
Czerwony budynek, świątynia, zbudowany w 1895 roku, z okazji 1.100 rocznicy założenia miasta Kyoto, jako stolicy Japonii w okresie Heian. Poswięcona dwóm ostatnim cesarzom rezydującym w Kyoto, zanim cesarz Meiji przeniósł się do Tokio.

HEISEI
Okres w dziejach Japonii datujący sie od 8 stycznia 1989 roku, trwający do dziś.

HIDEYOSHI
Toyotomi Hideyoshi żył w latach 1536-1598. Od 1582 roku był głównym dowódcą militarnym Japonii. Zjednoczył rozdarty wówczas kraj w roku 1590.

ZAMEK HIMEJI
Usytuowany w Hyogo, zbudowany w latach 1601-1609. Nad jego udową czuwało 50.000 ludzi, budowla jest wielkich rozmiarów, nigdy nie zdołano jej zburzyć. Widnieje na światowej liście UNESCO.

HITSU
Pojęcie podobne do "ga", czyli "namalowany przez". Widnieje na pracach malarskich.

HORIMONO
Nazwa tradycyjnych japońskich tatuaży. Inna nazwa to irezumi. Były to nie lada dzieła sztuki, nie jakieś małe tatuażyki na kosteczce, tylko tatuaże z prawdziwego zdarzenia, często pokrywające całe ciało. Latami szkolono sie w sztuce horimono. Obejmuje na ciele nierzadko obszar od kolan po szyję, jak na obrazku poniżej.

 
NiMrOdEL
 Wysłana - 15 listopad 2003 23:31      [zgłoszenie naruszenia]Pierwsze tatuaże na terenach Wysp Japońskich pojawiły się co najmniej 500 lat p.n.e. Ok. wieku VIII tatuaż był symbolem zbrodniarza, kary. Potępiono go przez konfucjanizm i buddyzm. Uzasadniano to tym, ze nie wolno zmieniać, ulepszać swojego wizerunku darowanego przez rodziców, gdzyż podważa się miłość i szcunek synowski należny przodkom. Jako symbol kary dotrwał do wieku XVII. Dla przykładu- zbrodniarz w Chikuzen miał tatuowany znak kanji "inu" (pies). W Satsuma tatuowano czarny pas powyżej łokcia lewej ręki. Tak m.in. karano złodziei, dłużników, oszustów. Tatuaże nosili również ci z nizin społecznych: kaci, grabarze lub garbarze... W XVIII wieku irezumi zaczęto traktować jako zdobienie, szerzące się nawet wśród arystokracji.
Inny typ tatuażu to tzw. irebukuro i były to na ogół fragmenty sutr pisane ozdobnym pismem na plecach. okresem przełomowym dla znanego dziś irezumi był okres Edo, kiedy to zabroniono robienia tatuży. Sztuka ta jednak rozkwitła i rozprzestrzeniła się

 
NiMrOdEL
 Wysłana - 15 listopad 2003 23:49      [zgłoszenie naruszenia]Powyżej przykład furoshiki.

HOSOBAN
Obrazek o wielkości 5x13 cali

HOSHO
Japoński papier doskonałej jakości, absorbujący wodę, nie kurczący i nie drący się tak łatwo.

IKEBANA
Tradycyjna sztuka kompozycji roślin, szczególnie kwiatów.

IKI
Po japońsku coś w stulu "w dechę", "super", "wypas".


IMARI WARE
Porcelana z regionu Arita, pochodzi od nazwy portu dokąd ją zwożono i skąd ją eksportowano.

JIDAI KAGAMI
Seria 53 portretów bijin, czyli "pięknych kobiet", autorstwa Chikanobu, w latach 1896-1897. Przedstawia kobiety z różnych okresów historycznych.

JIMMU
Legendarny założyciel cywilizacji japońskiej i pierwszy dynastyczny cesarz (600r.p.n.e.). Według opowiadań mitologicznych Jimmu był potomkiem Amataseru- bogini słońca.

JING DE
Popularne bóstwo domostw. Wg.legendy generał Jing De, razem z generałem Qin Qiong, uratował cesarza dynastii Tang od demonów nachodzących go w nocy. Od tego momentu postać Jing De często maluje się na drzwiach w celach ochronnych- przed złymi duchami. Przedstawia się go z długą czarną brodą.

JOMON
Okres w Japonii trwający w latach 11.000-300 p.n.e.

JORO
Po japońsku "prostytutka" z prawdziwego zdarzenia. 
NiMrOdEL
 Wysłana - 16 listopad 2003 00:06      [zgłoszenie naruszenia]c.d.n.

Eh, tyle tych pojęć z zakresu kultury japońskiej że w życiu wszystkich nie zamieszczę. Temat jednak przepiękny.

Pozdrawiam, jeszcze dokończę.

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 29 stron.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Kultura Japonii

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29