FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 2224 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Polityka
Lewica i prawica w III RP 
[powiadom znajomego]    
Autor "Lewica i prawica w III RP"   

Daer
 Wysłana - 15 czerwiec 2009 14:52        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Ten wątek pojawia się co jakiś czas w różnych tematach i ciągle jest przyczyną sporów, postanowiłem więc założyć temat do tego rodzaju dyskusji.

Dość stronnicza tabela:
[prawica.net/index.php?q=node/2125]
Z drugiej strony:
[http://www.lewica.info.pl/lewicowosc.html]
[http://www.lewica.info.pl/prawicowosc.html]
Encyklopedia PWN:
Prawica - [encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4009639]
Lewica - [encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3932028]

W Polsce ma dodatkowo znaczenie "rodowód" partii, tzn. zwyczajowo partie postsolidarnościowe określa się jako prawicę, spadkobiercy PZPR to lewica, PSL i inne takie to ludowcy, zaś środowiska PD czy UW to centrum.
Ostatnio jednak ten podział ma mniejsze znaczenie. Ze względu na podobieństwa w stosunku do gospodarki główną różnicę między partiami stanowią takie rzeczy jak różnice w stosunku do państwa, prawa, mniejszości, UE, kościoła, etc.

Zapraszam wszystkich do wyrażania swojego zdania.

--------------------
Dyskusja o prawicowości/lewicowości z tematu:
[http://www.insomnia.pl/4_lata_rz%C4%85d%C3%B3w_prawicy-t614969.html#post1]

Skasowana wypowiedź Przemiany:
[images49.fotosik.pl/144/39dc123d021a3d95.jpg]
Nie cenzuruję, by mi nie zarzucano manipulacji. W dalszej dyskusji wypowiedzi ad personam obrażające użytkowników forum (w tym i mnie) będą kasowane.

Przemiana napisała:
potem nasz ukochany Daer pozwolił sobie napisać:
"Prawica" to zbiorcze pojęcie, gdzie mieście się zarówno UPR, jak i PiS czy PO.
a za chwilę wkleił cytacik: (...) uznających za nadrzędne wartości poszanowanie dla tradycji, autorytetów, hierarchii społ., wstrzemięźliwość w dokonywaniu zmian w systemie społ.-gosp. i polit., sprzyjających gospodarce wolnorynkowej.

więc ja się pytam, gdzie do jasnej cholery jest wolnorynkowa polityka PO, PiS, SLD, PSL ?

Nigdzie nie napisałem, że PO czy PiS prowadzą wolnorynkową politykę, ani tym bardziej SLD czy PSL, więc to zwykła manipulacja.
Napisałem, że PO i PiS zaliczają się do partii prawicowych, a to nie jest to samo co "są partiami kochającymi wolny rynek". To tylko jedno z kryterium prawicowości, aby partia była prawicowa nie musi spełniać wszystkich wytycznych z definicji. Ta definicja (z PWN) nie jest koniunkcją, jest ogólnym opisem pewnych cech, pewnych wytycznych.
Tak samo jak np. posiadanie "białej" skóry nie oznacza, że w danym człowieku brak genów innych ras.

To, że dla Ciebie podejście do podatków jest najważniejszą i wręcz jedyną wytyczna, to tylko Twoje zdanie.

Zmieniony przez - Daer w dniu 2009-06-15 14:53:34

[foty.ifd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2009/20090826172846.jpg] :-D

Specjalista -

Kokoban
 Wysłana - 15 czerwiec 2009 21:32      [zgłoszenie naruszenia]

niech ktos zacytuje posta garującego teraz , wielkiego człowieka myśli politycznej FWI o jakich partiach mowimy ze sa prawicowy a o jakich lewicowe.

Daer
 Wysłana - 15 czerwiec 2009 21:46      [zgłoszenie naruszenia]

Specjalista -

Camillus2
 Wysłana - 16 czerwiec 2009 14:03      [zgłoszenie naruszenia]

Jak tak patrząc to faktycznie, że u nas nie ma czystych parti prawicowych, tzn. które są prawicowe z poglądów i gospodarki.

Natomiast jeżeli przemiana mówisz, że nikt nie wyżeknie się socjalu to się pomyliłeś. Jestem w komisji stypendialnej od 1,5 roku i wiem jak wygląda przyznanawanie stypendiów. Uwierzcie mi, że 90½ w życiu nie powinno dostać tych stypendiów. Niektórzy wykazują, że ich rodziny 3 lub 4 osobowe żyją za 200 albo 300 zł, albo za 50 b i takie widziałem. Tak się zastanawiam: jaki sens ma przyznawanie pomocy publicznej, która dostają osoby, które ukrywają dochody i "mataczą"?

Dlatego jestem za tym, żeby zlikwidować pomoc socjalną, albo zmniejszyć ją o 2/3 tylk i zwrócić pieniądze ludziom, którzy je lepej wydadzą.

Znawca -

Daer
 Wysłana - 16 czerwiec 2009 14:31      [zgłoszenie naruszenia]

Przemiana to Ona, i uważa stosunek do gospodarki za główny wyznacznik prawica-lewica. Więc akurat nie musisz Jej przekonywać sprawą tych stypendiów, bo Ona uważa, że ich w ogóle nie powinno być

Ale ja się z Tobą zgadzam oczywiście. Najlepsze kwiatki to dochód zerowy, zwłaszcza w momencie gdy na danej uczelni wysokość stypendium to różnica między x a dochodem na osobę na miesiąc.

Specjalista -

Camillus2
 Wysłana - 17 czerwiec 2009 10:03      [zgłoszenie naruszenia]

Tak się zastanawiam. Milton Frieedmann kilku innych liberałów nawołuje za całkowicie wolnym rynkiem i oddaniem pieniędzy obywatelom. Ale czy gdziekolwiek ten system wprowadzono na świecie? A może to po prostu teoretyczne dywagacje jak komunizm u Marksa i Engelsa.

Znawca -

soroz3
 Wysłana - 17 czerwiec 2009 17:50      [zgłoszenie naruszenia]

Tak to teoretyczne dywagacje

Im szybciej się zrozumie, że NIGDY nie będzie w pełni wolnego rynku ani pełnego socjalizmu tym lepiej, a wszelkie próby stworzenia takich systemów w rzeczywistości skończą się na tym, że na pełnym wolnym rynku ludzie będą domagać się więcej kontroli i udziału Państwa a w pełni kontrolowanym przez Państwo systemie ludzie będą chcieli własności prywatnej i więcej swobody

Dlatego w realnym świecie są hybrydy tego wszystkiego trochę z tego trochę z tamtego i tak zawsze będzie.

Tego, że UPRowcy będą lamentować i mówić, że panuje krwiożerczy socjalizm a socjaliści lamentują, że w Polsce praktycznie nie ma socjalizmu i panuje wyzysk kapitalizmu to można tylko nad to patrzeć z politowaniem.

Wolny rynek nie jest jedynym wyjściem, bo to, że najlepiej się sprawdza w handlu detalicznym to nie znaczy, że jest najlepszy np. w infrastukturze czy służbie zdrowia gdzie Państwo musi być obecne dla zachowania jakiejkolwiek harmonii społecznej. A są takie segmenty gdzie najlepszym wyjściem jest trochę wolnego rynku, trochę kontroli Państwa co widzimy po ostatnim kryzysie, gdzie poluzowanie regulacji "socjalistycznych" zawiodło...

I socjalne rozwiązania mają wady jak np. te rozdawanie stypendiów dla osób które tego nie potrzebują jak i wolnorynkowe rozwiązania, gdzie brak jakiejkolwiek interwencji Państwa dla osób słabszych powoduje duże problemy społeczne albo brak ubezpieczeń zdrowotnych państwowych w USA, gdzie służba zdrowia jest potwornie droga...

Zresztą systemy możemy sobie nazywać różnie np. Szwecja to równie dobrze może być socjalizmem jak i szwedzkim modelem kapitalizmu, gdzie to też jest prawdą... Polska może być zbiurokratyzowanym wolnorynkowym krajem jak niesprawnym socjalizmem...

Jestem młody, wykształcony, mieszkam w W-WA, głosuje na PO, oglądam TVN i mam trochę kredytu.

quasar
 Wysłana - 17 czerwiec 2009 19:55      [zgłoszenie naruszenia]

Milton Frieedmann kilku innych liberałów nawołuje za całkowicie wolnym rynkiem

Milton to prawie socjalista

Co innego jego syn

why so serious?

Znawca -

Daer
 Wysłana - 17 czerwiec 2009 21:19      [zgłoszenie naruszenia]

Dla soroza oczywiście sog

Specjalista -

Camillus2
 Wysłana - 18 czerwiec 2009 17:11      [zgłoszenie naruszenia]

A jak jest w Chinach?? Tam jest wola amerykanka (czytaj pełny liberalizm, a raczej jego przewaga) czy raczej centralne planowanie jak w UE? Oczywiście z tym centralnym planowaniem to drobna przesada.

Znawca -

soroz3
 Wysłana - 18 czerwiec 2009 19:17      [zgłoszenie naruszenia]

Chiny pod względem wolności gospodarczej są dużo niżej niż np. my, tak samo Państwo stosuje protekcjonizmy, wtrąca się w gospodarkę, w tej chwili przecież Chiny ogłosiły 500 czy 700 miliardowy $ plan pomocowy dla gospodarki. Chiny są a może już kończą okres początku rozwoju rozwiniętego Państwa, czyli kończy się jakby "wiktoriańska anglia" wielkie fabryki, wszyscy są robolami, a idą dalej. Normalka...

Jestem młody, wykształcony, mieszkam w W-WA, głosuje na PO, oglądam TVN i mam trochę kredytu.

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 3 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Lewica i prawica w III RP

Strony: 1 2 3

Warto przeczytać: Nie zmienia się ordynacji wyborczej przed wyborami... | Proszę mi wieżyć , to ja jestem szefem parti i nie ma rozłamu. | Myto za przejazd przez rzeki i góry | Kto prezydentem Poznania po Ryszardzie Grobelnym ? | Wybory Samorządowe 2006 | Co z tą Polską | Będą zmiany, czy też propaganda? | Wojna na spoty | Sprawa przywilejów mniejszości narodowych | Kaczor mnie dobija !!! | Wojciech Wierzejski -pomyłka Polskiej Polityki czy od zera do bohatera? | Wyksztalciuchy | Parę cytatów braci K. | Goraca tarcza ... | Cięta riposta | Szybki quiz - będą wybory? :) | Śmieszne zdjęcia | brak obrazu | vectra c | piotr kret ffuu | szybka kasa | youtube | kasa | mitoman | WojTAS7 | Wizerunek Matki Boskiej w literaturze i sztuce średniowiecznej | amw | szkoły oficerskie | studia wojskowe | monster | oral | duze cycki | dobra ciocia | Dlaczego niektóre wyrazy stają się modne | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.