FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 6113 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
Moty wampiryzmu 
[powiadom znajomego]    
Autor "Moty wampiryzmu"   
 
maryline
 Wysłana - 30 kwiecień 2009 23:07        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Wersja jeszcze do poprawki, może ktoś mi jeszcze coś doradzi, a może komuś się przyda ;)

Wampir obok czarownicy, wilkołaka czy diabła jest jedną z najpopularniejszych postaci z odległych czasów. Ewenement wampira po prostu się zna. Dziś dzieci dowiadują się o jego istnieniu z telewizyjnych horrorów, przed wiekami opowieści o nich snuli, w chłodne jesienne wieczory, dziadkowie.
Wampir jest wytworem słowiańskich wierzeń dotyczących wąpierzy, czyli zmarłych żywiących się ludzką krwią, oraz innych pokrewnych demonów, do których możemy zaliczyć na przykład: strzygonie, strzygi i topielice.
Według słownika wampir to upiór wstający z grobu by wysysać krew żywych, jednak w różnych tekstach kultury przymioty wampirów bywają odmienne.
Ballada Goethego "Narzeczona z Koryntu" jest jednym z pierwszych utworów nowożytnych, w których pojawia się motyw wampiryzmu. Autor opierał się na opowieści Flegona z Tralles z II wieku naszej ery.
Wampirzycą jest zmarła narzeczona Ateńczyka. Ukazuje się ukochanemu w nocy, jest blada a jej ciało jest lodowate. Nosi białą szatę z welonem i czarno- złotą przepaskę na czole. Miejscem śmierci dziewczyny był klasztor, być może dlatego wampirzyca czuje niechęć do religii chrześcijańskiej. Nie chce jeść pszennego chleba, który może symbolizować Chleb Eucharystyczny. Chętnie pije "krwawe wino".
Nie możemy jednoznacznie ocenić dziewczyny, która z jednej strony jest krwiożerczym upiorem, ale jest też zdolna do miłości. Przepowiada swojemu ukochanemu zgubę, jednak nie chce całkowitej zagłady Ateńczyka, pragnie połączyć się z nim w lepszym życiu. Jest samolubna, ale nie możemy jej ostatecznie potępić.
Sposobem unicestwienia wampirzycy jest spalenie. Narzeczona poleca matce wrzucić swoje ciało wraz z ciałem ukochanego w płomienie. Pragnie wraz z narzeczonym "ulecieć w starych bogów nieba".
Bohaterką opowiadania Stefana Grabińskiego "W domu Sary" jest wampirzyca Sara Braga. Kobieta wysysa, wchłania energię życiową swoich ofiar podczas stosunku płciowego.
Jest niezwykle, demonicznie ponętna. Jej twarz ma nieregularne rysy, ma szerokie wargi, spory nos i niezwykle białą, matową cerę, jej oczy i włosy są kruczoczarne. Nie znamy jej wieku, jednak cały czas wygląda na 30 lat, z karty lekarskie wynika, że ma 80 lat, jednak równie dobrze może być biblijna Sarą. Lekarz stwierdził u niej wyjątkową odporność na przemiany wieku, zauważył skłonności psychopatyczne na tle seksualnym oraz objawy psychicznego sadyzmu.
Sara ma w zwyczaju mieszkać ze swoją ofiarą, jej rysy upodabniają się do fizjonomii człowieka, na którym żeruje. Jest perwersyjna, lubieżna egoistyczna. Nie lubi rozmawiać o swojej przeszłości, ukrywa ją.
Ofiarą Sary pada Kazimierz Stosławski. Mężczyzna zwierza się przyjacielowi, że "stał się igraszką w rekach demonicznej samicy". Opętanie zaczyna się od stosunku płciowego, od tej pory ofiara całkowicie uzależnia się od upiora. Stosławski z dnia na dzień jest coraz słabszy, traci zainteresowanie spotkaniami towarzyskimi, nękają go bóle głowy, wciąż myśli o swojej oprawczyni. Lekarz stwierdza u Kazimierza znaczne obniżenie wagi, zanik tkanek i atrofię. Ostatecznie ofiara staje się galaretowatą półprzeźroczystą masą, która rozpływa się w przestrzeni. Sposobem na unicestwienie wampira jest abstynencja seksualna. Sara zaczyna się szybko starzeć, gdy wybrana ofiara opiera się jej wdziękom. Wampirzycę zaczyna nękać strach, lęka się przestrzeni własnego domu. Umiera z przerażenia. Nie wiadomo, czy śmiertelnie przestraszyła się widma nadchodzącej nieubłaganie starości, czy zabrał ja biblijny Asmodeusz- szatan, który mordował tych, którzy "swej lubieżności tak dosyć czynią, jak koń i muł, którzy rozumu nie mają".
Andrzej Pilipiuk w książce pod tytułem: "Księżniczka", której bohaterką jest wampirzyca Monika Stiepankovic, przedstawia wampiry jako zupełnie niegroźne dla człowieka. Tytułowa księżniczka żywi się krwią koni, nie posiada charakterystycznych dla bohaterów horrorów długich kłów, wysysa krew używając ssawki, która znajduje się pod językiem. Monika nie boi się światła dziennego, świetnie widzi w ciemności, a spożywanie krwi daje jej długowieczność. Wyglądem nieśmiertelna arystokratka nie różni się znacznie od swoich nastoletnich koleżanek, jedyną zauważalną różnicą są jej oczy: jedno ma kolor błękitny, drugie jest ciemnobrązowe.
W arystokratycznej rodzinie Stiepankoviców wampiryzm jest dziedziczny. Raz w pokoleniu pojawia się osoba ze skłonnościami wampirycznymi, dzięki czemu ród Moniki posiadł ogromna wiedzę na temat wampiryzmu. Wskazówek dotyczących spożywania krwi dziewczynie udzieliła jej kuzynka Mira. Księżniczka miała wątpliwości przed pierwszym spożyciem krwi, rozważała nawet możliwość samobójstwa, jednak ostatecznie zwyciężył jej instynkt.
Piciu krwi towarzyszy ciepło, błogość, mrowienie, już po pierwszym spożyciu krwi dziewczyna staje się wampirzycą. Przemianie towarzyszą objawy podobne do choroby, nękają ją gorączka i drgawki.
W książce autorstwa Andrzeja Pilipiuka pojawiają się łowcy wampirów, młodszy przyjeżdża z Węgier do Krakowa, by unicestwić wampirzycę, starszy jest doświadczonym łowcą znającym sekrety kabalistów. Dzięki magii kabalistycznej tworzą golema, stwora ulepionego z gliny, którego zadaniem jest zabicie Moniki, wytapiają też srebrne i zawierające rtęć kule do własnoręcznie stworzonej broni, szykują nawet kołek, by przebić serce księżniczki. Jednak wszystkie trudy łowców okazują się daremne, a sami łowcy zostają ośmieszeni, gdy wychodzi na jaw, że Monika jest zupełnie niegroźna dla społeczeństwa.
Anne Rice jest autorką serii książek opowiadających o wampirach, jedną z nich jest "Wywiad z wampirem". Bohaterem książki jest wampir Louis, który opowiada o istocie wampiryzmu i swojej przemianie w nocnego krwiożercę młodemu dziennikarzowi.
Wampir ma bladą cerę, jego twarz jest jak wyrzeźbiona z kości słoniowej, nieruchoma, posągowa, jest elegancko ubrany. Potrafi bardzo szybko, płynnie się poruszać (oko ludzkie nie jest w stanie zobaczyć niektórych ruchów wampira). Ma bardzo duże zdolności regeneracyje, stary wampir potrafi odbudować swoje ciało nawet z popiołów.
Z wampirami wiąże się też wiele mitów, Louis obala niektóre z nich. Upiory nie boją się krzyża, nie potrafią przechodzić przez dziurkę od klucza w postaci pary, nie unicestwia ich wbicie kołka w serce. Prawdą jest natomiast fakt, że śmiertelnie niebezpieczne dla wampirów są promienie słoneczne.
O przemianie Louisa decyduje śmierć jego brata oraz załamanie i wyrzuty nękające sumienie młodego meżczyzy. Louisa atakuje wampir, który pragnie uzyskac prawa do jego posiadłości w okolicach Nowego Orleanu, Pointe du Lac. Chłopak decyduje się na propozucję wampira. Pierwszą próbą dla Louisa ma być zaakceptowanie śmierci. Ofiarą Lestata pada nadzorca rodzinnego majątku Louisa, którego ciało muszą wspólnie ukryć. Kolejnym etapem przemiany jest wypicie przez Lestata krwi chłopaka aż do granicy śmierci oraz napojenie Louisa własną krwią. Podczas spożywania krwi upiora mężczyzna słyszy dudnienie ich serc oraz widzi oślepiające światło. Przemianie towarzyszy fizyczny ból, ponieważ Louis umiera jako człowiek, a rodzi się jako wampir. Następstwami metamorfozy jest wyostrzenie się zmysłów, lepszy wzrok i słuch, zanika zdolnośc odczuwania bólu.
Edward Munch na obrazie pod tytułem "Wampir" przedstawia czerwonowłosą kobietę, jak sam twierdził "całującą" mężczyznę w szyję. Barwy, których użył artysta są stonowane, zdecydowanie kontrastuje czerwień włosów kobiety oraz bladość ciał postaci na obrazie. Ognistowłosa dziewczyna pochyla się w morderczym pocałunku nad bladym mężczyzną, którego głowa opiera się bezwładnie na jej ramieniu. Włosy kobiety okrywają niemal całą sylwetkę mężczyzny, który jest zdominowany przez demoniczną przedstawicielkę płci pięknej.
W horrorze Francisa Forda Coppoli pod tytułem "Dracula" spotykamy wampira wzorowanego na postaci ze słynnej książki Brama Stokera. Książę Vlad Dracula ma niesamowite zdolności nadprzyrodzone. Panuje nad pogodą, potrafi wywołać sztorm, silny wiatr. Ma mładzę nad swoimi ofiarami, wprowadza je w trans, włada ich umysłami. Potrafi poruszać się bezgłośnie. Przybiera postać nietoperza lub wilka, potrafi również powodować tymi zwierzętami. Posiada wyostrzone zmysły: słuch, wzrok. Cień hrabiego żyje niemalże własnym życiem, jest tajnym wysłannikiem swojego pana.
Książę Dracula ma też swoje słabości: boi się krzyża, nie lubi zapachu czosnku, nie je, nie pije, nie ma odbicia w lustrze, starzeje się, gdy nie spożywa krwi.
Hrabia Dracula stał się wampirem, ponieważ wyrzekł się Boga, było to spowodowane samobójczą śmiercią żony, która skoczyła do rzeki, gdy dostała nieprawdziwą wiadomość, że jej ukochany zginął na wojnie. Kapłani powiedzili, że Elizabetha nie zostanie nigdy zbawiona, gdyż zginęła śmiercią samobójczą, w związku z czym Dracula zbuntował się przeciw Bogu, w którego interesie walczył.
Groteskową wizję wampira przedstawia w swoim filmie "Nieustraszeni pogromcy wampirów" Roman Polański. Wśród wampirów mieszkających na zamku w Karpatach panuje hierarchia, upiory o niższej pozycji śpią w trumnach, te o wyższej pozycji posiadają własne grobowce. W filmie pojawia się nawet upiór homoseksualista- syn hrabiego Krolocka Herbert. Wampiry nawiedzają pobliską wioskę, gdzie budzą postrach porywając kolejne ofiary.
Atrybutami odstraszającymi wampiry mają być krzyże, czosnek, z upiorami mają też walczyć legendarni łowcy wampirów. W filmie pojawiają się profesor Abronsius oraz jego młody współpracownik Alfred, którzy chcą walczyć z plagą wampirów nawiedzających wioskę. Niestety Alfred nie jest zdolny do przebicia wampirzego serca kołkiem, co ma unicestwić potwora.
W literaturze i sztuce pojawiają się różne wyobrażenia wampira od tych zupełnie niegroźnych dla czlowieka pożywiających się krwią koni aż do tych krwiożerczych, które opanowują umysł i ciało ludzkie, mają władzę nad siłami przyrody, są niemal wszechmocne. Nie wszystkie wampiry spożywają krew, niektóre wysysają z człowieka siły życiowe za pośrednictwem na przykład stosunków płciowych.
Ciężko znaleźć jeden sposób skuteczny by unicestwić wszystkie typy krwiożerczego upiora. Nie wszystkie wampiry są wrażliwe na światło dzienne, większośc wampirów można unicestwić za pomiocą kołka wbitego w serce, tylko niektóre lękają się krzyża czy czosnku.
Postać wampira towarzyszy ludziom od wieków. Początkowo był postacią z mitów, wytworem wyobraźni starożytnych Słowian. Jest też bohaterem romantycznych ballad, powieści przygodowych, horrorów. W XXI wieku wampir jest bohaterem nie tylko przerażających horrorów, książek przygodowych ale także gier, komedii wykorzystujących postać wapira by śmieszyć widownię.

 
Pan Śmierć
BARON
 Wysłana - 1 maj 2009 12:42       [zgłoszenie naruszenia]

No dobra, ale gdzie tu jest analiza motywu i omówiona jego ewolucja, bo ja widzę tylko streszczenia fabuły wybranych pozycji?

Zmieniony przez - Pan Śmierć w dniu 2009-05-01 12:42:36
_______________________________
 
AD ANCALES, PLEBES!!!! EGO SUM BARON!!!
Veni, Vidi, Banni!%-)
Mafia znających łacinę%-)Baron wszystkich działów%-)
Rada Jedenastu i Inso 2009

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.] 
Przegląd tygodnia

Moty wampiryzmu

Warto przeczytać: osobliowsci europy | matura ustna | [POL] pilne zadanie - Bogurodzica | [historia] państwo niemiecki w latach 1933-1939 | [pol] Matura: Szydercy, prześmiewcy, parodyści. | toposy w biblii | konflikt społeczny | Adaptacje filmowe wybitnych dzieł literackich MATURA USTNA | Pomoże ktoś?? | chłopi - Pan Tadeusz | politologia | [his] Wielki Książe Konstanty | Reportaż - problem społeczny mojego miasta !!!!!!!! | [POL] Notatka o cierpieniu. | Prosze o pomoc!!wspolne cechy historia!! | [pol]Rozprawka, dosyć pilny i malutki problem ;) | reklamacja | EE306910515PL | serwis informacyjny | peeting | hiit | vismaya | vismaya maitreyapl | balaton | audi a 4 | do ktA",A,rego roku A"1A" ycia | vayo | mad men | wyglA .d | transport międzynarodowy | gabriela spanic | 2 DJ's Live Mix (second round) | 2 DJ s Live Mix second round | Marooda | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0