NARKOTYKOM POWIEDZ NIE. JAK ROZPOZNAĆ CZY DZIECKO BIERZE NARKOTYKI, JAK MU POMÓC JEŚLI JUŻ JEST UZALEŻNIONE
Narkotyki są dostępne wszędzie: w szkole, na ulicy, w dyskotekach. Kontakt z nimi może się przydarzyć każdemu dziecku.
Dzieci sięgają po narkotyki z ciekawości i pod wpływem mody. Zdarza się, że w ten sposób dzieci ukrywają swoje kompleksy i problemy. Czasami właśnie tak chcą zwrócić na siebie uwagę zabieganych rodziców. Jeśli sposób zachowania czy "dziwne' przedmioty znajdowane w domu wzbudzą podejrzenia nie należy wpadać w panikę. Trzeba szybko skontaktować się z terapeutą, który poradzi jak postępować.
Na co zwracać uwagę:
Dziwne przedmioty lufki - niegdyś używane do palenia papierosów, dziś do palenia marihuany, fajki wodne, bibułki; folie aluminiowe, złotka - służą do wypalania heroiny; torebki foliowe, puzderka - służą do przechowywania różnych narkotyków; tabletki, pastylki, proszki; nasiona, dotąd nieznane kwiaty na parapecie lub w ukrytym, oświetlonym miejscu to mogą być konopie indyjskie, z których robi się marihuanę; igły i strzykawki.
Zachowania:
Izolowanie się od domowników; unikanie kontaktu wzrokowego; pogorszenie się ocen, wagary; brak zainteresowania dotąd ulubionymi zajęciami; zmiana przyjaciół; nadpobudliwość albo senność; kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów; tajemnicze, krótkie rozmowy przez telefon; nagłe wyjścia; bunt, łamanie ustalonych zasad, napady złości, agresja; zmiana sposobu ubierania, często brak zainteresowania swoim wyglądem (nadruki na koszulkach lub biżuteria z liściem marihuany i napisem THC), spadek ciężaru ciała; zwężone lub rozszerzone źrenice; ślady po ukłuciach; "gęsia skórka".
Reakcje:
Marihuana, haszysz: gadatliwość, wesołkowatość, opóźnione reakcje, wzmożony apetyt, przekrwione białka, kaszel
Amfetamina: duża ruchliwość, poczucie energii i siły, niepokój, drażliwość, szybkie mówienie, brak apetytu, duże łaknienie, powiększone źrenice
Kleje, rozpuszczalniki, lakiery: zapach kleju lub acetonu, zaburzenia mowy i równowagi, częste bóle głowy, wymioty
LSD, grzyby halucynogenne: utrata kontaktu z rzeczywistością, potliwość, zaburzenia postrzegania czasu i przestrzeni
***tasy: nienaturalne ożywienie i pobudzenie ruchowe, poczucie energii i siły, przyspieszony oddech i praca serca, przegrzanie
Kokaina, krack: duża nadpobudliwość, gadatliwość, nagłe zmiany nastroju, wybuch agresji, niepokój
Kompot, heroina: zaburzenia mowy, szkliste oczy, zwężone źrenice, opadające powieki, senność, nudności i wymioty, brak apetytu.
Najczęstsze błędy, popełniane przez rodziców:
- przeprowadzanie zasadniczych rozmów z dzieckiem, kiedy jest ono pod wpływem środka odurzającego
- udawanie, że to nieprawda i niewiara w fakty
- usprawiedliwianie dziecka, szukając winy w sobie (właśnie na taką reakcję liczy dziecko. Specjalnie wzbudza konflikty i poczucie winy u rodziców. Osłabia to ich zdecydowane działania)
- myślenie o tym, że problem się sam rozwiąże
- ochrona dziecka przed konsekwencjami używania narkotyków: pisanie usprawiedliwień nieobecności w szkole, spłacanie długów dziecka, tolerowanie kradzieży
- wdawanie się w dyskusję na temat nieszkodliwości narkotyków (szczególnie, gdy się nie ma rzetelnej wiedzy o ich działaniu).
Jak się zachować
- spokojnie i rzeczowo zadawać konkretne pytanie: Czy bierzesz narkotyki?
- natychmiast skontaktować się ze specjalistą (jeśli dziecko nie będzie chciało specjalistycznej pomocy, rodzice i tak powinni jej szukać)
- stosować zasadę "ograniczonego zaufania", zawsze wiedzieć gdzie i z kim przebywa i o której wróci
- zastanowić się, dlaczego dziecko sięgnęło po narkotyki. Jeśli powody mogą być związane z sytuacją rodzinną, należy się zastanowić, co można zmienić.
Tylko terapeuta
Jeśli podejrzewasz, że dziecko bierze narkotyki nie działaj pochopnie - idź do specjalisty. Tylko i wyłącznie do przychodni terapii uzależnień narkomanii, ponieważ:
- lekarz pierwszego kontaktu nie ma nic wspólnego z leczeniem narkomanii, podobnie jak psychiatra
- fachowiec zdiagnozuje, co dziecko bierze i zaproponuje najlepszą z możliwych form pomocy (grupę wsparcia - gdy dziecko nie jest uzależnione a jedynie eksperymentuje), bądź ośrodek stacjonarny, dobrany do wieku i stopnia uzależnienia od narkotyków.
Gdzie szukać pomocy?
Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar ul. Trzebnicka 17 tel. 321-05-52.
Poradnia Terapii Uzależnienia od Narkotyków w Specjalistycznym Zespole Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej przy Wybrzeżu K. Korzeniowskiego 18, tel. 329-14-60 w. 250. Tu także grupy wsparcia dla rodziców dzieci uzależnionych od narkotyków, tel. 329-14-60 w. 322.
Pogotowie Makowe Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót z U' przy ul. Kasprowicza 26, tel. 327-34-30
Stowarzyszenie "Jestem' przy ul. Sienkiewicz 116/1, tel. 3283164 (od godz. 17).
Gdy nie chcą się leczyć
Często dzieci tworzą tylko pozory chęci wyjścia z nałogu. Specjalnie chodzą od poradni do poradni, aby osłabić czujność rodziców. W takim przypadku będą za wszelką cenę unikać dobrych terapeutów, a wybiorą tych, którzy:
- nie potrafią rozpoznać, od czego są uzależnione
- będą leczyć je tabletkami (nie ma leku na uzależnienie od narkotyków!)
- gwarantują szybkie odtrucie organizmu (jeśli dziecko ma objawy zatrucia, głodu fizycznego po odstawieniu narkotyków, np. po heroinie: biegunka, wymioty, odtrucia nie można zrobić w ciągu kilku godzin, jest to bowiem proces długotrwały, wymaga hospitalizacji)
- w przypadku, gdy dziecko wie, że trafiło do dobrego terapeuty, zazwyczaj mówi rodzicom, że więcej do niego nie pójdzie, bo np. go nie lubi. Za wszelką cenę będzie podważał jego fachowość i wyrażał chęć leczenia u innego "specjalisty".
- W czerwcu od lat prowadzone są kampanie przeciw narkotykom. W tym roku w jej ramach organizowane są między innymi:
- porady lekarza psychiatry, specjalisty od uzależnień i bezpłatne testy na obecność narkotyków w organizmie; 10-13 czerwca od godz. 14 do 16 ; organizator: Towarzystwo "Powrót z U" ul. Reymonta 8
dyżur telefoniczny "Pogotowie Makowe" tel.: 327-34-30, 10-14 czerwca od godz. 16 do 20
bezpłatne badania moczu na zawartość narkotyków; 17-21 czerwca od godz. 8 do 11 w Laboratorium "Dalmed" ul. Kościuszki 76A; organizator Stowarzyszenie "Jestem".
TEKST ZACZERPNIETY Z: [hyperreal.info/drugs/go.to/art/1345]
Inne przydatne artykuly dla rodzicow:
[belfer.univ.szczecin.pl/~edipp/narkot.htm] <-- sprawdz to
[http://www.pbp.poznan.pl/A51.TEX-iso.html] <--- sprawdz to (zbior tytulow ksiazek)
[http://www.jezuici.pl/arrupe/biulet98/narkot.htm] <--- sprawdz to
[http://www.mnb.krakow.pl/narkotyki.htm] <--- sprawdz to (Grzegorz Wodowski)
[http://www.ariadna.pl/hrb/narkotyki.htm] <--- sprawdz to
[gim2radom.w.interia.pl/narkotyki.htm] <--- sprawdz to
Zmieniony przez - TOXIK w dniu 2004-07-14 23:58:30
______________________________
thc + piwo = paliwo
Bayerische Motoren Werke
|