FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1882 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Ścisłe
Optyka 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Autor "Optyka"   

micha2505
 Wysłana - 1 kwiecień 2009 15:30        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Witam mam do zrobienia referat na temat:Jakie zastosowanie ma optyka w fotografii?Nie mam pojęcia jak sie za to wziąść

P4tr1ck
 Wysłana - 1 kwiecień 2009 19:16      [zgłoszenie naruszenia]

To co przychodzi mi na myśl to ustawianie ostrości, rożnego rodzaju filtry i przesłony, imo temat z dupy i bym wybrał sobie jakiś inny

Nie umiesz szczęścia zauważyć?
Może za wysoko patrzysz.

Ekspert -

micha2505
 Wysłana - 1 kwiecień 2009 20:06      [zgłoszenie naruszenia]

no wybacz ale nie wybierałam sobie tego tematu tylko taki dostałam.

P4tr1ck
 Wysłana - 1 kwiecień 2009 20:59      [zgłoszenie naruszenia]

ja bym zamienił bo na fotografice się nie znam, jeśli chcesz to możesz zrobić o dalmierzu optycznym który jest nie do wykrycia przez wroga tak jak laserowe i tym podobne

Nie umiesz szczęścia zauważyć?
Może za wysoko patrzysz.

Ekspert -

zbys
Elektronika
 Wysłana - 8 kwiecień 2009 02:05      [zgłoszenie naruszenia]

Nie wiem, czy jeszcze aktualne, ale akurat tu jest soporo do mowienia. Trzeba zaczac od tego, ze bez optyki, forografia nie byla by w ogole mozliwa. W pierwszych aparatach nie stosowano obiektywow, , gdyz zadanie to spelniala malenka dziurka w przedniej scianie aparatu. byla to tzw. "Camera obscura".
Pozniej zostaly uzyte proste obiektywy, jedno, a nastepnie wielosoczewkowe. Bez obiektywu nie mozna odwzorowac otaczajacego nas swiata na materiale swiatloczulym, czy elektronicznych matrycach CCD w nowoczesnych aparatach.
Potrzeba ostrzymywania coraz ostrzejszych zdjec wywolala rozwoj optyki, powstaly soczewki achromatyczne, sklejone z dwoch soczewek wykonanych z materialow o roznym wspolczynniku zalamania swiatla.

Pisac moge jeszcze sporo, ale nie wiem, czy jestes ciagle zainteresowana.

Lepsze jest wrogiem dobrego!

Kościół NIE jest po to by pomagać biednym - jest po to aby pomagać w ich zbawieniu!

Specjalista -

micha2505
 Wysłana - 8 kwiecień 2009 06:29      [zgłoszenie naruszenia]

tak jestem zainteresowana bardzo mi to pomoże ...Dziękuje

zbys
Elektronika
 Wysłana - 8 kwiecień 2009 19:31      [zgłoszenie naruszenia]

trzeba pamietac, ze optyka, ma zastosowanie nie tylko w samym procesie tworzenia fotografii, czyli jako elementy obiektywu, ale takze w celowniku aparatu fotograficznego. Celownik optyczny jest to rodzaj lunetki nieodwracajacej, majacej na celu umozliwienie ocenienia jaka czesc obrazu znajdzie sie na fotografii. Tutaj wazne jest uwzglednienie zjawiska paralaksy, czyli faktu, ze celownik patrzy na obiekt z innego miejsca, niz obietyw. ma to wplyw na zdjecia robione z bliska.
Zjawika paralaksy mozna uniknac stosujac konstrukcje znana potocznie jako lustrzanka. W aparacie takim, obraz widziany w celowniku, jest identyczny z tym, jaki znajdzie sie na forografi. Po prostu, przed filmem swiatloczulym (czy matryca CCD) znajduje sie zwierciadlo plaskie idbijajace wiazke swiatla z biektywu do gory. Oraz jest rysowany na tatowce. Widzimy do w celowniku poprzez uklad optyczny lunetki i spejalnego pryzmatu z piecioma sciankami. Jak wiec widac w lustrzance optyka znajduje zastosowanie zarowno w celu policzenia odpowiedniego ustawienia kata zwierciadla plaskiego, jak i scianek w pryzmacie odwracajacym obraz. Obraz rzucany przez obiektyw jest bowiem obrazem prostym, odwroconym (do gory nogami) W przypadku matrycy CCD, czy filmu nie ma to znaczenia, ale dla osoby celujacej ma. Innym sposobem na ominiecie paralaksy jest obserwacja obrazu na ekranie LCD, gdy widzimy dokladnie to, co matryca.

Kolejna rzecza zwiazana z optyka, to jest fakt wplywu ogniskowej obiektywu, na rodzaj robionego zdjecia. Obiektywy o dlugiej ogniskowej daja obraz mniej pomniejszony, niz o krotkiej. A wiec aparat robi zdjecia albo bardziej "przyblizone", albo bardziej szerokokatne. Wspolczesnym rozwiazanie koniecznosci wymiany obiektywu, sa obiektywy o zmiennej ogniskowej. Obiektywy te musza byc bardzo dokladnie liczone, skladaja sie z kilku grup soczewek, ma to za zadanie nie tylko ominiecie znieksztalcen obrazu, czy juz wczesniej opisanego zjawiska aberacji chromatycznej, ale takze ma ulatwic prace z takim obiektywem. Wazne jest bowiem, aby przy zmianie ogniskowej , zoomowaniu, otrzymany obraz pozostawal ostry. Uzyskuje sie to w ten sposob, ze przy zoomowaniu przesuwaja sie dwei grupy soczewek, napedzane roznymi krzywkami. Jedna grupa zmienia ogniskowa, tak aby uzyskac efekt przyblizania/oddalania, zas druga utrzymuje obraz w zadanej ostrosci. Do zmiany ostrosci (czyli wyboru obiektow blizszych czy dalszych) sluzy trzecia ruchoma grupa soczewek.

Kolejna sprawa wiazaca optyke z fotografia, to zjawisko czesciowego odbicia swiatla przy przechodzeniu promienia z powietrza do szkla i odwrotnie. Swiatlo tak odbite, nie tylko nie dociera do powierzchni elementu swiatloczulego - co wiaze sie z utrata jasnosci obiektywu, ale czesto pojawia sie w niezamierzonym miescu wywolujac aureole wokol jasnych elementow. Zapobiegamy temu zjawisku stosujac specjane powloki przeciwodblaskowe na powierzchni soczewek. Mozna to poznac, po charakterystycznym fioletowym podbarwieniu obiektywu aparatu fotograficznego.

Innym parametrem optyki obiektywu jest wiekkosc jego pzryslony, czy wielkosc zrenicy obiektywu. Ma ona wplyw na glebie ostrosci, czyli zakres odleglosci w ktorym obiekty fotografowane wyjda ostro na zdjeciu. Wiadomo, ze teoretycznie ostro wychodzi obiekt znajdujacy sie w jednej konkretnej odlegosci, ale tak dlugo, jak plamka bedaca nieostrym obrazem punktu jest niezauwazalna dla oka, tak dlugo obraz uznaje sie za ostry. W przypadku matrycy CCD, sprawa jest o tyle latwiejsza do wyjasnienia, ze jak dlugo plamka jest mniejsza od wielkosci pixela matrycy, tak dlugo aparat widzi jednakowo ostro.
Z drugiej strony nalezy pamietac, za mala zrenica wiaze sie z niska jasnoscia obiektywu, i dlatego zawsze musimy isc na jakis kompromis. Jasne obiektywy maja bardzo duza srednice pierwszej soczewki, tak aby zlapac jak najwiecej swiatla. Pozwala to na robienie zdjec przy slabym oswietleniu.

Sama fotografia nie konczy sie na zrobieniu zdjecia. Przez wiele lat ostatecznym efektem bylo zdjecie na papierze - ostatnio sie to zmienilo, wiele zdjec ogladamy na ekranie komputera, czy telewizora, a nigdy nie drukujemy. Tym niemniej chcac uzyskac zdjecie na popierze musimy pamietac o powiekszalnikach i ich obiektywach. Obiektyw powiekszalnika takze nie powienien wprowadzac zadnych znieksztalcen, powinien umozliwiac ustawianie ostrosci, jak i zmiane formatu zdjecia. Co wiecej w przypadku kolorowych zdjec robionych z filmu (nie z aparatow cyfrowych) musimy miec mozliwosc regulacji proporcji barw, tak aby dostosowac to zarowno do rozrzutow samego papieru swiatloczulego, jak i roznego zaswietlenia negatywow, wynikajacego z roznej temperatury barwowej swiatla przy ktorym zdjecia byly robione. I do korekcji tego sluza specjalne kliny najczesciej wykonane w dopelniajacych kolorach.

Kościół NIE jest po to by pomagać biednym - jest po to aby pomagać w ich zbawieniu!

Specjalista -

micha2505
 Wysłana - 8 kwiecień 2009 20:49      [zgłoszenie naruszenia]

czy mogę dodać jeszcze to??
Używane dzisiaj aparaty fotograficzne mimo nowoczesnej techniki mają wciąż te same co dawniej podstawowe części.
Składają się głównie z zaczernionej kamery, w której przedniej części znajduje się obiektyw działający jak soczewka skupiająca. W tylnej części kamery umieszcza się warstwę światłoczułą , służącą do przejęcia obrazu. Przysłona (diafragma)reguluje ilość wpadającego przez obiektyw światła. Migawka ogranicza czas wpadania światła.
Obiektyw aparatu fotograficznego działa jak soczewka skupiająca. Obraz przedmiotu powstający na filmie jest rzeczywisty i odwrócony.
Zamiast pojedynczej stosuje się system soczewek tak dobranych ,żeby zredukować do minimum wady obiektywu.
Im przedmiot znajduje się bliżej obiektywu, tym większa musi być zapewniająca ostrość obrazu odległość obiektywu od filmu. Dlatego obiektywy w aparatach są zamocowane przesuwnie. W dawnych aparatach przesuwało się obiektyw ręcznie według skali padającej odległość przedmiotu od obiektywu.
W większości obecnie produkowanych aparatów fotograficznych dalmierz mierzy odległość przedmiotu i odpowiednio do tej odległości przesuwa obiektyw automatycznie.

zbys
Elektronika
 Wysłana - 8 kwiecień 2009 21:02      [zgłoszenie naruszenia]

Pewnie, Co wiecej mozesz o dalmierzu napisac nieco wiecej, dawniej to byl faktyczny dalmierz, porownywal dwa obrazy z dwoch malych obiektywow mieszczacych sie po obu stronach aparatu i poprzez uklad luster i pryzmatow wyswietlanych w jednym miejscu. nasuniecie na siebie dwoch polobrazow dawalo odczyt odleglosci, bylo to zarazem sprzezone z obiektywem, tak ze pokrecania ostrosci na obiektywie jednoczesnie obracalo pryzmat czy lustro dalmierza. W nowych aparatach, gdzie obraz jest analizowany elektronicznie dzieje sie to najczesciej przy pomocy ukladu analizujacego kontrast danej partii zdjecia i ustawiajacego na maksimum kontrastu. Wiadomo, ze ostry obraz, jest zarazem kontrastowy.

Zmieniony przez - zbys w dniu 2009-04-08 21:02:29

Specjalista -

micha2505
 Wysłana - 8 kwiecień 2009 21:15       [zgłoszenie naruszenia]

Dzięki bardzo mi się to przydało...jeszcze raz bardzo dziękuje...pozdrawiam

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

Optyka

Warto przeczytać: [mat]zastosowanie układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych | Uklad rownan - nie moge go ulozyc do zadania. | Uklad rownan - nie moge go ulozyc do zadania. | Układ słoneczny | zadanko z cosinusami | [M] kombinatoryka / takie jedno zad mnie zastanawia... | Funkcje trygonometryczne-problem:/ | hiv | matura geografia!!!!! | Pomocy Chemia :( - praca kontrolna:( | [CH] zobojetnianie-zadanie | [fiz] Optyka | [Mat]Zastosowanie przekształceń algeb. | [F] Natężenie pola | Prawa mendla | [chem] | mieszkania | telewizja naziemna | namierzanie telefonu | dysk zewnętrzny | rzym dla włóczęgi | dziewczynka | gruchelski | rebeca | poznajmy się | wspomagacze dla kobiet | broni | bojko | slodko w ustach | laski w jeansach | będzie siwy gęsty dym, ubralem sie, machnolem pare pompek co by forme | ide kurwy | johnyb | prozac | Biznes

Polecamy: KSW | Komputery | Nauka

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2014 SFD S.A.