FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 6057 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
Prawa autorskie 
[powiadom znajomego]    
Autor "Prawa autorskie"   

INSOMNIA
 Wysłana - 4 lipiec 2002 10:52        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Ej mam pytanko typowo prawnicze. Chodzi o prawa autorskie do piosenki tj. kidy ja je uzyskuje (czy zaraz po zrobieniu utworu czy może muszę iść do np. notariusza i "zarejestrować utwór) ?
Z góry dzięki za odpowiedź!

Pozdrufka!!!

INSOMNIA
 Wysłana - 4 lipiec 2002 11:11      [zgłoszenie naruszenia]

Prawa autorskie powstają z chwilą ustalenia utworu - tzn. wystarczy byś wymyślił tekst czy muzykę do piosenki i już przysługują Ci prawa autorskie, nie musisz spełniać żadnych dodatkowych formalności.

Max

wodór
 Wysłana - 4 lipiec 2002 12:31      [zgłoszenie naruszenia]

Nie wiem czy wiecie ale ta nowa piosenka Big cyca jest kradziona.
Ja ją znam z niemieckiego zespołu DIE ARZTE. Ta sama melodia, ta sama nazwa ten sam tekst. Ciekawe czy bedzie afera.

nerka

INSOMNIA
 Wysłana - 4 lipiec 2002 12:34      [zgłoszenie naruszenia]

I nie wystarczy byś wymyślił tekst, musisz go jeszcze napisać... Pomysły "w głowie" nie są chronione prawem autorskim.

among the blind a one-eyed man is king

INSOMNIA
 Wysłana - 4 lipiec 2002 13:06      [zgłoszenie naruszenia]

Paziuu jak sięgniesz do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych to w pierwszym artykule znajdziesz informację, że ustawę stosuje się do utworów ustalonych w jakiejkolwiek postaci, nie ma tam mowy o zapisaniu.
Utwór wymyślony z którym miała okazję zapoznać się przynajmniej jedna osoba - np. recytujesz tekst piosenki, czy zagrasz muzykę do niej - korzysta z ochrony.

Poza tym mylisz pojęcia, zupełnie czym innym jest pomysł na utwór, a czym innym utwór. Pomysł - nawet zapisany - nie korzysta z ochrony - utwór tak.

Max

Zmieniony przez - Max w dniu 2002-07-04 13:34:23

INSOMNIA
 Wysłana - 4 lipiec 2002 16:30      [zgłoszenie naruszenia]

Max - odpowiedziałem na ten post, bo Twoja wypowiedź była niepełna -"Prawa autorskie powstają z chwilą ustalenia utworu - tzn. wystarczy byś wymyślił tekst czy muzykę do piosenki i już przysługują Ci prawa autorskie" - nie wystarczy by wymyślił tekst, ten tekst jeśli już operujemy terminologią prawną, musi być ustalony i dopiero w drugim poście wspomniałeś o tym.
Poza tym art.1 w.w Ustawy , napisano "...ustalony w jakiejkolwiek postaci..." aby ten warunek został spełniony, to tak jak wspomniałeś wystarczy że z utworem ma szanse zaznajomić się choćby jedna osoba. Tak więc prawo nie chroni idei, czy też pomysłów, które nie zostały uzewnętrznione w sposób pozwalający na ich percepcję. Poza tym we wspomnianym artykule napisano, że "w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory...wyrażone znakami graficznymi(literackie...)" , a chyba bardziej naturalne wydaje się zapisanie utworu, który powstaje aktualnie w głowie, niż śpiewanie go komuś z pamięci...

INSOMNIA
 Wysłana - 4 lipiec 2002 20:37      [zgłoszenie naruszenia]

Tzn że jeśli moja piosenka nie jest zapisana nutami ("znakami graficznymi") tylko zrobiona do mp3 to mam do niej te prawa czy nie bo trochę namieszaliście

Pozdrufka!!!

INSOMNIA
 Wysłana - 4 lipiec 2002 20:51      [zgłoszenie naruszenia]

Masz.

INSOMNIA
 Wysłana - 4 lipiec 2002 21:55      [zgłoszenie naruszenia]

OK dzięki za szybką odpowiedź.

Pozdrufka!!!

chrupekUK
 Wysłana - 24 lipiec 2013 02:06      
 Usunięta przez bread za naruszenie Pkt1 regulaminu forum.
[zgłoszenie naruszenia]

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

Prawa autorskie

Warto przeczytać: | | natalia83 | mandaty pkp | java | top 5 męskich | eukaliptus | vans | Szczepanska | Katarzyna | Kielc | syndrom pisdy | parówki | masa | zastrzyk antykoncepcyjny | zastrzyk antykoncepcja | rodzaje systemA3w | Magdalena Mazur | liga mistrzów | liliana147 | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.