FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 12372 razy ¬
 
ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Moce Siddhi 
[powiadom znajomego]    
Autor "Moce Siddhi"   
 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 25 sierpień 2006 18:03      [zgłoszenie naruszenia]

Czy nauka może rzucić troche światła na moce siddhi?


Zdawałoby się że... nie. Że prędzej moze je uznać za stek bzdur lub uznać że to działka religii, i nie jej się w to wtrącać.

Ale weźmy mimo to przykład bilokacji. Wielu chrześcijańskich świętych potrafiło być w dwóch lub więcej miejscach naraz. Odprawiać msze w jednym zakątku Polski, a tymczasem być widzanym w zupełnie innej częsci kraju. Nie tylko chcrześcijańscy swięci - bo i hinduscy i buddyjscy mistycy też, a i wielu cudotórców i rodzimych uzdrawiaczy. Żeby wymienić choćby Ojca Pio czy Sai Babe. Ich uczniowie byli z nimi w jednym miejscu, a w tym samym czasie ci sami ludzie udzielali pomocy potrzebującym lub posługi w zupełnie innym miejscu na ziemi, czasem ratując komuś życie....

Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemozliwe. Jednak skoro jon berylu można wprowadzić w taki stan że w tym samym czasie jest w dwóch oddalonych od siebie miejscach, to czyż nie jest to mozliwe w skali szerszej?

Ciekawych elemntów dostarcza właśnie fizyka kwanotwa . Ów wspomniany eksperyment, przeprowadzony w Narodowym Instytucie Standardów i Laboratoriów Technologicznych w Boulder w Kolorado, potwierdził możliwość bilokacji cząsteczki. Pochwycony w pułapkę magnetyczną jon berylu został wprowadzony w taki stan kwantowy, iż był jednocześnie w dwóch miejscach naraz oddalonych od siebie o kolkadziesiąt nanometrów. Następnie - symulując różne wpływy otoczenia - próbowano jon z tej superpozycji wyprowadzić. I uadło się! Nastąpiła dekoherencja ,po której jon berylu odnalazł się tylko w jednym punkcie. Ustalono przy tym że to wielkość obiektu determinuje szybkość, z jaką następuje dekoherencja. Im obiekt większy tym szybciej się to dzieje.Fizyka kwantowa daje nam też inne wnioski. Np taki, że to być może człowiek wpływa na to, co wokół siebie widzi. Elektron przed pomiarem jest uważany za sumę możliwości wszystkich ewentualnych wyników, sumę tę nazywamy wktorem stanu (lub superpozycją). W chwili obserwacji wektor stanu "zapada się" w pojedyńczy stan - ten obserwowany - a wszystkie inne możliwości z miejsca zyskują prawdopodobieństwo zerowe. Czy oznacza to że moje biurko i krzesło, a więc przedmioty, których trwałość i stabilność nie podlega kwestii, również stanowią sumy mozliwości? A ich postrzegana przeze mnie forma fizyczna została niejako wybrana przez akt obserwacji??

Otóż, jeśli uznamy że kopenhaska interpretacja fizyki kwantowej to poprawny opis rzeczywistości, nie mamy innego wyjścia - musimy zgodzić się, iż tak właśnie jest.
Ciekawy jest też eksperyment Schodingera, który znamy pod nazwą "Kot Schodingera". Interpretacja kopenhaska zakłada wpływ obserwatora na zapadnięcie się wektora stanu. Dopóki nie zostani dokonany akt obserwacji, obiekt kwantowy znajduje się w tzw. "superpozycji stanów". Schrodinger zastanowił się co by się stało gdyby częścią układu kwantowego uczynić... kota. Mówiąc w skrócie, eksperyment Schodringera wygląda tak: w stalowej komorze zamykamy kota. Prócz niego jest tam również licznik Geigera zaweeirający pewną ilość substancji promieniotwórczej. Ilość taką, że istnieje tylko 50% szans, że w ciągu godziny jeden z radioaktywnych atomów ulegnie rozpadowi. Jeśli tak sie stanie, licznik uruchomi urządzenie wyzwalające cyjanowodór. Co się wówczas stanie z kotem, nie trzeba wyjaśniać... Jednak do takiej ostateczności nie musi wcale dojść. Jak już powiedziano, kwantowy proces uwolni truciznę z prawdopodobieństwem wynoszącym 50%; szanse by kto przeżył wynoszą więc pół na pół.

Zgodnie z regułami mechaniki kwantowej, dopóki stalowa komora pozostaje zamknięta, jądro substancji promieniotwórczej, licznik Geigera, cyjanowdór oraz kot znajdują się w superpozycji stanów. Co to oznacza dla kota? Że pozostaje on jednoczesnie żywy i martwy a także że z tego hybrydalnego stanu moze go uwolnić dopiero uchylenie wieka skrzyni - czyli dokonanie aktu pomiaru przez obserwację.

Dlaczegóż więc nikt nigdy nie spotkał kota który byłby jednocześnie żywy lub martwy?? :)
Na to pytanie odpowiada ogłoszona sześćdziesiąt lat po Schrodingerze teoria dekoherencji. Zakłada ona, że paradoksy kwantowo-mechaniczne dotyczą wyłącznie takich układów fizycznych, które są całkowicie odizolowane od otoczenia. Jeśli tego rodzaju izolacja nie występuje, a układ poddawany jest wpływom otoczenia - natychmiast dochodzi do "rozplątania" stanów kwantowych. Wówczas na poziomie makroskopowym pojawia się tylko jedna wersja rzeczywistości.


Na koniec jeszcze inna ciekawa sprawa. Kolejny eksperyment.

Otóż z założeń fizyki kwantowej wynikałoby, że na poziomie kwantowym, to wola i swiadomość obserwatora ma wpływ na zdarzenia.

By potwierdzić to lub zaprzeczyć, zdecydowano się na serie eksperymentów. Do badań wykorzystano kwantowo-mechaniczny generator zdarzeń losowych. Jesto to urządzenie, którego działanie opiera się na procesach rozpadu radioaktywnego albo na szumach elektornicznych. Przypadkowo generowane cyfry 0 i 1 odpowiadają reszce i orłowi w doswiadczeniu z rzutami monetą. W czasie jednego eksperymentu, który trwa 1/5 sekundy, rejestruje się 200 dwójkowych wydarzeń, a są one generowane w takim tempie, że uczestnik eksperymentu widzi tylko końcowy efekt. W trzech fazach eksperymentu badany ma po kolei: a. dążyć do uzyskania jak największej liczby jedynek; b. zmierzać do uzyskania jak największej liczby zer; c.nie wpływać na urządzenie;

Badania owe w sposób niepodważalny wykazały że intencje osób uczestniczących w doświadczeniach z wykorzystaniem generatora zdarzeń losowych miały decydujący wpływ na przebieg eksperymentu!

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Priceton, pod kierownictwem dziekana Wydziału Mechaniki i Nauk Stosowanych, profesora Roberta Jahna. Badania były potem potwierdzane na wielu innych uniwersytetach na całym swiecie...Jeśli jedna osoba ma wpływ na zdarzenie, to jakie wpływ mogą mieć tysiące osób skupionych na tym samym celu? Może własnie to jest odpowiedzialne za spełnianie modlitw, wywoływanie deszczu itd??Skoro mechanika kwantowa daje nam sugestie, że bilokacja jest mozliwa, wskazuje jak ważne są intencje człowieka w tym co go spotyka oraz daje podpowiedzi jak spełniają się modlitwy czy na czym może polegać fenomen wywoływania deszczu, to pojawia się pytanie - kto lepiej na tym wychodzi - czy naukowcy rozgryzający teoretyczne zawiłości, którzy prawdopodobnie i tak nigdy nie dotrą do samego sedna, czy mistycy, którzy po prostu z tego korzystają i tym się posługują??

Na chwilę obecną, myślę że jednak mistycy. Bowiem życie jest po to żeby sobie pożyć i z niego korzystać, a nie tracić je na rozgryzanie tego co i tak ostatecznie zdaje się nie do rozgryzienia.

_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
INSOMNIA
 Wysłana - 25 sierpień 2006 18:14      [zgłoszenie naruszenia]

Z nauka nie ma tu nic wspolnego. Co z tego, zemistycy twierdza, ze cos robia i w przyrodzie wystepuja podobne stany?. Fizyka dopuszcza podniesienie 10.000 ton, ale do tego trzeba miec odpowiednia sile/narzedzia, uwierzenie mi na slowo, ze potrafie to zrobic golymi rekami czy moca Jedi jest niedorzeczne.

 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 25 sierpień 2006 18:16      [zgłoszenie naruszenia]

seba - chyba nie przeczytałeś tekstu
A jak go przeczytałeś, to widac niezrozumiałeś
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
user1
 Wysłana - 25 sierpień 2006 19:50      [zgłoszenie naruszenia]

Hmmm... a gdyby ten eksperyment nieco przedłużyć to nie wydaje Wam się że pozostawienie całkowicie odizolowanego od otoczenia układu fizycznego w postaci kota w zamknietej, stalowej komorze, może oznaczać dla tegoż kota przejście ze stanu superpozycji do stanu "0" na poziomie makroskopowym, czyli zgonu w wyniku uduszenia jeszcze przed dokonaniem aktu pomiaru przez obserwację?
_______________________________
 
W życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym.

 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 25 sierpień 2006 20:28      [zgłoszenie naruszenia]

Pewnie wykluczyli taką możliwość i zadbali o wentylacje :P

Tylko, nalezy pamiętać że kot nawet tam zamknięty - też nie był układem odizolowanym.
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
INSOMNIA
 Wysłana - 25 sierpień 2006 22:14      [zgłoszenie naruszenia]

Przeczytalem, to, ze jon berylu moze wystapic w stanie, w ktorym obserwujemy go w dwoch miejscach na raz, ma sie nie jak do rzekomych bilokacji ojca Pio. To jest podpinanie opowiesci o czarach pod nauke.

 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 25 sierpień 2006 22:42      [zgłoszenie naruszenia]

Nie - to jest po prostu dowód że bilokacja cząsteczki jest mozliwa :) Nic więcej, na boga!

Zmieniony przez - Grundman w dniu 2006-08-25 22:43:06
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
 
Ozyr
 Wysłana - 26 sierpień 2006 07:50      [zgłoszenie naruszenia]


Możliwości jakie niebawem przyniesie fizyka kwantowa przerastają naszą wyobraźnię, która wobec niej kapituluje.

GRUNDMANJ- WHAT THE BLEEP DO WE KNOW- ten film opisuje wszystkie zjawiska które przedstawiłeś w swoich artykułach. Film jest fantastyczny i naprawdę najoryginalniejszy z wszystkich produkcji filmowych jakie dotąd miałęm okazje oglądac

Zmieniony przez - Ozyr w dniu 2006-08-26 07:59:39
_______________________________
 
Nie dysponujemy wprawdzie żadnymi konkretnymi informacjami
na temat jakiejkolwiek cywilizacji pozaziemskiej,
aby udowodnić jednak możliwość jej istnienia wystarczy oprzeć się
wyłącznie na prawach rozwoju naszej cywilizacji

 
Ozyr
 Wysłana - 26 sierpień 2006 08:08      [zgłoszenie naruszenia]

seba tak samo jak ty teraz, tak i niegdyś zachowywali się dogmatycy i plugawcy prawdy, którzy twórców nowych teorii palili na stosie.

FIZYKA KLASYCZNA mówi nam, że atom jest substancjonalną materią, ma kształt kuleczki której nie da sie podzielić, a materia jako taka jest 'sztywna' i nic 'niezwyklego' wydarzyć się w 'niej' nie może- słowem- wszystko jest przewidywalne

FIZYKA KWANTOWA z kolei mowi nam że nie można myśleć o atomie jako o jakiejś twardej kulce. Bo atom to jest ten malutki punkcik naprawdę gestej materii w samyjm środku otoczony czymś w rodzaju probabilistycznej chmury elektronów to wchodzących w stan istnienia, to z niego wychodzących. Nawet jądro atomowe któe mieliśmy za tak gęste to zaczyna istnieć, to przestaje, tak samo łatwo jak elektrony.
najbardziej konkretną rzeczą, jaką mozna powiedzieć o tej niesubstancjonalnej materii jest to, żę bardziej przypomina ona myśl. Jest jak skoncentrowany bit informacji. Tym co stwarza rzeczy, nie są inne rzeczy, lecz idee, pojęcia i informacja

Zmieniony przez - Ozyr w dniu 2006-08-26 08:10:02
_______________________________
 
Nie dysponujemy wprawdzie żadnymi konkretnymi informacjami
na temat jakiejkolwiek cywilizacji pozaziemskiej,
aby udowodnić jednak możliwość jej istnienia wystarczy oprzeć się
wyłącznie na prawach rozwoju naszej cywilizacji

 
Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 26 sierpień 2006 08:31      [zgłoszenie naruszenia]

"GRUNDMANJ- WHAT THE BLEEP DO WE KNOW- ten film opisuje wszystkie zjawiska które przedstawiłeś w swoich artykułach."


Ozyr, mi z filmu WHAT THE BLEEP DO WE KNOW, utknęła w pamięci taka scena, że gościówa rzucała piłką do kosza, i póki sobie czegoś nie uświadomiła, póki nie pojawiła się w jej głowie odpowiednia myśl, to nie trafiała

Tak to zapamiętałem, bo miewam tak samo w zyciu :))) Oczywiście w innych sytuacjach niż rzucanie do kosza ;)
_______________________________
 
Namaste!

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 3 strony.   poprzednia | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Moce Siddhi

Strony: 1 2 3