FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1083 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Najpierw jesteśmy ludźmi. Wszystko inne jest mniej istotne. 
[powiadom znajomego]    
Autor "Najpierw jesteśmy ludźmi. Wszystko inne jest mniej istotne."   

QUeST0
 Wysłana - 27 sierpień 2010 20:54        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Błądząc wśród własnych myśli na temat relacji międzyludzkich, zwyczajnej wyrozumiałości, filtrów, czy uwarunkowań płciowych, fizycznych, społecznych, czy jakichkolwiek innych, doszedłem do ciekawego wniosku, ale mam problem ze zdefiniowaniem tego, co mam na myśli.
Mianowicie: najpierw jesteśmy ludźmi- to łączy nas wszystkich: mnie, Ciebie, prezydenta, Gates'a, Dalajlamę i zwyrodnialca, który z zimną krwią morduje małe dziewczynki. Później jesteśmy kobietą lub mężczyzną- tutaj poza naturalnymi uwarunkowaniami dochodzą już chociażby społeczne, ale nadal jest to poziom naturalny. Gdzieś tutaj jest podział rasowy (biały-czarny etc), fizyczny, czy genetyczny typu wysoki-niski, niebieskooki- brązowooki. W tym miejscu w zasadzie kończą się podziały naturalne i zaczyna się programowanie społeczne. Pewność siebie, poczucie własnej wartości, zaradność, władczość itp.

Moje pytanie: czy jakiś psycholog podjął się próby wymienienia, klasyfikacji, czy zdefiniowania tych warstw/poziomów? Czy są jakieś źródła na ten temat?

Zmieniony przez - QUeST0 w dniu 2010-08-27 21:04:54

Tadeknorek
 Wysłana - 27 sierpień 2010 21:11      [zgłoszenie naruszenia]

To o czym mówisz to klasyfikacje na różnych poziomach. Bardzo różne działy nauki się tymi systematykami zajmują. Tak że patrz: antropologia, socjologia, genetyka itd.

A co do hasła że najpierw jesteśmy ludźmi- piękne hasło. Tylko, że to, co później ludzi różni, nie pochodzi z innego świata, ale także jest ludzkie. Tak więc istotne jest nasze człowieczeństwo, ale implikacje natury naszego gatunku są tak samo ważne. I po to, żeby człowieka, jako jednostkę i jednocześnie element społeczeństwa i przyrody zrozumieć, nauka podejmuje wysiłki.

Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -

kopt
Diabeł
 Wysłana - 27 sierpień 2010 21:15      [zgłoszenie naruszenia]

Fajnie, że osiągnąłeś takie zrozumienie. Teraz masz ładny punkt wyjścia do rozszerzenia tej skali, a co za tym idzie całej aksjologii. Np najpierw jesteśmy organizmami żywymi. Potem coraz bardziej "czujemy", wreszcie jesteśmy istotami świadomymi itp itd

[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -

QUeST0
 Wysłana - 27 sierpień 2010 21:19      [zgłoszenie naruszenia]

"Tylko, że to, co później ludzi różni, nie pochodzi z innego świata, ale także jest ludzkie."- dokładnie!
"Nic, co ludzkie nie jest mi obce." Chodzi o to, by zawsze patrzeć na drugiego człowieka przez pryzmat łączącego nas człowieczeństwa. Dlatego też pokazałem równość Dalajlamy i zwyrodnialca na tym poziomie. W tym poście dość mocno uprościłem to zagadnienie, bo jestem wręcz żądny jakichś wieści na temat istnienia próby psychologicznej klasyfikacji wszystkich tych poziomów.

"antropologia, socjologia, genetyka"- nie wątpię w to, jednak zależy mi na klasyfikacji psychologicznej, przede wszystkim po to, by określić na jakich poziomach jesteśmy w stanie się zmieniać, rozwijać, likwidować błędne wzorce, kompleksy itp., zastępując je pomocnymi, czy wręcz przestać zaprzątać sobie głowę mniej istotnymi poziomami i pamiętać, że najpierw jesteśmy ludźmi,potem facetami/kobietami, a dopiero później np. nieśmiali, czy introwertyczni, i to na poziomie tak niskim, że wysoce modyfikowalnym (w przeciwieństwie do tych podstawowych).

Zmieniony przez - QUeST0 w dniu 2010-08-27 21:21:19

Tadeknorek
 Wysłana - 27 sierpień 2010 21:31      [zgłoszenie naruszenia]

Zdaje mi się, że psychologia jest nauką na tyle nieścisłą, że trudno o dokładność jaką mogłyby się cechować już to choćby nauki przyrodnicze.

Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -

QUeST0
 Wysłana - 27 sierpień 2010 21:52      [zgłoszenie naruszenia]

Kopt- to już poziomy nieco wyżej i sporo szerzej. Wszak nie możesz mówić o wspólnej tożsamości z komarem- on jej nie ma (choć faktycznie łączy nas to, że jesteśmy organizmami żywymi i kilka innych rzeczy). Niemniej- faktycznie poszerzyłeś moją wersję klasyfikacji, jednak jak pisałem wyżej- człowieczeństwo to dla mnie punkt wyjścia do wszelkich dyskusji na temat tolerancji, równości, wyrozumiałości, 'głupoty', czy rzekomej 'bezsensowności' pewnych zachowań. Komarowi nie wytłumaczysz, że ma nie bzyczeć ;), a człowiek może i wręcz powinien weryfikować swoje zachowania, zmieniać się i rozwijać, a określenie obszarów sporo sprawę ułatwia.

kopt
Diabeł
 Wysłana - 27 sierpień 2010 22:07      [zgłoszenie naruszenia]

"Wszak nie możesz mówić o wspólnej tożsamości z komarem- on jej nie ma"
Skąd wiesz? Nie wydaje Ci się, że czynisz takie założenia w oparciu o programowanie społeczne, o którym sam wspominasz? W kontekście np nauk przywołanego tutaj Dalajlamy mamy jak najbardziej wspólną tożsamość z komarem. Komar co najwyżej nie zdaje sobie z tego sprawy. Z drugiej strony jak wiele jest spraw, o których i my nie mamy pojęcia, a które nas warunkują. Zatem psioczenie na nikłą świadomość komara jest tylko kwestią skali. Różnica między nami jest ilościowa a nie jakościowa

"Niemniej- faktycznie poszerzyłeś moją wersję klasyfikacji, jednak jak pisałem wyżej- człowieczeństwo to dla mnie punkt wyjścia do wszelkich dyskusji na temat tolerancji, równości, wyrozumiałości, 'głupoty', czy rzekomej 'bezsensowności' pewnych zachowań."
Poszerzyłem, bo Twoja klasyfikacja obejmuje jedynie tzw humanizm, który jest bardzo cenny, ale niekompletny. Ks. Bocheński - wybitny logik napisał kiedyś, że gdyby krokodyle potrafiły pisać, zapewne stworzyłyby krokodylizm. To ładnie ilustruje ograniczenia takiego poglądu. Człowiek nie jest miarą wszechrzeczy. Cierpiący szczur ma w dupie taką miarę. A dlaczego o tym wspominam? Dlatego, że poszerzenie klasyfikacji powoduje poszerzenie zakresu podmiotu moralnego również na inne czujące istoty, co jest podstawą np etyki buddyjskiej. Humanizm ograniczy się do stwierdzenia "nie zadawaj cierpienia ludziom", podczas gdy wg mnie moralniej jest w ogóle nie zadawać cierpienia jeśli to nie jest konieczne nawet hienom.

"Komarowi nie wytłumaczysz, że ma nie bzyczeć"
Oj Questo, krótko tu jesteś. Jeszcze tu, na tym forum przekonasz się, że niektórym ludziom też tego nie wytłumaczysz

"człowiek może i wręcz powinien weryfikować swoje zachowania, zmieniać się i rozwijać"
To prawda. To cenna szansa, którą daje posiadanie rozwiniętego mózgu. Ale niektórzy korzystają z niego do innych celów lub w ograniczonym zakresie.

"określenie obszarów sporo sprawę ułatwia"
Do pewnego czasu. A od pewnego czasu utrudnia, bo okazuje się, że obszary zostały określone sztucznie z konieczności, bo obiektywnie nie ma takich obszarów. Psychologia podobnie jak religia to pewna próba deskrypcji duchowości i zazwyczaj różni się tylko terminologią i środkami zaradczymi

Ekspert -

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 27 sierpień 2010 23:14      [zgłoszenie naruszenia]

No i są różnice między ludźmi na milionie poziomów a potem i tak okazuje się, że do wszystkich mogłaby być jedna instrukcja obsługi

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

kopt
Diabeł
 Wysłana - 28 sierpień 2010 09:30      [zgłoszenie naruszenia]

Taki punkt G np zawsze w tym samym miejscu, baba zawsze strzela focha. Pewne rzeczy się nie zmieniają

Ekspert -

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 28 sierpień 2010 13:54       [zgłoszenie naruszenia]

I każda jest wyjątkowa. Każda.

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

Najpierw jesteśmy ludźmi. Wszystko inne jest mniej istotne.

Warto przeczytać: Benedykt XVI w Polsce w ostatniej dekadzie maja 06 | Tookie Williams | Jak rozpoznać uzależnienie uczuciowe i jak je pokonać? | Hisoria pewnego sumienia | mentalność, temperament a region Polski | Sol Invictis | Życzenia | jak powiedziec | Dot. Depresja - Bardzo goraca prosba o pomoc | Realne marzenia i zachcianki :) 2006 | "MissaPagana"-czyli Mistrzumiu Stachura o życiu... | Chrzescijaństwo przeznaczone do manipulacji? | UWAGA! Zmiana podpisu pod działem | Czy Szatan Może być zbawiony? | Believing without belonging. | Co jest ? Czy to normalne ? | przygody kuku?,ka | szale? czaki | Aneta Piotrowska | torba na rami? | gmc typhoon | lg l5 | wulin | Loker Rapmajster | jeansy | ballbusting | pan szulc | dzieciak | rock i dziecko | Monia | lima | barańska anna | monica belluci | wymowa angielska czasownik w nieregularnych | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.