FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 3766 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Pogańskie praktyki 
[powiadom znajomego]    
Autor "Pogańskie praktyki"   
 
zabrzanin1
 Wysłana - 20 październik 2008 21:30        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Chciałbym poruszyć sprawę pogańskich obrzędów praktykowanych w chrześcijańskim państwie jakim jest Polska, a chodzi tu o HALOVEEN. Czy polski rząd musi robić to samo co Ameryka i Zachód i kto to widział żeby w XXI wieku szerzyło się pogaństwo? Proszę o wasze opinie i komentarze na ten temat.

 
kruchy5
 Wysłana - 20 październik 2008 22:11      [zgłoszenie naruszenia]

Znaczy co?Polski rząd ma sie wypowiadać w sprawie dyni z wyciętymi otworami i świeczką w środku?
Duży procent chrześcijańskich świąt,zwyczajów,obrzędów jest kontynuacją "pogańskich" praktyk tego rodzaju.
Co to w ogóle za temat?Jakieś bicie piany nie wiadomo po co.

Specjalista -
 
Huubii
 Wysłana - 20 październik 2008 22:18      [zgłoszenie naruszenia]

A co to, że graj chreśćijańki (ponoć) to od razu zakazać obchodzenia świat/obrzedów typu Haloween ?Każdy wierzy w to co chce i praktykuje to co chce, wiec ja tu nie widzę żadnego problemu.


_______________________________
 
[http://www.lastfm.pl/user/AbbaOjcze]

 
bezemocji
 Wysłana - 20 październik 2008 22:40      [zgłoszenie naruszenia]

Chciałbym poruszyć sprawę pogańskich obrzędów praktykowanych w chrześcijańskim państwie jakim jest Polska,

To w pierwszym rzędzie powinieneś poruszyć pogańskie obrzędy Dnia Zadusznych w chrześcijańskim państwie jakim jest Polska.
Zaduszki to rzeczywiste Święto Zmarłych, wywodzące się z pogańskiego obrzędu Dziadów. Obchody Święta Zmarłych zapoczątkował Święty Odilon w roku 998 jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych, wręcz przejęcie ich pod nowym szyldem. Jak np. datę 24 grudnia dnia wigilijnego. Tradycja ta rozpowszechniła się na cały Kościół Katolicki od XII wieku. W 1915 roku Papież Benedykt XV zezwolił na odprawianie mszy świętej w intencji poleconej przez wiernych.
Odpowiednikiem w krajach anglosaskich jest Halloween, również o pogańskiej tradycji zatem opory i wstręty są dziwaczne, to rodowodowo podobne święta.

W Dzień Zaduszny tradycją jest chodzenie na groby bliskich, palenie zniczy, modlitwy i odprawianie mszy w intencji zmarłych.
Z obrzędów ludowych przetrwał jeszcze gdzieniegdnie zwyczaj karmienia dusz zmarłych, przybyłych w tym dniu z zaświatów na ziemie. W tym celu zostawiano na stole chleb z masłem lub cały obiad. Specjalnie wypiekanym chlebem dzielono się także z żebrakami modlącymi się za dusze zmarłych, stąd nazwa Dziady.

A Halloween? Święto wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju All Hallow's Eve. W XIXw przywędrowało do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. W ten dzień w Irlandii /święto narodowe/ palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. Hucznie obchodzone jest też w takich krajach jak: Anglia, Australia, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i Szkocja.
Coraz częściej obserwuje się "amerykanizację" tego święta, komercjalizację i zanik tradycyjnych zwyczajów. U nas z racji tradycji ma znikome i śladowe znaczenie.
Co ma do tego rząd ???? Nie wyobrażalna jest uchwała Sejmu czy prezydenckie orędzie zakazujące Helloween, musieli by zakazać i dzień zaduszny. Polak wiele potrafi, ale są graniceZmieniony przez - bezemocji w dniu 2008-10-20 22:46:49

Specjalista -
 
morswinek
 Wysłana - 21 październik 2008 00:10      [zgłoszenie naruszenia]

nie odpowiada mi to, z drugiej strony trochę drażni mnie to, że na każde święta w supermarketach jest wysyp różnorakich akcesoriów powiązanych ze świętami.. znicze, mikołaje, kurczątka-srątka, zajączki... nie wiem dlaczego, chyba jednak wolałem święta jak byłem małym dzieckiem i jeszcze nie wiedziałem że ktoś na tym zarabia kupę kasy, wciągając nieświadomych ludzi w wir zakupów.
_______________________________
 
zmiana jest jedyną rzeczą stałą

Znawca -
 
szowar
 Wysłana - 21 październik 2008 00:14      [zgłoszenie naruszenia]

nie odpowiada mi to, z drugiej strony trochę drażni mnie to, że na każde święta w supermarketach jest wysyp różnorakich akcesoriów powiązanych ze świętami.. znicze, mikołaje, kurczątka-srątka, zajączki... nie wiem dlaczego, chyba jednak wolałem święta jak byłem małym dzieckiem i jeszcze nie wiedziałem że ktoś na tym zarabia kupę kasy, wciągając nieświadomych ludzi w wir zakupów.
w pełni się zgadzam
_______________________________
 
Wolę umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach

 
OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 21 październik 2008 01:12      [zgłoszenie naruszenia]

W ogóle durnowata postawa. Zabraniać jednych zabobonów a cieszyć się z drugich.
_______________________________
 
Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -
 
bezemocji
 Wysłana - 21 październik 2008 01:13      [zgłoszenie naruszenia]

Jest tak, bo ludzie nie mogą obyć się bez świecidełek, obrazków, paciorków, amuletów jak pierwotne ludy. Wszystkie te gadżety kierują nasze myśli na pewne idee, ideologie, wyznania. Przybliżają nas do nich. Jak dym kadzideł ulatujący do nieba czy światło, które było łącznikiem między Bogiem a człowiekiem. Stąd np. idea średniowiecznych witraży. To również materialne okazanie naszych uczuć, nasz ślad, dowód pamięci. Od samego początku były to gliniane figurki, naskalne ryty po dzisiejsze plastikowe tandetne i kiczowate dewocjonalia. Matka Boska z odkręcana główką jako plastikowy pojemnik na święconą wodę nie jest najbardziej szokującym "dziełem". Dawno zaniechano (VIIw.)zakazu czczenia wizerunków, kultu osób, relikwi i przedmiotów. Było to zwykłe bałwochwalstwo - bicie pokłonów i modły do kawałka drewna czy pokracznego malowidła. Dzisiaj to nikomu nie przeszkadza, wręcz przeciwnie jest pożądane jako dowód wiary, pamięci, szacunku i symbolu. Tu całe głębie symboliki. Nasz dowód w postaci cukrowego baranka, opłatka czy sztucznej wiązanki. Kiedyś dzielono się z duszami pożywieniem i napojami. Niestety na razie w marketach nie ma takiego asortymentu- w promocji jadło dla dusz z tamtego świata....
Olo, ale cieszymy się z własnych zabobonów. Jak nasze, to i lepsze

Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2008-10-21 01:17:50

Specjalista -
 
...FAR...
WIRAŻ
 Wysłana - 21 październik 2008 13:18      [zgłoszenie naruszenia]

"kto to widział żeby w XXI wieku szerzyło się pogaństwo"
Kto to widzial zeby w XXI wieku szerzylo sie chrześcijaństwo?!

I co tu ma rzad do gadania? Jeszcze tego brakowalo zeby w to sie wpieprzal! A z durnymi swietami jest tak samo jak z "zakupową gorączką" jest bo wiekszosc tego chce...jesli kazdy chce miec niepowtarzalnego zajączka co rok innego, to kupuje i napedza tą machine...chcesz sie poczuc jak za mlodu, wez włóczke, goziki, itp i zrob sam zająca, którego bedziesz przekazywal z pokolenia na pokolenie.

Jesli to czyjas wina to "nasza" a nie rządu!
Np. JA mimo gromów sypiacych sie na mnie w walentynki, nawet kwiatow nie kupuje

Zmieniony przez - ...FAR... w dniu 2008-10-21 13:19:38
_______________________________
 


 
bezemocji
 Wysłana - 21 październik 2008 20:05      [zgłoszenie naruszenia]

Ogólnie postępuje komercjalizacja i banalizacja świąt z całą kiczowatą otoczką niezależnie od pogańskiego czy prawowiernego pochodzenia. Już dawno forma przerosła treść, której nawet nie widać zza ton lukru, plastiku, dźwięczących gadżetów. Masowość i tandetność króluje na polu sacrum. Wystarczy popatrzeć na zalew dewocjonaliów. Brzydkich, sztampowych, gdzie plastik udaje złoto, metal, żywe kwiaty. W marketach komicznie wyglądają stosy zniczy nagrobkowych obok mikołajowo-świątecznych dekoracji. Na świętach handlowcy osiągają najbardziej rekordowe dochody. My z kolei wydajemy wtedy najwięcej.
Zupełnie podobnie jest z helloween w Stanach, a że to ekspansywna kultura, z którą łykamy każdą bezmyślną papkę, stąd i takie zawołania i zdziwienia jak w początkowym poście. No i dowód odporu bezbożnym, obcym tradycjom podkopujących nasze dobre, zacne pogańskie obrzędy ....
O ile zachodnie technologie przyswajamy wyjątkowo szybko, to święta i tradycje już bardzo opornie. Wolimy własne. Tam nowocześni i nowatorscy, a tu raczej konserwatywni. Ciekawe pole obserwacji dla socjologów.

Specjalista -
 
INSOMNIA
 Wysłana - 21 październik 2008 21:03      [zgłoszenie naruszenia]

zabrzanin1 zapewne sam w święta b.narodzenia ubierasz choinkę, lub ktoś w twoim domu to robi. Zrób z tym porządek, bo to szerzenie pogaństwa! Jak już ogarniesz problem choinki to pisz tu podobne posty.

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 6 stron.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Pogańskie praktyki

Strony: 1 2 3 4 5 6
 
Warto przeczytać: Świadomość zamknięta w innej postaci | Co teraz? | paradoksy kk | Jakie ksiązki o karze śmierci? | Inteligencja grupowa | DR MIROSŁAW GARLICKI | Medytacja - dobra dla mózgu | Lenistwo a nauka | Biofeedback | Czy czas istnieje? | Mózg umiera, a wizje i wspomnienia nadal są i się tworzą? Życie po śmierci? | 1.618 boska proporcja co myslicie???? | Bzdury wałkowane przez batmanów i katachetki. | Buddyzm na Zachodzie | [art z onetu] "Bóg - czyli wielkie zło" | moc słowa bożego w wykonaniu KK | laski w dżinsach | sunrise 2014 | msyogi | busterje | otyłość | durex devil | w basenie | dron | nju | poker | griffonia | przyjaciel | mr vintage | elegancko | sens życia | seks z synem | dopalacze adresy sklepow | xvideos | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0