FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1800 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
Matura R z historii 
[powiadom znajomego]    
Autor "Matura R z historii"   

Koperfilc
 Wysłana - 21 listopad 2010 00:48       

Przeniesiona przez Pan Śmierć z działu 'Czarna Dziura'. | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Mam pytanie do osób, które zdawały maturę z historii na poziomie R.

Czy do dobrego jej napisania (czyt. 80% i wzwyż) wystarczy nauka oparta o szkolne podręczniki (wyd. Stentor/PWN/Nowa Era) i repetytorium wyd. Difin (względnie Branta) "Historia. Repetytorium dla kandydatów...", aut. Chmaj, Sokół, Wrona? Będzie możliwym napisać wypracowanie tak, aby wejść na poziom IV? Czy będę musiał jednak przeczytać, przynajmniej po jednym podr. akad. na każdą epokę?

Może jakieś własne sugestię nt. przygotowań do matury z historii i doboru książek?

Rady doświadczonych w tym temacie będą jak najbardziej wskazane. Za pomoc oczywiście polecą SOGi

Pan Śmierć
BARON
 Wysłana - 21 listopad 2010 11:29      [zgłoszenie naruszenia]

Wystarczy myśleć logicznie i być w średnim stopniu inteligentnym-na rozszerzeniu jest mało pytań typowo na wiedzę, a większość to analiza tekstów, które tam masz, mapek, itd.

Repetytorium bez różnicy, fakty historyczne są wszędzie te same, jak Ci się podoba forma opracowania to się z niego ucz.

Podręczników akademickich nie musisz czytać, bo matura nie jest na poziomie akademickim.

AD ANCALES, PLEBES!!!! EGO SUM BARON!!!
Veni, Vidi, Banni!%-)
Mafia znających łacinę%-)Baron wszystkich działów%-)
Rada Jedenastu i Inso 2009

Ekspert -

Kotte
 Wysłana - 21 listopad 2010 11:50      [zgłoszenie naruszenia]

Oprócz podręczników przeczytałem sporo książek, z czego na wypracowaniu maturalnym wykorzystałem dwóch autorów: Jasienicę, którego mieli niby nie uznawać i Wisnera. Wydaje mi się, że to coś dało, bo z wypracowania miałem chyba 16 punktów, czyli ten ostatni poziom.
Czas jeszcze masz to jak zechcesz, to dużo przeczytasz. Wydaje mi się, że to nie jest tak jak Śmierć pisał i w wymaganiach na IV poziom jest wyszczególnione powołanie się na historyków, ale to musisz sprawdzić.
Jak masz kiepskiego nauczyciela, któremu nie będzie się chciało sprawdzać wypracowań, to możesz w kwietniu czy marcu znaleźć korepetytora, który by Ci powiedział co i jak i trochę tych wypracowań by Ci pozadawał.

Vademecum Difinu jest bardzo dobre. Sam korzystałem i byłem zadowolony. Widziałem jeszcze Operon i był c***owy jak nieszczęście wg mnie.

Podręczniki PWNu do XIX i XX wieku są za***iste. Do nowożytności miałem książkę z Czarnych Grzbietów. Książki do średniowiecza i starożytności PWNu są średnie, ale mi wystarczyły.

Ogólnie to w c*** obkuty byłem, a jak przyszło co do czego, to matura okazała się być banalna, ****a poziom gimnazjum.

Pan Śmierć
BARON
 Wysłana - 21 listopad 2010 14:13      [zgłoszenie naruszenia]

Ja z przedmiotów humanistycznych nie widzę sensu jakiegoś specjalnego dobierania repetytorium-jedynymi kryteriami są wg mnie-brak błędów i pasująca mi forma opracowania. Jeden woli ciągły tekst, drugi suche fakty i wnioski od myślników. Jak coś nie ma błędów to jest dobre<stąd dyskwalifikowanie przeze mnie Operonu, bo w tych książkach jest fchvj błędów-od podręczników po repetytoria z każdego przedmiotu>.

Co do historyków to tu jest sprawa problematyczna, bo nie wiesz kto to będzie sprawdzał i kogo uznaje, za dobrego naukowca, więc tu jest loteria. A poza tym w większości repetytoriów masz odwołania czyje to są poglądy i twierdzenia, jest tam bibliografia, taka jest rola repetytorium. Oczywiście ja nikomu nie bronię czytać podręczników akademickich, broń Boże-mówię tylko, że nie jest to konieczne, ja miałem z rozszerzonej lekko ponad 90% i czytałem tylko repetytorium Branty przed samą maturą, no ale ja miałem dobrego historyka.

Zmieniony przez - Pan Śmierć w dniu 2010-11-21 14:14:28

Veni, Vidi, Banni!%-)

Ekspert -

Koperfilc
 Wysłana - 21 listopad 2010 14:36      [zgłoszenie naruszenia]

No ok, ale oprócz logicznego myślenia wykorzystywanego (nie tylko) przy tekstach źródłowych, w wypracowaniu potrzebna będzie znajomość faktografii, i to raczej nie pobieżna.

Tak, zgadza się Kotte - wejście na poziom IV jest uzależnione od powołanie się na historyków (jaki mieli pogląd na sprawę, coś w ten deseń). Tak czy siak - trzeba. Myślałem, że nie będę musiał, ale ch.u.j .

W szkole mam podr. ze Stentora, ale jakoś do mnie nie przemawiają. Mam także "Starożytność" i "Średniowiecze" z Nowej Ery, "Starożytność" z PWN oraz "Nowożytność" i "Wiek XIX" (także PWN). W najbliższym czasie mam zamiar kupić repetytorium "Difin'u".

Hmm, odnośnie tych podręczników akad. i matury. Myślałem też, aby przeczytać tylko "Boże Igrzysko" Normana Daviesa, ale to raczej za mało, no nie wiem..

Btw, maturę to ja będę miał ( najwcześniej ) w maju 2012, w sumie w ch.uj czasu jeszcze. Ale ogólnie zarys przygotowań chciałbym sobie już teraz zrobić, aby wiedzieć co mnie czeka.

Dzięki Wielkie za rady. Sogacze dla Obu

Koperfilc
 Wysłana - 21 listopad 2010 14:47      [zgłoszenie naruszenia]

Panie Śmierć, a ma takie pytanie. Czy w repetytorium Branta (=Difin) są przedstawione wydarzenia w formie: przyczyna-przebieg-skutek +/ew. dywagacje autorów na ich temat? Bo takie coś najbardziej by mi odpowiadało, zwłaszcza jeżeli chodzi o wypracowanie na R.

Kotte
 Wysłana - 21 listopad 2010 15:06      [zgłoszenie naruszenia]

Masz maturę za prawie dwa lata i martwisz się o wynik? Jesteś pewnie w liceum, więc ucz się na bieżąco, tak żeby w maturalnej sobie powtórzyć, a oprócz tego czytaj coś poza podręcznikami i tyle.

Pan Śmierć
BARON
 Wysłana - 21 listopad 2010 17:42      [zgłoszenie naruszenia]

W tej, którą mam<pomarańczowa okładka> jest tak, że jest pisane ciągłym tekstem przedstawienie, pod koniec podsumowanie i wypunktowane najważniejsze rzeczy.

Ogólnie rada jest taka-lubisz historię i nie chcesz kuć to czytaj różne ksiązki i ucz się na bieżąco w szkole to to swobodnie napiszesz i oszczędzisz sobie trochę stresu, ale jak jakoś specjalnie się nie interesujesz to myślę, że jak będziesz jechał zgodnie z programem na bieżąco, tak j/w zostało napisane, to również spokojnie zdasz.

Veni, Vidi, Banni!%-)

Ekspert -

Koperfilc
 Wysłana - 21 listopad 2010 18:23      [zgłoszenie naruszenia]

That's it! No i na to repetytorium się zdecyduje.

Jeżeli chodzi o historię, to raczej ta druga wersja, bardziej do mnie pasuje. Z niej najbardziej mnie interesuję historia XX w. A przedmiot tratuje w dużym stopniu jako coś, w rodzaju przepustki na prawo.

Z systematycznością też problemu być nie powinno.

Dzięki, raz jeszcze za wszelkie wskazówki )

INSOMNIA
 Wysłana - 21 listopad 2010 18:58      [zgłoszenie naruszenia]

weź się lepiej ciesz życiem przez 2 lata jeszcze, do matury sie spokojnie w 2-3 miesiące przygotujesz

Koperfilc
 Wysłana - 21 listopad 2010 19:18      [zgłoszenie naruszenia]

Nie bój się - co weekend baluje
A że zapytałem, to trochę z nudów, choć nie zaprzeczam, że z ciekawości również.

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Matura R z historii

Strony: 1 2

Warto przeczytać: Pytania komisji | godność w renesansie i obecnie | Nawłoć miejscem kontrastów | pytania do ustnej | Pomórzcie | Praca organiczna , u podstaw gdzie w Ludziach Bezdomnych | pomocy ! | Częstotliwość występowania motywu marzyciela w literaturze | Młoda Polska i rola Tatr, Zakopanego i folkloru | Jutro prezentacja maturalna..... | Proszę o opinie. | Znani uczeni | Bursa - proszę o pomoc. | [WOK] Najbardziej znane obrazy w nowej aranżacji | szukam wiersza pt "Olimpionik" | Jak piszemy reportaż?? [polski] | piaskowanie | facet na sex | tablet | wierszyki | wierszyk | -_Witold_- | _Witold_ | w ciazy | technik dentystyczny | faceci | markkoo | otylii | otylia | nsr | szczypek90 | zarządzanie jakością | przychodnia rodzinna | vol 11 | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.