FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 2407 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
Program Komputerowy - Jaka umowa ? Podatek ? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Program Komputerowy - Jaka umowa ? Podatek ?"   

gwpl
 Wysłana - 22 marzec 2005 21:02        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Witam !

potrzebuje (chciałbym) zawrzeć umowę z gościem ( - dwoma gościami) (są to osoby prywatne , tak samo jak ja) , którym sprzedaje program .
Będzie on zawierać licencje.
Prawa autorskie do roszczeń majątkowych i inne autorskie zostają oczywiście moje. ( bez przeniesienia praw autorskich do roszczeń majątkowych )
Im natomiast udzielam licencji na korzystanie z owego programu za określoną sumę.

I kwestia jest taka, ze nie wiem , czy to ma być umowa zlecenie , umowa o dzieło , czy jeszcze coś innego i nie wiem skąd wziąć wiarygodny wzór umowy (bo jakiś znaleziony w necie to daje linki :
[http://www.ksiegowosc.ngo.pl/labeo/app/cms/x/15740], [prawo.hoga.pl/wzory_umow/wzory/umowa_o_dzie%B3o_utwor.doc] ) .

A z tego co wiem "okazjonalna działalność zarobkowa" nie podlega opodatkowaniu.
Więc chciałbym go również uniknąć, a zarazem chciałbym mieć umowe legalnie zrobioną i mieć na papierze.

Nie wiem czy wykonać program na umowe-zlecenie , umowe o dzieło , czy jeszcze coś innego.

NIE DLA PATENTÓW NA OPROGRAMOWANIE !
[http://www.ffii.org.pl/pat/apel/]

curf
 Wysłana - 22 marzec 2005 21:20      [zgłoszenie naruszenia]

[nowemedia.home.pl/nuke/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=20]
Powinno Ci pomóc!

i to też!
[http://www.blitz.pl/show/3,1,b7692644ca1058bfc12d3ea3a9f4388a_page.html]

Zmieniony przez - curf w dniu 2005-03-22 21:22:33

PROSZĘ NIE ZWRACAĆ SIĘ DO MNIE MAILEM O WYKONANIE GRAFIKI :-)

Specjalista -

gwpl
 Wysłana - 22 marzec 2005 21:40      [zgłoszenie naruszenia]

Trcohe pomogło, ale nadal nie wiej, jak:

1.Zawrzeć umowę jak robię program na zlecenie, umowe o dzieło czy inaczej (bez przeniesienia praw autorskich do roszczeń majątkowych itp.),tak aby nie płacić podatku.

2a. Jakie dokumenty przygotować gdy bede zleceniodawcom udzielać licencji na zrobiony na ich, wyzwej wymienione w poście, zamówienie
2b. Jakie dokumenty przygotować gdy bede kolejnym klientom udzielać licencjii na owy program.

Wiem że powinna być załączona licencja (jej wzoru jeszcze nie mam, ale w każdym prgragramie ShareWare coś znajde). Ale oprócz niej musi być jakiś dowód że dany użytkownik jest lagalny - tzn. że zapłacił mi okresloną sumę i udziliłem mu licencjii.
Jaki to może być dokument ?

curf
 Wysłana - 22 marzec 2005 22:29      [zgłoszenie naruszenia]

Nie piszę programów, więc umów takich nie sporządzałem, ale znalazłem coś takiego
[http://www.lanex.pl/www_pl/lanwin.htm]

Specjalista -

gwpl
 Wysłana - 22 marzec 2005 22:49      [zgłoszenie naruszenia]

Dzięki !
No to wzory licencjii już mam.
Teraz kfestia pozostałych papierków ...
P.S. Normalnie dowodem zakupu i posiadania prawa do korzystania z licencji jest faktura VAT (bądź też paragon). Ja owych chyba nie moge wystawić jako osoba prywatna.

curf
 Wysłana - 22 marzec 2005 22:56      [zgłoszenie naruszenia]

Skoro nie będzie to pod szyldem działalności gospodarczej to jakiekolwiek fakrury czy też rachunki - odpadają!
Wydaje mi sie, że powinieneś sporządzić jakiś dokument (mniejsza o jego nazwę - np. oświadczenie), w którym potwierdzisz fakt udzielenia licencji. Oczywiście winieneś w takim dokumencie zidentyfikować siebie (np. imię, nazwisko, adres, nr DO, PESEL ew. NIP) i licencjobiców, by nie budziło wątpliwości kto i komu jej udzielił.

Specjalista -

mufii
 Wysłana - 23 marzec 2005 00:08      [zgłoszenie naruszenia]

Musze sie przyznac, ze nie czytlam wzoru umowy, do ktorego podaliscie wyzej linka, ale kilka uwag, mam nadzieje,ze przydatnych

Na podstawie prawa autorskiego licencja to umowa o korzystanie z utworu.

Musi byc zawarta w formie pisemnej pod rygorem niewaznosci. Powinna okreslac sposob korzystania z utworu, zakres (tzw pola eksploatacji), wynagrodzenie.

W prawie autorskim nie ma co prawda wymogu zawarcia w licencji danych osobowych licencjobiorcy, ale uwazam,ze jest to wrecz konieczne.
Ponadto powinies zamiescic rowniez swoje dane.
Zrob to najlepiej na poczatku umowy. np:

umowa o korzystanie z utworu pomiedzy:
....TWOJE DANE (licencjodawca)
....DANE DRUGIEJ STRONY (licencjobiorca)

Nie powstana wtedy watpliwosci kto jest licencjobiorca - o co sie martwiles.

Jesli chcesz jeszcze pozniej rozpowszechniac program zaznacz w umowie,ze zastrzegasz sobie prawo do udzielania innym osobom licencji na korzystanie z programu.

Aby bylo wiadomo,ze licencjobiorca Ci zaplacil na koncu umowy najlepiej zawrzec klauzule potwierdzajaca fakt uiszczenia przez niego sumy wynagrodzenia.

Wszysto bedzie wtedy w jednej umowie i w ten sposob mozna uniknac balaganu.

Radze zamiescic w umowie jeszcze jedna klauzule odsylajaca w sprawach nie uregulowanych w umowie do przepisow prawa autorskiego i kodeksu cywilnego, a w razie sporów do przepisow kodeksu postepowania cywilnego

I pamietaj koniecznie,ze wszystko co znajduje sie pod podpisami stron umowy jest niewazne!!!

Mozesz zajrzec tez do rozdzialu 5 i 7 prawa autorskiego - najnowsza wersje znajdziesz na [isip.sejm.gov.pl]
i tam wyszukiwarce poszukaj:
"Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych."
jak sie otoworzy to klikaj na iknone teks ujenolicony

i to by bylo tyle troszke sie rozpisalam
pozdrawiam

milosc zaczyna sie dopiero wówczas, gdy kochamy tych, ktorzy nie moga nam sie przydac :-)

gwpl
 Wysłana - 23 marzec 2005 17:13      [zgłoszenie naruszenia]

Wielkie dzięki Mufii za pomoc !
Rozdziały 5,6,7 wydrukowane (kwestie audiowizualne też mnie interesują).

Czy przypadkiem [isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20000800904] (z pod tego adresu tekst jednolity)
Dz.U. 2000 nr 80 poz. 904 - "Obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 sierpnia 2000 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych."
nie powinny mnie obowiązywać zamiast tych z 1994r. ?
Czy może być albo to z 1994 albo to z 2000 ?
Czy jest jakaś różnica ?

Czuję, że temat licencjonowania powoli się wyczerpuje (i dobrze ).

Problem jest taki, że robię program na zlecenie.
I potrzebuje w tej srawie również papieru.
Czyli teraz: umowa o dzieło, umowa zlecenie , czy coś w tym stylu.
Byłby tam:
-opis jaką ma posiadać funkcjonalność program
-klauzule dot. płatności zaliczki i całości.
-Terminy oddania wersjii testowej i gotowej (uregulowanie kwestii przekroczenia terminów)
-oczywiście dane osobowe Zleceniodawcy i Wykonawcy(=Moje).
-W załączniku byłaby licencja na której owy program zostałby udzielony.

Nie wiem jak to zrobić ? Nawet nie wiem pod jakimi hasłami szukać ?
Z tego co wiem to podatku od tego płacić nie musielibysmy bo zarówno Zleceniodawca jak i Wykonawca to osoby fizyczne (prywatne) nie prowadzące działalności gospodarczych.
Czy dobrze rozumiem, że za dowód zapłaty (ponieważ nie będzie paragonów, faktór itp.) wystarczy oświadczenie otrzymania danej kwoty w dniu "tym i tym" w związku z umową "tą i tą" ?

Pozdrawiam !

mufii
 Wysłana - 24 marzec 2005 01:26      [zgłoszenie naruszenia]

Hej! dla mnie to czysta przyjemnosc co prawda w zagadnieniach praktycznych nie mam duzego doswiadczenia,bo jeszcze studiuje. Ale staram sie pomoc jak tylko moge

Jeli potrzebujesz dwoch umow to proponuje takie rozwiazanie
Umowa,ktora chcesz zawrzec to umowa o dzielo! Umowa zlecenia zawsze dotyczy czynnosci prawnych.
Na jej podstawie przyjmujacy zamowienie zobowiazuje sie wykonania oznaczonego dziela , a zamawiajacy do zaplaty wynagrodzenia.

Powinienes w niej okreslic:
- podmioty czyli dane Twoje i zamawiajacego
- przedmiot - opisujesz programik ,zeby bylo wiadomo o co chodzi (szczegoly w umowie licencyjnej)
- termin wykonania
- wynagrodzenie i termin zaplaty (kodeks przyjmuje,ze w razie braku odmiennej umowy nalezy sie ono w chwili wydania dziela)
- mozesz zaznaczyc,ze prawa auotrskie do programu zostana przeniesione na podstawie umowy licencyjnej.
- oczywiscie odeslanie do odowiedniego stosowania przepisow KC w kwestiach nieuregulowanych w umowie i KPC w razie sporow.

Umowa licencyjna na pewno musi byc odrebna umowa - zastanawiam sie tylko czy zamiescic ja w zalaczniku do umowy o dzielo czy potraktowac jako zupelnie niezalezna. Szczerze mowiac opowiadam sie za tym drugim rozwiazaniem. Ale nie wiem jaka jest w tej kwestii praktyka.
Na pewno powinienes w niej zaznaczyc,ze chodzi o program powstaly w wyniku zawarcia umowy o dzielo.

Ponadto umowa o dzielo powinna byc zawarta przed jego wykonaniem, a umowa licencyjna najpozniej w dniu przekazania dziela , programu

Polecam w sprawie umowy o dzielo przepisy Kodeksu Cywilnego art. 627 - 646.
Na stronach sejmu tekst jednolity zawsze znajduje sie przy tekscie pierwotnym - czyli jak wpiszesz w wyszukiwarce "ustawa o prawie autorskim..." to otwierasz ta ustawe (jej pierwotny tekst z 1994 roku, a nie ustawy o zmianie ustawy) i pokazuje Ci sie stronka, gdzie masz dane jej dotyczace i tam zazwyczaj jest ikonka tekst jednolity.
Bardzo wazne jest,zeby zawsze korzystac z tekstu jednolitego, gdyz jego idea polega na tym,ze jest on aktualny, czyli uwzglednia wszystkie zmiany jakie nastapily w ustawie od czasu jej wejscia w zycie. co w naszym prawie jest konieczne

Chetnie bym Ci pomogla w sprawie podatku, ale nie znam sie na tym wiec nie chce Cie wprowadzic w blad. Raczej nie unikniesz podatku od czynnosci cywilno - prawnych. Wiem,ze kiedys byl nizszy VAT na umowy licencyjne 7 a nie 22%. Najlepiej bedzie jak podpytasz sie o te sprawy w urzedzie skarbowym oni powinni wszystko wiedziec

Pozdrawiam!!!!

milosc zaczyna sie dopiero wówczas, gdy kochamy tych, ktorzy nie moga nam sie przydac :-)

gwpl
 Wysłana - 26 marzec 2005 22:21      [zgłoszenie naruszenia]

Witam !

Co się tyczy umów o dzieło i zlecenie, to możliwe jest opodatkowanie 50% lub 20% od przychodzu. (Zarobie np. 1000, a place 19% podatku od 200) wiecej na : [http://www.infor.pl/dane/?right=2&tresc=umowy_kontrakty] .

W użędzie skarbowym się za jakiś czas zapytam - dobra rada.
Jakby co to dam znać czego się dowiedziałem.

Z tego co wiem, ponieważ w tym przypadku
wykonywana praca jest okazjonalna i
zarówno wynokawca jak i zleceniodawca są osobami fizycznymi ,
więc nie trzeba odprowadzać podatku, a umowa(-wy) między nami zawierana(-ne) są to umowy cywilne (przy czym licencja to "umowa, określająca zasady użytkowania dobra" wiecej : [pl.wikipedia.org/wiki/Licencja] ). Umówa cywilna chyba jest regulowana przez "Prawo zobowiązań" w KC : [pl.wikipedia.org/wiki/Zobowi%C4%85zania] .

gwpl
 Wysłana - 26 marzec 2005 22:29      [zgłoszenie naruszenia]

Jeszcze raz wrócę do pytania w związku z ustawami.

Odsyłacie mnie do
"Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych."
- Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83
[isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU19940240083]

A z drugiej strony najważniejsze są teksty ujednoliceone.
Chyba znalazłem nowszy tekst ujednoliceony o prawie autorskim:
"Obwieszczenie (...) z dnia 1 sierpnia 2000 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych."
- Dz.U. 2000 nr 80 poz. 904
[isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20000800904]

Czy dobrze rozumiem, że nowszy (i jednolity) jest ten drugi tekst ustawy i do niego powinienem się odwoływać ?

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Program Komputerowy - Jaka umowa ? Podatek ?

Strony: 1 2

Warto przeczytać: Jakie macie zdanie | WIesz cos o kredytach ? Prosze pomoz :) | Wypadek samochodowy - ubezpieczenie | Inwestycja pieniędzy | Sprzedaż samochodu w ratach | Ekonomia o co chodzi?! | Szkoła Giełdowa -czy warto? | Mandat MPK | dofinansowanie do mieszkania GB | Jest nas trzech... biznes! | Problem po sprzedaży samochodu | cciag dalszy sprawy... Prosze o szybka odp. | pozyczka w banku | FI | policja - co moze | łapią | lesinelle | kępka | sonia | kaim ewa | kurtka skórzana | komedia | jak stiunigować pokój | marihuana | jazz | mt5034 | jak móc dłużej | ogłoszenia towarzyskie | jablonka86- | jablonka86 | wiza | meskalina | grupa terespolska | chillouty na niedziele | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.