FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 8793 razy ¬

ROZRYWKA | Zjawiska niewyjaśnione, nauka i historia
Margrabia Wielopolski - zdrajca czy bohater? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Margrabia Wielopolski - zdrajca czy bohater?"   

Reakcja
 Wysłana - 13 lipiec 2012 20:32        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Jak oceniacie tą postać? Inni uważają go za bohatera ratującego naród, a inni traktują go jako jednego z większych zdrajców. Moim zdaniem jego zasługi są nie do zaprzeczenia (czynsz chłopów, polonizacja administracji, utworzenie Szkoły Głównej), jednak jego zaborczość przyczyniła się do klęski. Nie mógł dojść do porozumienia z żadnym z obozów, a także z carską administracją. Co prawda był w miarę dobrych stosunkach z Gorczakowem, jednak Suchozanet nie darzył go sympatią.

Największą tragedią margrabiego był wybuch powstania styczniowego, do czego sam prawdopodobnie doprowadził, a na pewno przyspieszył, mimo to wydaje mi się, że i tak to posunięcie było najlepszym, ale niestety naród i tak wiedział więcej.

Camillus2
 Wysłana - 29 lipiec 2012 19:04      [zgłoszenie naruszenia]

Moim zdaniem był on dobrym Polakiem. Próbował brać to co mógł w tamtym okresie. Był relaistą a takich się u nas nie szanuje niestety, jak Poniatowskiego.

Reakcja
 Wysłana - 29 lipiec 2012 19:32      [zgłoszenie naruszenia]

Chodzi Ci o króla czy księcia, bo Stanisław August chyba nie był takim realistą skoro zdecydował się na sojusz z Prusami

Zmieniony przez - Reakcja w dniu 2012-07-29 19:32:24

Camillus2
 Wysłana - 29 lipiec 2012 20:12      [zgłoszenie naruszenia]

Akurat tego dokładnie nie pamiętam, więc nie będę się wypowiadał.

W moim odczuciu był on jednym z najlepszych królów, których mieliśmy. Szkoda, że szlachta się go nie słuchała.

Reakcja
 Wysłana - 29 lipiec 2012 21:45      [zgłoszenie naruszenia]

Stanowczo się nie zgadzam, że był najlepszym królem. Może do najgorszych ni należał, ale w poczet najlepszych też nie zaliczyłbym go. Wpłynął pozytywnie na rozwój polskiej kultury i być może chciał dobrze, ale wyszło jak zwykle. Przede wszytkim chodzi o jego brak zdecydowania wobec Rosji.

Zresztą gdyby był skutecznym charyzmatycznym władcą, szlachta usłuchałaby go.

[http://www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/secret-service-krola-stasia/]

przy okazji polecam :)

Zmieniony przez - Reakcja w dniu 2012-07-29 21:45:59

Camillus2
 Wysłana - 29 lipiec 2012 22:12      [zgłoszenie naruszenia]

Ja nie napisałem, że był najlepszym tylko patrząc na warunki w których rządził i jakie upokorzenia znosił to był jednym z lepszych. Gdyby szlachta słuchała jego rad to sądze, że nie doszłoby do rozbiorów i doczekalibyśmy Napoleońskich orłów.

Po drugie co ten biedny Poniatowski mógł zrobić z 5000 gwardi królewskiej przeciwko najpierw 200 a potem 300 000 armii rosyjskiej?

Jak widzisz mniejszą uległość króla w tej sytuacji?

Reakcja
 Wysłana - 30 lipiec 2012 16:33      [zgłoszenie naruszenia]

Przede wszystkim postarałbym rozłożyć w czasie reformy konstytucyjne, tak aby uniknąć dania pretekstu do rozbioru. Zresztą Katarzyna zmarła chyba w 1796 r, a wtedy nasza sytuacja diametrialnie zmieniłaby się. Szkoda, że ni było wtedy żadnego Jackowskiego, który przewidziałby to.

Riruzbar
 Wysłana - 30 lipiec 2012 19:43      [zgłoszenie naruszenia]

Zmieniony przez - Riruzbar w dniu 2012-07-30 19:43:55

xami
forumzn.katalogi.pl
 Wysłana - 4 styczeń 2013 02:54       [zgłoszenie naruszenia]

Duzo dobrego i duzo zlego ... branka 1863 stawia go niestety pod kreska

Yonaguni [http://www.insomnia.pl/Yonaguni-t192003.html]
Ładne dziewczyny z orkiestr dętych robią dobrze partiom politycznym.
Mój ojciec jeździł na wielbłądzie. Ja jeżdżę samochodem.
Mój syn lata samolotem. A jego syn będzie jeździł na wielbłądzie.

Specjalista -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

Margrabia Wielopolski - zdrajca czy bohater?