FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 4062 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
MORMONI 
[powiadom znajomego]    
Autor "MORMONI"   

sargon 25
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 01:01        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

widziałem post o świadkach jehowy , więc może ktos ma ochotę porozmawiac o mormonach, wiem że kiedys dopuszczali poligamię , co mi się osobiście podoba, mosay licze na Ciebie heh

Filek1234
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 08:45      [zgłoszenie naruszenia]

no to moze sam cos napiszeesz a nie tylko temat tworzysz bo takie cos mija sie z celem masz cos do napisania to wtedy tworzysz temat jesli ktos jest zainteresowany to wlacza sie w dyskusje tyle z mojej strony

Przyjazn najwazniejsza rzecz w zyciu
Kikaj :-)[www.polskieserce.pl]

Methos
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 08:46      [zgłoszenie naruszenia]

mormoni to cięzki temat jak na sytaucje polski, bo akurat w naszym kraju jest bardzo niewielu wyznawców...

A z tego co kiedys czytałem to jest to całkiem nowy odłam chrzescijan..
Niejaki Smith w 1820 roku doświadczył jakichs tam "wizji" i postanowił założyc swój nowy kosciół..
I w oparciu o to spisał księge Mormona
Z tego co pamietam to ksega opiera się na JEGO WŁASNYM eposie ludu izraelskiego, a własciwie pelmienia NEFITÓW, który wyemigrował do Ameryki
U mOrmonów występuje sporo nieraz kontrowersyjnych tez i nakazów, np :
- poligamia
- małzeństwo na wiecznosć (tzn. jego trwanie nawet po smierci, w życiu wiecznym)
- chrzest na zmarłych
- no i tradycyjna rzecz (tak jak u SJ) dziesięcina w końcu Prezydent tego koscioła musi za coś zyc no nie??? hahaha

Super.. że "bóg" objawia się nagle Smithowi, i wogóle tak wielu ludziom w róznych czasach i wszytskim każe zakładac setki róznych kosiciołów, które sie wzajemnie zwalczają...

Podsumowując, noże nie jesttem obiektywny, ale wg mnie ten odłam tak jak i wiele innych po prostu "smierdzi" fałszem..
Za kilkadzesiąt/kilkaset lat/ pewnie sporo terazżniejsztch dziwnych wierzeń też stanie się powaznymi religiami a tysiące badaczy będą udawadniac ze ich rację są jedyne i słuszne.... horror...
zresztą to sie dzieje cały czas..

Pozdrawiam

Ekspert -

sargon 25
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 09:53      [zgłoszenie naruszenia]

filek najlepiej usun temat później założe temat o wolności słowa

sargon 25
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 10:03      [zgłoszenie naruszenia]

słyszałem o chrztach zmarłych , totalny bezsens , mało tego oni mogą ochrzcic ludzi ileś tam(całkiem sporo) pokoleń w stecz.Ale poligamia to bardzo mądre rozwiązanie , szkoda ,że im tego zakazano.Nie rozumiem dlaczego , skoro statystycznie kobiet jest więcej niż mężczyzn a poza tym w Biblii nie ma takich zakazów (z tego co wiem).Hmmm małżeństwo aż do śmierci to nie jest głupie jeśli ma sie przykładowo 5 żon, mozna sobie wziąść kobiety różnych "ras" i spokojnie to końca życia wytrzymać heheh.Methos nie jestem tak przekonany jak ty co do ich fałszu, w sumie to istnieja już ponad 100 lat, maja sporo wyznawców, są niezwykle odważni co mi sie bardzo w nich podoba, słyszałem że spalona kilku żywcem w Indiach , jako chrześcijanom chwała im za to, że potrafia ryzykowac własnym życiem.
Słyszałem,że w Polsce rownież są, ale na forum nie ma żadnego Mormona , chyba ....
pozdrawiam

Methos
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 10:09      [zgłoszenie naruszenia]

saragon spokojnie to tylko forum

Aha zapomniałem dodac że mormoni czyli Kościół Jezusa Chrystusa Świętych Dni Ostatnich, od swojego zarania propagował RASISTOWSKĄ koncepcję wyższości rasy białej nad wszystkimi innymi, zwłaszcza nad czarną.

Sam założyciel i pierwszy prezydent mormonów Joseph F. Smith, który od dzieciństwa wychowywany był w duchu pogardy dla osób odmiennego koloru skóry, nie omieszkał swojego rasizmu uzasadniać religijnie

No i jeszcze dołącze coś co dotyczy ogólnie bycia wiernym (mormonów dotyczy się to w szczególnosci)
Chcę ponizej pokazać jaka osoba może zostac mormonem według ich przekonań (choc ja bym to podpisał pod wiele innnych wyznań):

- wykazuje brak krytycznej refleksji nad przyswajanym tekstem,

- jest zdezorientowana, przejawia niestałość przekonań,

- nie ma orientacji w Biblii i przejawia ignorancję religijną,

- jest podatna na manipulację reklamową,

- czuje się bezpiecznie w tłumie jako cząstka jakiejś zbiorowości.

Ekspert -

sargon 25
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 10:10      [zgłoszenie naruszenia]

Oryginał: [www.racjonalista.pl/kk.php/s,1427]
"Zrodzili się w Stanach Zjednoczonych (...) jedno z najciekawszych zjawisk XIX w. Mormonizm jest jedną z tych epidemij religijnych, określanych, jako revivals czyli przebudzenia, na które ludy anglo-saskie zdają się bardziej wystawionemi, niż inne, z przyczyny lektury Ksiąg świętych bezpośredniej i często odbywającej się społem. Pewien roznosiciel wizjoner, Józef Smith, wyłożył ludziom łatwowiernym, w 1830, objawienie, które wiązało Amerykan z rodziną patrjarchy Józefa i zwiastowało bliskie ukazanie się Mesjasza. To objawienie przyniesione mu było przez anioła, wyryte pismem egipskiem na złotych blachach. Oszustwo znalazło wiarę, mimo swej ordynarności, i nowa sekta po kilku przenosinach założyła w stanie Illinois osadę, zaopatrzoną w wielką świątynię (1841): był to Kościół Świętych dni ostatecznych. Nazwano ich także mormonami, ponieważ jeden z rzekomych potomków Józefa, którzy wyemigrowali około 600 przed Chrystusem do Ameryki, miał się nazywać Mormon i zredagować Księgę Świętą sekty, przekład rzekomych tabliczek złotych. Ta księga święta jest niezręcznym plagjatem Biblji i pewnej powieści, ogłoszonej w 1812, gdzie niema ani oryginalności ani talentu; ale zapał religijny nie rozumuje wcale. Tworząc republikę rolniczą i przemysłową, wkrótce zaludnioną przez emigrantów ze wszystkich krajów, mormonowie dali się potulnie prowadzić swojemu "prorokowi", który, chcąc odnowić obyczaje patrjarchalne, upoważnił wielożeństwo (1843). To zgorszyło pospólstwo Illinois, które wymogło uwięzienie Smitha, poczem go uśmierciło (1844). Wtedy pod przewodem ulubionego ucznia Smitha, cieśli Brighama Younga, mormonowie wyemigrowali ku Wielkiemu jezioru Słonemu (w Utah) i założyli tam gród nowy (1847). Kiedy Young umarł z kolei, w 1877, pozostawił 17 żon, 56 dzieci i fortunę 10 miljonów franków (to już świadczy o ingerencji boskiej, dla zwykłego śmiertelnika już jedna żona i dziesięć milionów nijak razem istnieć nie mogą - przyp.). W 1901 wodzem mormonów był Józef F. Smith, bratanek proroka; szacowano liczbę mormonów na 300 tysięcy, nadto około 15.000 rozproszonych w Europie. Ich kult przyjmuje tylko chrzest dorosłych przez zanurzenie całkowite; za przykładem kilku sekt chrześcijańskich pierwotnych, chrzczą "na rzecz umarłych"; Franklin i Linkoln zostali wyratowani w ten sposób z ogni piekielnych" [_1_]
hmm po tej lekturze Methos przyznaje ,że miałeś racje co do tego fałszu, tylko ciekawe dlaczego to wszystko jeszcze finkcjonuje i rozwija sie

sargon 25
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 10:19      [zgłoszenie naruszenia]

poczytałem sobie o nich , nieźle hehe , ciekawy odłam chrześcijaństwa...

sargon 25
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 10:21      [zgłoszenie naruszenia]

Autor tekstu: Tomasz Gozdek; Oryginał: [www.racjonalista.pl/kk.php/s,2231]
Oprócz poligamii, najwięcej kontrowersji budził zapis w Księdze Mormona, mówiący o tym, że kolor skóry to kara za grzechy. Taka "ciemność" dotknęła już dzieci Kanaanu - by były pogardzane przez wszystkich ludzi. Mormoni wierzyli jednak, że poprzez wiarę można odmienić (rozjaśnić ) kolor swojej skóry - mieli na to nawet niezliczone dowody. Ta prawda działała tez wstecz - i tak porzucając Kościół Mormonów - istniała możliwość pociemnienia pigmentu.

Zmienione zostało to dopiero w 1978 roku - kiedy to Prorok i Prezydent Kościoła Mormonów otrzymał objawienie od samego Boga, mówiące że Murzyni i inni ciemnoskórzy ludzie , nie powinni dalej być pozbawianiu przywilejów jakie daje wiara mormońska. To objawienie przyszło w samą porę, gdyż coraz głośniej zarzucano tej sekcie rasizm.
hehe dobre

sargon 25
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 10:22      [zgłoszenie naruszenia]

Autor tekstu: Tomasz Gozdek; Oryginał: [www.racjonalista.pl/kk.php/s,2231]
Inna rewelacja Mormonów, jest odkrycie, że Jezus i Lucyfer są braćmi. Braćmi z okresu preegzystencji. Jezus ma tą przewagę tylko, że miał szanse stać się dodatkowo człowieczym synem bożym.
to też

Methos
 Wysłana - 22 wrzesień 2004 10:33      [zgłoszenie naruszenia]

sam widzisz fajna teoria, a naiwni wierzą, rozbawil mnie natomiast tekst o tym jako to mu bóg objawił swoje racje, cytuje : "To objawienie przyniesione mu było przez anioła, wyryte pismem egipskiem na złotych blachach."

A co do POPULARNOSCI spójrz sam : powstawało to w czasach kiedy Ku Klux klan działa na tych terenach (więc zeby zdobyc ich popracie, mormoni zostali rasisatmi - szczególnie w stos. do "czarny człowiek" - niewolnik)
a juz Super było wprowadzneie super wygodnej i pociagającej męzczyzn - poligami, a poza tym sporo ludzi nie było zadowolonych z nauk koscioła.
Chrzest zmarłych tez jest kontrowersyjny, ale nowy i dla wielu wygodny.. więc i "pociagajcy"

I na koniec dodam tylko ze uwazam, ze jak ktos chce założyc własna religię do powinien wyjechac od USA.. tamtejsci ludzie znani ogólnie z "naiwnosci umysłowej" i "kupują" wszytsko co nowe
i inne

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 3 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

MORMONI

Strony: 1 2 3

Warto przeczytać: [req] infomacji z filozofii | geje , lesbijki i cos jeszcze | jak wzmocnić psyche i pozytywnie mysleć? | podświadomosc | Filmik. | skazani na kapcie, fotel i telewizje???? | Łatwowierność nastolatek względem horoskopów | Zlot Insomnianiaków | Toleracja, a dzisiejszy świat | Abraxas | psychika kobiet... | Mowa ciała | Opowiadanie o modlitwie | psychologia w sporcie | Wasz sposob na nauke | znęcanie psychiczne | środki przedłużające wytrysk | perrectum | Creative SOUND BLASTER AUDIGY 2 | asus xonar | prawiczkiem | vectra gts | drzwi sie zamkły | abstynencja | mystic | kofeina | uriel | OTYŁOŚĆ OLBRZYMIA | tytoń do żucia | klapecki | kkiste | trip | bieriezkowa | maffinka | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.